Clubul aspirantelor - 71
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Mihaela14
Scris: Friday, February 8, 2019 10:32 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/1/2018
M2m2m2 wrote:
A inceput petele rozali , a scazut beta sigur , test nu am facut durerile sau transformat in cele de menstra !
Deci raman aici inca un pic !!

Succes celor ce sunt la testare!
Si multumesc tuturor de incurajari!

M2 tu nu ai pus peogesteron? Poate din cauza asta ai petele..
LE nu ai dozat si progesteronul odata cu beta?
ANDREEA2929A
Scris: Friday, February 8, 2019 10:37 AM
Nivel

Inregistrat: 1/15/2019
Mihaela14 wrote:

Incerc!
img
Din pacate cred ca ma amagesc pale

Miha mai a?teapta pu?in asa imi aparea si mie au o linie de uscare sunt enervante...
Mihaela14
Scris: Friday, February 8, 2019 10:38 AM
Nivel

Inregistrat: 3/1/2018
Adina Mariana wrote:
Mihaela eu vad o linie slaba dar roza si cred ca ar fi o sansa acolo.Doamne ce mult m-as bucuraLove iti tin pumnii stransi.Poti repeta alt test maine sa vezi daca se va vedea mai tare.Si nu ar trebui sa opresti progesteronulBlushing
M2 nu ma lasa singura ca ne cunoastem si personal.Daca nu vine ea de buna voie,o trag eu dupa mine stati linistiteHilar
Adina ma bucur ca a fost totul ok cu inseminarea si Doamne Ajuta de data asta sa fie cu mai mult norocHands

Merci de raspuns, aseara am mai pus progesteron si dupamasa mai fac un test. Daca nu se va vedea nici o linie clara o las balta.
Tu trebuie sa scapi de unele obiceiuri cum ar fi luatul temp , nu-si mai are rostul si sa vezi numai in roz de acum. Gata cu stresul, esti insarcinata!!!!!pupici
ANDREEA2929A
Scris: Friday, February 8, 2019 10:41 AM
Nivel

Nea?a aspirici! Eu ma pregatesc de testare pt ovulatie uff
A mai folosit cineva testele de ovulatie de la profecund? Doar asta am gasit la farmacie azi...Stiu ca am mai luat o data si liniile alea sunt foarte slabe NuImiPasa te induc in eroare.
Va pupacesc si succes celor care sunt la testarecomputerlove !
mdspa
Scris: Friday, February 8, 2019 10:58 AM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 11/21/2018
Eu am facut profecund. Si aseara chiar. La mine inca nu e pozitiv.
Sunt ok.
Rox
Scris: Friday, February 8, 2019 11:04 AM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 1/20/2018
Adina Mariana wrote:
Fetelor oare este normal sa fie temperatura asa de mica in concluzia in care o iau vaginal,tot la aceasi ora,iau si progesteron iar analiza de progesteron a iesit valoarea 90 intervalul fiind intre 5-85.Ma ingrijoreaza unpic.

Nu te ingrijora, sigur va fi bine. Eu si luna trecuta cand am avut test pozitiv aveam temperatura maxim 36 sub limba. Luna aceasta la fel. Cred ca nu este o regula, stiu ca ?i tu aveai ceva probleme cu tiroida ?i poate si de asta este mai scazuta, nu inseamna neaparat ca e ceva în neregula. Crampe am avut ?i eu luna trecuta, la tine cand au aparut luna aceasta? Eu deocamdata sunt in ziua 7 dupa ovulatie ?i nu am nici crampe, nici secretii aproape deloc, deci cred ca nu e nimic nici luna asta. Ma bucur mult pentru tine si fii increzatoare, bucura te de momentele astea, incearca sa fii linistita, cu siguranta va fi bine! Te pup Cheek Kiss
ANDREEA2929A
Scris: Friday, February 8, 2019 11:04 AM
Nivel

mdspa wrote:
Eu am facut profecund. Si aseara chiar. La mine inca nu e pozitiv.
Sunt ok.

