Clubul aspirantelor - 58
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Chris
Scris: Thursday, May 18, 2017 4:57 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 3/23/2017
Pupici fetelor! Nici nu va inchipuiti cat sunt de bucuroasa ca v-am scris si ca pot impartasi toate trairile astea cu cineva care chiar intelege ca nu e usor sa ai/sa concepi un copil in ziua de astazi. Adica persoanele care isi doresc se chinuie si trec prin o groaza probleme ... de la analize, la probleme psihologice care tin de stres, demoralizare, iar optimism si tot asa. Ce nedreapta e viata asta uneori...
LAURA0202
Scris: Thursday, May 18, 2017 5:04 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 10/1/2016
Andia wrote:

DA, cam z10 dpo, mai e un pic si vine menstra sau test pozitiv :))

Hmmmmm? ????
Cred ca va fi mentala mai repede .....
Test pozitiv, scuze ca te întreb, la cine? La tine? Ca, eu una nu cred ca voi mai face vreun test .....ca nici n as avea motive sa zicem. N am zis nimica pt ca nu vreau sa ma leg de orice ca fine o posibila sarcina. ....mi a cam ajuns cu speran?ele astea desarte. ...
Diagnosticul la al meu, m a facut cam sa vad realitatea si sa vedem cum o sa iasa a doua spermograma a lui.... nu prea cred ca vor fi schimbari foarte mari de diagnostic, cel putin nu in bine, poate mai rau dar.....fie ce o fi pana la urma.
Nu mai îmi fac speran?e asa degeaba pt ca doare tare când vezi contrariul. ....
Am mai avut dureri/deranj la ovare dar .....n am bagat si nici nu bag de seama , poate asa o fi luna asta.... ca sa nu mai zic de durerea de spate care e destul de urâta, nu prea pot sa stau nicicum,inclusiv când am mers o ora, plimbarea mea pana la Auchan,pe jos..... deabea asteptam sa ajung acasa ca sa ma întind putin si sa mi treaca
. Poate o fi vreun test pozitiv la tine , sau la altcineva, sa dea Dumnezeu sa ne mai bucuram si noi asa putin.
Eu, oricum niciodata n am ?inut cont de faza ca po?i sa sti daca esti sau nu, inainte sa ti vina cm , luna trecuta parca, m a mâncat undeva sa incerc un viola, ca de abia de abia il gasisem în o farmacie. ... nu mai vreau sa mi aduc aminte cat m am chinuit sa l gasesc ras
Daca o fi sa întârzie ....poate o sa fac un test , sa ma uit ce mai am pe acasa pt ca nu mai cumpar teste. Serios vb tura asta. Direct beta daca ii intarziere de 3-5 zile - sa fiu linistita macar. Am ajuns sa realizez ca .....n am sansa sa scap de IUI, nu stiu de ce .
O zi buna tuturor.
Cheek Kiss
Andruu
Scris: Thursday, May 18, 2017 5:13 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 4/13/2017
meme wrote:

ce faci mami? unde-s uratii?
mami, uratii nu vor sa-si faca aparitia deloc...astept rezultatul de la hcg si apoi ar trebui sa ma apuc de tratamentul cu orgametril alcool
LAURA0202
Scris: Thursday, May 18, 2017 5:31 PM
Nivel

maria2013 wrote:
Laura,asa cum am tot scris pe aici,FF, Calendarul menstruatiei si ce alte aplicatii mai sunt,sunt doar statistice. FF a detectat la tine o temperatura scazuta urmata de trei mai mari, asa ca a modificat data ovulatiei. De aici si mesajul de azi dimineata. Nu te încrede în aceasta aplicatie. Nu e om sa judece ca noi.

