Profil: Chrisstinne
Despre
Utilizator: Chrisstinne
Nivel: Membru
Statistici
A intrat: Thursday, January 6, 2022
Ultima vizita: Monday, March 21, 2022 12:11 PM
Numarul de postari: 5
[0.00% din toate postarile / 0.03 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 17
Postat: Wednesday, January 19, 2022 1:18 PM
maria2013 wrote:
Eu simt ca e faina tare diferența asta mica de vârstă dintre ele, căci astfel vor avea activități asemănătoare și preocupări comune. Dacă voi simțiți ca va mai doriți un bebe, sunt sigura ca Universul va avea grija sa faceți fata oricărei provocări și sa ii creșteți frumos pe amândoi!

Si eu sunt constienta ca nu va fi usor, mai ales ca Luca este lipit de mine toata ziua. Dar vom face fata. Speram sa nu dureze la fel de mult ca la el, sa apara surioara sau fratiorul. Chiar imi doresc sa fie apropiati de varsta. Pentru noi nu ar fi o problema varsta, am avea timp sa facem copii, cum ar spune altii, dar vorba doctoritei de familie, copiii se fac la tinerete. Ne dorim sa fim o familie mare. Si eu si sotul, avem mai multi frati.

Eu:23 El:25

img

30 Octombrie 2020
Postat: Wednesday, January 19, 2022 9:59 AM
maria2013 wrote:

Suntem bine. Este tare, tare greu, dar e frumos. Ana e afectuoasa cu Teo, se joaca, o "dragaleste", vrea sa ii dea mâncare și jucării de la ea și sa o ia în brate. Mie îmi e greu tare sa ii acord fiecareia timpul de care are nevoie, dar, per ansamblu, e ok totul. Aștept primăvara și vremea bună, ca să putem sta afara muuuult, asa cum ne place. În casa, deși avem activități multe, simțim din plin dorul de plimbare sau de joaca în aer liber.

Maria, cum e cu 2 copii? Luca are aproape 1 an si 3 luni si ne gandim la un frarior sau surioara. Chiar voiam sa mai aud niste experiente de la alte mamici.

img

30 Octombrie 2020
Postat: Thursday, January 6, 2022 3:36 PM
Ellena20 wrote:
Maria, da, alterneaza paracetamol (paduden) cu nurofen. La 4 ore de la paracetamol, ii administrezi nurofen.
Sa scapati repede repede de febra! Cheek Kiss

Christine, eu (punctul meu de vedere neavizat) zic ca nu ar fi nici o problema, inca nu e pregatit copilul. Fetita unei cunostinte mergea foarte bine, insa se tinea mereu de ceva, parintii ei nu o mai tineau de mana dar ea se tinea de picioarele lor, ii era teama sa mearga singura, sa se deplaseze. De abia la 1 an si 5 luni a indraznit sa isi dea drumul si sa mearga singurica. E doar un caz. Pe baiatul meu l-a ajutat foarte mult antemergatorul. Si el mergea de ceva timp pe langa mobila sau impingea la scaune prin casa, dar folosind antemergatorul parca avea si o alta postura, nu stiu cum sa zic, mi-a dat impresia ca l-a ajutat.
Daca zici ca merge pe langa mobila, eu zic doar ca nu e pregatit sa isi dea drumul. Ma gandesc ca era o problema daca nu mergea mai deloc. Insa repet, e o parere total neavizata.

Da, am mai intalnit cazuri care au inceput la 1 an si 5 luni sa mearga singuri. Asa pare si la el ca ii e frica singur.

img

30 Octombrie 2020
Postat: Thursday, January 6, 2022 3:06 PM
MariaS wrote:
Problemă mare la noi
Avem febră după vaccin, văd că nu scade prea repede cu paracetamol și dezbrăcat. Ce se mai dă pe lângă paracetamol pt scăderea temperaturii?
Nurofen cumva?

Andreea felicitări pt dintisor!

Cristina, nu știu ce sa îți zic dacă ii rău sau nu, dar o ședință la kineto nu cred că îi face rău, cu ocazia asta te lămurește și te liniștește și pe tine.

Multumesc, da chiar ma gandesc serios sa ma duc.
Cat despre febra voastra, ii poti da nurofen la 4 ore dupa paracetamol. Noua asa ne-a fost recomandat.

img

30 Octombrie 2020
Postat: Thursday, January 6, 2022 1:41 PM
Buna, mamici! Sa aveti un an nou plin de sanatate si bucurii! Am lipsit ceva, nu stiu de ce nu mai am acces la contul vechi, nici mail nu primesc pentru parola.
Am venit sa impartasesc o grija cu voi, luna trecuta am fost cu Luca la vaccinul de 1 an si i-am spus doctoritei ca inca nu merge si mi-a spus ca daca nici intr-o luna nu merge, sa revin pentru trimitere la kinetoterapie.
Este chiar asa foc ca nu merge la 1 an si 2 luni?
Vreau sa va zic ca daca ne tine cu ambele maini, merge. Sau pe langa mobila, pat, etc. Impinge orice prinde, carut, scaune si merge, dar singur nu. La voi cum e sau a fost?

img

30 Octombrie 2020