Clubul aspirantelor - 62
Subiectul anterior · Subiectul urmator
anemona30
Scris: Tuesday, January 30, 2018 10:31 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 12/15/2015
Sorina_85 wrote:

Anemone, eram curioasa daca Anemona30 are recomandate pentru injectabile de la dr Uscatescu :)
Of, draguta de tine, te cred ca esti descurajata, dar sa sti ca trombofilia asta raspunde foarte bine la tratament, este foarte important ca le-ai facut si ca sti cu ce te confrunti. Important e sa iti gasesti un medic hematolog competent care sa iti dea un tratament corect pentru a sustine o sarcina.
Si capul sus, ca o sa fie bine, o sa vezi!
Pupici

Maine teste dimerii iar apoi sapt viitoare merg la Uscatescu ..merg o data pe luna ?i nu am rabdare pâna îmi fac ei rezultatul la dimerii, îl fac eu Maine ca sa ?tiu o treaba ..nu mai testez folia?ii ?i restul pt ca aratau ff bine ..de magneziu vad ca am un deficit , dar eram pe acolo ..
Sorina_85
Scris: Tuesday, January 30, 2018 10:34 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 9/21/2017
anemona30 wrote:

Inca nu fac, iau aspeter 150 mg momentan plus un pumn de alte pastile pale ...b12 ?i restul eu le am luat în preconcep?ie din crudita?i..numai smoothie beam 1.5 litri pe zi ...?i eram ok cu valorile..dar eu nu am luat deloc alte vitamine nici acid folic sintetic etc, nimic, nimic ..niciodata ..?i cred ca asta m a ajutat cu mutatiile

Mersiii
O sa dau si eu o comanda de b12 cu methylcobalmin sa am pentru orice eventualitate, oricum dureaza destul pana vin de pe iherb.ro :P
Inseamna ca a functionat foarte bine la tine treaba asta cu cruditatile, mai ales ca flacaul creste bine, din cate tin mine e inainte cu masuratorile :)
Te-ai gandit cum vrei sa nasti?
:D
Andia
Scris: Tuesday, January 30, 2018 10:34 PM
Nivel

Inregistrat: 8/21/2014
Sorina_85 wrote:

Anemone, eram curioasa daca Anemona30 are recomandate pentru injectabile de la dr Uscatescu :)
Of, draguta de tine, te cred ca esti descurajata, dar sa sti ca trombofilia asta raspunde foarte bine la tratament, este foarte important ca le-ai facut si ca sti cu ce te confrunti. Important e sa iti gasesti un medic hematolog competent care sa iti dea un tratament corect pentru a sustine o sarcina.
Si capul sus, ca o sa fie bine, o sa vezi!
Pupici

Inca nu are, se urmaresc anumite valori la analize, stie cel mai bine anemona30! Dar pana nu se modifica alea, nu cred. Stiu ca daca e ceva, de prin sapt 32 incolo s-ar pune problema de injectii. Dar anemone25 are inca o mutatie cu risc crescut, pe care anemona30 nu o are.... Deci discutam de chestii diferite totusi. In plus, dupa cum spuneam, suntem diferite si la unele persoane care au exact aceleasi mutatii e nevoie de injectii, la altele nu. Pana si la cele cu mutatii cu risc scazut cum am eu... e posibil sa piarda sarcini si altele sa duca la termen o sarcina fara medicamente. Dar se fac analize o data pe sapt sau o data la doua sapt parca ca sa se monitorizeze.

Clexane nu e deloc inofensiv, asa e. Mie mi-a zis hematoloaga ca afecteaza si fatul asa ca nu il prescrie decat daca este necesar! Nu exista nici macar Aspenter de luat asa random, ca "nu are ce sa faca rau". Ba da, are ce sa faca rau si te trezesti cu diverse sangerari aiurea.
Anemone25
Scris: Tuesday, January 30, 2018 10:37 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 1/6/2018
anemona30 wrote:

Inca nu fac, iau aspeter 150 mg momentan plus un pumn de alte pastile pale ...b12 ?i restul eu le am luat în preconcep?ie din crudita?i..numai smoothie beam 1.5 litri pe zi ...?i eram ok cu valorile..dar eu nu am luat deloc alte vitamine nici acid folic sintetic etc, nimic, nimic ..niciodata ..?i cred ca asta m a ajutat cu mutatiile ..

Anemone, sa i dai mail dne-i Uscatescu , îi zici ca e?ti din Tm etc ?i îi poveste?ti tot ?i ea te va îndruma chiar daca e?ti la distanta...îi po?i zice ca nu cunosti nici un hematolog care sa fie mai bun decât ea etc ?i o rogi sa te ajute ..
imi poti da pe privat adresa ei de mail? Multumesc mult.
anemona30
Scris: Tuesday, January 30, 2018 10:39 PM
Nivel

Inregistrat: 12/15/2015
Sorina_85 wrote:

Mersiii
O sa dau si eu o comanda de b12 cu methylcobalmin sa am pentru orice eventualitate, oricum dureaza destul pana vin de pe iherb.ro :P
Inseamna ca a functionat foarte bine la tine treaba asta cu cruditatile, mai ales ca flacaul creste bine, din cate tin mine e inainte cu masuratorile :)
Te-ai gandit cum vrei sa nasti?
:D

Daca am voie, clar natural vreau ...este înainte cu o sapt..sper sa j tina d zeu obiceiul ca el tot creste ?i era grasunel deja ras
Pe 13 februarie merg la morfo 2 ..azi am facut 21 sapt ..dar tot sunt stresata ?i paranoica sa fie el bine ..
Anemone25
Scris: Tuesday, January 30, 2018 10:40 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 1/6/2018
anemona30 wrote:

De mine zicea cu injectabilul ..
?tiu cum te sim?i, ?i eu am fost pierduta ?i disperata o sapt apoi u?or u?or m am documentat, am studiat ?i am început sa ma redresez .
?tiu ca e?ti descurajata acum dar va trece starea de ?oc ?i vei trece peste urmând un tratament ...
O sa vezi ca toti iti vor spune ca muta?iile nu dau infertilitate , ca nu trebuie folat etc..tu sa nu ii ascul?i ?i sa faci ce i mai bine pt tine :) ..eu aveam un bebe in burtica de 6 sapt când am aflat de muta?ii etc ?i datorita lui a trebuit sa ma documentez ?i sa aleg ce i mai bun pt mine ..hematologii din Romania nu prea sunt la punct cu studiile din afara ?i din acest motiv o sa i vezi f indiferen?i ?i deta?a?i :)
scuze ca le-am incurcat. Multumesc Sorina si Anemona de sfaturi si ca imi sunteti alaturi! Conteaza enorm pentru mine!
Sorina_85
Scris: Tuesday, January 30, 2018 10:51 PM
Nivel

Andia wrote:

Inca nu are, se urmaresc anumite valori la analize, stie cel mai bine anemona30! Dar pana nu se modifica alea, nu cred. Stiu ca daca e ceva, de prin sapt 32 incolo s-ar pune problema de injectii. Dar anemone25 are inca o mutatie cu risc crescut, pe care anemona30 nu o are.... Deci discutam de chestii diferite totusi. In plus, dupa cum spuneam, suntem diferite si la unele persoane care au exact aceleasi mutatii e nevoie de injectii, la altele nu. Pana si la cele cu mutatii cu risc scazut cum am eu... e posibil sa piarda sarcini si altele sa duca la termen o sarcina fara medicamente. Dar se fac analize o data pe sapt sau o data la doua sapt parca ca sa se monitorizeze.

Clexane nu e deloc inofensiv, asa e. Mie mi-a zis hematoloaga ca afecteaza si fatul asa ca nu il prescrie decat daca este necesar! Nu exista nici macar Aspenter de luat asa random, ca "nu are ce sa faca rau". Ba da, are ce sa faca rau si te trezesti cu diverse sangerari aiurea.

Asa e, cu Clexanele nu e de joaca, asta mi-a spus-o si mie un dr hematolog. Eu totusi nu inteleg de ce vehementa asta din partea unora( ginecologul+un dr hematolog) sa le fac neaparat dupa testul pozitiv si a altora care spun ca nu am nevoie clar de ele si ca Aspenterul e suficient(alti 2 dr hematologi). Eram doar curioasa sa vad in ce circumstante recomanda dr Uscatescu injectabilele pt ca Anemona30 are mutatii mai urate ca ale mele si are si un dr hematolog bun si stiam ca nu ia injectabile. Acusa imi bate testarea la usa si daca oi vedea 2 linii zau ca nu stiu incotro sa o iau...
Sorina_85
Scris: Tuesday, January 30, 2018 10:51 PM
Nivel

Anemone25 wrote:
scuze ca le-am incurcat. Multumesc Sorina si Anemona de sfaturi si ca imi sunteti alaturi! Conteaza enorm pentru mine!

