Clubul aspirantelor - 76

Options Clubul aspirantelor - 76
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Sisi2
Postat: Friday, November 22, 2019 12:41 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 8/7/2019
Postari: 491
Criss90 wrote:
Fetele, la analize mi-a iesit cv ingrijorator: tiroida (TSH) valoarea 10...am inteles ca nu e tocmai ok. V-ati confruntat cu asa cv? Dauneaza sarcinii?

Buna Criss! E cam mare valoarea. Cel mai indicat ar fi sa ajungi cat mai repede la un medic endocrinolog. Dar nu te speria, caci cu tratament se tine sub control. Te puup Cheek Kiss
kryssu92
Postat: Friday, November 22, 2019 12:47 PM

Intrat: 10/8/2018
Postari: 382
Locatia: Bucuresti
Felicitari fetelor!!! Ce de lei vom aveamajoreta

Criss, fuguta la endocrinolog cât de repede. Eu ?tiu de la endocrinologul meu ca tiroida e foarte importanta în evolutia lui bebe. Nu vreau sa te sperii dar trebuie sa te duci la doctor
Criss90
Postat: Friday, November 22, 2019 1:16 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 10/16/2019
Postari: 126
Anitta76 wrote:

Mi se pare cam maricica. Ai posibilitatea sa mergi cat mai repede la un endocrinolog? Sigur iti va recomanda tratament, dar nu te speria ca si eu am luat si iau in continuare Euthyrox din cauza tSH-ului. Este bine ca ai facut aceasta analiza, multe fete nu o fac si se trezesc cu probleme mai tarzior. Banuiesc ca mai dureaza pana ajungi la medicul ginecolog asa ca poti merge la endocrinolog linistita si va fi ok! Te pupcomputerlove

Am dat mail medicului si mi-a zis sa iau eutirox. Inca e mica sarcina, crezi ca este deja afectata de lucrul asta?
Criss90
Postat: Friday, November 22, 2019 1:17 PM

carlita wrote:

Felicitari pt beta asa frumos!
Legat de TSH, sigur e 10? Nu stiu cum sa zic sa nu te sperii, dar este muuuult prea mare .... e mare cand iese valoarea 5, d-apoi 10 pale Mergi chiar azi la endocrinolog pentru tratament. Dar tu nu te stii cu probleme de tiroida? Pana acum iesea bine TSH ul?

Nu ma stiam cu probleme..
carlita
Postat: Friday, November 22, 2019 1:23 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/9/2016
Postari: 3525
Criss90 wrote:

Nu ma stiam cu probleme..

uff Poate e greseala de laborator .... oare n-ar fi bine sa repeti? Si ce doza de Euthyrox ti-a dat?
Criss90
Postat: Friday, November 22, 2019 1:46 PM

carlita wrote:

uff Poate e greseala de laborator .... oare n-ar fi bine sa repeti? Si ce doza de Euthyrox ti-a dat?

O tableta pe zi, atat a scris
kryssu92
Postat: Friday, November 22, 2019 1:52 PM

Intrat: 10/8/2018
Postari: 382
Criss90 wrote:

Întreaba de doza. Exista tablete de 25, 50, 100
Adina Mariana
Postat: Friday, November 22, 2019 1:55 PM

Nivel: Senior

Intrat: 8/16/2017
Postari: 5645
Locatia: Satu Mare
Criss90 wrote:
Fetele, la analize mi-a iesit cv ingrijorator: tiroida (TSH) valoarea 10...am inteles ca nu e tocmai ok. V-ati confruntat cu asa cv? Dauneaza sarcinii?
Buna.Nu prea este ok.Trebuie sa mergi urgent la endocrinolog mai ales daca esti insarcinata.Eu am avut aproape 6 valoarea si de regula in sarcina explodeaza,se face dubla.Eu am luat toata sarcina euthyrox de 75 si faceam analiza Tsh lunar ca sa o tin sub observatie.Medicul meu mi-a spus ca un Tsh marit in sarcina poate sa faca sarcina sa se desprinda si sa o pierzi.Sa nu neglijezi,nu este de joaca cu glanda tiroidiana iar daca nu ai facut si restul analizelor cele responsabile pt.glanda gen Ft3,Ft4,Atpo e bine sa le facu ca sa vezi daca este autoimuna.In rest nu te speria,se rezolva cu tratament.
Adina Mariana
Postat: Friday, November 22, 2019 1:58 PM

Nivel: Senior

Intrat: 8/16/2017
Postari: 5645
Locatia: Satu Mare
Criss90 wrote:

In functie de analize se da doza potrivita de Euthyrox pt.tine si se face analiza lunar ca sa ai o evidenta.Eu am jonglat cu dozele o perioada lunga de timp pana am gasit-o pe cea potrivita pt.mine si anume 75.Odata imi scadea valoarea la Tsh prea mica,apoi prea mare,apoi cand am ramas insarcinata iar so schimbat corpul si am tot facut analiza,singura dupa care iti poti da seama ce doza trebuie sa iei.
carlita
Postat: Friday, November 22, 2019 2:11 PM

Adina, ai picat la tanc! Si mai era o intrebare de valoarea ATPO pe aici, parca ieri postase Maria ..... Maria, repune intrebarea ca nu mai gasesc ...
Criss, pe Adina voiam sa o trag de maneca ca ea e mai in tema cu tiroida in sarcina, deci, asculta-i sfatul!

LE: Am gasit, dar parca asta nu e ATPO ....
Maria.mmh wrote:
Fetelor mi-a ie?it ?i rezultatul pentru antitiroglobulina este < 3.0 iar intervalul de referinta este <4.1. Aveti idee daca e ok? uff

Roser
Postat: Friday, November 22, 2019 2:49 PM

Intrat: 10/21/2018
Postari: 1060
carlita wrote:
Adina, ai picat la tanc! Si mai era o intrebare de valoarea ATPO pe aici, parca ieri postase Maria ..... Maria, repune intrebarea ca nu mai gasesc ...
Criss, pe Adina voiam sa o trag de maneca ca ea e mai in tema cu tiroida in sarcina, deci, asculta-i sfatul!

LE: Am gasit, dar parca asta nu e ATPO ....

Ba da Carlita, ATPO sunt anticorpii antitiroglobulina (glanda autoimuna) dar nu are pt ca e sub intervalul de referinta. Sub 4.1 inseamna ca e negativ.
Anitta76
Postat: Friday, November 22, 2019 2:52 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 11/11/2018
Postari: 977
Criss90 wrote:

Am dat mail medicului si mi-a zis sa iau eutirox. Inca e mica sarcina, crezi ca este deja afectata de lucrul asta?

Medicului endocrinolog i-ai trimis mail? Ce doza ti-a recomandat?
Eu una as repeta, parca mi se pare cam mare valoarea 10, parca a mai zis cineva mai sus ca este putin cam maricica...sa nu fie 1 si sa te sperii degeaba...nu stiu ce sa zic. Totusi trebuie sa iei masuri ca sa nu afecteze pe bebe. Oricum nu intra in panica, este foarte bine ca ai facut acum aceasta analiza!
Eu repetam tsh-ul lunar si in functie de valoare imi marea doza sau o scadea medicul. Din cate stiu ar trebui sa fie valoarea pana in 2.5 sau 3...poate stiu fetele mai bine si te pot indruma ele. Te pupcomputerlove
Anitta76
Postat: Friday, November 22, 2019 2:55 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 11/11/2018
Postari: 977
Adina are mare dreptate! Ar fi bine sa faci si Ft3, Ft4 si Atpo si sa repeti si TSH cat mai repede ptr ca atunci cand vei merge la medic sa le ai pregatite deoarece tot va trebui sa le faci. O sa fie bine! Poti intra la gravidute sa mai vorbim acolo computerlove
carlita
Postat: Friday, November 22, 2019 3:19 PM

Roser wrote:

Ba da Carlita, ATPO sunt anticorpii antitiroglobulina (glanda autoimuna) dar nu are pt ca e sub intervalul de referinta. Sub 4.1 inseamna ca e negativ.

Da, ai dreptate...ms ca m-ai descalcit si pe mine Buddy1 Pe analizele mele e denumit asa: Ac. anti TPO (Anti tiroid peroxidaza) si ca referinte e 0-5.61... si m-am fost derutat.
Criss90
Postat: Friday, November 22, 2019 4:10 PM

kryssu92 wrote:

Întreaba de doza. Exista tablete de 25, 50, 100

50 pe zi de inceput, asa a zis. Iau de maine dimineata.credeti ca poate afecta de acum? Inca e ff mica sarcina
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed