chiar e necesara???
Subiectul anterior · Subiectul urmator
fdianamaria
Scris: Friday, February 17, 2006 4:55 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/17/2006
vreau sa va vad ideile pro si contra...
AdrianaC
Scris: Sunday, February 19, 2006 7:52 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Facultatea, chiar e necesara ?

La intrebarea asta eu as raspunde: Depinde ce vrei de la viata si ce iti doresti sa faci in viata.

Poti avea bani si fara a avea scoala, poti sa traiesti decent si fara o facultate, sau, poti sa ai o facultate si sa ai si bani, sau poti sa ai doar facultate si putini bani sau poti sa ai o facultate doar ca sa ai o diploma.

Eu sunt PRO.
taki
Scris: Tuesday, February 21, 2006 7:19 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 2/13/2006
Facultatea...visul meu de cand eram o pustoaica, mai bine zis din clasa a 7-a cand am descoperit chimia, dragoste la prima vedere. Am vrut sa dau la stomatologie, ma pregatisem cu meditatii 2 ani de zile ... si mare a fost uimirea tuturor cand am dat la Drept. De ce??? pai toate prietenele mele dadaeau la drept si am dat si eu, ca na era usor ca era la particulara si nu trebuia sa invat istorie si ce mai trebuia pentru examen.
M-am tinut 2 ani de facultate, dar dupa aia mi s-a parut neinteresant si ce mai pui ca in capul meu era sa nu traiesc in Romania si imi trebuia o licenta sa pot lucra si afara...asa ca am inghetat anul si am plecat in Japonia...si viata mea a luat cu totul si cu totul alta intorsatura.

Sunt de acord cu Facultatea, daca vrei o diploma in Romania este bine , dar ce te faci ca nu gasesti de munca decat prin pile...
Kiki
Scris: Wednesday, February 22, 2006 4:34 AM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Si eu sunt pro facultate...dar cand vad ce atitudine au angajatorii cand se uita in CV-ul tau, ma intreb de ce ne tot stresam, de ce pierdem timp si bani ca sa facem o facultate sau doua, cand tot banul face legea si nu studiile.
leut
Scris: Wednesday, February 22, 2006 2:54 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/15/2006
Taki...sa stii ca eu am gasit serviciul asta prin forte proprii...am trecut printr-un interviu aiurit si eram foarte multi, practic din toata tara...am dat la Bucuresti, iti dai seama ca nu cunosteam pe nimeni. Cazuri ca al meu sunt foarte multe, nu mai multe ca cele cu pila, dar se poate. Tu ai avut alt destin...ai plecat. Insa daca ramaneai, sa nu-mi spui ca inghetai anul...terminai facultatea, nu?
Clar PRO.sunny
taki
Scris: Wednesday, February 22, 2006 3:12 PM
Nivel

leut wrote:
Taki...sa stii ca eu am gasit serviciul asta prin forte proprii...am trecut printr-un interviu aiurit si eram foarte multi, practic din toata tara...am dat la Bucuresti, iti dai seama ca nu cunosteam pe nimeni. Cazuri ca al meu sunt foarte multe, nu mai multe ca cele cu pila, dar se poate. Tu ai avut alt destin...ai plecat. Insa daca ramaneai, sa nu-mi spui ca inghetai anul...terminai facultatea, nu?
Clar PRO.sunny

Da, cred ca o terminam, cu toate ca nu ma mai atragea deloc.
Cazuri pozitive sunt si ma bucur ca ti-ai gasit de lucru pe propriile-ti forte, dar cazuri din astea cred ca sunt intr-un procentaj mic.
Avem foarte multi copii cu un nivel de inteligenta crescut si foarte ambitiosi, dar din cauza saraciei, nimeni nu-i baga in seama...de aceea ei prefera sa plece sa lucreze in strainatate, si uite asa tara noastra pierde valori importante.
Kiki
Scris: Wednesday, February 22, 2006 3:17 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
taki wrote:
leut wrote:
Clar PRO.sunny

Da, cred ca o terminam, cu toate ca nu ma mai atragea deloc.
Cazuri pozitive sunt si ma bucur ca ti-ai gasit de lucru pe propriile-ti forte, dar cazuri din astea cred ca sunt intr-un procentaj mic.
Avem foarte multi copii cu un nivel de inteligenta crescut si foarte ambitiosi, dar din cauza saraciei, nimeni nu-i baga in seama...de aceea ei prefera sa plece sa lucreze in strainatate, si uite asa tara noastra pierde valori importante.

Aici ai dreptate, taki. Imi spunea cineva ca la Microsoft, pe locul doi ca numar de angajati sunt romanii. Le sclipesc creierasii, sunt destepti foc, dar ce sa faci? sa stai aici pentru un salariu de cateva milioane ca programator sau sa te duci la Microsoft si sa faci bani buni? Romania e printre fruntasi la olimpici internationali in toate domeniile... nu e greu de presupus unde se vor duce copiii aia cand va veni vremea sa aleaga...
taki
Scris: Wednesday, February 22, 2006 3:24 PM
Nivel

Si ca sa va dau un exemplu de caz...am in Bucuresti, un prieten de familie al carui copil a terminat Facultatea de Drept la Hyperion, 4 ani de zile, neinvatand nimic. A luat toate examenele cu bani ( noroc cu tac`su ) in toti cei 4 ani ( ganditi-va cam cati bani a cheltuit familia ). Apoi si-a luat licenta pe bani, si acum s-a angajat sau mai bine zis l-a angajat tac`su la vama. Castiga o gramada de bani si nu face nimic deosebit.
Cam ce putem face in astfel de cazuri??? Poate pentru postul ala se luptase un copil intr-adevar inteligent, dar a venit unul cu bani si ia luat locul.

