Clubul aspirantelor - 73
Subiectul anterior · Subiectul urmator
eve23
Scris: Sunday, March 24, 2019 10:13 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 10/25/2018
Andia wrote:

Analizele de ziua 2-5 sunt cele de spui tu ca le fac fetele in zilele 2-3. Adica LH, FSH, prolactina, estradiolul si as spune si testosteronul... Si eu fac aceste analize in ziua 2 sau 3. AMH-ul se face si el tot acum, cu toate ca unii medici spun ca se poate face oricand. Medicul meu ginecolog specializat pe infertilitate cere sa il fac in ziua 3 totusi.

Insa analizele pentru tiroida nu au legatura cu ovulatia asa ca nu trebuiesc facute la inceputul ciclului. Le poti face cand vrei tu. Pentru prolactina trebuie sa urmezi niste reguli inainte de recoltare.

Ok. Atunci o sa merg in ziua 3 sa le fac in plus ?i pe astea de care mi ai spus tu. Ceva se întâmpla ?i nu în?eleg de ce nu se regleaza menstrua?ia cumva. Momentan nu am ajuns la investiga?ii mai amanun?ite pt ca ginecologul meu a considerat ca nu e nevoie ?i sa mai a?teptam înca 6 luni dar îmi spuse de necesitatea acestor analize ?i am lasat o a?a in coada de peste in ideea in care mi le ar fi dat dupa ce treceau astea 6 luni.
Andia
Scris: Monday, March 25, 2019 12:49 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 8/21/2014
eve23 wrote:

Ok. Atunci o sa merg in ziua 3 sa le fac in plus ?i pe astea de care mi ai spus tu. Ceva se întâmpla ?i nu în?eleg de ce nu se regleaza menstrua?ia cumva. Momentan nu am ajuns la investiga?ii mai amanun?ite pt ca ginecologul meu a considerat ca nu e nevoie ?i sa mai a?teptam înca 6 luni dar îmi spuse de necesitatea acestor analize ?i am lasat o a?a in coada de peste in ideea in care mi le ar fi dat dupa ce treceau astea 6 luni.

Ar trebui sa gasesti un medic bun care sa te ajute sa reglezi si ciclul ca nu pare ok sa ai la 43 de zile... nici 38 nu e grozav. Daca faci analizele si te duci la acelasi medic cu rezultatele dar nu te lamureste de nimic... le-ai cam facut degeaba. Vezi ca analizele hormonale sunt decontate de casa de asigurari si se pot face gratuit daca ai trimitere de la medicul de familie catre medic endocrinolog care sa ti le recomande.
eve23
Scris: Monday, March 25, 2019 1:06 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 10/25/2018
Andia wrote:

Ar trebui sa gasesti un medic bun care sa te ajute sa reglezi si ciclul ca nu pare ok sa ai la 43 de zile... nici 38 nu e grozav. Daca faci analizele si te duci la acelasi medic cu rezultatele dar nu te lamureste de nimic... le-ai cam facut degeaba. Vezi ca analizele hormonale sunt decontate de casa de asigurari si se pot face gratuit daca ai trimitere de la medicul de familie catre medic endocrinolog care sa ti le recomande.

Am auzit numai lucruri bune despre doctori?a asta înainte sa ajung la ea dar mi a zis sa mai încercam 6 luni natural doar cu myo sun ?i profecund ?i daca nu se întâmpla nimic pana in vara sa revin pt analize suplimentare dar parca nu as mai a?tepta atât...am sperat ca tratamentul dat de ea sa mi regleze menstrua?ia dar întârzie din ce in ce mai mult.
Andia
Scris: Monday, March 25, 2019 1:44 AM
Nivel

Inregistrat: 8/21/2014
eve23 wrote:

Am auzit numai lucruri bune despre doctori?a asta înainte sa ajung la ea dar mi a zis sa mai încercam 6 luni natural doar cu myo sun ?i profecund ?i daca nu se întâmpla nimic pana in vara sa revin pt analize suplimentare dar parca nu as mai a?tepta atât...am sperat ca tratamentul dat de ea sa mi regleze menstrua?ia dar întârzie din ce in ce mai mult.

Atunci vorbeste cu ea si vezi ce spune in legatura cu intarzierea asta. Poate iti recomanda altceva. Oricum, stiu ca orice tratament ar trebui luat cel putin 3-6 luni ca sa inceapa sa aiba efect... Imi dau seama ca parca nu mai ai rabdare. Eu am ales sa ma bucur si de perioada asta cand inca sunt doar eu cu mine... fara responsabilitati majore... stii tu ce zic :))
FloreFlore
Scris: Monday, March 25, 2019 8:37 AM
Nivel

Inregistrat: 8/17/2017
floare3 Buna dimineata!
Fetelor eu va citesc din umbra si nu prea scriu pentru ca nu am noutati si nici nu mă simt în măsura sa dau sfaturi dar ma bucur pentru voi toate care veniti cu vesti bune si celor care trec prin încercari le tin pumnii sa le depaseasca si sa ajunga la rezultatul mult dorit !gravida
Singura noutate despre mine este ca ,dupa luni întregi în care am ovulat în z9-10,luna asta am ovulat ieri, z 12, cu contact seara...Ce sanse sunt vom vedea pentru ca nu am mai luat nici un fel de suplimente de cca 2 luni ceee
Va pup pe toate grup
Ellena20
Scris: Monday, March 25, 2019 8:49 AM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2018
eve23 wrote:

Eve, am cam aceeasi problema doar ca eu mai am si ovare micropolichistice. Am fost la un doctor "bun" care ma tine tot pe myo-sun si profecund. Eu nici nu ovulez.. 2 luni la rand absolut deloc.
Menstruatia mea e tot haotica, vine cam la 37 de zile uneori si 40 si nu este ok deloc.. dar ei i se pare in regula. De unde si pana unde? Eu nu am mai rezistat si m-am cam certat cu ea. Eu ii spuneam ce imi doream, ca nu mai vreau sa astept si sa facem ceva in acest sens, ea tot insista cu tratamentul ala. Tot zicea sa tinem naturistele astea inca 4 luni si apoi mergem pe medicamentos. Mi-am pierdut controlul si am mai tipat la ea, spunandu-i ca daca nu e de competenta ei macar sa imi spuna sa imi gasesc alt medic cu care sa reusesc... asa ca nu m-ar mai primi deloc.
Eu te sfatuiesc sa cauti un alt medic cu care sa rezonezi 100%.
Acum noi o sa ne pregatim pentru o stimulare. Saptamana asta merg sa fac si eu analizele de tiroida. Voi vedea ce reusita am daca tot am schimbat atitudinea.
Ella123
Scris: Monday, March 25, 2019 9:49 AM
Nivel

Inregistrat: 5/9/2018
Ellena20 wrote:

Eve, am cam aceeasi problema doar ca eu mai am si ovare micropolichistice. Am fost la un doctor "bun" care ma tine tot pe myo-sun si profecund. Eu nici nu ovulez.. 2 luni la rand absolut deloc.
Menstruatia mea e tot haotica, vine cam la 37 de zile uneori si 40 si nu este ok deloc.. dar ei i se pare in regula. De unde si pana unde? Eu nu am mai rezistat si m-am cam certat cu ea. Eu ii spuneam ce imi doream, ca nu mai vreau sa astept si sa facem ceva in acest sens, ea tot insista cu tratamentul ala. Tot zicea sa tinem naturistele astea inca 4 luni si apoi mergem pe medicamentos. Mi-am pierdut controlul si am mai tipat la ea, spunandu-i ca daca nu e de competenta ei macar sa imi spuna sa imi gasesc alt medic cu care sa reusesc... asa ca nu m-ar mai primi deloc.
Eu te sfatuiesc sa cauti un alt medic cu care sa rezonezi 100%.
Acum noi o sa ne pregatim pentru o stimulare. Saptamana asta merg sa fac si eu analizele de tiroida. Voi vedea ce reusita am daca tot am schimbat atitudinea.
mult succes, Elena la stimulare. sa vii cu vesti bune.computerlove ti-a zis cu ce o sa incepi? ca pe piata nu mai este clostilbegyt.
Ella123
Scris: Monday, March 25, 2019 11:26 AM
Nivel

AlexaT wrote:

O gasi?i ?i pdf, dar eu nu pot sa citesc a?a ca ma dor ochii ?i o prefer varianta carte. ras
ai un link unde pot gasi varianta pdf?
Ellena20
Scris: Monday, March 25, 2019 11:29 AM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2018
Ella123 wrote:
mult succes, Elena la stimulare. sa vii cu vesti bune.computerlove ti-a zis cu ce o sa incepi? ca pe piata nu mai este clostilbegyt.