Corect.
Eu, tot pe a mea o ?in. Si Andia crede la fel. Meme ma întrebase daca ?in minte când am avut secret ia aia ciudata pt mine pt ca avea si culoare ciudata. Stiu ca e doar o aplica?ie, mai gresim si noi oamenii dapai calc,app....etc
Rox4n1k4
Scris: Thursday, May 18, 2017 5:34 PM
Nivel

Inregistrat: 4/25/2017
Dana_ wrote:

Rox trebuie rabdare ras . Simptomele apar mai incolo , la mine cu aprox o sapt inainte de test dar nu e o chestie generala , unele femei pot sa nu aiba simptome asa devreme. La dentist nu as recomanda sa mergi acum , abia dupa ce vezi daca e bb sau nu. Eu am 9 sapt si acum ma deranjeaza gingia ..intr-un loc mai exact e tare rosie , am avut si in trecut probleme dar de mica eram abonata la dentistCrazy . Acum vreo 3 luni am luat antibiotic pt ca gingiile mele erau horror nu stiu ce s-a intamplat dar dupa tratament mi-am revenit si aratau f bine , apoi mi-am facut detartrajul si a fost totul ok... insa acum imi e tare frica pt ca nu pot sa iau medicamente si nu cred ca dr mi-ar recomanda nici un medicament , sper sa nu fie ceva grav
Nu stiu ce sa zic despre ovulatie , de ce nu s-ar prinde , ce sanse sunt....pt ca suntem diferite , eu de ex n-as fi crezut ca la varsta mea sa reusesc in a doua luna...la fel cum nu inteleg de ce fetele mai tinere nu reusesc de x luni ...trebuie vazut sa nu fie probleme , ai facut toate analizele ? Problema poate fi si a barbatilor ..
SuccesCheek Kiss si rabdaricaras

Asa am horarat si eu sa mai astept cu dentistul. Dar in caz de sarcina sunt ceva optiuni? Sau trebe 9 luni sa raman asa? Prea multe nu as risca pt ca am mai pierdut o sarcina in decembrie la 9s. Analizele le-am facut atunci erau toate bune vreau sa mai fac doar cele de trombofilie. Noi nu incercam de mult asta ar fii a3a luna si cred ca si singura in care am stiut exact cand ovulez cu teste pt ca mi-am dat seama ca abia in ziua 18 am ovulat si calendarul online imi arata mereu ziua 14-15. Sotul nu cred ca are probleme ca prima data ne-a iesit din prima... atunci eram iar la ovulatie ca aveam usoare dureri de burta si de sani si cea de sani nu a mai trecut pana cand am aflat de sarcina. Acum insa e diferit ca durere de sani dupa pierdere nu am mai avut nici la ovulatie si pana luna trecuta aveam doar la un san inAinte de ciclu. Parca cu ultimul ciclu m-am simtit mai reglata din punctul asta de vedere. Deci nu e neaparat ca o sa ma mai doara. In caz ca acum cand am nimerit la fix ovulatia si am bebelit si inainte cu 1 zi sa imi iese tesul pozitiv de ovulatie si si dupa nu ne iasa trebe sa caut o explicatie banuiesc,nu? Cred ca daca ar fii ceva mai mult la mine ceva dereglare . Multumesc chiar m-a incurajat mesajul tau o sa am rabdare.. am momente si momente cateodata nu am treaba si altadata imi vine sa dorm 2 sapt si sa ma trezesc cand pot sa testez hohot Va pup pupici
LAURA0202
Scris: Thursday, May 18, 2017 5:36 PM
Nivel

maria2013 wrote:
Poti încerca sa notezi în ziua cu secretia test pozitiv de ovulatie si sa vezi daca nu cumva retraseaza ca acum câteva zile.

Mi ai dat o idee buna.
O sa încerc sa vedem daca se întoarce graficul meu înapoi.
Multumesc de idee
computerlove
Aura_Plum
Scris: Thursday, May 18, 2017 5:45 PM
Nivel

Inregistrat: 2/16/2017
Chris wrote:
Buna fetelor! Ma alaturi si eu grupului vostru de aspirici, daca ma primitiā€¦ ras Am urmarit de ceva timp forumul si am trait alaturi de fiecare dintre voi emotiile si bucuriile, precum si deznadejdea si nostalgia cand rezultatele asteptate intarzie sa apara. Am 30 de ani si cam de pe la finalul anului trecut, octombrie cam asa, ne-am pus pe treaba pentru a avea si noi un pui mic de om care sa ne insenineze zilele. Asa cum am mai spus, zilnic intram pe forum (inca nu stiu de ce nu v-am scris pana acum Crazy ) si va citeam si exact ca si voi asteptam nerabdatoare cele doua liniute. Culmea ca au aparut fix pe 25 martie (si in loc sa impartasesc cu voi bucuria...stupid me), iar in apropiere stiu ca si Andreea06 parca aflase si ea marea veste si chiar ma bucuram ca era cineva in aceeasi situatie ca si mine, la inceput de drum si cu o buburuza mica in burtica. Doar ca bucuria mea s-a cam diminuat in Vinerea Mare cand am aflat ca sacul vitelin (sacul yolk) era cam marit, aproximativ 7mm. In cele din urma pe 25 aprilie sarcina s-a oprit din evolutie la 8 saptamani si 5 zile, fix in ziua in care am facut ecograful (varsta gestationala corespunea exact cu saptamanile de sarcina, iar urmatoarea zi cand am fost pregatita pentru chiuretaj mi s-a facut o alta ecografie si embrionul deja involuase cu o saptamana ). Din pacate, nu mi-a dat nimeni nicio explicatie sau o motivatie, ce ar fi produs cresterea sacului vitelin sau ce as putea face sa impiedic pe viitor sa se repete istoria.
Aura, cred ca este un moment foarte greu pentru tine, dar iti doresc forta si incredere si speranta ca va fi bine pana la urma. Trebuie sa fim optimiste si sa nu ne demoralizam. Va iesi soarele si pe strada noastra, a tuturor aspiricilor. Scuze pentru roman. :) Va pup!

Buna Chris, bine ai venit! Buddy1

Imi pare rau ca a trebuit sa treci si tu prin toata suferinta asta si sper ca intr-o zi, cand vei fi cu copilasul tau in brate, sa te poti uita inapoi si sa gasesti un sens in tot ce s-a intamplat. coeur

Nu stiu daca te ajuta informatia asta, dar sper ca poate iti va aduce un pic de liniste: vineri, cand am facut penultimul eco, la fel aveam sacul vitelin marit (6 mm) si cand am vorbit cu medicul, mi-a spus ca asta e unul din semnele cele mai evidente ale unei sarcini cu defecte genetice care sunt incompatibile cu viata. De cand am aflat ca sarcina nu evolueaza cum trebuie m-am documentat foarte mult si am citit o gramada de povesti asemanatoare. O sa iti scriu un mesaj privat daca vrei, dupa ce treci de 50 de postari, sa iti mai povestesc ce am citit. Nu vreau sa mai scriu aici de chestii triste ca se sperie mamicile cu sarcini frumoase si sanatoase si le iau la bataie ras bataus
Aura_Plum
Scris: Thursday, May 18, 2017 6:20 PM
Nivel

Inregistrat: 2/16/2017
Bibi Bianca wrote:
Aura, eu sunt convinsa ca daca tu ai face o vizita la Fundeni la Uscatescu, ai avea din start prescris clexane 0.4, nu stiu daca ai mers la un hematolog, insa ai descoperit problemele pe care le ai si e pacat sa nu gasesti un medic care sa stie cu ce de mananca trombofilia. Aspenter e apa de ploaie pt mai mult de o mutatie. De asta zic, pe mine nu ma sperie daca aflu ca am trombofilie, medicul meu se pricepe cat de cat, insa m-a indrumat spre hamatolog caci in caz de nevoie, el imi da scrisoare medicala cu tratamentul cu injectii. Si mi-a spus clar ca aspenter se ia pana in sapt.28 in paralel cu clexane, deoarece unul este anticoagulant iar celalalt antiplachetar..deci nu fac rau administrate impreuna

Acum am vazut postarea ta. Scuze, imi scapase. Blushing

Am fost la doi hematologi, ca si eu eram panicata rau pe treaba cu trombofilia si mi s-a spus ca mutatia MTHFR heterozigot nu cere Clexane, doar homozigot. Apoi medicul ginecolog mi-a spus ca totusi, pentru ca am antecedent de avc o sa facem si clexane in sarcina, asa pentru linistea mea, ca nu dauneaza, doar ca nu de la inceput de tot ca trebuie sa ii dam ragaz sarcinii sa se prinda cum trebuie. Din nou, afirmatia asta era insotita si de o explicatie pertinenta dar pentru ca nu imi aduc aminte exact care este, nu vreau sa scot din burta cuvinte care ar putea rezulta intr-un raspuns eronat. Pentru ca s-a intamplat ce s-a intamplat nu s-a mai pus problema de clexane in sarcina asta deci nu am mai insistat si acum mai scriu asa, din ce imi aduc aminte pe sarite. Dar cand o fi sa stiu ceva concret promit ca o sa scriu. DistanceKiss
LAURA0202
Scris: Thursday, May 18, 2017 7:06 PM
Nivel

