CEREALE....CE FEL...CAT...
Subiectul anterior · Subiectul urmator
danab
Scris: Friday, August 25, 2006 10:14 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 3/13/2006
Eu ii dau cereale de 2 ori/zi si am incercat Milupa, Nestle, Nutriben, Hero si ramane sa incercam si Humana, dupa ce terminm stocurile. Cel mai bine a mancat Milupa (a acceptat si in biberon). Acum papa Nestle 5 cereale si alternativ Nutriben 8 cereale cu miere.
La cate cereale papa ar fi trebuit sa fie la categoria grea, da' de unde banghead
Tina
Scris: Sunday, August 27, 2006 5:22 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Eu ii dau lu' Bri dimineata cereale de la Humana gris cu vanilie si burbon ( nemaipomenite ) si seara ii dau de la Milupa Biscuiti cu lapte. Mi-as face 14 portii pe zi asa de bune sunthohot Dar faza cu somnul linistit si cu umflatul de la cereale e frectie la un picior de lemn. Eu i le fac piure ca la biberon in afara de ceai Bri nu mai serveste nimik, refuza cu desavarsire
fdianamaria
Scris: Monday, August 28, 2006 11:40 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/17/2006
de la 10-11 luni a inceput sa-mi refuze cerealele asa ca le-am tot rarit si acum am renuntat de tot la ele. Totusi recunosc ca au avut un rol important in cresterea lui...pupici
Acum, pentru ca a trecut de 1 an si are ceva-ceva dinti, papa cu bucurie batoane de musli, din cereale, pe care le roade de mama focului sic
Vesna
Scris: Tuesday, August 29, 2006 1:17 PM
Nivel

Inregistrat: 2/27/2006
Am inceput sa-i dau si eu de la Milupa (seara)-sunt, intr-adevar, foarte bune! bounce
Anca
Scris: Tuesday, September 5, 2006 1:08 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 5/26/2006
Diana, super idee cu batoanele de cereale! Deabea astept sa se faca si al meu dintos ca sa ii dau. Deocamdata papam cereale si ne plac la nebunie. La recomandarea unei bune prietene am incercat de la Milupa Orez cu porumb si mi se par cele mai bune cereale de pana acum. Sunt de incercat ptr bebeii sub 6 luni ptr ca nu contin gluten si au o aroma de vis.
Andi&Mariuca
Scris: Tuesday, September 19, 2006 9:13 AM
Nivel

Inregistrat: 2/14/2006
eu i-am dat de la inceput cereale de la Milupa.. primele au fost fulgii de orez dar... constipa! atunci am inceput cu cerealele cu banane, morcovi cu mere si dupa 6 luni am trecut la cele cu biscuiti de la Milupa. sunt foarte bune si i le pune seara in biberon si peste zi la mesele cu fructe.
de cateva zile am inceput sa ii dau 5 cereale de la Nestle si sunt si acelea foarte bune, intr-adevar! am de gand sa incerc si 8 cereale de la Nestle si pe cele de la Nutriben despre care am auzit ca sunt super bune!
oricum, cred ca este important sa le dam cereale. la varsta asta, pana pe la 9 luni cred ca e mai bine sa le adaugam cereale in lapte decat paine cum m-a sfatuit un pediatru!tunete
Miri
Scris: Tuesday, September 19, 2006 11:26 AM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
Sara are o masa cu cereale zilnic, seara sau dimineata,in biberonul cu lapte.
Andi&Mariuca
Scris: Tuesday, September 19, 2006 2:46 PM
Nivel

Inregistrat: 2/14/2006
apai "foamea", cum e poreclit fi-miu de o prietena buna de-a mea (adica mami 2 a lui!), mananca in biberonul de seara de la 4 luni cereale ca altfel nu ii pica bine si nu se satura!
asa ca va dorim pofta buna!pupici
Miri
Scris: Tuesday, September 19, 2006 8:40 PM
Nivel

Pofta buna si voua, Anca!pupici
Miri
Scris: Thursday, September 21, 2006 10:17 AM
Nivel

Cite ceva despre cereale...
Cerealele sunt surse sarace in calciu, vitamina C si vitamina A

Cerealele joaca unul dintre cele mai importante roluri in alimentatia omului. Ele confera posibilitatea cea mai usoara si economicoasa de a consuma o cantitate mare de glucide, care au rol energetic in organism. Evident ca nu trebuie sa se exagereze cu consumul de cereale si fainoase, fiindca ele se pot transforma in grasime atunci cand consumul depaseste necesarul caloric zilnic. Fiind sarace in proteine, cerealele nu pot forma singure hrana omului si din acest motiv ele se asociaza cu alimente care contin proteine in cantitate mai mare si cu valoare biologica crescuta. Valoarea proteinelor din cereale creste cand ele sunt consumate in combinatie cu lapte, carne, oua, branza.

Digerarea usoara a cerealelor face din acestea un aliment ideal pentru toate varstele. Cerealele constituie primul aliment solid permis sugarilor, iar in alimentatia copiilor ele trebuie sa ocupe un rol important, acestia avand un mare consum de energie.

farmaciata. ro
kali
Scris: Thursday, September 21, 2006 10:18 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
Multumescpupici
Miri
Scris: Thursday, September 21, 2006 10:19 AM
Nivel

Cu multa placere, oricind!pupici
bontocel
Scris: Thursday, September 21, 2006 11:57 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 3/30/2006
Eu nu i-am dat deloc cereale pana acum Elenei....considerati ca am facut ceva rau?
Oricum ea e o mancacioasa si manaca de toate si oricanddance
mihaela75
Scris: Thursday, September 21, 2006 5:36 PM
Nivel

Inregistrat: 2/22/2006
Nu ai facut rau dar nu stii ce ai pierdutrasNu numai ca sunt delicioase la gust dar au o gramada de vitamine ,fe si altele, nu e tarziu nici acum ras
taki
Scris: Thursday, September 21, 2006 5:40 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 2/13/2006
bontocel wrote:
Eu nu i-am dat deloc cereale pana acum Elenei....considerati ca am facut ceva rau?
Oricum ea e o mancacioasa si manaca de toate si oricanddance

Nici eu nu i-am dat, si nici nu-i dau pentru ca este grasunica si cerealele ar face-o si mai grasunica. nu

Noi, la cina mancam numai fructe cu branzica sau iaurt.essen
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.