Cine are bona?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
stele_pe_cer
Scris: Friday, December 8, 2006 11:20 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Doresc sa stiu care dintre voi aveti deja bone sau care ati avut.
MNiko
Scris: Friday, December 8, 2006 11:27 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Eu am deja de 1 luna si jumatate si sunt multumita de ea.
stele_pe_cer
Scris: Saturday, December 9, 2006 12:13 AM
Nivel

MNiko wrote:
Eu am deja de 1 luna si jumatate si sunt multumita de ea.

Ai stat cu copilul si cu bona un timp impreuna pana ai invatat-o cu rutina de zi cu zi?
MNiko
Scris: Saturday, December 9, 2006 6:34 AM

stele_pe_cer wrote:

Ai stat cu copilul si cu bona un timp impreuna pana ai invatat-o cu rutina de zi cu zi?

Bona mea e o vecina cu care ne vizitam mai des dupa ce s-a nascut Cristina. Am vazut ca e o femeie de bun simt, (de exemplu niciodata n-a sunat la sonerie ca nu cumva sa o trezeasca pe fetita si nici acum nu suna chiar daca abia am luat-o pe Cristina de la ea). Am vazut ca are ceva educatie (desi n-a facut decat liceu) si nu e barfitoare. Tot vizitandu-ne am vazut ca o indrageste pe Cristina, si ca fetitei ii place de ea. Pt ca nu are serviciu si ne este nici in varsta i-am propus sa aiba grija de Cristina cand merg eu la serviciu si ea a acceptat.

Despre ruitina de zi cu zi n-a fost nevoie de prea multe sa ii spun. In primul rand tot ceea ce respecta fiica-mea ca program este orarul meselor. Somnul nu am reusit niciodata sa ii fac un program fix decat pentru noaptea. Ii duc mereu pt mese tot ce trebuie si ii dau indicatii dimineata in functie de mancarea pe care o duc. Vreau sa-ti spun ca e atat de constiincioasa ca imi da inapoi tot ce ii ramane Cristinei(daca ii ramane) inclusiv o felie de paine inceputa. In fine.. sunt foarte multumita de ea mai ales ca o scoate afara cat de mult posibil.

Hai sa-ti zic ce mi s-a intamplat acum un sfert de ora. Stateam in pat ca vroiam sa mai lenevesc(doar e sambata) si a venit Cristina si a inceput sa traga de mine, de pijamale de ce prindea si sa se maraie. Pana la urma m-am dus sa vad ce vrea. M-a luat de mana si m-a dus la usa de la intrare si mi-a artat cheile. Era ora la care o duceam la bona.
g_nicoleta2000
Scris: Saturday, December 9, 2006 10:41 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/14/2006
Si noi avem bona de aproape 3 saptamani si tot nota 10 ii dau. Alex tine mult la ea si cand plecam de acolo imi place ca duc acasa un copil relaxat, hranit, schimbat, spalat si cu chef de nastrusnicii.
stele_pe_cer
Scris: Saturday, December 9, 2006 1:08 PM
Nivel

Deci voi va lasati copilasii acasa la bone? E mai bine asa?

Eu ma gandeam sa vina bona la mine acasa, ca totul sa fie familiar copilului, ma gandeam sa convetuiesc cu bona cam o luna, timp in care ea sa preia treptat toate atributiile mele de dimineata pana la 17.30 cand vin de la serviciu. Apoi, cred ca mi-ar fi greu sa ii duc bonei si mancare si jucarii, de fiecare data altele si patut si scaun de masa, toate cele...cam multa bataie de cap....

Ce v-a determinat sa va duceti copilasii acasa la bone si nu sa aduceti bona acasa?
Alina
Scris: Saturday, December 9, 2006 1:23 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 3/27/2006
stele_pe_cer wrote:

Mie mi s-ar parea mult mai firesc sa vina bona acasa.
MNiko
Scris: Saturday, December 9, 2006 4:58 PM

stele_pe_cer wrote:

Eu ma gandeam sa vina bona la mine acasa, ca totul sa fie familiar copilului, ma gandeam sa convetuiesc cu bona cam o luna, timp in care ea sa preia treptat toate atributiile mele de dimineata pana la 17.30 cand vin de la serviciu. Apoi, cred ca mi-ar fi greu sa ii duc bonei si mancare si jucarii, de fiecare data altele si patut si scaun de masa, toate cele...cam multa bataie de cap....

Ce v-a determinat sa va duceti copilasii acasa la bone si nu sa aduceti bona acasa?

