cit costa posta din alte tari spre romania
Subiectul anterior · Subiectul urmator
lori16ro
Scris: Monday, June 26, 2006 4:26 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 3/25/2006
sa zicem cam cit ar costa de trimis 1KG din alte tari pina in romania

iar pt Taki
buna Taki, am si eu o intrebare cam cit costa posta din japonia in romania, cam 0.5kg ca m-ar interesa niste reviste pentru tricotat crosetat, cind apar la super reduceri

nu ca n-ar fi netul plin de modele dar o revista e cu totul altceva si am vazut la cineva ca au japonezii niste reviste cu diagrame facute sa le priceapa tot prostu

in principal m-ar interesa haine pt noi nascuti, si accesorii, palarii fulare etc dar nu neaparat e bun orice de la reduceri

iar daca mai sunt doritoare eu ma multumesc si cu copii color in cazul in care i le trimiti lui Adriana

(bineinteles daca vezi intimplator cind mergi la cumparaturi)
Multumesc
taki
Scris: Monday, June 26, 2006 4:38 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 2/13/2006
O sa incerc sa ajung la posta sa iau lista cu preturi/kg prin expediere par-avion, ca sa stii exact.

Despre reviste, uite ca habar nu am avut ca exista asa ceva, dar am sa ma uit prin book store si daca gasesc ceva, vedem noi cum rezolvam.

Nu te uit, dar acorda-mi timp.
Cu posta rezolv maine, daca nu ploua!

lori16ro
Scris: Monday, June 26, 2006 4:42 PM
Nivel

Taki multumesc f mult, dar sa stii ca nu-i nici o graba , cind ai tu timp ,
taki
Scris: Monday, June 26, 2006 4:44 PM
Nivel

lori16ro wrote:
Taki multumesc f mult, dar sa stii ca nu-i nici o graba , cind ai tu timp ,

Am inteles! ras
mihaela75
Scris: Monday, June 26, 2006 5:54 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/22/2006
Poti gasi pe situl Postei Romane.Stai sa vad daca gasesc eu iti dau linkul
taki
Scris: Wednesday, June 28, 2006 6:43 PM
Nivel

Am ajuns la posta:ras

Iti dau preturile in yeni, prin EMS:

- 0.5 - 1.0 kg = 2.700 yeni
- 1.5 - 2.0 kg = 3.850 yeni
- 2.5 - 3.0 kg = 5.000 yeni
- 3.5 - 4.0 kg = 6.150 yeni
- 4.5 - 5.0 kg = 7.300 yeni

Daca mai vrei sa contuni lista pana la un anumit numar de kilograme, da-mi de stire!
sic
lori16ro
Scris: Wednesday, June 28, 2006 6:54 PM
Nivel

multumesc f mult Taki, e suficienta aceasta lista
delfinasa
Scris: Wednesday, June 28, 2006 7:07 PM
Nivel
Nivel: Senior

Uite si din SUA catre alte tari, poti sa-ti faci singur calculele in functie de greutate si tipul trimiterii (scrisore, colet): http://ircalc.usps.gov/
lori16ro
Scris: Wednesday, June 28, 2006 7:25 PM
Nivel

multumesc delfinasa
taki
Scris: Thursday, June 29, 2006 3:43 AM
Nivel

lori16ro wrote:
multumesc f mult Taki, e suficienta aceasta lista

pupici
delfinasa
Scris: Monday, May 9, 2011 7:20 PM
Nivel

Sunt intrigata ca posta romana ia tva la primire cadouri din strainatate angrytunete toanerele. Am patit-o de mai multe ori cu cadourile ce le-am mai trimis prin posta normala in tara si am luat foc cand am auzit ca n-au vrut sa le dea pachetul pana nu au achitat suma corespunzatoare de tva, in functie de ce valoare am declarat eu aici la depunere rambo. Dupa ce ca ajungi la costul postei poate mai mult decat valoarea cadoului, le mai ia si alti bani acolo, de parca fac afaceri cu ele angry. Daca era pentru comercializare, mai ziceam sa-si traga statul o parte, dar un cadou banal de aniversare de uz personal cum poti sa-l taxezi? guns guns guns
ingerash
Scris: Monday, May 9, 2011 7:29 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
delfinasa,incredibil!!!Asa ceva nu am mai auzitpale Numai in Romania este posibil asa ceva...doar tu ai platit taxe postale.
delfinasa
Scris: Monday, May 9, 2011 7:43 PM
Nivel

Normal. Zici sa faci un cadou cuiva de ziua lui si saracul aniversat plateste si el la cadou ceva in plus ca asa vrea statul roman. De vreo 2 ani patim minunile astea de plata la ridicare colet in Romania rambo closedtopic.
ingerash
Scris: Monday, May 9, 2011 7:50 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
delfinasa wrote:
Normal. Zici sa faci un cadou cuiva de ziua lui si saracul aniversat plateste si el la cadou ceva in plus ca asa vrea statul roman. De vreo 2 ani patim minunile astea de plata la ridicare colet in Romania rambo closedtopic.

offf...la noi aduc coletele la usa,semnezi de primire si gata,nu stat la posta sa ridici coletul,acolo doar trimiti bani si colete si sunt 5 ghisee.
Cat este la voi taxa pe 1 kg?La noi este £ 10
delfinasa
Scris: Monday, May 9, 2011 8:41 PM
Nivel

Asa e si-aici la primire...mi-l pune-n cutia postala (noi avem cutii babane, ati vazut in filme cum sunt) sau mi-l aduce la usa daca nu incape. Nu platesc absolut nimic la nici o livrare, nici din afara tarii.
La noi se calculeaza la pound (450gr) si dimensiuni si creste taxarea in functie de cat cantareste...e ciudat: daca coletul are pana-n 4lb, platesti 10-15$/lb (nu mai stiu exact ca iti spun suma totala de regula, dupa care faci tu calculul), dar daca depasesti cu cateva grame aia 4 lb, intri pe alta grila cu plata mai mare/lb alcool. Au ei un calculator aproximativ pe net, dar mie nu prea mi-au coincis sumele de acasa cu cele de la posta, unde am platit mereu mai mult.
Pe mine ma doare ca se plateste la ridicare in Romania. Ma fac sa renunt la a mai trimite cu posta normala, care desi practica tarife mult mai mari decat firmele particulare, are singurul avantaj ca pot sa trimit colet mai mic. Firmele particulare de shipping iau numai colete mari, de la 20kg in sus. Dar daca ma supar, o sa ma organizez in asa fel incat sa trimit cadourile si cu 5 luni in avans cand fac un colet mare, numai sa stiu ca ala e cadou si aniversatul nu plateste nimic la el uff.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.