Inca nu stiu, Ella.. am fost vineri la doctorul asta si am vorbit deschis doar.. i-am explicat toata situatia si mi-a spus ceea ce voiam sa aud, sa mergem pe stimulare si sa nu mai pierdem timp.
Nici nu mi-a luat bani.. a ramas ca pe vinerea asta sa merg sa punem planul la bataie cum s-ar zice si tot atunci cred ca imi spune cu ce o sa incep.
Sunt nerabdatoare!!
Multumesc mult, Ella! Tu cum mai esti?
Lili Eu
Scris: Monday, March 25, 2019 12:01 PM
Nivel

Inregistrat: 3/23/2015
FloreFlore wrote:
floare3 Buna dimineata!
Fetelor eu va citesc din umbra si nu prea scriu pentru ca nu am noutati si nici nu ma simt în masura sa dau sfaturi dar ma bucur pentru voi toate care veniti cu vesti bune si celor care trec prin încercari le tin pumnii sa le depaseasca si sa ajunga la rezultatul mult dorit !gravida
Singura noutate despre mine este ca ,dupa luni întregi în care am ovulat în z9-10,luna asta am ovulat ieri, z 12, cu contact seara...Ce sanse sunt vom vedea pentru ca nu am mai luat nici un fel de suplimente de cca 2 luni ceee
Va pup pe toate grup
Hai cu testul pozitiv topai daca vad un test pozitiv de la tine si de la Carlita ..promit ca nu mai intri pe forum hainoroc pe voi 2 va urmaresc....si sper sa vine barzoiul tepejor acum ca tot vin berzele dance te pup si sa nu renunti la visul tau...computerlove
Ella123
Scris: Monday, March 25, 2019 12:04 PM
Nivel

Ellena20 wrote:

Inca nu stiu, Ella.. am fost vineri la doctorul asta si am vorbit deschis doar.. i-am explicat toata situatia si mi-a spus ceea ce voiam sa aud, sa mergem pe stimulare si sa nu mai pierdem timp.
Nici nu mi-a luat bani.. a ramas ca pe vinerea asta sa merg sa punem planul la bataie cum s-ar zice si tot atunci cred ca imi spune cu ce o sa incep.
Sunt nerabdatoare!!
Multumesc mult, Ella! Tu cum mai esti?
Astept linistita luna mai sa merg la medicul din Bucuresti si intre timp mai iau Vitamina E cand imi amintesc si Inofolic. si m-am axat mai mult pe sport si am grija ce mananc.. ciudat e ca pe cantr nu prea se vede nimic, dar insist. Lol nu stiu daca am ovulat luna asta avand in veddere experienta proasta cu medicul care nu a stiut sa-mi faca o eco.. am simtit o oarecare durere ziua 16.. dar am bebelit in ziua 13 si 17. din nou slabute sanse luna asta. Mi-am pus toata speranta in Bucuresti.. trebuie sa se gaseasca o solutie si pentru mine anul asta!
FloreFlore
Scris: Monday, March 25, 2019 12:30 PM
Nivel

Lili Eu wrote:
Hai cu testul pozitiv topai daca vad un test pozitiv de la tine si de la Carlita ..promit ca nu mai intri pe forum hainoroc pe voi 2 va urmaresc....si sper sa vine barzoiul tepejor acum ca tot vin berzele dance te pup si sa nu renunti la visul tau...computerlove

Hei !Multumesc mult !!!Nu renunt!!!...desi vineri am împlinit 42 ani dance chitara Voi ramâne mereu o optimista indiferent de deznodamântul tuturor întâmplarilor din viata mea !V a pup și pe tine și pe DomiDistanceKiss
Lili Eu
Scris: Monday, March 25, 2019 1:02 PM
Nivel

Inregistrat: 3/23/2015
FloreFlore wrote:

Hei !Multumesc mult !!!Nu renunt!!!Desi vineri am împlinit 42 ani dance chitara Voi ramâne mereu o optimista indiferent de deznodamântul tuturor întâmplarilor din viata mea !V a pup ?i pe tine ?i pe DomiDistanceKiss
Ma bucur ca esti optimista.....la multi ani si sa vina bebita repejor... si noi te pupam..Cheek Kiss multa sanatate si putere iti doresc computerlove
Ella123
Scris: Monday, March 25, 2019 1:34 PM
Nivel

FloreFlore wrote:

Hei !Multumesc mult !!!Nu renunt!!!Desi vineri am împlinit 42 ani dance chitara Voi ramâne mereu o optimista indiferent de deznodamântul tuturor întâmplarilor din viata mea !V a pup ?i pe tine ?i pe DomiDistanceKiss
La multi ani, Flore! birthday sa fii sanatoasa si sa ti se indeplineasca cea mai mare dorinta! sarbatoare
FloreFlore
Scris: Monday, March 25, 2019 1:36 PM
Nivel

Ella ,Lili ,va multumesc din inima !!!!D ne ajuta ,tuturor coeur computerlove
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.