chiar e necesara???
Subiectul anterior · Subiectul urmator
kali
Scris: Thursday, October 18, 2012 1:05 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
bereea wrote:
Bineinteles ca in anumite meserii nu se poate merge inainte fara o facultate, fara sa studiezi si, bineinteles, ca cei care au cap e normal sa studieze si sa incerce sa razbeasca cat mai bine in viata.Eu ma refeream la cei care fac o facultate de dragul de a o face, o facultate care nu ii ajuta cu nimic in viata, ma referam la cei care fac o facultate doar pentru a putea spune ca o au.Exemple sunt cat vrem.

Ma gandeam ca sunt multi parinti care nu au apucat sa faca o facultate si proiecteaza dorintele lor asupra copiilor. Parerea mea e ca si parintii ar trebui sa fie realisti si sa stie sa-si ajute copilul sa ia decizia corecta prin consiliere - din timp, nu de ultim moment. Acum, daca vine copilul si spune ca vrea musai facultatea x si tu nu esti de acord, cedezi, nu? Ca doar nu-l poti obliga sa faca ceva ce nu vrea.

Si conceptia s-a schimbat, astfel ca, eu as incuraja lucrul in timpul facultatii - part-time, desigur ( bine, cu conditia sa nu fie la medicina ) si responsabilizarea cat mai precoce. Il ajuti, astfel, sa aiba o viziune mai realista asupra posibilitatilor lui si a pietei de munca.

Mie nu-mi foloseste facultatea pe care am facut-o, insa masterul da. Iubitului meu deloc si ii considera ani pierduti; ar fi trebuit sa fie profesor.
Ai mei fac cu totul altceva decat specializarea prin studii superioare... pe de alta parte am amici care au terminat facultatea la aproape 40 de ani pentru ca altfel nu puteau avansa ( in vanzari... deci conteaza chiar si diploma ).
De aceea spuneam ca depinde de situatie...

iasmina_ioana
Scris: Thursday, October 18, 2012 1:17 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 3/1/2011
Raspunsul meu e DA. Pe mine m-a ajutat, lucrez in domeniu, fac ce imi place, e bine. Masterul nu prea a contat, dar e bine facut.
alimami
Scris: Saturday, October 20, 2012 4:02 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 11/2/2009
Si eu consider ca e necesara.Am facut exact facultatea si sectia mentionata la inceputul acestui topic de Shirel.Cred ca ai mai multe sanse de angajare cu facultate,decat fara.Acum in Romania e greu sa-ti gasesti de lucru si cu facultate,dapoi fara..Sigur ca avand facultate poti avansa cumva in cariera,dar daca nu ai nici atat,nu stiu ce mai poti face.Bineinteles,daca ai parinti bogati,care iti pot oferi afacerile lor pe mana chiar daca tu ai 2clase ca trenul..asta e altceva.In general se cer ceva diplome oriunde mergi,nu te angajeaza nimeni chiar pe ochi frumosi. Eu de la inceput am intrat in domeniul din care m-am pregatit prin examen si tot asa mi-am gasit locul de munca.In orasul nostru nu erau alte oportunitati pt ce as fi vrut sa mai fac si ce ar fi fost conform cu pregatirea,iar pt alte cai pe care le-as fi putut urma nu aveam banii necesari(sa-mi deschid eu o afacere in turism,de ex).
mikaela
Scris: Sunday, October 21, 2012 4:02 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 8/11/2010
Da
bereea
Scris: Sunday, October 21, 2012 8:52 AM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
Deci e necesara chiar daca nu lucrezi in domeniu, adica e necesar sa ai o diploma, nu? Culmea e ca la mine in familie, din toti cei care au terminat o facultate nici unul nu lucreaza in domeniu ci s-au orientat spre altceva .Exceptie face o verisoara care a facut medicina si lucreaza intr-un spital din Detroit si un var care a facut informatica si lucreaza in domeniu in Los Angeles.
mariana71
Scris: Sunday, October 21, 2012 9:05 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 10/14/2009
Sunt multi care au facut o facultate si nu lucreaza in domeniu ,mai ales in Ro ,ca nu gasesti loc de munca. Fata mea cea mica a intrat anul asta la facultate .Termina liceul si ea nu stia spre ce facultate sa mearga.Era atat de indecisa,mama mia.In final a spus ca merge la psihologie.Eu chiar ii spuneam,ca nu o vad in domeniul asta,dar ea a spus ca altceva nu ar vrea si ca daca face cine stie ce facultate si dupa nu ii place.Acum,slava domnului,spune ca inceputul ii pare promitator,dar stai sa o vad la finalul celor 3 ani si dupa mai vorbim ,daca o sa munceasca in domeniu sau nu.Deci sunt multi care o fac ca sa fie ,pt ca se cer studii universitare peste tot(aproape).
bereea
Scris: Sunday, October 21, 2012 9:11 AM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
Mariana, mult succes fetei talepupici Zilele acestea ma gandeam la fata ta cea mare.Parca ai zis ca a terminat finante/banci nu? O nepoata a sotului meu a terminat aceeasi facultate, apoi a facut masterul in Irlanada (muncind in acelasi timp), iar acum are un loc de munca bine platit si care o satisface .Bineinteles, tot in Irlanda.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.