chiar e necesara???
Subiectul anterior · Subiectul urmator
shirel
Scris: Wednesday, October 17, 2007 4:14 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 7/22/2007
Am si eu o prietena in Rominia care a facut facultatea geografie-engleza este
enorm de greu sa gasesti de lucru ceva in domeniu(ma refer in zona Sucevei)asa ca ce ajuta acum saraca cauta nu conteaza ce numai sa lucreze.
La un post simplu multi nu o vor sa-o primeasca cica trebuie sa-i plateasca mai mult si nu le convine si asa ca nu conteaza daca ai sau nu facultate in Romina si daca ai trebuie sa ai ceva de viitor care se cauta.
Mie imi pare foarte rau ca nu am ajuns sa fac o facultate,dar ma bate gindul sa
incerc acum.Fiind venita in Israel la 20 de ani si singura a trebuit intai sa-mi gasesc ceva de lucru aveam de ma intretinut si de platit chirie asa ca nu am avut posibilitate de a invata si la inceput am vrut sa invat si limba bine.
De aceea am facut cursurii de medicina alternativa si cu asta m-am descurcat.
In schimb sotul are master(a invatat si ptr.mine)si acuma tare vrea sa ma inscriu si eu la facultate.Oricum niciodata nu e prea tirziu sa inveti ceva daca iti place.Apropo este si facultatea Spiru Haret in Israel si se invata in
romineste
oana_nicole
Scris: Wednesday, October 17, 2007 4:21 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/14/2006
shirel wrote:
Apropo este si facultatea Spiru Haret in Israel si se invata in
romineste

bravo Excelent! Deci nu mai ramane decat sa te hotarasti sa te inscrii, shirel. Cred ca ar fi o alegere foarte buna. flowers
shirel
Scris: Wednesday, October 17, 2007 8:27 PM
Nivel

Am sa ma interesez,dar daca studiile sint in romineste nu stiu la ce mi-ar folosii aici?
Cristy
Scris: Wednesday, October 17, 2007 9:06 PM
Nivel

Inregistrat: 1/8/2007
shirel wrote:
Am sa ma interesez,dar daca studiile sint in romineste nu stiu la ce mi-ar folosii aici?

Exact....si unde mai pui ca nici nu este prea auzita...

Incearca poate open university, sau un colegiu. Multa bafta !

Incearca si la Derby ( este mai scumpa, dar mai usoararas )
bereea
Scris: Thursday, October 18, 2012 8:14 AM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
Au trecut 5 ani de la discutiile precedente si nu pot sa ma intreb:chiar este necesara facultatea in orice conditii? Toti cei care au luat bac-ul s-au inscris la facultate.Pentru multi nici nu a contact unde, basta ca au fost primiti.Chiar se merita " sa inveti" inca 3-4 ani desi stii ca nu ai nici o perspectiva dupa ce termini?E chiar atat de necesara facultatea sau a devenit un moft, o moda?
mariana71
Scris: Thursday, October 18, 2012 8:26 AM
Nivel

Inregistrat: 10/14/2009
Bereea ,nu e un moft sau o moda si iti spun acum in cunostinta de cauza.Fata mea tot continua sa caute de munca si are colege care s-au angajat ca vanzatoare si le-au cerut studii universitare.Deci , trage concluzia .
A devenit ca liceul pe vremea noastra,aproape,cand erau obligatorii 12 clase.Ei acum ,facultatea nu e obligatorie,dar necesara .
Vezi tu,aici, in Italia ,termini liceul si ai o calificare.Te poti angaja in contabilitate,infirmiere si multe altele.Incearca asa in Romania ,sa vezi daca se poate.
bereea
Scris: Thursday, October 18, 2012 8:40 AM
Nivel

Atunci e doar un moft.Pentru ce sa termini o facultate daca lucrezi ca vanzatoare?
Mi-am pus intrebarea in urma unei discutii cu niste amici care sunt foarte mandri ca feciorul lor e student - e si normal sa fie mandri - doar ca merge la o facultate unde nu vad ce mare viitor poate avea .De aceea ma intreb: se merita sa studiezzi ceva nu stiu daca te ajuta in viata, sa cheltuiesti bani castigati cu greu pentru ca la urma sa nu ai nici un beneficiu?
Ma uit la seful meu: nu stiu daca a terminat macar liceul si uite ce afacere invarte! Sau la verisorul meu care a considerat ca el n-are nevoie de facultate si invarte milioane de euro.Nu stiu...ma intreb si eu...

