Clubul aspirantelor - 62
Subiectul anterior · Subiectul urmator
maria2013
Scris: Tuesday, January 30, 2018 2:32 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 7/29/2013
diana.ng wrote:
off Ivoreth..imi pare rau!
eu tocmai am primit analizele de trombofilie si se pare ca am 2 mutatii :((( cel mai probabil din cauza asta am pierdut si eu :(
am MTHFR C677T mutant homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, EPCR prezente alelele A1/A2
nu stiu inca exact ce inseamna, astept sa vb cu dr. Andia, Maria? voi ce ziceti?
Ai dozat si homocisteina? Nu sunt de speriat mutatiile, dar nici de neglijat. Daca e mare homocisteina, va fi de preferat metylfolat in locul acidului folic. Sfatul meu e sa testezi si trombofiliile dobândite. Ce ai facut, sunt cele mostenite.
maria2013
Scris: Tuesday, January 30, 2018 2:33 PM
Nivel

Diana, la ce laborator ai facut analizele?
diana.ng
Scris: Tuesday, January 30, 2018 2:36 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 10/26/2017
maria2013 wrote:
Diana, la ce laborator ai facut analizele?

la Bioclinica
maria2013
Scris: Tuesday, January 30, 2018 2:38 PM
Nivel

Sorina_85
Scris: Tuesday, January 30, 2018 2:40 PM
Nivel

Inregistrat: 9/21/2017
diana.ng wrote:
off Ivoreth..imi pare rau!
eu tocmai am primit analizele de trombofilie si se pare ca am 2 mutatii :((( cel mai probabil din cauza asta am pierdut si eu :(
am MTHFR C677T mutant homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, EPCR prezente alelele A1/A2
nu stiu inca exact ce inseamna, astept sa vb cu dr. Andia, Maria? voi ce ziceti?

Diana, pt MTHFR 677 homozigot e bine sa folosesti Metafolin in loc de acid foli(e varianta gata metabolizata a acidului folic) si pt PAI e posibil sa primesti tratament cu Aspenter. Nu sunt mutatii cu risc crescut de tromboze dar e bine sa iei tratamentul pe care ti-l va da doctorul hematolog.
O sa te trimita sa faci si homocisteina pt mutatia MTHFR 677 care e adevarata problema la mutatia asta. Chiar sunt curioasa ce iti va recomanda doctorul, eu inca nu am vazut 2 doctori care sa spuna acelas lucru :) Sa ne tii la curent.
Spor la bebelit , sa vii cu vesti bune!
:*
diana.ng
Scris: Tuesday, January 30, 2018 2:42 PM
Nivel

diana.ng
Scris: Tuesday, January 30, 2018 2:43 PM
Nivel

Sorina_85 wrote:

Diana, pt MTHFR 677 homozigot e bine sa folosesti Metafolin in loc de acid foli(e varianta gata metabolizata a acidului folic) si pt PAI e posibil sa primesti tratament cu Aspenter. Nu sunt mutatii cu risc crescut de tromboze dar e bine sa iei tratamentul pe care ti-l va da doctorul hematolog.
O sa te trimita sa faci si homocisteina pt mutatia MTHFR 677 care e adevarata problema la mutatia asta. Chiar sunt curioasa ce iti va recomanda doctorul, eu inca nu am vazut 2 doctori care sa spuna acelas lucru :) Sa ne tii la curent.
Spor la bebelit , sa vii cu vesti bune!

merci! pupici va tin la curent, ca urmeaza sa o sun pe dr
Sorina_85
Scris: Tuesday, January 30, 2018 2:46 PM
Nivel

Inregistrat: 9/21/2017
diana.ng wrote:

merci! pupici va tin la curent, ca urmeaza sa o sun pe dr

Aaa, si daca o sa vorbesti cu dr, intreaba daca iti recomanda vitamina E si Omega 3. Mie mi-a spus unul din dr hematologi ca e foarte important sa am rezervele astea ok, iar o sarcina, chiar si pierduta consuma din aceste rezerve si e bine sa le avem sub control.
maria2013
Scris: Tuesday, January 30, 2018 2:49 PM
Nivel