Nici al meu nu e pozitiv înca Hands
Ce dragu?...suntem cam in aceea?i perioada oare? Ziua 11 eu, luna trecuta in ziua 13 s a pozitivat
Buddy1
Andreea06
Scris: Friday, February 8, 2019 11:07 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/28/2017
ANDREEA2929A wrote:
Nea?a aspirici! Eu ma pregatesc de testare pt ovulatie uff
A mai folosit cineva testele de ovulatie de la profecund? Doar asta am gasit la farmacie azi...Stiu ca am mai luat o data si liniile alea sunt foarte slabe NuImiPasa te induc in eroare.
Va pupacesc si succes celor care sunt la testarecomputerlove !

Nu am facut din acelea dar iti pot recomanda pe viitor (sper sa nu mai fie nevoie!!) cele de la oview, se gasesc si in auchan. Ff clare erau liniile, imi plac mult.
alina89
Scris: Friday, February 8, 2019 11:09 AM
Nivel

Inregistrat: 3/21/2017
Adina Mariana wrote:
Alina eu am mutatia Mthfr A1298 homozigota.Pt.aceasta mutatie se poate lua acid folic.Pt.celalalt Mthfr nu este acid folic ci metifolat.Eu asa stiu si asa am si citit pe grupul de pe fb cu Mthfr.Am mai citit ca mutatia asta este cea mai usoara si o au multe femei.Se recomanda aspenter in sarcina si doar daca analizele de coagulare ies rau atunci se recomanda Claxane.Sper ale mele sa iasa ok analizele si sa nu fie nevoie de injectabil.Eu alte mutatii nu am..toate imi sunt negative.

Super! Asta nu stiam, credeam ca la ambele mthft se ia metilfolat. Legat de temp si a mea tot oscila cu 0.2 de la o zi la alta, eu citisem ca nu se mai recomanda masurarea dupa test pozitiv, desi am mai luat-o si eu cam o sapt.
ANDREEA2929A
Scris: Friday, February 8, 2019 11:10 AM
Nivel

Andreea06 wrote:

Nu am facut din acelea dar iti pot recomanda pe viitor (sper sa nu mai fie nevoie!!) cele de la oview, se gasesc si in auchan. Ff clare erau liniile, imi plac mult.

Andre n am Auchan in ora? Cray si minut mi s au parut bune.
ANDREEA2929A
Scris: Friday, February 8, 2019 11:12 AM
Nivel

Andreea06 wrote:

Mul?umesc !Bravoo sper si eu ca m am saturat de teste. Hands
M2m2m2
Scris: Friday, February 8, 2019 11:14 AM
Nivel

Inregistrat: 6/30/2018
Mihaela14 wrote:

M2 tu nu ai pus peogesteron? Poate din cauza asta ai petele..
LE nu ai dozat si progesteronul odata cu beta?

Pun de 2 zile seara de 200 !
Sau oprit petele , se joaca cu nervi mei ..la 3.30 incerc un test de 10sensibilitate , azi nu am facut !
Nu am facut analiza de progesteron nici nu i-mi imaginam ca e 4!
Am cumparar si vitex cu 2 z mai inainte iti dai seama ca nici nu am banuit ca o fi ceva !
M2m2m2
Scris: Friday, February 8, 2019 11:21 AM
Nivel

Inregistrat: 6/30/2018
Adina Mariana wrote:
Fetelor oare este normal sa fie temperatura asa de mica in concluzia in care o iau vaginal,tot la aceasi ora,iau si progesteron iar analiza de progesteron a iesit valoarea 90 intervalul fiind intre 5-85.Ma ingrijoreaza unpic.

