Clubul aspirantelor - 53
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Rubynne
Scris: Thursday, October 13, 2016 8:51 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/24/2016
andy07 wrote:
Pt fetele ai caror soti au o spermograma mai putin buna (oligoastenospermie inexplicabila, nu din aia produsa de varicocel): eu ii dau de ceva timp alui meu aminoacizi, fiind bine cunoscute efectele argininei si carnitinei de a ameliora proprietatile spermei. Fac regulat comanda la farma tei. La ultima comanda, in loc de N acetyl L carnitina am primit N acetyl cysteina. De la aceeasi firma, ambalaj identic si de aceeasi marime, capsulele de acelasi aspect. Nu am obsevat diferenta pana azi, cand mi-a sarit in ochi ca pe flacon scrie cisteina, nu carnitina. M-am panicat, pentru ca deja i-am dat de mai mult de o saptamana si am luat si eu (carnitina imbunatateste si calitatea ovocitelor) si am cautat info pe net despre efectele asupra spermei ( eu stiam ca cisteina e buna pt tuse, e ACC-ul :) ).
Am gasit lucruri imbucuratoare, se pare ca face bine si la sperma :D

http://aminoacidstudies.org/cysteine-and-male-fertility/

Multumim de info Andy07! Si eu ma uit de ceva vreme la aminoacizi si ma gandesc sa luam ca nu au de ce sa ne strice.
Si ma uitam ca si Profertil cam din asta e compus...dar cred ca luate separat in concentratii mai mari fac mai bine.

NicoN
Scris: Thursday, October 13, 2016 9:18 AM
Nivel

Inregistrat: 6/17/2015
Alexa2016 wrote:

Buna din nou! eu una sunt optimista in ceea ce ma priveste.. tu ma faci sa cred ca am
pierdut totul si nu am nevoie de asta.imi pare rau pt pierderea ta.. rau.. dar nu m-as fi indopat cu pastile din ziua 27 .. bhcg crestea .. eu renunt sa ma scriu va pup pe toate va multumesc .. o sa va citesc cu placere! va doresc bebelusi fetelor .. din toata inima!! Si draga mea iti doresc ca sa iei intodeauna cele mai bune decizii pentru tine.. eu asta am facut!Va multumesc din suflet pentru atasament si unora pentru incurajari!

Alexa nu trebuie sa reactionezi asa...exact asa a reactionat si lili la perioada respectiva cand fetele au fost putin mai radicale... si lili sper sa nu te superi pe mn dar tu ar trebui sa o intelegi cel mai bine si sa nu o critici! Eu zic sa ai incredere in Dumnezeu, in bobita ta si in tine...inca e mica sarcina si nu are ce sa se vada mai mult...si eu am avut o prietena care a avut un chistulet langa sarcina dar daca ai grija de tine si nu faci efort totul va fii bine! Te astept cu vesti bune si iti trimit prafusor de gemeni!!! Gandestete mai bn si sigur alaturi de noi iti va fii bn! E asa bn cand ai cu cine impartasi momentele frumoase!!! Cheek Kiss
FloreC
Scris: Thursday, October 13, 2016 9:37 AM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 8/6/2016
Rubynne wrote:

Bleah Flore, stiu cum e...si eu iau tot de azi.
Hai Doamne ajuta sa fie bine luna care vine! DistanceKiss Buddy1

D ne ajuta !!SimplyLove
Luna ăsta se pare va ne sincronizam și urmam și același tratament computerlove Sa speram ca ziua de 13 în care ne au vizitat "monstruletii"sa ne poarte noroc totuși și sa vina îngerașii în viața noastră cât mai curandcoeur
Alexa2016
Scris: Thursday, October 13, 2016 9:41 AM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 9/25/2016
Rubynne wrote:

Alexa2016 aici fiecare are dreptul sa-si spuna parerea. Noi suntem un grup de fete cu probleme asemanatoare si ne sfatuim si la bine si la rau. Unele fete pot fi mai drastice cand considera ca altele gresesc si e bine asa, aici nu cautam numai un umar pe care sa plangem ci si sa fim scuturate nitel cand gresim, totul pentru binele nostru! grup

Nu trebuie sa renunti sa ne mai scrii pt ca Lili a fost putin mai dura cu tine dar sincera. Ea te-a incurajat sa faci niste lucruri normale, ti-a zis sa mai ceri parerea unui

medic tocmai pt ca ai mai trecut printr-o pierdere...nu ti-a zis Doamne fereste ca ai pierdut tot acum ci ce se poate intampla daca nu actionezi la timp.

