Clubul aspirantelor - 76

Options Clubul aspirantelor - 76
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Miha1989
Postat: Wednesday, November 20, 2019 3:27 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 7/17/2019
Postari: 759
Locatia: Brasov
Raza wrote:
Miha1989 imi pare rau pentru pierdere, in multele mele cautari cu privire la reproducere, printre altele am citit ca o posibila cauza pentru pierderea sarcinilor atat de devreme sunt si de cauze imunologice, partea aceasta in afara de trombofilie ai investigat-o? Te imbratisez!

Later edit: https://www.sfatulmedicului.ro/Infertilitate-feminina/cauze-imunologice-de-infertilitate_1155
un articol cuprinzator despre subiect

Daaa este un articol fff complex, daca te uiti la pag 97 acolo am atasat analizele pe care mi le-a dat, si am si la imunologie o parte din ele, sunt un million de analize si motive in articolul ala, sincer ma ia groaza gand ma gandesc...sper sa nu fie nimic grav si sa se rezolve...
AndreV
Postat: Wednesday, November 20, 2019 3:30 PM

Intrat: 10/2/2018
Postari: 595
Miha... Intreaba si de sustinere cu progesteron. Rau nu face si de ce sa nu ajuti organismul!?! computerlove
Aleahim
Postat: Wednesday, November 20, 2019 3:42 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 7/19/2018
Postari: 1919
carlita wrote:

La acelasi la care ai fost si tu ... Cheek Kiss astept cu nerabdare sa vad ce-mi propune ... computerlove

Sa ne tii la curent!
Iti tin pumniidance
Raza
Postat: Wednesday, November 20, 2019 4:08 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 2/15/2019
Postari: 185
Miha1989 wrote:

Daaa este un articol fff complex, daca te uiti la pag 97 acolo am atasat analizele pe care mi le-a dat, si am si la imunologie o parte din ele, sunt un million de analize si motive in articolul ala, sincer ma ia groaza gand ma gandesc...sper sa nu fie nimic grav si sa se rezolve...

Asa este, dar nu trebuie sa iti fie frica, incet incet cu informare si doctorul potrivit o sa gasesti cauza si o sa se rezolve.
IoanaOlo
Postat: Wednesday, November 20, 2019 5:02 PM

Intrat: 11/19/2019
Postari: 156
Hello.
Acum m-am întors de la medic. La eco transvaginala nu se vede nimic. Mi-a dat sa îmi fac BHCG(am ?i fost la laborator). Pana la rezultatul de HCG exista doua variante:o sarcina prea mica pentru a fi detectata sau o sarcina avortat cu menstrua?ia. A?tept rezultatul cu sufletul la gura. Blushing
IoanaOlo
Postat: Wednesday, November 20, 2019 5:47 PM

Intrat: 11/19/2019
Postari: 156
A venit ?i rezultatul hcg 24.8.o sa mai fac vineri înca unu sa vedem daca a crescut sau a scazut.
carlita
Postat: Wednesday, November 20, 2019 5:58 PM

Intrat: 2/9/2016
Postari: 3525
Aleahim wrote:

Sa ne tii la curent!
Iti tin pumniidance

Sigur! Multumesc! Si eu tie! Cheek Kiss
Mihaelaalin
Postat: Wednesday, November 20, 2019 6:13 PM

Intrat: 11/1/2018
Postari: 146
Locatia: Ploiesti
Buna fetelor,am facut si eu aceste analize pt a vedea daca am tiroida autoimuna dar mai am pâna ajung la medic,puteti sa imi spuneti voi daca e bn sau nu

Mihaelaalin attached the following image(s):
20191120_180312.jpg 20191120_180556.jpg 20191120_181058.jpg 20191120_181116.jpg

lore.t.
Postat: Wednesday, November 20, 2019 7:32 PM

Intrat: 9/11/2017
Postari: 946
Locatia: Deva
Criss a venit rezultatul? :*
Criss90
Postat: Wednesday, November 20, 2019 8:07 PM

Intrat: 10/16/2019
Postari: 126
Locatia: Bucuresti
lore.t. wrote:
Criss a venit rezultatul? :*

A venit urina, leucocite si altele de sange, profilul torch, numai bhcg inca nu nervi , azi am dat refresh incontinuu la medicover, mi-au zis ca daca nu vine azi, maine dim sigur. M-au facut cu nervii azi analizele, fix ce asteptam nu a venit inca
Adinandreea
Postat: Wednesday, November 20, 2019 8:41 PM

