Clubul aspirantelor - 62
Subiectul anterior · Subiectul urmator
anemona30
Scris: Tuesday, January 30, 2018 9:22 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 12/15/2015
Anemone25 wrote:
Si eu am primit analizele de trombofilie si as vrea si eu o parere. Ma puteti ajuta?incerc sa le atasez.

Din pacate ai ca mine leiden care i cel msi periculos, dar pe langa acestea mai ai doua urate...fac xIII si pai 4g/5g care este cea mai proasta combinatie de mutatii....

Sfatul meu : incepi sa bei cat mai multe smoothiuri verzi si sa consumi cat mai multe fructe si legume crude!!! La care adaugi Folate de 400+b12 cu methylcobalmin de 1000 mg + aspenter din preconceptie + omega 3 o capsula pe zi + vit d 1/ 2,3 zile iar la test pozitiv sigur vei trece pe clexane injectabil ..

Nu stiu daca iti permiti, dar eu iti recomand sa faci urmatoarele analize : proteina s libera+ proteina S activata+ homocisteina + vit b12 +vitamina D+ folatii.... Eu am facut si d- dimerii dar nu stiu nici daca iti permiti aceste snalize ...

Din pacate cat mai mult studii din afara au demonstrat ca trombofilia pe langa pierderea sarcinii ,impiedica si implantarea acesteia deoarece uterul nu se vascularizeaza cum trebuie uff

Sa i trimiti un mail dr uscatescu in care sa ii treci aceste analize ...si cauta un hematolog bun daca nu esti din bucuresti...
Eu tot ce ti am scris tie am luat pana sa ajung la hematolog, dupa cum am mai zis am fost la 2 medici,ironic sau nu amandoi au prescris exact ce am scris sau dupa caz mi au aprobat acest tratament :)

Aceste mutatii reprezinta de fapt niste deficiente in organism care din pacate intrerup buna functionare a aparatului reproducator feminin iar in cazul unei sarcini complica f mult evolutia acesteia daca corpul nu este sustinut prin tratament adecvat.
Stiu ca o sa spuneti ca si pe vremea mamelor noastre sigur existau trombofilii si asa este , dar pe vremea bunicii si a mamelor noastre nu existau atatia hormoni de crestere in alimentele ce le consumam sau atatea chimicale si E uri cum exista acum...pale pale
diana.ng
Scris: Tuesday, January 30, 2018 9:24 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 10/26/2017
Andia wrote:

Asa, dupa cum spuneam inainte, am exact aceleasi mutatii ca si tine. Medicul mi-a zis ca nu e grav si ca aproape ca le-am facut degeaba.

Iti mai scriu inca o data aici ca sa nu te chinui sa cauti.

"fara deficit de PS, PC, AT3; fara mutatii in gena factorului V leiden , fara mutatii in gena factorului II g20210=> s-au exclus trombofiliile ereditare incadrabile in grupa de risc mediu-inalt -anticoagulantul lupic-negativ=> nu necesita in acest moment continuarea investigatiilor pentru sindrom antifosfolipidic mutaia factorului XIII val 34-negativ -MTHFR a1298-negativ, MTHFR c677t-pozitiv homozigot si HOMOCISTEINA-11, 39 micromoli/l(valoare usor crescuta)=> in pregatirea sarcinii(cu 3 luni anterior) se recomanda tratament cu metafolin 400 mcg 1cp/zi iar in sarcina complex de vit B(metafolin, vit B12, vit B6) mutatia genei PAI -pozitiva heterozigot-> polimorfism genic, se monitorizeaza in sarcina: Aspenter 75 mg 1cp/zi( dupa masa)-la suspiciune de sarcina, evaluare hematologica la 6 saptamani de sarcina( D-dimeri, aptt, timp quick, fibrinogen, hemoleucograma)."

EVITA FACTORII DE RISC PENTRU TROMBOZA: FUMATUL, SEDENTARISMUL, DESHIDRATAREA, OBEZITATEA, TRAUMATISMELE, POZITIILE VICIOASE, TRATAT ESTROGENIC(IN CAZ DE STIMULARE ESTROGENICA SE FACE PROFILAXIE CU HEPARINA CU GREUTATE MOLECULARA MICA), CONTRACEPTIVE ORALE, ZBOR>4 , HIPERCOLESTEROLEMIA, IMOBILIZARE IN APARAT GIPSAT , IMOBILIZARE PRELUNGITA .

Pana ajungi tu la hematolog, citeste astea ca mi-a zis si ce fac inainte de sarcina, imediat ce aflu de ea si ce analize sa fac la 6 sapt si sa revin la ea.

Trebuie sa faci si celalalt profil de trombofilii, pt cele dobandite, asa cum a zis Maria. Conteaza ff mult si ce iti iese acolo. Eu am homocisteina un pic marita dar in rest, profilul lipidic mi-a iesit chiar ok si restul analizelor. Aspenter a zis sa iau la suspiciune de sarcina pt ca asta mai si ajuta placenta. Dupa ce merg cu analizele de coagulare la ea, vom stii daca e sau nu cazul sa mai iau aspenter. Nu s-a pus problema de injectii. Insa ma gandesc ca fiecare corp raspunde diferit la acei factori de risc, printre care si sarcina.

Nu cred ca din cauza astora ai pierdut sarcina ci mai degraba ceva genetic... dar nu se stie niciodata.

Its multumesc frumos, Andia! pupici in cazul acesta imi voi comanda metafolin cat mai repede
anemona30
Scris: Tuesday, January 30, 2018 9:27 PM
Nivel

diana.ng wrote:

Its multumesc frumos, Andia! pupici in cazul acesta imi voi comanda metafolin cat mai repede

Si b12 si vit D daca nu stii ce valori ai hohot hohot
diana.ng
Scris: Tuesday, January 30, 2018 9:29 PM
Nivel

anemona30 wrote:

merci pupici habar nu am valorile astea...se pot face oricand?
anemona30
Scris: Tuesday, January 30, 2018 9:31 PM
Nivel

diana.ng wrote:

merci pupici habar nu am valorile astea...se pot face oricand?
l

Doar sa fie dimineata pe stomacul gol..
DiaCatalina
Scris: Tuesday, January 30, 2018 9:33 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 11/7/2017
Andia wrote:

Felicitari!!!! Ce ma bucur! Ce vei face acolo? Ce post este? Dar nu poti pastra un singur job? Cum doua? :))

Pai sunt profesoara in particular la elevi de 5-12 si facultate la mate.. am o colectie frumoasa de 6 la care predau anul asta dar 2 doar de sezonul sesiunilor. (My lucknewclap )

Si acum am primit jobul asta. Am mai fost eu vanzatoare ospatarita pe vara dar asta e primul job pe bune cu examene si interviuri.

Lucrez pe functia de Customer Support representative in engleza. Lucrez la o multiinternationala care see ocupa de outsorcing gen ajuta firmele mari pe partea de asistenta clienti. Eu o sa reprezint Samsung, sunt pe aplicatii. topai love

Sunt tare happy.

Multumesc fetelemajoreta majoreta majoreta zilele astea aflu si daca inchei misunea bebe

diana.ng
Scris: Tuesday, January 30, 2018 9:33 PM
Nivel

anemona30 wrote:
l

Doar sa fie dimineata pe stomacul gol..

ok, multumesc! :)
Anemone25
Scris: Tuesday, January 30, 2018 9:55 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 1/6/2018
anemona30 wrote:

Din pacate ai ca mine leiden care i cel msi periculos, dar pe langa acestea mai ai doua urate...fac xIII si pai 4g/5g care este cea mai proasta combinatie de mutatii....

Sfatul meu : incepi sa bei cat mai multe smoothiuri verzi si sa consumi cat mai multe fructe si legume crude!!! La care adaugi Folate de 400+b12 cu methylcobalmin de 1000 mg + aspenter din preconceptie + omega 3 o capsula pe zi + vit d 1/ 2,3 zile iar la test pozitiv sigur vei trece pe clexane injectabil ..

Nu stiu daca iti permiti, dar eu iti recomand sa faci urmatoarele analize : proteina s libera+ proteina S activata+ homocisteina + vit b12 +vitamina D+ folatii.... Eu am facut si d- dimerii dar nu stiu nici daca iti permiti aceste snalize ...

Din pacate cat mai mult studii din afara au demonstrat ca trombofilia pe langa pierderea sarcinii ,impiedica si implantarea acesteia deoarece uterul nu se vascularizeaza cum trebuie uff

Sa i trimiti un mail dr uscatescu in care sa ii treci aceste analize ...si cauta un hematolog bun daca nu esti din bucuresti...
Eu tot ce ti am scris tie am luat pana sa ajung la hematolog, dupa cum am mai zis am fost la 2 medici,ironic sau nu amandoi au prescris exact ce am scris sau dupa caz mi au aprobat acest tratament :)

Aceste mutatii reprezinta de fapt niste deficiente in organism care din pacate intrerup buna functionare a aparatului reproducator feminin iar in cazul unei sarcini complica f mult evolutia acesteia daca corpul nu este sustinut prin tratament adecvat.
Stiu ca o sa spuneti ca si pe vremea mamelor noastre sigur existau trombofilii si asa este , dar pe vremea bunicii si a mamelor noastre nu existau atatia hormoni de crestere in alimentele ce le consumam sau atatea chimicale si E uri cum exista acum...pale pale
multumesc foarte multe de sfaturi...o sa vad incotro o apuc.
Sorina_85
Scris: Tuesday, January 30, 2018 10:10 PM
Nivel

Inregistrat: 9/21/2017
anemona30 wrote:

Sfatul meu : incepi sa bei cat mai multe smoothiuri verzi si sa consumi cat mai multe fructe si legume crude!!! La care adaugi Folate de 400+b12 cu methylcobalmin de 1000 mg + aspenter din preconceptie + omega 3 o capsula pe zi + vit d 1/ 2,3 zile iar la test pozitiv sigur vei trece pe clexane injectabil

Anemona, faci si tu injectabile? Si b12 cu methylcobalmin ai luat din preconceptie?
:*
Andia
Scris: Tuesday, January 30, 2018 10:17 PM
Nivel

Inregistrat: 8/21/2014
anemona30 wrote:

Ai ratat anticoagulantul lupic parca, din profilul antifosfolipidic :)))

Deci mai bine face acel pachet de trombofilii, al patrulea, de i l-a aratat Maria mai devreme :P

D-Dimerii sunt de masurat in sarcina, in rest nu prea conteaza, eu i-am facut doar ca sa vad cam ce valoare au inainte de sarcina si sa stiu dupa aia daca mai cresc, sau scad...

Si eu trebuie sa mai fac vitamina D, dar mi-a fost lene. Aia imi trebuie si pt tiroida se pare.
Anemone25
Scris: Tuesday, January 30, 2018 10:17 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 1/6/2018
Sorina_85 wrote:

Anemona, faci si tu injectabile? Si b12 cu methylcobalmin ai luat din preconceptie?
nu am facut nimic...acuma le diger...azi le-am primit...sunt cam descurajata
Andia
Scris: Tuesday, January 30, 2018 10:20 PM
Nivel

Inregistrat: 8/21/2014
DiaCatalina wrote:

Pai sunt profesoara in particular la elevi de 5-12 si facultate la mate.. am o colectie frumoasa de 6 la care predau anul asta dar 2 doar de sezonul sesiunilor. (My lucknewclap )

Si acum am primit jobul asta. Am mai fost eu vanzatoare ospatarita pe vara dar asta e primul job pe bune cu examene si interviuri.

Lucrez pe functia de Customer Support representative in engleza. Lucrez la o multiinternationala care see ocupa de outsorcing gen ajuta firmele mari pe partea de asistenta clienti. Eu o sa reprezint Samsung, sunt pe aplicatii. topai love

Sunt tare happy.

Multumesc fetelemajoreta majoreta majoreta zilele astea aflu si daca inchei misunea bebe

Sper sa te indrepti catre partea de IT :) Te va ajuta in viitor. Poate nu vei vrea sa fii profesoara si mai degraba de la suport clienti treci pe ceva mai tehnic si mult mai frumos.
Oricum, felicitari! Sper sa rezisti si sa nu ai ture de noapte sau prea mult stres. Acel post obtinut e posibil sa fie greu, sincer... Cel putin pt mine nu a mers partea de suport clienti pt ca nu imi placea sa fie toti suparati si sa lucrez in ture.
anemona30
Scris: Tuesday, January 30, 2018 10:20 PM
Nivel

Sorina_85 wrote:

Inca nu fac, iau aspeter 150 mg momentan plus un pumn de alte pastile pale ...b12 ?i restul eu le am luat în preconcepÈ›ie din crudita?i..numai smoothie beam 1.5 litri pe zi ...?i eram ok cu valorile..dar eu nu am luat deloc alte vitamine nici acid folic sintetic etc, nimic, nimic ..niciodata ..?i cred ca asta m a ajutat cu mutatiile ..

Anemone, sa i dai mail dne-i Uscatescu , îi zici ca e?ti din Tm etc ?i îi poveste?ti tot ?i ea te va îndruma chiar daca e?ti la distanta...îi po?i zice ca nu cunosti nici un hematolog care sa fie mai bun decât ea etc ?i o rogi sa te ajute ..
Sorina_85
Scris: Tuesday, January 30, 2018 10:26 PM
Nivel

Inregistrat: 9/21/2017
Anemone25 wrote:

Anemone, eram curioasa daca Anemona30 are recomandate pentru injectabile de la dr Uscatescu :)
Of, draguta de tine, te cred ca esti descurajata, dar sa sti ca trombofilia asta raspunde foarte bine la tratament, este foarte important ca le-ai facut si ca sti cu ce te confrunti. Important e sa iti gasesti un medic hematolog competent care sa iti dea un tratament corect pentru a sustine o sarcina.
Si capul sus, ca o sa fie bine, o sa vezi!
Pupici
anemona30
Scris: Tuesday, January 30, 2018 10:28 PM
Nivel

Anemone25 wrote:

De mine zicea cu injectabilul ..
?tiu cum te sim?i, ?i eu am fost pierduta ?i disperata o sapt apoi u?or u?or m am documentat, am studiat ?i am început sa ma redresez .
?tiu ca e?ti descurajata acum dar va trece starea de ?oc ?i vei trece peste urmând un tratament ...
O sa vezi ca toti iti vor spune ca muta?iile nu dau infertilitate , ca nu trebuie folat etc..tu sa nu ii ascul?i ?i sa faci ce i mai bine pt tine :) ..eu aveam un bebe in burtica de 6 sapt când am aflat de muta?ii etc ?i datorita lui a trebuit sa ma documentez ?i sa aleg ce i mai bun pt mine ..hematologii din Romania nu prea sunt la punct cu studiile din afara ?i din acest motiv o sa i vezi f indiferen?i ?i deta?a?i :)
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.