E pacat ca nu vrei sa mai vorbesti cu noi din atata lucru, e alegerea ta totusi, faci cum consideri tu ca e mai bine pt tine.

"acum poate e prea tarziu" a fost una din exprimarile care nu mi fac bine.. Da! lili probabil asa se exprima .. nu stiu.. calma nepasatoare.. nu mi fac bine deasemenea.. si incercarile de a ma justifica nu mi fac bine! Si forumul asta nu este despre mine.. asa ca cine are de invatat din nepasarea si delasarea mea.. si din lupta altora care na au facut totul nu ca mine.. sa invete..sunt o femeie cu experienta de viata.. deschisa la minte si la suflet .. incerc sa invat din greseli.. trecuta prin greutati .. ca multe din noi.. intorc obrazul dar fiecare are o limita..va multumesc !
Crissy
Scris: Thursday, October 13, 2016 9:41 AM
Nivel

Inregistrat: 8/7/2015
Anelise
Scris: Thursday, October 13, 2016 9:42 AM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/4/2008
Laura0202, scrie, te rog, totul intr-un mesaj. DistanceKiss Nu mai posta fiecare propozitie separat. Aici e forum, nu chat, nu Messenger etc. Povesteste exact ce si cum ca sa inteleaga si fetele si vei primi sfaturi, pareri etc. Multumim si bine ai venit!
Cand vrei sa scrii ceva, apasa pe "Add Reply".
Rubynne
Scris: Thursday, October 13, 2016 9:53 AM
Nivel

Inregistrat: 3/24/2016
Alexa2016 wrote:

"acum poate e prea tarziu" a fost una din exprimarile care nu mi fac bine.. Da! lili probabil asa se exprima .. nu stiu.. calma nepasatoare.. nu mi fac bine deasemenea.. si incercarile de a ma justifica nu mi fac bine! Si forumul asta nu este despre mine.. asa ca cine are de invatat din nepasarea si delasarea mea.. si din lupta altora care na au facut totul nu ca mine.. sa invete..sunt o femeie cu experienta de viata.. deschisa la minte si la suflet .. incerc sa invat din greseli.. trecuta prin greutati .. ca multe din noi.. intorc obrazul dar fiecare are o limita..va multumesc !

Eu ti-am zis ca faci cum simti.
Am incercat doar sa iti arat ca nu toate suntem asa drastice...e alegerea ta daca mai stai sau nu cu noi. Nu spune nimeni ca nu esti deschisa si nu cred ca te-a insultat cineva...

HOPE
Scris: Thursday, October 13, 2016 10:15 AM
Nivel

Inregistrat: 9/27/2014
Alexa2016 wrote:

Am vrut sa ma abtin, sa nu intru in discutie, dar nu pot ras .
Aici nu-ti vrea nimeni raul!!!! Iti vrem numai binele si mai ales noi astea batute de soarta care am pierdut sarcini, am incercat sa-ti dam un sfat.. Eu ti-am scris prima, sa stai la pat, sa nu faci efort, sa lasi curatenia..., dar mi-ai ignorat mesajul. Chiar daca Lili a fost mai dura in exprimare, a avut dreptate in tot ce a scris.
Un doctor competent ti-ar fi spus din prima zi de sangerare sa stai in repaus la pat si ti-ar fi prescris de atunci arefamul....nu dupa o saptamana de sagerari!!! Mai ales ca ai pierdut o sarcina..
Acum, tu alegi ce faci...la ce doctor mergi si cata incredere ai in el.

Anna21
Scris: Thursday, October 13, 2016 10:23 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 4/12/2016
carlita wrote:
Anna21, pana la urma am inteles ca z1 este ziua in care apare sangele rosu ... nu se ia in calcul spottingul. Bafta la bebelit in zilele urmatoare! DistanceKiss

Carlita multam de info. M-am gandit si eu ca asa ar fi normal , asa ca am facut update la grafic. Eu de aproape 4 luni ovulez in ziua 12. Si pe stangul si pe dreptul. Si daca pun cum ai zis tu adica, cand apare rosu e cam la fix. Aseara testul de ovulatie a fost negativ cu a 2-a liniuta dar nu mai colorata decat cea de test. Azi cred ca o sa fie pozitiv. Spor si tie la bebelit ca si tu urmezi la ovulatie DistanceKiss DistanceKiss DistanceKiss
monica maria
Scris: Thursday, October 13, 2016 11:24 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 5/17/2016
Fetelor, eu o sa merg saptamana viitoare sa repet analizele sa vad daca am scapat sau nu de bacteria E-coli, si vreau sa fac si progesteronu ca o sa fiu zi 21, oare daca tot ma intep pot face si prolactina? Stiu ca aceasta se face la inceput de menstra dar va intreb daca are relevanta sa o fac in zi 21 sau nu?!Cheek Kiss
Mire
Scris: Thursday, October 13, 2016 11:25 AM
Nivel

Inregistrat: 12/4/2015
monica maria wrote:
Fetelor, eu o sa merg saptamana viitoare sa repet analizele sa vad daca am scapat sau nu de bacteria E-coli, si vreau sa fac si progesteronu ca o sa fiu zi 21, oare daca tot ma intep pot face si prolactina? Stiu ca aceasta se face la inceput de menstra dar va intreb daca are relevanta sa o fac in zi 21 sau nu?!Cheek Kiss

O poti face oricand.
Bella1989
Scris: Thursday, October 13, 2016 11:27 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 9/11/2016
Buna,fetelor! Eu aseara am ajuns in Italia, si pe drum nu am avut internet... Sa stiti ca ma gandeam la voi.:) abia asteptam sa vad ce au facut Mire si Alexa la eco, speram sa ne mai dea cineva o veste buna... Chiar daca nu scriu mereu (pentru ca nu ma simt in masura sa va dau sfaturi, neavand prea multe cunostinte legate de infertilitate si tratamente),va citesc mereu si chiar m-am atasat de voi. De cand scriu aici, nu imi mai stresez prietenele cu dubiile si preocuparile mele... Va multumesc!Cheek Kiss
Felicitari,Mire, Alexa2016 si Binka pentru bobitele voastre! Alexa,sper sa ramai cu noi.
Imi pare rau, Flore si Ruby pentru ziua 1,dar curaj,luna asta sa fie aia buna!
Eu sunt in ziua 7 dpo si ma tot gandesc,ca daca ar fi sa fie luna asta,cam acum s-ar intampla minunea.:)
Doamne,cat am scris! V-am spus ca mi-a fost dor de voi...hearts
Sin
Scris: Thursday, October 13, 2016 11:29 AM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 12/31/2015
flowers Trec si eu pe la voi prin noua casuta cu muuuuult praf de burtica! Va umplu de nu va vedeti! gravida angel hearts

Mult curaj si incredere fetelor, indiferent in ce stadiu va aflati: aspirante, incerte sau gravidute. Va rog sa fiti optimiste, calme, sa ganditi pozitiv si nimic sa nu va stea in cale, indiferent de probleme. Totul se rezolva, nimic nu ramane fara o solutie.

Va pup cu drag pe toate si fruntea sus! Luptati pana la final si dincolo de el.coeur
Mire
Scris: Thursday, October 13, 2016 11:37 AM
Nivel

Inregistrat: 12/4/2015
Bella1989 wrote:
Buna,fetelor! Eu aseara am ajuns in Italia, si pe drum nu am avut internet... Sa stiti ca ma gandeam la voi.:) abia asteptam sa vad ce au facut Mire si Alexa la eco, speram sa ne mai dea cineva o veste buna... Chiar daca nu scriu mereu (pentru ca nu ma simt in masura sa va dau sfaturi, neavand prea multe cunostinte legate de infertilitate si tratamente),va citesc mereu si chiar m-am atasat de voi. De cand scriu aici, nu imi mai stresez prietenele cu dubiile si preocuparile mele... Va multumesc!Cheek Kiss
Felicitari,Mire, Alexa2016 si Binka pentru bobitele voastre! Alexa,sper sa ramai cu noi.
Eu sunt in ziua 7 dpo si ma tot gandesc,ca daca ar fi sa fie luna asta,cam acum s-ar intampla minunea.:)

Multumim!!!Doamne ajuta sa se prinda bobita si la tine luna asta!hearts computerlove coeur
Crissy
Scris: Thursday, October 13, 2016 11:49 AM
Nivel

Inregistrat: 8/7/2015
Bella1989 wrote:

Cam de acum incolo se poate prinde bobita, tu stai linistita, nu te stresa si te asteptam cu testulet pozitiv! computerlove
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.