:* :* :*
anyta88
Scris: Tuesday, January 30, 2018 10:52 PM
Nivel

Inregistrat: 12/15/2014
Flore, tu parca esti din Gl din ce imi amintesc. Iti recomand sa mergi la dna doctor Gheorghi?a Iulia. Este un medic minunat!
Lili , esti tare curajoasa. Eu mai astept putin pana la bebe 2dance
Andia
Scris: Tuesday, January 30, 2018 10:55 PM
Nivel

anemona30 wrote:

Daca am voie, clar natural vreau ...este înainte cu o sapt..sper sa j tina d zeu obiceiul ca el tot creste ?i era grasunel deja ras
Pe 13 februarie merg la morfo 2 ..azi am facut 21 sapt ..dar tot sunt stresata ?i paranoica sa fie el bine ..

Vin si eu cu tine si ma lipesc acolo de burta ta, poate se lipeste si de mine :)))
Andia
Scris: Tuesday, January 30, 2018 10:58 PM
Nivel

Sorina_85 wrote:

Asa e, cu Clexanele nu e de joaca, asta mi-a spus-o si mie un dr hematolog. Eu totusi nu inteleg de ce vehementa asta din partea unora( ginecologul+un dr hematolog) sa le fac neaparat dupa testul pozitiv si a altora care spun ca nu am nevoie clar de ele si ca Aspenterul e suficient(alti 2 dr hematologi). Eram doar curioasa sa vad in ce circumstante recomanda dr Uscatescu injectabilele pt ca Anemona30 are mutatii mai urate ca ale mele si are si un dr hematolog bun si stiam ca nu ia injectabile. Acusa imi bate testarea la usa si daca oi vedea 2 linii zau ca nu stiu incotro sa o iau...

Pai tocmai pt ca suntem diferite si corpul reactioneaza diferit. La unele se pot activa mutatiile alea, la altele nu, dar ca sa fie siguri doctorii, recomanda direct injectii.
Stiu si eu un caz cu 4 sarcini pierdute intr-un an si cand i-a reocmandat ginecologul injectii fara sa faca tromofiliile ca erau scumpe, a reusit sa duca sarcina la final. De asta. Ei se iau dupa cazurile intalnite.
Sorina_85
Scris: Tuesday, January 30, 2018 11:00 PM
Nivel

anemona30 wrote:

Ohooo, ii merge bine prichindelului! La ce regim alimentar sanatos ai nu cred ca trebuie sa iti faci probleme. Oricum treaba asta cu grijile face parte din fisa postului de mama :D Partea cea mai periculoasa a trecut de muuult :)
Super ca vrei natural!! :)
Pupici :*
Andia
Scris: Tuesday, January 30, 2018 11:03 PM
Nivel

Sorina_85 wrote:

Ohooo, ii merge bine prichindelului! La ce regim alimentar sanatos ai nu cred ca trebuie sa iti faci probleme. Oricum treaba asta cu grijile face parte din fisa postului de mama :D Partea cea mai periculoasa a trecut de muuult :)
Super ca vrei natural!! :)
Pupici :*

Eu sper sa nu am multe griji! Sa fiu mai chill asa, ca atunci o sa fie si el linistit si happy :) Mie imi place tare mult bebele Danei, care e un zambaret de cand s-a nascut <3
Sorina_85
Scris: Tuesday, January 30, 2018 11:07 PM
Nivel

Andia wrote:

Eu sper sa nu am multe griji! Sa fiu mai chill asa, ca atunci o sa fie si el linistit si happy :) Mie imi place tare mult bebele Danei, care e un zambaret de cand s-a nascut <3

Daca esti zen de obicei si calma, ai toate sansele sa fii o mama zen, daaaaar de griji nu scapi :)))))))
Andia
Scris: Tuesday, January 30, 2018 11:15 PM
Nivel

Sorina_85 wrote:

Daca esti zen de obicei si calma, ai toate sansele sa fii o mama zen, daaaaar de griji nu scapi :)))))))

Nu prea sunt, dar as vrea asta :))

Noi doua aflam cam in aceeasi zi daca e ceva sau nu din cate observ :))
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.