Adina sfatul meu a fost sa iei temp in continuare sa stai linistita nu sa te stresezi mai tare !
Nu a coborat mai jos de implantare stai linistita hormoni cresc si scad e normal intr-o sarcina au oscilatii mari, cand scade sub linie puneti probleme dar si asa sa fie avort trebuie niste pete de sange!
Hai fi optimista ca Dumnezeu nu va lasa !!
Adina Mariana
Scris: Friday, February 8, 2019 11:33 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 8/16/2017
alina89 wrote:

Super! Asta nu stiam, credeam ca la ambele mthft se ia metilfolat. Legat de temp si a mea tot oscila cu 0.2 de la o zi la alta, eu citisem ca nu se mai recomanda masurarea dupa test pozitiv, desi am mai luat-o si eu cam o sapt.
Cam o saptamana vreau sa o iau si eu.Adica pana joi cand merg la control si vad ca sarcina este localizata unde trebuie,sa nu fie extrauterina.O sa ma interesez si despre mutatia asta.Hematolog nu avem in oras dar merg in altul daca va fii nevoie.Cert este ca analizele de coagulare le voi face de la 6 sapt.cand se fac prima data.
ali-1985
Scris: Friday, February 8, 2019 11:33 AM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 2/8/2019
Buna,
Sunt Alexandra si as vrea sa intru si eu in Clubul mamicilor aspirante.
Am 33 de ani si sotul tot la fel. Ne straduim de ceva vreme sa avem un bebe dar nu s-a intamplat minunea.
Pana in Decembrie 2018 cand am avut primul test pozitiv cam la 14 DPO. Fericire mare evident dar din pacate nu a fost sa fie. Am facut aproape in fiecare zi teste de sarcina dar a doua liniuta nu a devenit mai intunecata cum ar fi trebuit. Dar nu m-am ingrijorat prea mult atunci dat fiind ca nu stiam prea multe despre acest subiect.
Si pe 30 dec.mi-a venit menstruatia normal dar destul de abundenta asta la 5 saptamani de la ultima menstruatie.
De atunci totul s-a dat peste cap. Am fost la medic in ianuarie si mi-a recomandat un set complet de analize printre care si cele genetice de trombofilie. La ecografie a zis si ca sunt suspecta de endometrioza si sa revin dupa menstruatie pentru o noua eco. Azi am programare la gineco. si intre timp au sosit si analizele.

Situatia nu este roz. Se pare ca am glanda autoimuna. ATPO este undeva la 90 in conditiile in care limita normala este <34. Hormonii sunt ok doar FT3 este la limita superioara. Pe langa asta din analize reiese ca am mutatiile de trombofilie: MTHFR c677t mutant heterozigot si mthfr a1298c heterozigot dar si PAI-1 4G/5G heterozigot si prezente alelele A1/A2.

Sunt complet demoralizata si nu stiu in ce directie sa o apuc. Ginecoloaga de cand mi-a dat analizele mi-a spus ca daca ies mutatiile pozitive o sa ma trimita la hematolog.

Sper sa fie asta solutia si sa imi recomande un tratament ok.
Sa nu mai spun ca in Ianuarie situatia acolo jos a fost dezastroasa. M-a durut burta incontinu dupa ovulatie(am facut testul de ovulatie) si in zona pelviana si la ovare. M-au durut ambele ovare alternand. Durerile au inceput cam la 3 zile dupa ovulatie si au tinut pana la menstruatie. Cu specificatia ca vreo 2 zile m-a durut groaznic ovarul stang la care doctorita a gasit doua mici chisturi in urma caror a zis ca sunt suspecta de endometrioza. 2 nopti nu am putut sa dorm a trebuit sa imi pun ceva foarte cald sa ma mai lase durerea.
Precizez ca nu am avut niciodata probleme sau dureri in afara perioadei de menstruatie. Toate problemele au inceput dupa acest avort in decembrie.
Am ajuns singura la concluzia ca m-am dereglat hormonal altfel nu imi explic. Tot sper sa nu fie endometrioza.uff plans plans plans
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.