Clubul aspirantelor - 72
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Aleahim
Scris: Sunday, March 10, 2019 9:47 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 7/19/2018
eve23 wrote:
Buna fetelor. Cele care lua?i Duphaston ati avut ceva îmbunata?iri ale cm de la el? Ma gândeam ?i la varianta de a încerca ?i cu el poate poate fac ceva...de?i iau myo sun ?i profecund ovulatia mea e mai târzie decât atunci când luam...cum se ia? Trebuie prescris de medic neaparat ?

Si eu am luat o perioada, dar asa cum zice Miha, la recomandarea medicului.Menstruatia era super regulata, la 27 de zile, dar avand ovare polichistice, nu ovulam.
Acum medicul mi-a zis sa nu mai iau.In cazul ovarelor polichistice ovulatia poate aparea mai tarziu si nu ma ajuta cu nimic.Doar ca venea la fix
galiopiaduo@yahoo.com
Scris: Sunday, March 10, 2019 10:47 AM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 2/12/2019
Clap buna vb fetelor ?i eu duphaston ?i de Ieri au venit urâ?i dar într-un mod pe care nu îl în?eleg .vine ceva maro .Crazy dureri groaznice de burta ,misloc
M2m2m2
Scris: Sunday, March 10, 2019 11:16 AM
Nivel

Inregistrat: 6/30/2018
galiopiaduo@yahoo.com wrote:
Clap buna vb fetelor ?i eu duphaston ?i de Ieri au venit urâ?i dar într-un mod pe care nu îl în?eleg .vine ceva maro .Crazy dureri groaznice de burta ,misloc

A cata z de ciclu esti??
Cum au venit uratii??
Ceva nu e in regula ..
galiopiaduo@yahoo.com
Scris: Sunday, March 10, 2019 11:41 AM
Nivel

Inregistrat: 2/12/2019
Clap a doua zi de menstrua?ie sunt la recomandarea doctorului am luat 5 zile duphaston ?i nu este cum ar trebui sa fie menstra . Chiar. Nu în?eleg Argue
AndreV
Scris: Sunday, March 10, 2019 12:58 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 10/2/2018
Clap a doua zi de menstrua?ie sunt la recomandarea doctorului am luat 5 zile duphaston ?i nu este cum ar trebui sa fie menstra . Chiar. Nu în?eleg Argue

In general ciclurile nu sunt la fel. Se mai schimba simptomele de la luna la luna. Dureri de mijloc, burta destul de rele am si eu, iar sange curat am doar o zi, prima... Ciclul ma tine 2 zile +spotting dupa. E bine sa intrebi medicul pentru siguranta.
M2m2m2
Scris: Sunday, March 10, 2019 1:02 PM
Nivel

Inregistrat: 6/30/2018

Iti recomandat sa citesti prospectul , se da pe scheme , nu inteleg de ce a dat asa !
E si o schema in care se ia dupa menstruatie din z 5 parca ...oricum citeste si vorbeste si cu medicul despre ce se intampla !
Aleahim
Scris: Sunday, March 10, 2019 5:08 PM
Nivel

Inregistrat: 7/19/2018
M2m2m2 wrote:

Iti recomandat sa citesti prospectul , se da pe scheme , nu inteleg de ce a dat asa !
E si o schema in care se ia dupa menstruatie din z 5 parca ...oricum citeste si vorbeste si cu medicul despre ce se intampla !

Si eu am avut schema asta intr-o luna cand nu imi venise.5 zile cate 2 pe zi.Dar apoi am avut cate 10 zile din z16
AnaVeli
Scris: Sunday, March 10, 2019 7:17 PM
Nivel