LAURA0202 wrote:

Mi ai dat o idee buna.
O sa încerc sa vedem daca se întoarce graficul meu înapoi.
Multumesc de idee
computerlove

Vai de viata mea cât m am chinuit , tot schimbam si nu se modifica graficul ..... dar insistînd. ....am reusit..newclap
computerlove
maria2013
Scris: Thursday, May 18, 2017 7:18 PM
Nivel

Inregistrat: 7/29/2013
LAURA0202 wrote:

Vai de viata mea cât m am chinuit , tot schimbam si nu se modifica graficul ..... dar insistînd. ....am reusit..newclap
computerlove

Acum hai cu doua liniu?e!
Andia
Scris: Thursday, May 18, 2017 7:18 PM
Nivel

Inregistrat: 8/21/2014
LAURA0202 wrote:

computerlove

Dar tot nu s-a pus la loc in ziua 15 :))))
Anca_27
Scris: Thursday, May 18, 2017 7:41 PM
Nivel

Inregistrat: 2/2/2017
Hellooo aspiricile dragutele...Nu mai stiu care din voi(nu mai gasesc pagina cu postarea) zicea ceva de dureri de masele si de mers la dentist in sarcina...nu tre sa astepti 9 luni, din cate mi-a zis dr meu, din al doilea trimestru e ok, nu mai sunt riscuri asa mari. Eu, de ex, imi lucrez acum la o masea, am facut radiografie, anestezie locala si momentan imi cura?a niste canale si urmez tratament pt eliminarea unui puroi depus pe sinusuri..deci la mine e mai grav. Scz fetele pt off-topic..incercam sa ajutras ras
Sa fie cu ochisori!!!Cheek Kiss Cheek Kiss
Andia
Scris: Thursday, May 18, 2017 7:53 PM
Nivel

Inregistrat: 8/21/2014
Anca_27 wrote:
Hellooo aspiricile dragutele...Nu mai stiu care din voi(nu mai gasesc pagina cu postarea) zicea ceva de dureri de masele si de mers la dentist in sarcina...nu tre sa astepti 9 luni, din cate mi-a zis dr meu, din al doilea trimestru e ok, nu mai sunt riscuri asa mari. Eu, de ex, imi lucrez acum la o masea, am facut radiografie, anestezie locala si momentan imi cura?a niste canale si urmez tratament pt eliminarea unui puroi depus pe sinusuri..deci la mine e mai grav. Scz fetele pt off-topic..incercam sa ajutras ras

Si eu stiam ca doar in primul trimestru nu e bine sa faci anestezii si mai degraba tratezi o problema dentara decat sa o lasi si sa aduca mai multe probleme, chiar cu sarcina. Ca pana la urma o infectie e o infectie, se duce peste tot.
Anca_27
Scris: Thursday, May 18, 2017 8:02 PM
Nivel

Inregistrat: 2/2/2017
Andia wrote:

Si eu stiam ca doar in primul trimestru nu e bine sa faci anestezii si mai degraba tratezi o problema dentara decat sa o lasi si sa aduca mai multe probleme, chiar cu sarcina. Ca pana la urma o infectie e o infectie, se duce peste tot.

Da...la mine vad ca s,a declansat tocmai in sarcina, dupa o raceala. Am mers la orl (banuiam sinuzita)si asa a descoperit probl. El mi,a zis direct..extractie, amoxacilina, algocalmin. L,am intrebat pe gine si mi,a dat ok. Am mers la un stoma si a zis ca imi face operatie. Eu eram..no way, cer alta parere..asa ca nu am luat antibiotic si astept cumintica acum rezultatele tratamentului actual. Sper sa nu mai fie nimeni in situatia mea ras Gossip
Rox4n1k4
Scris: Thursday, May 18, 2017 8:10 PM
Nivel

Inregistrat: 4/25/2017
Anca_27 wrote:

Super, mersi mult.. atunci astept linistita acele 10 zile si dupa vedem. Eu is bucuroasa ca nu ma doare asa tare si tine f scurt 1-2 min doar cand ma spal pe dinti si pun periuta acolo. E bine de stiut ca exista optiuni si nu se ajunge la complicatii. Cheek Kiss
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.