Sorina_85 wrote:

Chiar sunt curioasa ce iti va recomanda doctorul, eu inca nu am vazut 2 doctori care sa spuna acelas lucru :) Sa ne tii la curent.

p. Cu riscul de a fi certata, ramân la convingerea ca cei mai multi medici sunt aroganti si nu sunt pusi la curent cu noutatile. Mie una mi s-a parut aberant ca o doctorita de familie ce împarte cladirea cu doctorita mea sa nu stie ce hematologi sunt in judetul CT si nici prea multe despre trombofilie. La fel cum mi se pare aberant sa merg la trei hematologi, iar doi sa se uite de sus la mine, sa îmi ia fiecare câte 150 de lei doar ca sa îmi scrie o scrisorica in care sa nu scrie nimic concret! Când am cerut lamuriri, mi-au zis sa ma documentez pe net, iar când le-am adus la cunostinta anumite probleme ce cred ca au legatura cu hematologia, una din ele mi-a repetat aceea?i replica:IRELEVANT! Serios? Pentru asta va dau eu lunar un sac de bani pe asigurari? Ca sa fiti arogante?
maria2013
Scris: Tuesday, January 30, 2018 2:53 PM
Nivel

Ca sa nu mai zic de vesnicul acid folic recomandat la fel de lejer cum ai recomanda cuiva sa bea apa...
diana.ng
Scris: Tuesday, January 30, 2018 3:01 PM
Nivel

maria2013 wrote:
Ca sa nu mai zic de vesnicul acid folic recomandat la fel de lejer cum ai recomanda cuiva sa bea apa...

ai dreptate...si chiar nu inteleg de ce trebuie sa ajungi sa pierzi 1 sarcina sau mai multe ca sa fii trimisa la astfel de analize...de stiam si eu mai repede sau macar de va gaseam mai repede pe voi, acum asta este, nu mai pot schimba trecutul, doar sa imbunatatesc viitorul :)
FloreFlore
Scris: Tuesday, January 30, 2018 3:04 PM
Nivel

Inregistrat: 8/17/2017
ivoreth wrote:
Fetelor, sa va faceti analizele de trombofilie.
Eu tocmai am pierdut a 2-a sarcina in 2 luni si urmeaza sa mi le fac. Daca iese asta cauza voi fi foarte suparata ca nu m-am documentat inainte.

Offff îmi pare raupale Mergi și fa analizele, nu mai sta...macar de acum încolo sa fie bine și V A FI cu siguranta!Te pup și iți doresc multa putere și credința ca într o zi Îți vei strânge puiul la sân computerlove
DiaCatalina
Scris: Tuesday, January 30, 2018 3:11 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 11/7/2017
Nu mai stiu nimic de Cata123, de Luna, Alexandraa, fetele care au intrat in aceeasi perioada cu mine penrru prima data pe forum..

Sper ca sunt bine.
diana.ng
Scris: Tuesday, January 30, 2018 3:20 PM
Nivel

Am sunat-o si a zis ca imi raspunde pe mail, acesta este raspunsul ei:
/Analizele sunt in regula. Ave?i o singura muta?ie, care e fara mare importanta, va trebui doar sa lua?i acid folic preconceptional/

sunt putin dezamagita de acest raspuns...sunt 2 mutatii, nu una
LE: a zis ca nu crede ca aceasta este cauza pierderii sarcinii
Anemone25
Scris: Tuesday, January 30, 2018 3:51 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 1/6/2018
Si eu am primit analizele de trombofilie si as vrea si eu o parere. Ma puteti ajuta?incerc sa le atasez.

Anemone25 attached the following image(s):
screenshot_20180130-155352.jpg

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.