cite lichide trebuie sa bea un copil de 1,3 ani?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
danamaria
Scris: Thursday, October 18, 2007 2:41 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 10/4/2007
sunt tare nedumerita
fetita mea bea cam 1/2 l apa in fiecare zi.oare nu este prea mult? ar trebui sa fie un semnal de alarma? va rog spuneti-mi copilasii vostri cam cite lichide consuma?
Fluturas
Scris: Thursday, October 18, 2007 3:32 PM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 11/22/2006
poate nu am facut bine,dar eu niciodata nu am fost atenta cate apa beau copii mei.habar nu am daca beau 1 litru,sau daca beau 2 litri.cand cer,le dau si beau cat vor
oana_nicole
Scris: Thursday, October 18, 2007 3:37 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/14/2006
Nu mi se pare mult deloc 1/2 l de apa in 24 de ore. Eu zic ca nu ai de ce sa iti faci griji. Ruxandra, pe la aceeasi varsta cu a fetitei tale, obisnuia sa bea cam 250-300 ml de ceai ziua si cam tot atat noaptea.
Roxanel
Scris: Thursday, October 18, 2007 3:45 PM
Nivel

Inregistrat: 3/13/2006
danamaria wrote:
sunt tare nedumerita
fetita mea bea cam 1/2 l apa in fiecare zi.oare nu este prea mult? ar trebui sa fie un semnal de alarma? va rog spuneti-mi copilasii vostri cam cite lichide consuma?

Eu zic ca este bine. De ce iti face probleme? Un adult ar trebui sa bea 2 litri pe zi. Cred ca fiica-mea bea mai mult de atat. Poate nu chiar 1 litru dar cu tot cu lapte ajungem la 1 litru (lapte + apa + suc fructe).
danamaria
Scris: Thursday, October 18, 2007 4:07 PM
Nivel

ce-i drept nu mi-am explicat ingrijorarea
s-au nascut semne de intrebare, deoarece cit am fost insarcinata, de fapt prin luna a8 a am facut diabet gestational
e adevarat ca nivelul glicemiei mi-a revenit la normal de indata ce am nascut, iar fetitei mele nici la nastere nici ulterior nu i-au iesit valori peste normal, dar.....ma gindeam si eu
danamaria
Scris: Thursday, October 18, 2007 4:09 PM
Nivel

va multumesc, pentru ca aflind ca si alti bebei beau apa cam tot cit bea si andreea, e clar ca nu e nimic iesit din comun si totul e ok
va multumesc inca o data
adrianayo2003
Scris: Sunday, February 1, 2009 9:49 AM
Nivel

Inregistrat: 10/17/2007
Cand am fost in spital cu Alex, fata din patul alaturat a intrebat dr. cat lichid tb sa consume un bebe zilnic (copilul ei avand 1 an si 7 luni ) si dr. i-a spus ca trebuie sa bea 100 ml/kg. Deci Alex avand 10 kg trebuie sa bea un litru de lichid.
El bea 500-600 ml lapte si 300 ml apa/ceai, deci e binisor.
Andreea&Ariana
Scris: Thursday, October 1, 2009 9:18 AM
Nivel

Inregistrat: 3/23/2007
Sper ca n-am gresit topicul,daca da,imi cer scuze sorry sorry !
Fetelor,cata apa ar trebui sa bea un copil de 1an si 8 luni? uff uff
Ariana,bea mai bine de un litru/zi,cateodata ajunge la un litru jumate......bineanteles ca face si muuuuuult pisu,cam la o ora si jumate imi aduce olita sa o pun sa faca(sau cere caca-ca pisu nu poate sa spuna)!
Problema mea,nu este ca bea multa apa,ci ca noaptea face atat de mult pisu ca dimineata se trezeste uda toata(ii iese pisul si prin pampers)....de cateva luni face mult pisu noaptea,dar nu atat cat sa trebuiasca sa o schimb,dar de vreo 3 sapt-o luna,ma duce la disperare(dimineata trebuie sa schimb tot:lenjerie,hainute,etc)!
Nu am vrut nicicum sa-i stric noaptea somnul ca sa o schimb de pampers,dar parca nici asa nu se mai poate!
Ieri noaptea am trezit-o pe la 3 si am pus-o pe olita si imediat a facut pisu,dar dimineata tot avea pampersul plin(nu la fel de plin ca de obicei)!
Oare,bea prea multa apa?uff uff uff
Astept parerile voastre!pupici pupici pupici
abiand
Scris: Thursday, October 1, 2009 9:59 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 2/7/2008
Parerea mea este ca ar trebui sa incerci sa reduci cantitatea de lichide consumate seara si probabil ca ar fi bine sa inceapa sa faca la olita.
KRYS85
Scris: Monday, October 5, 2009 8:23 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 9/23/2008
Daniel nu am fost eu prea atenta la el dar nici nu bvea prea multe lichide,in schimb Andrei consuma de dimineata si pana seara cu tot cu lapte bineinteles 1,5l lichid,dar asta depinde si de ce mananca in cursul zilei!!!
Natusic2008
Scris: Friday, March 12, 2010 12:52 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Kry ...merci pu atentionare...sunt noua pe site daca ai observat si incep sa ma familiarizez...nu m-am suparat...doar suntem oameni mari ..navigam numai pe un site pu bebici..nu?
esti ft draguta

flowers
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.