Clubul aspirantelor - 26
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Iris25
Scris: Wednesday, January 29, 2014 1:03 AM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 7/1/2013
Deearox, din Cate am citit pe multe alte forumuri se pare ca testele de ovulatie detecteaza hcg-ul si in caz de sarcina iese intens si a doua liniuta, Dar am vazut ca difere de la femeie la femeie....
In cazul testului de sarcina... Ai spus ca ai 17 zile de la ovulatie.... Nu stiu ce sa spun... Din auzite stiu ca sunt cazuri in care hormonul hcg este detectat mai greu si mai tarziu in sarcina... Dar nu stiu procentajul..
emanicole, mersi din suflet de raspuns, chiar imi faceam griji.., pai asa arata si testul meu.. Nici nu imi dau seama daca am ovulat sau nu.. Sa vad ce spune temperatura bazala Maine :)
Mai am o intrebare, cat Costa celelalte teste de ovulatie? Si Cate sunt la pachet?
ynnea
Scris: Wednesday, January 29, 2014 1:47 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 9/23/2013
fetelor astazi la ora 16.45 am programare la doctora de familia si o sa-i spun sa fac rh-ul,si grupa de sange si o sa-i spun ca vreau sa vad daca am trompele infundate,dar nu cred ca vor fi,in fine sa vedem ce spune
noapte buna
deearox
Scris: Wednesday, January 29, 2014 2:55 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 1/22/2014
Iris multumesc de raspuns, mai astept 2 zile, dupa care fac un nou test...
testele de ovulatie- eu le-am luat de pe net acum, am unele care sunt 5 la cutie si au fost cam 10 lei cutia, "Baby" se numesc
transportul a fost mult insa, plus ca au gresit comanda si m-am trezit cu 5 cutii in loc de doua cat comandasem initial, dar nu mai conteaza
mai stiu de minut, barza, care sunt tot cam asa 10 lei dar sunt 3 la cutie. Cele de la barza pe mine m-au indus putin in eroare...mi s-au parut cam prea sensibile ...

ynnea, de cand incerci la bebe? simti ceva anume de crezi ca ai trompele infundate?
din ceea ce stiu eu, daca ai o problema cu trompele (ceeea ce mi-a spus doctora) se vede la eco, gen daca ai puroi

V-am tot vazut vorbind de teste early detection imi poate spune cineva care sunt si de unde le pot lua?:D Sa mai fac un test maine-poimaine...sa stau sa vad daca vine, sunt impartita 50-50 si nush cum s-o dau...
Iris25
Scris: Wednesday, January 29, 2014 3:23 AM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 7/1/2013
deearox, oricare ar fi rezultatul noi vom fi alaturi de tine.
SmileyC
Scris: Wednesday, January 29, 2014 7:26 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 1/9/2014
deearox wrote:

V-am tot vazut vorbind de teste early detection imi poate spune cineva care sunt si de unde le pot lua?:D Sa mai fac un test maine-poimaine...sa stau sa vad daca vine, sunt impartita 50-50 si nush cum s-o dau...

Neata! Ale mele E D sunt comandate de pe amazon de catre cineva din strainatate.Coosta infim, de genul 20 ED si 20 pentru ovulatie vreo 30 de lei.
Eileen
Scris: Wednesday, January 29, 2014 8:22 AM
Nivel

Inregistrat: 1/16/2013
Neata fetelor !!
deearox wrote:

Deea teste early detection sunt cele de la barza , dar sunt pareri care spun ca dau fals pozitiv , desi s-a discutat si despre ideea ca nu exista fals pozitiv ( ci sarcina eliminata la menstruatie ) , acum tu faci ce crezi .
Cat despre faptul ca testele de ovulatie depisteaza hcg nu stiu ce sa spun , ele depisteaza lh-ul.
Trebuie sa va mai spun un lucru , am reusit sa ma detasez de ideea fixa de bebe , si pot spune ca timpul trece foarte repede atunci cand nu numeri zilele DPO. Acusi a mai trecut o luna , dar eu iar nu am ce testa !!Crazy Crazy
carmenalina
Scris: Wednesday, January 29, 2014 8:31 AM
Nivel

Inregistrat: 12/3/2008
neata! Deearox ovulatia este semnalata de testele specifice, dar nu-ti spun aceste teste si daca s-a eliberat ovulul, asta se petrece cam la 24-36 de ore...nu e ora precisa, din acel moment icepe calatoria pana apare ala mic si iute si astfel se incepe drumul catre locul de nidatie, finalul nidatiei este undeva intre 6-12 zile si difera de la organism la organims, nu vei gasi 2 femei care sa treaca prin acelasi interval temporal. eu zic sa stai linistita, si astepti daca intarzie CM, atunci mai poti incerca un test. daca te agiti asa d emult poti influenta si procesul de fixare, corpul tau detecteaza f usor agitatia si iti faci singura rau. lasa timpul sa-si urmeze cursul, am trecut si noi prin asa ceva, stim cum este, sunt situatii cand s-a pozitivat un test si la 1 sapt de la ziua in care tb sa vina CM....Cheek Kiss
la ecografie nu se vede daca ai trompele infundate numai prin investigatii specifice, eu am facut histerosalpingografie la recomandarea medicului, dupa 6 luni de incercari, si nici dupa ce mi-a spus ca-s curate, nu m-a trecut pe alte tratamente, pana nu mai incerc macar 1-2 ori sa vad daca nu cumva se intampla minunea. apropo de eco, eu am avut ceva inflamatie la nivelul trompelor sau ovarelor, ca aveam dureri mari, si dupa ce mi-a dat tratment pregatitor pt investigatie, care este o radiografie de fapt, s-a vindecat si aceea, si asta nu se vedea la eco...se vad doar chistii si fibromul daca este si anomalii la nivelul endometrului...Cheek Kiss
Eileen si eu m-am detasat, si ma bucur ca te simti super de bineeeee. eu nici temp nu o mai iau, asa ca lasam timpul sa se scurga pe langa noi, si poate ne lasa puiutii acolo unde trebuie!
si eu cand luam teste minut, cand erau OK cand nu, dar nu am facut monitorizare decat luni, pt medic....ma stresam prea mult si imi era teama sa nu-mi apara chistii la sani, pe fond de stres...
Mon1
Scris: Wednesday, January 29, 2014 9:40 AM
Nivel

Inregistrat: 10/11/2013
Buna dimineata, fetelor!
Eu imi iau temperatura vaginal si ma minunez. Ieri 36.5. Azi 36.7 - ziua 6 de la cm. Abia ieri am scapat de urati.
Bebe te rog sa intervi si sa ma sfatuiesti ca habar nu am.

alinaa86
Scris: Wednesday, January 29, 2014 10:10 AM
Nivel

Inregistrat: 11/26/2013
Neata fetelor DistanceKiss DistanceKiss
In legatura cu testele, eu am folosit doar 2 luni pana am fost la monitorizare eco. Oricum singurele care le-am gasit la un magazin DM aici in Germania erau 17 euro 5 bucCrazy si aveau capacel.
Ma gandesc ...cand voi incepe stimularea sa le folosesc din nou, dar sa vedem ce va fi pana atunci Hands
Eileen si eu am reusit sa ma detasez, sa nu mai numar zilele si sa caut simptome degeaba, nu vreau sa zic ca sunt descurajata dar de ce sa imi fac mari sperante si apoi sa fiu iar dezamagita? Mai bine stau in banca mea si astept sa vedem ce se intampla.
Mon, pune-te pe bebelit Hilar

Fetelor, va Cheek Kiss Cheek Kiss Cheek Kiss pe toate si sa aveti o zi buna.Gossip computerlove
carmenalina
Scris: Wednesday, January 29, 2014 10:22 AM
Nivel

Inregistrat: 12/3/2008
Mon parca tb sa creasca in timpul ovulatiei? nu stiu, maiasteapta fetele sa-ti raspunda..Cheek Kiss tu bebeleste, ca nu te tine la o parte o temp....sa fie acolo pus, ca de intalnire se ocupa restul....Blushing
RalukM
Scris: Wednesday, January 29, 2014 10:27 AM
Nivel

Inregistrat: 1/24/2014
buna fetele, pentru mine incepe o noua luna de ''prestat'' au plecat musafirii nepoftiti si acum trec la atac:) fara sa -mi dau seama m-am detasat de ''obsesia'' cu bebe ca tre sa vina musai , imi doresc la fel de mult dar nu ma mai agit ca si cand vine sf lumii si chiar mi-e mai bine.

Analizele le-am facut aproape pe toate mai putin cele hormonale si sunt ok nu mi ramane decat sa incerc si iar sa incerc si am asa un feeling bun ca in viitorul f apropiat se va intampla minunea sunt ff calma sper sa ma tina starea asta :)
Azi ma echipez cu bete de ov :))
Nanny
Scris: Wednesday, January 29, 2014 11:00 AM
Nivel

Inregistrat: 3/2/2012
In sfarsit....vad si eu o atitudine normala!!! Aceea de a nu mai sta cu gandul la "bebe"...Cu cat va detasati cat atat mai bine. Dar degeaba va spun eu sau X, Y sa va calmati...Stiti si voi cum e !!! Pana nu va gasiti voi insiva echilibrul interior, doua vorbe nu ajuta cu nimic..
Fooorte bine fetele..relaxare...in 2-3 luni o sa curga cu bebei.Lasati teste de ovulatie, temperaturi si alte chestii stresante...Iubiti-va cu adevarat, fara sa mai stai cu gandul acolo!DistanceKiss
bebe
Scris: Wednesday, January 29, 2014 11:50 AM
Nivel

Inregistrat: 4/22/2013
Mon1 wrote:
Buna dimineata, fetelor!
Eu imi iau temperatura vaginal si ma minunez. Ieri 36.5. Azi 36.7 - ziua 6 de la cm. Abia ieri am scapat de urati.
Bebe te rog sa intervi si sa ma sfatuiesti ca habar nu am.

singurul sfat pe care pt sa ti-l dau este sa continui; vedem la sfarsitul ciclului cum arata sau in cel mai bun caz in saptamana 3 a ciclului menstrual iloveyou (dupa ovulatie)

ele variaza; nu sunt identice in fiecare zi; n-ar fi exlus ca maine sa fie iar mai scazuta temperatura; oricum, variatia e ff mica, asa ca poti sa stai linistita; daca ti-ar creste cu vreun grad, te-as intreba daca ai racit; dar asa, nu e cazul alcool
Mon1
Scris: Wednesday, January 29, 2014 12:20 PM
Nivel

Inregistrat: 10/11/2013
Multumesc, Bebe! iloveyou
Roxanine
Scris: Wednesday, January 29, 2014 12:25 PM
Nivel

Inregistrat: 10/14/2013
Buna fetili!! Va pup! Ma dor sanii, rau de tot, de aseara a inceput. Abia am
putut dormi, ii tot simteam. Nu imi dau seama ce durere e, as spune ca laterala de mijloc. Nu e durere durere, mai mult o tensiune. Sfarcurile nu sunt sensibile. Scurgerile foarte fluide dar nu exagerat de abundente. Nu imi dau seama nici din cauza ovulelor cu progesteron. Voi ce spuneti?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.