Edit: in Italia, ca sa fii infirmiera, trebuie sa faci 3 ani de facultate
mariana71
Scris: Thursday, October 18, 2012 8:59 AM
Nivel

Inregistrat: 10/14/2009
O fi un moft pt cei care fac facultatea si trec prin ea ca gasca prin apa.Asa e ,nu se merita sa studiezi atat si sa investesti ,ca dupa ,sa nu iti gasesti ceva in domeniu ,dar fiecare traieste cu speranta.
Nu stiu sigur daca se face facultate pt infirmiera ,dar am o prietena care a terminat nu stiu ce liceu si e asistenta intr-un laborator de analize.Si sunt multe alte exemple ,dar nu conteaza,ca oricum ce e aici nu poti compara cu ce e in Romania.

Eu nu am avut cap sa fac facultatea ,dar daca fetele au avut ambitie pt asta,nu imi pare rau de nici un banut pe care il dam pt ele.Vreau sa le sustinem in tot ce vor si nu imi pierd speranta ca vor reusi ele cu ceva in viata.O sa fie greu ,dar asta e si astea sunt timpurile.

Si mai e o vorba "prost sa fii noroc sa ai" care se potriveste la multi din italieni .Unii nici nu stiu cat fac 1+1, dar au niste afaceri de milioane ,pt ca aici au fost mereu alte conditii si alte oportunitati decat la noi.
kali
Scris: Thursday, October 18, 2012 9:02 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
Nu poti fi incadrat pe anumite posturi daca nu ai studii superioare, asa cum nici nu poti avansa doar cu 12 clase. Depinde ce iti doresti.
Pe de alta parte, facultatea nu-ti asigura un job bun - decat daca o faci in strainatate... si vad multi care opteaza pentru acest lucru - insa iti poate oferi accesul la profesia pe care ti-o doresti.

Cum spui si tu, am vazut multi oameni destepti care au reusit in viata si fara studii superioare, insa ma gandesc daca nu cumva si vremurile au fost de asa natura. Cine stie cum va fi pe viitor ca, deocamdata, in prezent e imposibil sa mai devii milionar din nimic pentru ca piata e suprasaturata cu de toate.

Tot asa, depinde din ce familie provii. Daca e una cu posibilitati, atunci ai sansa de lansare - ori prin deschiderea pe care ti-o ofera familia, ori preluand afacerile. La polul opus, sunt cei care vor sa reuseasca prin forte proprii si care nu vad alta cale decat invatand...

Ziceam la un moment dat sa se poate si fara... In realitate depinde de situatie iar pana cresc ai nostri... cine stie cum va mai fi?
bereea
Scris: Thursday, October 18, 2012 9:21 AM
Nivel

Bineinteles ca in anumite meserii nu se poate merge inainte fara o facultate, fara sa studiezi si, bineinteles, ca cei care au cap e normal sa studieze si sa incerce sa razbeasca cat mai bine in viata.Eu ma refeream la cei care fac o facultate de dragul de a o face, o facultate care nu ii ajuta cu nimic in viata, ma referam la cei care fac o facultate doar pentru a putea spune ca o au.Exemple sunt cat vrem.
Cris-DL
Scris: Thursday, October 18, 2012 9:50 AM
Nivel

Inregistrat: 10/4/2006
Exact: depinde foarte mult ce iti doresti si, de ce nu, cum iti este si norocul. Daca ai norocul, sustinerea familiei -ca si lansare, cum spunea Oana, sa ai un job stabil, chiar e pacat sa nu mergi la facultate.

Eu facultatea o vad asa: cunostintele acumulate (aici nu intra, normal, cei care o fac doar ca sa aiba patalama in mana), satisfactia ta cand avansezi (fara diploma nici nu se pune problema avansarii), plus bani mai multi... deci, ma repet- depinde ce iti doresti...

shirel
Scris: Thursday, October 18, 2012 9:56 AM
Nivel

Aici facultatea este o obisnuintza ,spun prima facultate B.A toti invatza aproape ca sa intri intr-o facultate depinde de ce iti alegi dar este ceva normal totii licieni stiu asta si majoritatea intra la o facultate.
Si a doua facultate este foarte importanta fiindca de multe ori nu te ajuta numai B.A sa spunem in domeniu psihologiei.
Eu am avut totusi mare noroc sa invatz ceva cum ar fi post liceal cu sute de cursuri de pregatire in domeniu pe care le-am facut si datorita recomandarilor sa primesc un post foarte bun intr-o clinica .Nu aveam nevoie de facultate acolo de aceea nici nu m-am grabit sa o fac.
Astazi da poate mai incolo voi incepe o facultate doar ca sa-mi dovedesc mie ca am fost capabila sa o fac si sa am B.A fiindca ma descurc super bine si fara ea.Cu calificarea si recomandarile pe care le am oriunde si oricand imi gasesc un post bun.
Oricum planul meu de viitor este sa fiu coaching pentru parintii care au nevoie de ajutor un super nany cumva.Am in jurul meu foarte multi parinti care imi cer ajutorul sau care imi multumesc pentru faptul ca le-am dat un sfat care le-a ajutat deci cred ca asta imi va fi si urmatoarea profesie.
Cu facultatea o las mai moale deocamdata sau cred ca totusi imi voi sprijini iubitelul sa -si faca doctoratul ,plus ca el chiar si vrea sa intre la Drept numai ptr cursurile pe care il intereseaza nu ptr a profesa meseria de avocat .
Eu cred ca cine are vointza si ambitie poate termina o facultate la orice varsta nu conteaza ca-i este necesara sau nu in ceea ce face.
bulibuli
Scris: Thursday, October 18, 2012 9:57 AM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 3/17/2008
bereea wrote:

Edit: in Italia, ca sa fii infirmiera, trebuie sa faci 3 ani de facultate

Daca nu ma insel, infirmiera in italia inseamna asistenta, nu?

Exact cum au spus si fetele mai sus am gandit si eu din prima: depinde ce vrei sa faci! In viata nu trebuie sa faci nimic din obligatie sau asa, ca sa fie facut, sau ca sa-ti dovedesti ca poti. Trebuie sa faci ce-ti place. Cand termini liceul nu trebuie sa te gandesti: "ce facultate sa fac?" ci mai degraba: "ce mi-ar placea mie sa fac in viata?".. trebuie sa urmazi pasii necesari sa-ti atingi visul, fie ca pasii astia includ facultate sau cursuri si specializari in strainatate. Parerea mea e ca cel mai important lucru e sa faci ceea ce-ti place, nu ce ar vrea altii sau ce cred altii ca poti sa faci. POTI sa faci ORICE daca esti pasionat..
shirel
Scris: Thursday, October 18, 2012 10:00 AM
Nivel

bereea wrote:
Bineinteles ca in anumite meserii nu se poate merge inainte fara o facultate, fara sa studiezi si, bineinteles, ca cei care au cap e normal sa studieze si sa incerce sa razbeasca cat mai bine in viata.Eu ma refeream la cei care fac o facultate de dragul de a o face, o facultate care nu ii ajuta cu nimic in viata, ma referam la cei care fac o facultate doar pentru a putea spune ca o au.Exemple sunt cat vrem.

Ce conteaza ptr ce o fac principalul ca reusesc sa o faca .In momentul cand iti scrii ce realizari ai facut in viatza ta unde ai invatat,studiile cati ani de scoala ai acolo si o facultate oricum arata altfel .
Nu spun eu ma descur bine si fara dar asta fiindca numele meu este cunoscut in domeniul pe care-l fac si am recomandari f.bune ca fara asta nu faci chiar nimic chiar daca ai si faculte .De fapt toate se leaga una de alta si depinde de fiecare individual.
LilianaD
Scris: Thursday, October 18, 2012 10:16 AM
Nivel

Inregistrat: 2/22/2011
Si eu am avut dilema asta,si de multe ori m-am intrebat ce sanse au in viata copiii nostri daca termina o facultate, concluzia e ca niciodata nu poti sa stii ce aduce viitorul si mai bine cu facultate decat fara.
Fiecare parinte isi doreste pentru copilul lui sa faca o facultate, in ideea ca daca nu o face acum, mai tarziu cand va avea familie si alte greutati, va fi mult mai greu. Deaceea, o consider ca pe o investitie in viitorul copilului si niciun sacrificiu nu mi se pare prea mare.
Ca situatia din Romania , e asa cum e acum, si toate orizonturile par inchise, nu insemna sa te descurajezi si sa abandonezi scoala, niciodata nu se stie de unde sare iepurele...
Vorbesc ca mama cu doua fete in facultate. Pe de alta parte nici n-as fi fost de acord sa faca o facultate, doar asa pe bani, suport toate cheltuielile de intretinere nu si cele pentru promovarea examenelor, dar nici nu e cazul de asa ceva, ba dimpotriva au si bursa.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.