si multe, multe astfel de cazuri la noi in tara!
evelina27m
Scris: Thursday, February 23, 2006 2:06 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 2/22/2006
Eu chiar cred ca facultatea este necesara. Si in ultimii ani au cam inceput sa se schimbe lucrurile in Romania. Multe firme prefera sa angajeze pe merit, decat sa angajeze un prost doar pentru ca are bani.
Cand m-am mutat in Bucuresti m-am angajat in 3 zile. A fost primul interviu la care-am fost, iar bani n-am dat. Candidati la interviu au fost vreo 50 (s-a dat si un chestionar din domeniul economic).
Asa ca puneti mana si faceti o facultate, continuati-va studiile, perfectionati-va sau reorientati-va catre o meserie profitabila! Sunt convinsa ca viitorul apartine celor cu adevarat capabili, chiar daca prezentul ne cam dezamageste (in unele cazuri).
Mirandolina
Scris: Thursday, February 23, 2006 10:15 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Eu am facut o facultate care pe parcursul ei mi-am dat seama ca nu este ceea ce imi doresc. Insa am terminat-o pana, mi-am luat licenta dar nu am profesat niciodata. Acum pare ca am pierdut 5 ani intr-un domeniu care nu imi place si in care poate ca nu voi lucra niciodata, dar simt ca mi-a deschis orizontul, mi-a schimbat perspectiva asupra vietii, m-a determinat sa gandesc altfel. Nu imi pare rau am facut o facultatea (doar poate ca nu am facut-o pe cea care trebuie) si sunt de parere ca este destul de important sa ai studii superioare. De ex. sunt firme in care nu poti avansa daca nu ai aceste studii (indiferent in ce domeniu), oricant de bun ai fi in ceea ce faci.
MNiko
Scris: Thursday, December 7, 2006 9:34 PM
Nivel: Guest

Sunt pro facultate, dar decat sa nu-ti placa mai bine lipsa. Eu pe Cristina n-o s-o abig sa faca o faculatate daor de dragul de a ma mandri ca fata mea e la facultate. Si eu si sotul am facut facultate si am avut burse de merit. Ne-a placut ce am facut, desi au fost si lucruri inutile. In situatia asta nu vreau ca fata mea safaca o facultate pt ca mami si tati s-au descurcat in viata si au bani. Nu vreau s-o invat ca banul e cel mai important in viata. Daca nu poate sau nu-i place facultatea nu-i nici un necaz. Poate sa isi gaseasca o meserie care sa-i placa si poate o sa-i aduca chiar mai multi bani decat mie. Dar aia o sa fie munciti de ea, ceea ce mi se pare mai important.
stele_pe_cer
Scris: Thursday, December 7, 2006 10:42 PM
Nivel

Eu cred ca faculta este necesara doar pt.a te forma intr-un alt mod, as spune, a te forma pt. glume, pt.spiritul de gasca, pt.a-ti petrece adolescenta intr-un mediu placut, pt.a a acumula informatii care iti incetzoseaza creierul si il invata sa stokeze inutil o gramada de informatii care nu iti vor folosi in veci.In Ro nu iti este de folos diploma.Ori ca ai o diploma, ori ca ai un sul de hartie igienica, de multe ori iesi mai in avantaj cu sulul decat cu diploma....

Eu am facut o faculta, si nu pot spune ca imi pare rau ca am facut-o, dar nici ca imi prinde nemaipomenit de bine.Engleza, statistica si matematica economica mi-au placut cel mai mult. Ultimele doua le pot compara cu sulul de hartie...la fel de inutile ca florile pe pieptul unui mort.
nusa
Scris: Thursday, December 28, 2006 4:37 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 12/18/2006
fetelor,eu nu sunt asa scolita ca voi,am facut liceul si profesionala si pot spume 2 lucruri:important e sa faci in viata ceea ce iti place:meseria din mana nu ti-o poate lua nimeni.dar sunt pro facultate si am facut si voi face in continuare tot ce pot pt ca ai mei copii sa aiba aceasta sansa.chiar daca vor avea de luptat pt un post cu copii cu pile,isi vor gasi si ei un loc al lor prin forte proprii,in plus lucrurile chiar au inceput sa se schimbe.o firma serioasa nu angajeaza decat profesionisti,iar un tanar se poate afirma prin munca si seriozitate.e adevarat ca se poate trai bine si fara facultate dar parca ti se inchid orizonturile(cel putin in romania actuala)
stele_pe_cer
Scris: Friday, December 29, 2006 9:39 AM
Nivel

nusa wrote:
o firma serioasa nu angajeaza decat profesionisti,iar un tanar se poate afirma prin munca si seriozitate.

Din pacate, asta e doar un vis, eu cel putin nu vad prea realizabile aceste doua idei in Romania din viitorii 100 de aniplans !Din pacate fara pile firma serioasa te da la o parte, si munca si seriozitatea de mult timp nu mai caracterizeaza proaspetele tinere talente iesite de pe nacile scolii.Acum se promoveaza alte "talente"uff !
Maria & Mario
Scris: Friday, December 29, 2006 12:32 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Pro facultate. Si chiar sunt curioasa, acum cu aderarea la U.E. cine si in ce masura le va recunoaste ! Ca toti declara oficial ca : Da ! sunt recunoscute, dar voi vedea pe pielea mea acusica ce si cum ! Voi aveti " experiente " in domeniu ?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.