DE pana sa angajez bona asta eram hotarata sa duc eu copilul la ea acasa decat sa vina ea la mine. Iata si motive

1. Copilul mai schimba mediul, nu sta tot timpul intre aceleasi jucarii(am dus la bone o parte din jucarii si alea raman permanent acolo)
2. In casa ei bona e mai relaxata(a facut un perimetru sigur pentru Cristina si sunt linistita in privinta asta)Stie cum functioneaza orice lucru.
3. Sa punem putin raul inainte : Cade copilul si se juleste (mi se intampla si mie la cat de neastamparata e aia mica), curge sange etc... In casa ei, bona stie exact de unde sa ia pansamente sterile, si tot ce-i trebuie ca sa curete rana si sa bandajeze. La mine ar trebui sa caute, sa rascoleasca cine stie pe unde. Sau daca copilul varsa ceva pe jos, tot la ea gaseste mai repede cu ce sa curete.
4. Ma trezesc tarziu cand trebuie sa plec la serviciu. Nu ma mai preocupa ca nu am casa aranjata ca vine bona. Las asa ca tot eu le fac cand ma intorc.
5. Vreau cateva ore pt mine sa invat pt un examen sau sa fac pregatiri pt o petrecere. Intr-un apartament cu 2 camere, chiar daca chem bona sa stea cu copilul tot m-as impiedica de fetita, si ar mai si urla aia mica ca vrea sa stea cu mami. Asa o dduc de acasa si imi vad linistita de treburile pe care le am.
6. Fiind in casa ei, mai poate sa faca si cate o treaba pt ea, fara sa tstea ca pe ghimpi ca nu are mancare, ca trebuie spalat etc. Cand doarme fetita mai poate sa isi mai faca si ea cate ceva(desi am vazut ca bona care o avem isi dedica tot timpul 100 % Cristinei). Eu nu vreau sa stea chiar tot timpul dupa Cristina ca se invata rasfatata si ca are mereu pe cineva sa-i faca capriciile. Bine-nteles ca trebuie s-o aiba tot timpul sub ochi sa stie exact ce face, dar poate sa spele un vas, sau sa manance in timp ce Cristina se joaca.

Hai ca m-am cam lungit, dar daca ma mai gandesc s-ar putea sa mai gasesc motive
g_nicoleta2000
Scris: Saturday, December 9, 2006 9:45 PM
Nivel

100% de acord cu Mihaela. Apoi tare mi-e usor sa gasesc lucrurile exact cum le-am lasat...
Si la noi Alex are cateva jucarii lasate permanent la bona. La fel sunt lasate cateva hainutze, o olitza. Cand intra in casa la mama Aura stie exact unde-i sunt lucrusoarele. De mancat nu-mi fac probleme pentru ca sa nu uitam ca scaunele speciale de stat la masa au aparut de 3-4 ani in si ca pana acum cop[ii mancau in bratele parintilor asa ca gustarea de la ora 10 poate sa si-o ia linistita in bratele femeii. De saptamana asta va sta si la masa de pranz dar nu ma ingrijorez defel. Copilul flamand sta locului, apoi s-a facut suficient de mare sa ma inteleg cu ea.

Apoi eu sunt genul de om care convetuieste greu cu alte femeiras . Daca mi-am pus canile cu fundul in sus pe raft pai asa vreau sa le am, daca painea o tin in punga asa vreau sa o gasesc. Cred ca indiferent cat este de discreta o bona tot pune lucrurile in felul ei propriu si asta pentru mine ar fi destul de dificil.
MNiko
Scris: Saturday, December 9, 2006 9:50 PM

g_nicoleta2000 wrote:
Apoi tare mi-e usor sa gasesc lucrurile exact cum le-am lasat...

exact asta imi place si mie

g_nicoleta2000 wrote:
Cred ca indiferent cat este de discreta o bona tot pune lucrurile in felul ei propriu si asta pentru mine ar fi destul de dificil.

Nici eu nu vroiam sa-mi umble prin lucruri.Nu ca am considerat-o iscoditoare, dar chiar daca avea nevoie de ceva pt copil tot nu mi-ar fi placut. Si poate ca ei i-ar fi fost jena sa caute.
g_nicoleta2000
Scris: Saturday, December 9, 2006 9:58 PM
Nivel

MNiko wrote:

Nici eu nu vroiam sa-mi umble prin lucruri.Nu ca am considerat-o iscoditoare, dar chiar daca avea nevoie de ceva pt copil tot nu mi-ar fi placut. Si poate ca ei i-ar fi fost jena sa caute.

100% corect.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.