Nivel: Membru

Intrat: 6/13/2018
Postari: 21
Buna seara femei frumoase!
Am si eu o intrebare mai idioata... Ati folosit vreodata test de ovulatie in loc de test de sarcina?
Tocmai ce am incercat si tare frumos se vede(daca s ar vedea asa si la test de sarcina;;)
IoanaIoanaC
Postat: Wednesday, November 20, 2019 9:58 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 8/30/2019
Postari: 356
IoanaOlo bafta sa se dubleze!
Mihaelaalin TPO nu arata bine, ma tem ca nu e de bine dar cred ca e nevoie de mai multe analize. Oricum doar un medic poate pune diagnostic. Curaj, orice ar fi se poate trata/tine sub tratament.
Criss... hai odataaaaaaaaa Hilar
Miha computerlove atat mai pot! iloveyou
Aleahim, da, da! Am zis zilele trecute ca trec la galerie pana in Ianuarie. Am ales Maftei pana la urma si ascult de el (inca nu-mi iese partea cu fumatul, dar ma stradueisc). Bors m-a suparat ca a zis ca nu-l intereseaza filmarea de la histeroscopie, vrea fisa de externare. Ori Maftei s-a uitat pe filmare si a zis endometrita si mi-a dat tratament (in fisa de externare nu scria decat ca s-a facut scratching endometrial). Ca deh, nu-mi ajungea uter malformat si cu o singura trompa, imi mai trebuia ceva sa nu ma plictisesc Lol
maria2013
Postat: Wednesday, November 20, 2019 10:53 PM

Intrat: 7/29/2013
Postari: 2454
Locatia: Constanta
Miha1989 wrote:

Pe ala nu il am, atasez si am facut legat de mutatii.

Scuze, Miha, ca scriu abia acum... Din ce vad în imaginile atasate, nu ar trebui sa ai mari probleme pe parte de trombofilie. Proteinele c si s sunt aproape de limita inferioara a intervalului, dar celelalte analize de trombofilie dobandita sunt ok, deci nu m-ar îngrijora. Pe parte de trombofilie ereditara, ai MTHFR C677T si pai 4g/4g. Pt. MTHFR C677T, mai nou, nu se recomanda acid folic, ci folat (methylfolate sau quatrefolic- folati de genera?ia a treia, respectiv a patra), despre care se zice ca se asimileaza mai bine. Din ce am citit, acidul folic nu doar ca nu se metabolizeaza de catre purtatorii acestei mutatii, ci si blocheaza receptorii, astfel încât nu se mai asimileaza nici din alimentatie. Trebuie sa verifici homocisteina si sa încerci sa o mentii în jurul valorii de 8. Asta e teoria. Practica mi-a aratat ca multi hematologi si ginecologi înca recomanda clasicul acid folic. Personal, am luat folat de mi s-a acrit... Revenind... Luate separat, mutatiile nu sunt urate. Urata e asocierea mutatiei homozigote pai 4g/4g cu MTHFR. Astea pot impiedica implantarea, prin insuficienta irigare cu sânge a embrionului. Sfatul meu e sa ii scrii un mail doamnei Uscatescu. Pentru mine ea e îngerul ce m-a ajutat sa am azi un copil. Alti hematologi au desconsiderat mutatiile mele si istoricul meu. Doamna Uscatescu nu doar ca m-a luat în serios, dar a stiut si sa ma incurajeze si sa lupte cu mine ca sa pastrez sarcina! Tot doamna Uscatescu mi-a recomandat si o schema de tratament pt mine si pt sot, schema care sigur a ajutat! Daca mai pot fi de folos...întreaba-ma si, în masura în care stiu si pot, iti raspund cu drag! Gânduri bune!
maria2013
Postat: Wednesday, November 20, 2019 10:56 PM

Fetelor, am citit în goana si chiar nu ma lasa bebe sa reiau paginile... Scrisese una dintre voi ca are progesteronul 4 si ceva. Din experienta mea pot sa va spun ca al meu era aproape 13, era undeva un pic peste mijlocul intervalului de referinta si, cu toate astea, am suplimentat la greu toata sarcina cu progesteron oral. Muuuuult progesteron oral.
maria2013
Postat: Wednesday, November 20, 2019 10:58 PM

Lore, felicitari! Ma bucur ca Stefan va avea un frate sau o sora! Sarcina usoara sa ai!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed