cit costa posta din alte tari spre romania
Subiectul anterior · Subiectul urmator
dari
Scris: Monday, May 9, 2011 8:44 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 12/27/2009
delfinasa wrote:
Sunt intrigata ca posta romana ia tva la primire cadouri din strainatate angrytunete toanerele. Am patit-o de mai multe ori cu cadourile ce le-am mai trimis prin posta normala in tara si am luat foc cand am auzit ca n-au vrut sa le dea pachetul pana nu au achitat suma corespunzatoare de tva, in functie de ce valoare am declarat eu aici la depunere rambo. Dupa ce ca ajungi la costul postei poate mai mult decat valoarea cadoului, le mai ia si alti bani acolo, de parca fac afaceri cu ele angry. Daca era pentru comercializare, mai ziceam sa-si traga statul o parte, dar un cadou banal de aniversare de uz personal cum poti sa-l taxezi? guns guns guns

CE MAGARIEEEE!tunete nu stiam aceasta.
Am o curiozitate,pachetele ajung intregi?Parintii mei au primit cu ceva timp in urma un pachet din Germania si...surpriza la ridicare se vedea ca s-a umblat la el si din pachet lipsea un parfum destul de schump si cateva articole vestimentare,iar doamna de la ghiseu a spus sec ca poate depune o plangere daca are nemultumiri,asa ca mama mea a ramas cu nemultumirile iar ei cu restul.De atunci cand trimitem pachete apelam ori la curier rapid ori la Atlasib si nu am avut neplaceri
ingerash
Scris: Monday, May 9, 2011 8:53 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
delfinasa wrote:
Asa e si-aici la primire...mi-l pune-n cutia postala (noi avem cutii babane, ati vazut in filme cum sunt) sau mi-l aduce la usa daca nu incape. Nu platesc absolut nimic la nici o livrare, nici din afara tarii.
La noi se calculeaza la pound (450gr) si dimensiuni si creste taxarea in functie de cat cantareste...e ciudat: daca coletul are pana-n 4lb, platesti 10-15$/lb (nu mai stiu exact ca iti spun suma totala de regula, dupa care faci tu calculul), dar daca depasesti cu cateva grame aia 4 lb, intri pe alta grila cu plata mai mare/lb alcool. Au ei un calculator aproximativ pe net, dar mie nu prea mi-au coincis sumele de acasa cu cele de la posta, unde am platit mereu mai mult.
Pe mine ma doare ca se plateste la ridicare in Romania. Ma fac sa renunt la a mai trimite cu posta normala, care desi practica tarife mult mai mari decat firmele particulare, are singurul avantaj ca pot sa trimit colet mai mic. Firmele particulare de shipping iau numai colete mari, de la 20kg in sus. Dar daca ma supar, o sa ma organizez in asa fel incat sa trimit cadourile si cu 5 luni in avans cand fac un colet mare, numai sa stiu ca ala e cadou si aniversatul nu plateste nimic la el uff.

Asa si aici daca trimiti pachete voluminoase se calculeaza altfel...iar daca trimit ceva usor,o caciulita ceva...pun in plic mare si ajunge si mai repede si costa mult mai putin,calculeaza doar in taxa de plic.
delfinasa
Scris: Monday, May 9, 2011 9:44 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Dari, nu ni s-a intamplat sa lipseasca ceva din continut cand am trimis cu posta. Dar stiu ca la ridicare in tara ii pun sa desfaca pachetul in fatza oficiantului, ceea ce mi se pare o mare nesimtire. Au aparate in dotare sa detecteze daca continutul e ceea ce s-a declarat si nu altceva. Eu consider un abuz in serviciu faptul ca cer sa vada continutul. Aici e delict federal desfacerea corespondentei fara un mandat special emis de autoritati si se trateaza cu mare grija aspectul asta. Teoretic, si in tara la fel ar trebui tratat. Practic, angajatii de la posta internationala nu ating coletele, dar nu ti le dau decat daca le desface destinatarul in fatza lor si dupa ce achita birulangry.
Si daca omul nu se asteapta sa plateasca ceva ca doar asteapta un cadou si nu are bani la el sa achite, ce face angry? O roaga pe doamna sa-i puna deoparte coletul desfacut, cu riscul ca in alta zi cand poate sa revina sa nu mai gaseasca continutul intact si, daca este in regula, pentru ca i-a facut un favor, trebuie s-o mai si rasplateasca closedtopic.

Ingerash, este si serviciu special pe dimensiuni plic/colet cu taxa fixa. Plicurile/coletele le iei de la ei, mi se pare ca gratis. Atata timp cat ceea ce trimiti incape in cutia respectiva, nu conteaza cat atarna, ca taxa tot aia e pe dimensiunea cutiei (mica, medie, mare). Intern, adica pe teritoriul US, serviciul asta e rezonabil la pret, dar extern rupe...e mult mai mult decat sa trimiti regular service.
ingerash
Scris: Monday, May 9, 2011 9:49 PM
Nivel

delfinasa,am trimis de doua ori acelasi continut,odata am platit £ 7.80 pentru ca am trimis in cutie speciala a postei,a doua oara am trimis la plic mare(A4)pentru ca nu am mai gasit cutii de acelea si surpriza! doar £3.60 ma costat.
giulia_mamik
Scris: Monday, May 9, 2011 10:04 PM
Nivel

