Clubul aspirantelor - 62
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Claudiaileee
Scris: Tuesday, January 30, 2018 6:53 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 11/24/2017
Sorina_85 wrote:

Sunt multe femei care ovuleaza tarziu si obtin sarcini fara probleme. Cred ca ai citit articolul acela in care se spunea ca daca ovulezi dupa ziua 17 creste riscul de avort spontan, nu? Eu am auzit de multe cazuri in care ovulatia a fost tarzie si sarcina fara probleme :)
Simti ceva disconfort in zona ovarelor?
Pupici :*
Da , a?a ma în?eapa umpic ?i am ?i secretie mai apoasa ?i ca albu?ul de ou cred ca se apropie . Sper sa nu fie cazul meu cu avortul spontan ... te pup love
DiaCatalina
Scris: Tuesday, January 30, 2018 6:57 PM
Nivel

Inregistrat: 11/7/2017
Succes fetele la ovulatie bagati bebeleala la greu!yes

Pisicutza foarte frumoasa poveste ma bucur din suflet. hearts

AM PRIMIT JOBUL, ba chiar m-a luat in echipa ei o tipa, super team-leader care nu lucreaza de obicei decat cu cei vechi. Le-a placut mult de mine si ca m-am pregatit pentru interviu. Sunt asa fericitamajoreta coeur

Acum cu faculta de mate si 2 joburi sa ma vad hahahanewclap
diana.ng
Scris: Tuesday, January 30, 2018 6:58 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 10/26/2017
DiaCatalina wrote:

AM PRIMIT JOBUL, ba chiar m-a luat in echipa ei o tipa, super team-leader care nu lucreaza de obicei decat cu cei vechi. Le-a placut mult de mine si ca m-am pregatit pentru interviu. Sunt asa fericitamajoreta coeur

felicitari Dia!!
FloreFlore
Scris: Tuesday, January 30, 2018 7:03 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 8/17/2017
DiaCatalina wrote:

Felicitari !!!dance
maria2013
Scris: Tuesday, January 30, 2018 7:11 PM
Nivel

Inregistrat: 7/29/2013
Andreea-Alexandra wrote:
Eu am ciclu la 27 28 de zile si am ovulatie tarzie...sau cel putin asa zic eu ca e tarzie...16 17...cam asa...
E tarzie si ai si faza luteala cam scurta... Medicul ce zice? Eu, de exemplu, ovulez mereu in z16, dar am faza luteala de 15 zile, deci e ok.
monican
Scris: Tuesday, January 30, 2018 7:14 PM
Nivel

Inregistrat: 1/27/2018
FloreFlore wrote:
Daaa fetele ,am bagat deja carbuneiiHilar yes

Haha mult spor la bebelit, sa se lase cu vesti bune! SimplyLove

Felicitari, DiaCatalina! newclap
maria2013
Scris: Tuesday, January 30, 2018 7:16 PM
Nivel

Inregistrat: 7/29/2013
Andreea-Alexandra wrote:
Buna fetele.Imi poate da si mie cineva linkul cu articolul ala in care scrie daca ovulezi dupa ziua a 17a ai mari sanse sa faci avort spontan. Multumesc

La o prima cautare pe net...
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7755073
diana.ng
Scris: Tuesday, January 30, 2018 7:19 PM
Nivel

Inregistrat: 10/26/2017
fetelor, eu pana la urma am fost indrumata catre dna dr Nicorici Claudia (hematolog) de la Clujana pt interpretarea analizelor de trombofilie. se pare ca dna dr ginecolog a fost cam scumpa la vorba si dat informatii pe mail, m-a cam lasat rece
Anemone25
Scris: Tuesday, January 30, 2018 7:42 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 1/6/2018
maria2013 wrote:

Din pacate, la tine sunt dificile mutatiile si, cel mai probabil, vei avea nevoie de monitorizare serioasa în sarcina. Încearca sa faci si celalalt pachet si sa ajungi cu rezultatele la hematolog.
deci sunt in depresie..mi-a zis dr de familie sa caut urgent un hematolog ca e mutatiile sunt serioase si e posibil sa am pb inclusiv cu nidatia. De aia am fetelor folatii dubli ca la prima mutatie nu se recomanda acid folic ca nu e sintetizat de organism...
Sorina_85
Scris: Tuesday, January 30, 2018 7:49 PM
Nivel

Inregistrat: 9/21/2017
Claudiaileee wrote:
Da , a?a ma în?eapa umpic ?i am ?i secretie mai apoasa ?i ca albu?ul de ou cred ca se apropie . Sper sa nu fie cazul meu cu avortul spontan ... te pup love

Stai linistita, nu e nici o problema, ma gandeam doar ca ai citit articolul acela.
Inseamna ca trebuie sa fii pe faza, cand vezi test pozitiv sa te incadrezi si cu iubareala :)
simonaS
Scris: Tuesday, January 30, 2018 8:09 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 1/28/2018

laura513 wrote:

Simona inca nu dispera, asteapta sa vezi ce si cum pentru ca sarcina e foarte mica si acum conteaza si cat de concentrata era urina, asa ca testul nu e foarte relevant. Mai bine iti faci un beta (cand zici ca te-ai programat joi la analize la beta te referi sau la gineco?) Tinem pumnii sa fie bobita bine!

Salutare Laura, salutare fetelor,

Da, joi ma duc pentru analizele de sange. Am facut si prgramare la ginecolog pe 14 februarie (din intamplare) :)

Astazi dupa masa am mai testat o data, cu test ultrasensibil si linia se vede mult mai clar decat cel de dimineata, si m-am mai binedispus, mai ales ca nu era urina de dimineata si tot a aparut.

Acum sa vedem cu analizele de sange si cu ecograful. Eu cum am avut endometrioza sunt cu risc de sarcina ectopica.

Mult noroc tuturor si va multumesc de sfaturi si incurajari, chiar ajuta.

Simona
Sorina_85
Scris: Tuesday, January 30, 2018 8:26 PM
Nivel

Inregistrat: 9/21/2017
Andreea-Alexandra wrote:
Buna fetele.Imi poate da si mie cineva linkul cu articolul ala in care scrie daca ovulezi dupa ziua a 17a ai mari sanse sa faci avort spontan. Multumesc

Ti-am trimis pm :*
Andia
Scris: Tuesday, January 30, 2018 8:58 PM
Nivel

Inregistrat: 8/21/2014
DiaCatalina wrote:

Felicitari!!!! Ce ma bucur! Ce vei face acolo? Ce post este? Dar nu poti pastra un singur job? Cum doua? :))
Andia
Scris: Tuesday, January 30, 2018 9:12 PM
Nivel

diana.ng wrote:
off Ivoreth..imi pare rau!
eu tocmai am primit analizele de trombofilie si se pare ca am 2 mutatii :((( cel mai probabil din cauza asta am pierdut si eu :(
am MTHFR C677T mutant homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, EPCR prezente alelele A1/A2
nu stiu inca exact ce inseamna, astept sa vb cu dr. Andia, Maria? voi ce ziceti?

Asa, dupa cum spuneam inainte, am exact aceleasi mutatii ca si tine. Medicul mi-a zis ca nu e grav si ca aproape ca le-am facut degeaba.

Iti mai scriu inca o data aici ca sa nu te chinui sa cauti.

"fara deficit de PS, PC, AT3; fara mutatii in gena factorului V leiden , fara mutatii in gena factorului II g20210=> s-au exclus trombofiliile ereditare incadrabile in grupa de risc mediu-inalt -anticoagulantul lupic-negativ=> nu necesita in acest moment continuarea investigatiilor pentru sindrom antifosfolipidic mutaia factorului XIII val 34-negativ -MTHFR a1298-negativ, MTHFR c677t-pozitiv homozigot si HOMOCISTEINA-11, 39 micromoli/l(valoare usor crescuta)=> in pregatirea sarcinii(cu 3 luni anterior) se recomanda tratament cu metafolin 400 mcg 1cp/zi iar in sarcina complex de vit B(metafolin, vit B12, vit B6) mutatia genei PAI -pozitiva heterozigot-> polimorfism genic, se monitorizeaza in sarcina: Aspenter 75 mg 1cp/zi( dupa masa)-la suspiciune de sarcina, evaluare hematologica la 6 saptamani de sarcina( D-dimeri, aptt, timp quick, fibrinogen, hemoleucograma)."

EVITA FACTORII DE RISC PENTRU TROMBOZA: FUMATUL, SEDENTARISMUL, DESHIDRATAREA, OBEZITATEA, TRAUMATISMELE, POZITIILE VICIOASE, TRATAT ESTROGENIC(IN CAZ DE STIMULARE ESTROGENICA SE FACE PROFILAXIE CU HEPARINA CU GREUTATE MOLECULARA MICA), CONTRACEPTIVE ORALE, ZBOR>4 , HIPERCOLESTEROLEMIA, IMOBILIZARE IN APARAT GIPSAT , IMOBILIZARE PRELUNGITA .

Pana ajungi tu la hematolog, citeste astea ca mi-a zis si ce fac inainte de sarcina, imediat ce aflu de ea si ce analize sa fac la 6 sapt si sa revin la ea.

Trebuie sa faci si celalalt profil de trombofilii, pt cele dobandite, asa cum a zis Maria. Conteaza ff mult si ce iti iese acolo. Eu am homocisteina un pic marita dar in rest, profilul lipidic mi-a iesit chiar ok si restul analizelor. Aspenter a zis sa iau la suspiciune de sarcina pt ca asta mai si ajuta placenta. Dupa ce merg cu analizele de coagulare la ea, vom stii daca e sau nu cazul sa mai iau aspenter. Nu s-a pus problema de injectii. Insa ma gandesc ca fiecare corp raspunde diferit la acei factori de risc, printre care si sarcina.

Nu cred ca din cauza astora ai pierdut sarcina ci mai degraba ceva genetic... dar nu se stie niciodata.
Andia
Scris: Tuesday, January 30, 2018 9:13 PM
Nivel

FloreFlore wrote:
Daaa fetele ,am bagat deja carbuneiiHilar yes

Ce bine, acum poti sa te relaxezi :D Si maine trebuie!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.