Inregistrat: 3/1/2019
Buna seara, dragi doamne! Ma numesc Ana si de cevs vreme am inceput sa va citesc parerile, sfaturile, incurajarile, va apreciez pt prietenia si toate gandurile voastre bune.
Imi tot fac sperante luna de luna, numar zilele, astept ovulatia, imi fac griji pt ca am ovare polichistice, am citit tot felul si mi-au intrat in cap toate nebuniile, ma intreb daca dupa sarcina pierduta la 8 sapt in Aug 2018, oare voi mai ramane insarcinata? Daca se intampla acelasi lucru? Iubitul meu are un baietel de 5 ani din prima casatorie, noi ne-am cunoscut dupa ce ei au divortat. Poate vi se pare ca sunt egoista, il indragesc pe micut, dar in acelasi timp imi doresc si eu sa fiu mamica, nu mie imi spune “mama” si sunt doar un partener de joaca cu el.
AnaVeli
Scris: Sunday, March 10, 2019 7:25 PM
Nivel

Ultimul ciclu a fost pe 11 feb 2019, ovulatia monitorizata cu teste, m-am dus pe 27 Feb la medic si mi-a zis ca am ovulat pe 25 Feb, deci cu 2 zile in urma, de precizat ca am prestat seara de seara cu iubitul meu. Cum e posibil sa imi zica medicul ca am ovulat cu 2 zile in urma, cand eu aveam testele de ovulatie inca puternic inrosite?!
CM ar treb sa vina maine, pe 11 Feb, de doua zile ma dor ovarele, sanii in lateral si spatele groaznic. Am facut un test Barza sensibil si nu s-a pozitivat in termenul lor, ci am vazut a doua zi ca era a doua liniuta, care din cate am citit apare din cauza uscarii urinei. Oare asa sa fie?!
Acum stau si astept ziua de maine.. poate intarzie ciclul.. voi ce ziceti?
Ella123
Scris: Sunday, March 10, 2019 7:47 PM
Nivel

Inregistrat: 5/9/2018
AnaVeli wrote:
Ultimul ciclu a fost pe 11 feb 2019, ovulatia monitorizata cu teste, m-am dus pe 27 Feb la medic si mi-a zis ca am ovulat pe 25 Feb, deci cu 2 zile in urma, de precizat ca am prestat seara de seara cu iubitul meu. Cum e posibil sa imi zica medicul ca am ovulat cu 2 zile in urma, cand eu aveam testele de ovulatie inca puternic inrosite?!
CM ar treb sa vina maine, pe 11 Feb, de doua zile ma dor ovarele, sanii in lateral si spatele groaznic. Am facut un test Barza sensibil si nu s-a pozitivat in termenul lor, ci am vazut a doua zi ca era a doua liniuta, care din cate am citit apare din cauza uscarii urinei. Oare asa sa fie?!
Acum stau si astept ziua de maine.. poate intarzie ciclul.. voi ce ziceti?
buna.bine ai venit pe grup. Barza ultrasensibil are linie de uscare. Dupa 10 min e bine sa l arunci eu mi am facut sperante cu unul de genul asta ?i s a dovedit a fi negativ. A?teapta o zi de intarziere ?i mai fa un test. Mult succes DistanceKiss
L. E. Daca ai ovare polichistice testele de ovulatie se pozitiveaza și când nu esti la ovulatie au vb și fetele mai sus... Datorita nivelului ridicat de Lh
AnaVeli
Scris: Sunday, March 10, 2019 8:14 PM
Nivel

Multumesc mult pt raspunsuri! ??
Deci daca medicul a zis la eco transv ca am ovulat cu 2 zile in urma, sa iau de bun raspunsul lui. Voi astepta sa vad daca imi intarzie CM, de 3 zile am dureri de ovare asemanatoare menstruatiei, la fel si de mijloc, iar sanii ffoarte durerosi. Pana luna asta nu se manifesta asa CM, doar sani putin durerosi si durere de burta cand se declansa ciclul rosu.
Sa speram ca poate nu mai vine deloc .. ??
adina1109
Scris: Sunday, March 10, 2019 9:21 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 6/29/2018
Nella wrote:
Doamne ajuta sa ne fie bine la toate!
Mi-am facut primele injec?ii singura, eram la serviciu am întrat într-o sala, la pauza ?i mi-am luat inima în din?i, am pregatit tot ?i gata o în?epaturi stânga ?i una dreapta. Chiar îs tare Lol

Super, ma bucur pentru tine , esti tare. Tin pumnii si te citesc cu interes
Ella123
Scris: Sunday, March 10, 2019 10:42 PM
Nivel