Inregistrat: 3/22/2010
Ati pomenit de posta Atlasib????Oooo nuu,ca ma apuca nerviibanghead .E aceasi poama ca posta Romana.Astia inca te fura pe fata.In fata ta.Dati un serch pe net si o sa citit o multime de chestii "frumoase"despre Atlasib.
Delfinasa,la noi se pune taxa si pe aerul respirat.Nu stiu de ce te mai miri de TVA-ul pe cadouri.E absolut ceva normal in tara noastrabanghead .Pe langa ca avem cel mai are TVA.Noi,Luxemburg si daca nu ma insel Elvetia avem cel mai mare Tvabanghead toanerele .Ma opresc aici ,ca pe langa faptul ca pic offtopic ma si umplu de dracitoanerele angry
Maria & Mario
Scris: Monday, May 9, 2011 10:57 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Miha, Delfinasa, eu nu am patit cu nici unul din cadourile trimise acasa asa ceva ! O fi ceva acum , mai nou ? Da , nu ma mir, la ce nesimtire e acasa .....
Mihaela ingeras ..... plicul , pana la dimensiunea maxima - e considerat corespondenta office si e mult mai ieftin ca la cutii, unde se calculeaza si volumetric ..... deci clar ca la acelasi gramaj se plateste mai mult pentru cutie ..... si NU nu se calculeaza separat VAT ul ....... mai ales la destinatar maseluta
delfinasa
Scris: Monday, May 9, 2011 11:14 PM
Nivel

Nu,Oana, e veche practica...eu stiu de ea de 2 ani.
Daca voi cele din Europa nu ati intampinat problema asta la pachetele trimise cu posta in RO, ma gandesc ca poate taxa asta se percepe numai pentru ce vine din afara Europeioare...cu toate ca nu ar fi corect.

Giulia, povesteste despre Atlasib intr-un alt topic gen "experiente cu firme de transport international"...sunt sigura ca informatiile sunt de folos celor care vor sa ii contracteze. Si eu sunt curioasa ce-ai patit cu ei.
ingerash
Scris: Monday, May 9, 2011 11:25 PM
Nivel

Maria & Mario wrote:
Miha, Delfinasa, eu nu am patit cu nici unul din cadourile trimise acasa asa ceva ! O fi ceva acum , mai nou ? Da , nu ma mir, la ce nesimtire e acasa .....
Mihaela ingeras ..... plicul , pana la dimensiunea maxima - e considerat corespondenta office si e mult mai ieftin ca la cutii, unde se calculeaza si volumetric ..... deci clar ca la acelasi gramaj se plateste mai mult pentru cutie ..... si NU nu se calculeaza separat VAT ul ....... mai ales la destinatar maseluta

De atunci eu asa trimit si ajunge mult mai repede si e mai ieftin.
Lelia
Scris: Thursday, June 9, 2011 5:09 AM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Sunt extrem de furioasaangry . I-am trimis mamei un cadou pentru aniversarea a 60 de ani si am ramas surprinsa cand mi-a spus ca a platit taxa valutara si TVA pentru cadou, nici macar prin posta romana, ci prin DHL. E legal TVA-ul taxat pentru cadouri primite din afara? Are cineva referinte legate de TVA? Am mai trimis pachete, e adevarat, prin posta normala, nu expres, si tot cutii cu cadouri si atunci nu a costat nimic la destinatie. Mi-a placut ca don'soarele de la DHL au fost dragute si i-au explicat mamei ca trebuia ca eu sa declar o valoare cat mai mica. Deci asta e tricul! Dar mi se pare inadmisibil sa o puna pe mama sa plateasca taxa pentru cadoul ei. Doar e un obiect personal - o rama si fotografii, nu pentru uz comercial. Are cineva detalii , numere de telefon ale postei romane?
delfinasa
Scris: Thursday, June 9, 2011 5:54 PM
Nivel

Se pare ca orice vine din afara Europei, indiferent de serviciu postal normal sau curierat rapid , se supune tva-ului si nu stiu caror taxe vamale angry. Este o lege, dar nu m-am interesat ca ma enervez mai mult.
Si da, se taxeaza in functie de ce valoare declari tu...daca li se pare ca ai declarat prea putin, au ei listele lor cu preturile lor la toate produsele, bineintels mult mai mari decat dai tu in strainatate pe ele angry.
mikaela
Scris: Thursday, June 9, 2011 6:07 PM
Nivel

Inregistrat: 8/11/2010
Dap, e practica foarte veche, eu stiam de ea din 2002...Acum insa au majorat preturile rau de tot si asa cum spune Delfinasa, au listele lor. Eu am patit-o recent cu un pachetel trimis, am platit de aici 84$ sa-l trimit si nu era nimik de valoare, iar cand a ajuns in RO a fost desfacut si controlat si taxat vreo 150 RON dupa listuta magica.
Si am patit-o si cu plicurile...am trimis plicuri la 8 familii in Romania si a primit doar una. Asa ca m-am lecuit de trimis, trimit bani pe card, isi cumpara ce vor si ce au nevoie si gata. Nu imbogatesc eu Posta Romana, sunt niste nesimtiti, ar trebui dati in judecata pentru practicile lor comuniste...Grrrrangry

Aici primesc coletele la usa, fara sa platesc nimik, fara sa mi le fure nimeni sau sa mi le controleze cineva.
nikmiki
Scris: Friday, June 10, 2011 10:04 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 7/18/2010
Eu am intrebat la posta din Spania pana-n Romania un colet pana-n 2 kg costa 20 €banghead .Mi se pare extrem de multclosedtopic Asa ca prefer sa trimit printr-o firma particulara care-mi ia 2€ pe kg.Nu mi se impune un anumit nr de kg.Pot sa trimit un colet cu 10kg sau cu 2kg.Iar in tara nu se taxeaza,nu mi-a lipsit niciodata nimic.Eu sunt f multumita de ei.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.