Clubul aspirantelor - 64
Subiectul anterior · Subiectul urmator
simmo
Scris: Friday, July 13, 2018 8:22 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 6/19/2018
Alle.p wrote:
Fetele, am primit rezultatele la cultura de col si mi-a iesit pozitiv enterococcus spp. Se trateaza usor?NuStiu

Eu nu stiu ce este...
Sorina_85
Scris: Friday, July 13, 2018 8:36 PM
Nivel

Inregistrat: 9/21/2017
ivoreth wrote:
Acum mi-a venit rezultatul de la beta2. E 56 ras
E cam micut pt 13 dpo dar fata de 5 de acum 3 zile e ok :) Timpul de dublare e 22 de ore

Ooo, ce frumos a crescut! Doamne ajuta sa auzim numai vesti bune de data asta!
:*
Sorina_85
Scris: Friday, July 13, 2018 8:45 PM
Nivel

simmo wrote:
Buna fetelor,

Rog parere: dupa cum am zis si ieri, a fost z1 pentru mine si primul ciclu dupa sarcina oprita in evolutie. Doctorul mi-a zis ca o sa fie putin diferita (am consultat doua pareri), mai abundenta, dar parca mi se pare cam mult.
Cele care ati mai avut SOE, primul CM cum a fost ? Ar trebuie sa ma ingrijorez sau sa mai astept 1 - 2 zile sa vad cum va fi (poate se mai stopeaza putin).

Imi pare rau Simmo. Exact cum ai tu acuma fluxul puternic(plus cheaguri maricele) l-am avut si eu dupa ce am pierdut sarcina. Cred ca e normal, avand in vedere endometrul care se ingroasa in prezenta hormonilor de sarcina.
Pupici :*
Sorina_85
Scris: Friday, July 13, 2018 9:14 PM
Nivel

monican wrote:
Si eu am venit acum de la hematolog si a zis ca mutatiile pe care le am eu dau risc mic de trombofilie si nu din cauza asta crede ca am pierdut sarcina, mai ales ca in cealalta sarcina n-am avut nimic.

In schimb a zis ca s-ar putea din cauza asta sa raman mai greu insarcinata si sa iau o pastila de Aspenter/zi... am intrebat cata vreme, a zis ca e greu de spus, ca el isi face efectul in 1-2 zile, dar sa nu-l iau aproape de menstruatie si in perioada aia, ca duce la sangerari mai puternice. Am venit eu cu propunerea sa-l iau in perioada ovulatiei sau cateva zile dupa ca sa ajute la implantare si a zis ca ar fi ok. A mai zis ca imi poate provoca gastrita, deci sa am grija sa mananc bine inainte. Daca raman insarcinata sa iau tot asa o pastila/zi si sa revin la consult sa-mi faca analizele pt dimeri si nu mai stiu ce si in functie de alea vom mai vedea ce si cum pe perioada sarcinii.

Problema e ca nu stiu cata incredere am in planurile astea, ca pana la urma eu am intrebat-o de Aspenter si a zis atunci ca da, as putea lua... eu venisem cu schema sa-l iau la ovulatie si i s-a parut si ei o idee buna, apoi eu i-am zis de Metafolin ca nu-i mai bun in situatia mea decat acidul folic simplu si ca ba da, pot lua si din ala... dar inainte imi zisese sa iau acid folic simplu si atat. Parca ce aduceam eu in discutie sau ce propuneam eu, era si ea de acord. :))

Voi ce ziceti de schema asta cu Aspenter? Voi il luati zilnic luna de luna? Sa mai cer o opinie si altui hematolog?

Monican, exact asa am patit si eu. Am fost la 3 hematologi. Primul, o doamna foarte informata(mi-a placut cel mai mult dintre toti) mi-a explicat clar ca am nevoie de Aspenter si Metafolin, ea asa imi recomanda in loc de acid folic. Mi-a spus chiar de unde sa il gasesc mai ieftin(site-ul iherb). Mi-a mai prescris omega 3 si vit E si mi-a spus ca atunci cand raman insarcinata o sa fac niste analize si ca in functie de ele o sa imi faca o schema te tratament. La al doilea hematolog am primit recomandare doar de Aspenter si acid folic. Si eu am intrebat daca e mai bine sa iau Metafolin in loc de acid folic si a zis ca da. Pai daca e mai bun nu ar trebui recomandat de la inceput?!? In fine, fix aceeasi poveste la al treilea hematolog, “da, puteti lua Metafolin in loc de acid folic, e bun” , plus Clexane clar dupa testul pozitiv. No, eu sunt lamurita. O sa merg pe mana primei doctorite hematolog, parea cea mai informata.
Eu la Aspenter primisem recomandare de la toti sa iau toata luna, 1/zi dar si schema ta pare ok. Eu luna trecuta nu am luat deloc ca am avut pauza de bebelit dar acuma, pt ca se apropie ovulatia am inceput de azi si o sa il iau pana in z1.
monican
Scris: Friday, July 13, 2018 9:29 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 1/27/2018
Sorina_85 wrote:

Monican, exact asa am patit si eu. Am fost la 3 hematologi. Primul, o doamna foarte informata(mi-a placut cel mai mult dintre toti) mi-a explicat clar ca am nevoie de Aspenter si Metafolin, ea asa imi recomanda in loc de acid folic. Mi-a spus chiar de unde sa il gasesc mai ieftin(site-ul iherb). Mi-a mai prescris omega 3 si vit E si mi-a spus ca atunci cand raman insarcinata o sa fac niste analize si ca in functie de ele o sa imi faca o schema te tratament. La al doilea hematolog am primit recomandare doar de Aspenter si acid folic. Si eu am intrebat daca e mai bine sa iau Metafolin in loc de acid folic si a zis ca da. Pai daca e mai bun nu ar trebui recomandat de la inceput?!? In fine, fix aceeasi poveste la al treilea hematolog, “da, puteti lua Metafolin in loc de acid folic, e bun” , plus Clexane clar dupa testul pozitiv. No, eu sunt lamurita. O sa merg pe mana primei doctorite hematolog, parea cea mai informata.
Eu la Aspenter primisem recomandare de la toti sa iau toata luna, 1/zi dar si schema ta pare ok. Eu luna trecuta nu am luat deloc ca am avut pauza de bebelit dar acuma, pt ca se apropie ovulatia am inceput de azi si o sa il iau pana in z1.

Multumesc pt raspuns. Metafolin iei toata luna? Mie imi zicea ca imi recomanda sa iau din momentul in care raman insarcinata. Adevarul e ca inainte de prima sarcina luasem acid folic simplu 1 an si cand am vazut ca tot nu vine bebe, am renuntat la el si l-am luat iar doar cand am ramas. Nu stiu daca sa-l iau iar dinainte pt ca nu stiu cat va dura pana raman iar...
Aspenter cred ca il voi lua deocamdata doar in preajma ovulatiei si mai vad apoi. Acum dupa ce am citit parerile despre menstruatia de dupa SOE, ma astept si eu la "inundatii", deci clar astept pana dupa sa iau Aspenter.
I-am scris oricum si renumitei d-ne Uscatescu sa vad ce imi recomanda, dar nu ma astept prea curand la un raspuns la ce solicitata este, asa ca pana atunci iau si eu ce si cum cred ca e mai bine pt mine.
Chiar azi mi-am luat si eu Omega 3 si coenzima q10, ca stiu de la voi ca fac bine. Sper sa aiba toate efect si sa fie combinatia care sa-mi aduca un bebe.
Spor la bebelit, sa fie cu succes! :*
simmo
Scris: Friday, July 13, 2018 9:49 PM
Nivel

Inregistrat: 6/19/2018
Sorina_85 wrote:

Imi pare rau Simmo. Exact cum ai tu acuma fluxul puternic(plus cheaguri maricele) l-am avut si eu dupa ce am pierdut sarcina. Cred ca e normal, avand in vedere endometrul care se ingroasa in prezenta hormonilor de sarcina.

Multumesc Sorina,
Am observat ca ai trecut in semnatura insuficienta de vitamina D. Am primit si eu rezultatele de la endocrinologie si mi-a iesit la un nivel suboptimal. Abia saptanama viitoare merg pentru interpretare. Tie doctorul ce ti-a zis de vitamina D ? E vreo problema ?
Andreea06
Scris: Friday, July 13, 2018 10:22 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/28/2017
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.