AnaVeli wrote:
Multumesc mult pt raspunsuri! ??
Deci daca medicul a zis la eco transv ca am ovulat cu 2 zile in urma, sa iau de bun raspunsul lui. Voi astepta sa vad daca imi intarzie CM, de 3 zile am dureri de ovare asemanatoare menstruatiei, la fel si de mijloc, iar sanii ffoarte durerosi. Pana luna asta nu se manifesta asa CM, doar sani putin durerosi si durere de burta cand se declansa ciclul rosu.
Sa speram ca poate nu mai vine deloc .. ??
da eu as lua de bun ce a zis medicul. Dar pe ce baza ?i s a pus diagnosticul de ovare polichistice? Doar eco sau ?i analize hormonale? Ai menstruatia regulata de obicei?
AnaVeli
Scris: Sunday, March 10, 2019 10:58 PM
Nivel

Am fost la 2 medici si ambii mi-au spus ca am ovare polichistice, pe baza eco transvag. CM este aproape regulat: 14 dec 2018, 13 ian 2019 si 11 feb 2019. Ultimele analize, multe, le-am facut in August 2018 dupa ce am pierdut o sarcina de 8 sapt, oprita in evolutie, prima mea sarcina. Ideea e ca in iunie 2018 am ramas insarcinata din prima luna cand am incercat. Mi-am facut dupa chiuretaj toate analizele, din pacate nu am aflat de ce s-a oprit din evolutie, eu am 37 ani. Din Oct 2018 tot incercam sa avem un bebe si nu se intampla nimic, de 2 luni monitorizez ovulatia cu teste, pt ca medicii mi-au zis ca sa mai incercam asa pana la un an, apoi sa incep investigatii daca nu se intampla nimic. Si am fost la o clinica specializata - Well born, la dr doina mihailescu. Celalalt dr de la spitalul Elias, dl Rotaru la fel mi-a zis: sa mai am rabdare. Citindu-va pe voi, atatea aspecte pe care eu nu le iau in calcul, analize, investigatii, etc, presupun ca trompe infundate nu am pt ca am ramas acum 10 luni. Singura reteta este Acid folic si Fertilovit 35, pt ca am 37 ani, dar dupa prima cutie am luat Ferilovit pt ovare polichistice. Ce sa mai fac?! Sa ii rog sa ma investigheze?!
Ella123
Scris: Monday, March 11, 2019 8:12 AM
Nivel

AnaVeli wrote:
Am fost la 2 medici si ambii mi-au spus ca am ovare polichistice, pe baza eco transvag. CM este aproape regulat: 14 dec 2018, 13 ian 2019 si 11 feb 2019. Ultimele analize, multe, le-am facut in August 2018 dupa ce am pierdut o sarcina de 8 sapt, oprita in evolutie, prima mea sarcina. Ideea e ca in iunie 2018 am ramas insarcinata din prima luna cand am incercat. Mi-am facut dupa chiuretaj toate analizele, din pacate nu am aflat de ce s-a oprit din evolutie, eu am 37 ani. Din Oct 2018 tot incercam sa avem un bebe si nu se intampla nimic, de 2 luni monitorizez ovulatia cu teste, pt ca medicii mi-au zis ca sa mai incercam asa pana la un an, apoi sa incep investigatii daca nu se intampla nimic. Si am fost la o clinica specializata - Well born, la dr doina mihailescu. Celalalt dr de la spitalul Elias, dl Rotaru la fel mi-a zis: sa mai am rabdare. Citindu-va pe voi, atatea aspecte pe care eu nu le iau in calcul, analize, investigatii, etc, presupun ca trompe infundate nu am pt ca am ramas acum 10 luni. Singura reteta este Acid folic si Fertilovit 35, pt ca am 37 ani, dar dupa prima cutie am luat Ferilovit pt ovare polichistice. Ce sa mai fac?! Sa ii rog sa ma investigheze?!
analize de trombofilie si sindrom antifosfolipidic ai facut? poate ca intr-adevar trebuie sa astepti daca restul analizelor sunt bune.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.