CEREALE....CE FEL...CAT...
Subiectul anterior · Subiectul urmator
crista
Scris: Friday, February 2, 2007 12:45 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 1/27/2007
si eu la david ii dau dimineata cereale cu fructe si branica, altadata Milupa, altadata Bebelac, am vazut ca-i plac la fel de mult amandoua. altadata cand luam Milupa doar fulgi de orez le facem cu fructe si ii plac la nebunie, de la Nestle inca nu am incercoat. poate ca doar ce am inceput si noi diversificarea... thumright si le luam pe rand yes
adynanemona
Scris: Thursday, February 15, 2007 10:28 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 1/29/2007
noi folosim cereale cu miere de albina <hero> si lapte cu orez <bebelac> dimineata si seara:flower

adynanemona attached the following image(s):
ai52378n322890[1].gif

mommy
Scris: Thursday, February 15, 2007 10:33 PM
Nivel

Inregistrat: 11/18/2006
adynanemona wrote:
noi folosim cereale cu miere de albina <hero>

Si noi tot Hero cu miere folosim, dar nu ii dau zilnic, ca e destul de grasunel.
Alyna
Scris: Monday, February 26, 2007 11:15 AM
Nivel

Inregistrat: 2/15/2006
Mamici, am si eu o intrebare: cum dati voi cerealele la bebei in biberon?( ma refer la cerealele cu lapte inclus). cate masuri puneti? eu nu stiu cate sa-i pun ca sa treaca prin gaura de la tetina dar sa fie si hranitoareoare
Kiki
Scris: Monday, February 26, 2007 11:17 AM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Alyna wrote:
Mamici, am si eu o intrebare: cum dati voi cerealele la bebei in biberon?( ma refer la cerealele cu lapte inclus). cate masuri puneti? eu nu stiu cate sa-i pun ca sa treaca prin gaura de la tetina dar sa fie si hranitoareoare

Exista tetine speciale pt lichide groase cu taietura in forma de Y. Legat de cum se prepara, poate te ajuta fetele cu informatii (noi nu papam cereale)
maria75
Scris: Monday, February 26, 2007 11:40 AM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 9/28/2006
Noi mincam numai de la Nestle, diverse combinatii( 8 cereale, griu cu miere, 5 cereale, orez etc). De la bun inceput i-am dat cu linguritza, si bine am facut, deoarece, cand am inceput cu pireurile si carnea, nu am mai avut probleme. la inceput minca cateva varfuri de linguritza, apoi din ce in ce mai bine. Nu ii place sa i le fac vartoase. Pe cutie sunt indicatii cu privire la modul de preparare, dar compozitia iese prea groasa, asa ca acum fac dupa ochi( le amestec cu lapte). Cred ca fiecare mamica le pragateste in functie si de cum vede ca le accepta puiul.
ira_tgr
Scris: Monday, February 26, 2007 2:21 PM
Nivel

Inregistrat: 11/2/2007
nici eu nu am dat cereale cu biberonul....
de al prima masa de cereale - am dat totul cu lingurita. cred k am incercat de toate la inceput, acum insa ne-am reprofilat pe Humana, mie personal imi plac cel mai mult astea... vad k si lui pitica ras
MNiko
Scris: Monday, February 26, 2007 2:51 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
La inceput eu i-am pus cerealele in lapte(biberon). Atat laptele cat si cerealele le luam de la Bebelac si foloseam aceeasi masura. nu mai stiu la inceput cum faceam masurile dar spre 10 luni puneam 2-3 masuri de cereale la un biberon plin de lapte. Dupa 10 luni Cristina n-a mai vrut sa manance decat lapte simplu din biberon, asa ca cereale servim acum numai cu lingurita. Nici noi nu respectam indicatiile de pe cutie din acelasi motiv ca ies prea vartoase. Fetei mele ii plac mai "curgatoare". In ultimul timp am cumparat numai cereale care contin si lapte. Cand suntem acasa le fac cu lapte (de alimentara 1,8% grasime), dar daca mergem undeva in vizita si stam si la ora de masa, atunci le fac cu apa. E mai simplu sa iau apa plata dupa mine si sa rog sa mi se incalzeasca putin decat sa iau lapte care se poate "prinde" pe drum.
danab
Scris: Monday, February 26, 2007 3:33 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 3/13/2006
Eu i-am dat mult timp cereale cu biberonul. Este tetina pentru cereale de la Baby Nova (noi astea le folosim si sunt super).
Cerealele Milupa cu lapte - acelasi numar de masura de cereale cate masuri de lapte praf, sau una mai putin, daca vrei mai moi.
Cerealele Milupa fara lapte - 3 masuri de cereale la 7 masuri de lapte (sunt mai vascoase).
Celelalte cereale - la 200 ml lapte pun 3- 4 masuri.
Pofta mare!
crista
Scris: Monday, February 26, 2007 3:33 PM
Nivel

Inregistrat: 1/27/2007
La David de exemplu nu i-au placut la inceput cerealele cu lapte praf, le faceam cu Bebelac. Ca sa le prinda gustul ii faceam cereale de fructe cu laptele meu, ma mulgeam seara cam 100, 120 ml si asa a prins gustul de cereale si i le dadeam in sticluta ce are o tetina taiata in x si-si regleaza singur cantitatea cand trage din ea yes Acum i le fac cu lapte praf de la Nesttle, Nan , dar nu respectam nici noi indicatile de pe cutie si le facem mai groase, mai punem si branzica in ele sau danonino de fructe si au succes enorm yes yes yes
Miri
Scris: Monday, February 26, 2007 8:13 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
Noi nu mai papam cereale, dar pana la 1 an le faceam cu lapte praf si mai apoi cu lapte Milli, dar puneam mai putine masuri decat scria in indicatii ca sa nu iasa foarte groase.Si treceau fara probleme prin tetina in forma de X.
oanalaurisa
Scris: Wednesday, August 13, 2008 10:58 PM
Nivel

Inregistrat: 1/10/2007

Noi nu mai papam cereale,pentru ca sa nu ne ingrasam excesiv.
Kiki
Scris: Thursday, August 14, 2008 1:26 AM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
oanalaurisa wrote:

Noi nu mai papam cereale,pentru ca sa nu ne ingrasam excesiv.

Nici noi nu am mancat si nici nu mancam. ras Nici cereale si nici alte fainoase, decat rar spaghete...
dya
Scris: Thursday, August 14, 2008 5:52 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 5/12/2006
Noi am papat cereale cit am fost la categoria musculitelorsic dar acum avem regim de intretinere asa ca la revedere cu cerealeleras , am recuperat greutatea , avem 9500g dance asa ca nu mai este cazul sa papam cereale.angel
oanalaurisa
Scris: Thursday, August 14, 2008 8:08 AM
Nivel

Inregistrat: 1/10/2007
dya wrote:
Noi am papat cereale cit am fost la categoria musculitelorsic dar acum avem regim de intretinere asa ca la revedere cu cerealeleras , am recuperat greutatea , avem 9500g dance asa ca nu mai este cazul sa papam cereale.angel

Acuma ca ai scris ca aveti 9500 g m-am calmat,ca ieri m-a luat cineva tare,in parc,ca fetita ei mai mare avea 9200 g la 1 an...mi s-a ridicat tensiunea...:018:
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.