cereale de la 16 saptamani
Subiectul anterior · Subiectul urmator
stele_pe_cer
Scris: Thursday, May 22, 2008 11:53 AM
Avatar
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Mesaje: 6678
georgy_adinutza wrote:

Pai eu pe Adina am nascut-o la 39 sapt si 3 zile , cu 46 cm si 2.470 g , a luat nota 9 si nu a fost considerata prematur ...oare


Depinde cum catalogheaza medicii.Eu spuneam cum descrie in carti notiunea de "prematur" sau cand se considera copilul "nascut prematur"sic !
Rody
Scris: Thursday, May 22, 2008 2:19 PM
Avatar
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 6/10/2006
Mesaje: 6198
stele_pe_cer wrote:


Depinde cum catalogheaza medicii.Eu spuneam cum descrie in carti notiunea de "prematur" sau cand se considera copilul "nascut prematur"sic !

Pai atunci Slonen in ce categorie se incadreza ca am nascut-o sub 37 de saptamani numai ca greutatea ,3 kg si 50 cm.Totusi medici au considerat-o prematura si 2 zile nu au lasat-o in camera cui mine au lut-o sub observatie.Deci......oare
stele_pe_cer
Scris: Thursday, May 22, 2008 3:13 PM
Avatar
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Mesaje: 6678
Rody, draga mea, ce mai conteaza in ce categorie se incadreaza micutza Solene, atata timp cat acum e cu tine si e ok?Prematura sau nu, tot copilul tau estepupici !
stele_pe_cer
Scris: Friday, May 30, 2008 9:57 AM
Avatar
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Mesaje: 6678
La varsta de 3 luni, copiii alaptati la san pot manca si la ora jumate cel mai devreme.Al meu dupa o ora jumate plangea de foame (alaptat la san).

Copilul trecut pe lapte parf se satura mult mai repede, indif.de tipul laptelui, indif.de marca.

Laptele NAN este un lapte ca oricare altul.Satura, ingrasa (noi am avut probleme mari cu greutatea inca de la nastere si dupa 3 luni de san l-am dat pe mixt - deci si san si nan praf si la 5 luni i-am scos o masa de a ramas cu 4 mese pt a nu cadea in extrema cealalta).

Laptele NAN este un lapte foarte asemenator ca si gust cu laptele matern (atentie ca multi medici recomanda si milupa ca fiind asemanator- milupa este mult mai dulce decat laptele matern)
Lilly of the valley
Scris: Friday, May 30, 2008 10:16 AM
Avatar
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
Mesaje: 12042
sunt unii medici care recomanda diversificarea precoce din diverse considerente. ba mai mult chiar mar cu biscuite. si aia tot diploma de medic au, asa ca grija mare cum primim recomandarile. daca cerealele ar fi potrivite pt. o varsta mai mica atunci producatorul cu siguranta le va recomanda ca doar are de castigat. cum cerealele nu se recomanda sub 4 luni, nu vad de ce noi ar trebui sa le introducem ca doar "noi stim ce e mai bine pt. puiul nostru". nu e chiar asa. instinctul matern nu are nimic in comun cu stiinta.
oanalaurisa
Scris: Friday, May 30, 2008 10:24 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 1/10/2007
Mesaje: 5597
mariuta wrote:
sunt unii medici care recomanda diversificarea precoce din diverse considerente. ba mai mult chiar mar cu biscuite. si aia tot diploma de medic au, asa ca grija mare cum primim recomandarile. daca cerealele ar fi potrivite pt. o varsta mai mica atunci producatorul cu siguranta le va recomanda ca doar are de castigat. cum cerealele nu se recomanda sub 4 luni, nu vad de ce noi ar trebui sa le introducem ca doar "noi stim ce e mai bine pt. puiul nostru". nu e chiar asa. instinctul matern nu are nimic in comun cu stiinta.


thumright
dya
Scris: Friday, May 30, 2008 11:20 AM
Avatar
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 5/12/2006
Mesaje: 12982
Cezara mea a fost sub greutate o buna perioada de timp , pina la 2 luni jumate am insistat ca o bezmentica sa o alaptez desi saracutza papa la interval de 3 ore nu lua in greutate , cauza....laptele meu era ca apa ii umplea stomacelul dar nu era consistent asa ca am trecut pe formula - Lactogen tot Nestle...la 3 luni inca mai trebuia sa recuperam....medicul de familie si medicul pediatru mi-au recomandat sa incep cu formula iar de pe la 3 luni jumate sa incep difersificarea dar cu suc de morcov , suc de mere ca apoi sa trec la pireutz de morcov si de mere. Pireut de morcov i-am dat dar de mere nu. La 4 luni au zis ca pot sa incep cu cerealele dar sa am grija ce cantitate ii dau. Am inceput cu cite o singura masa de cereale pe zi dar totusi nu in fiecare zi. Alternam intre cereale si pireu de morcov ca de la 5 luni sa avem meniu diferit pentru fiecare zi....intr-o zi cereale in alta supica , in alta pireut de legume si tot asa.....
Cind am vazut ca a recuperat in greutate am sistat cerealele si acum papam doar leguminoase , fructe (pireuri sau sucuri (astea mai putine), carnitza de pui si in loc de cereale papam iaurt ori simplu ori de fructe. Cereale nu mai vede decit cind imi este lene sa-i pregatesc altceva la masa de dimineatza sau am uitat sa fac aprovizionarea cu iaurturi.
oanalaurisa
Scris: Friday, May 30, 2008 12:58 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 1/10/2007
Mesaje: 5597
georgy_adinutza wrote:



pupici pupici pupici pupici pupici si ca sa nu fim offtopic....eu ii dau lui Miki de la 4 luni cereale de la Nestle "burtica sanatoasa " cu orez si morcov ...si ii plac pupici pupici pupici pupici



Nu se constipa ?
oanalaurisa
Scris: Friday, May 30, 2008 12:58 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 1/10/2007
Mesaje: 5597


Adriana,iti multumim ca ai facut curat aici! Si ca ne-ai scapat de belea!pupici
georgy_adinutza
Scris: Friday, May 30, 2008 1:01 PM
Avatar
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/2/2006
Mesaje: 3065
oanalaurisa wrote:



Nu se constipa ?


nu , imi face kk in fiecare zi si legat ......mananca 2 bibe de cereale pe zi , unul dimineata si unul seara ....si un bibe are la fata mea 220 ml ras
dya
Scris: Friday, May 30, 2008 1:01 PM
Avatar
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 5/12/2006
Mesaje: 12982
Georgy si Cezara tot din alea a papat in prima faza si i-au placut tare mult. Apropo de intrebarea ta Oana , Cezara nu sa constipat de la ele....adica na Cezara mea nu sa constipat de la nimik decit o data pe vremea cind o alaptam , mama nebuna ce eram am baut ceai de menta....restul vi-l imaginati voi.sic ras
georgy_adinutza
Scris: Friday, May 30, 2008 1:03 PM
Avatar
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/2/2006
Mesaje: 3065
dya wrote:
Georgy si Cezara tot din alea a papat in prima faza si i-au placut tare mult.


pai papam laptik Nan de la Nestle si dr a zis sa luam cereale tot de la Nestle , ca cica e mai bine ptr organismul ei sa nu fie firme diferite ....
stele_pe_cer
Scris: Friday, May 30, 2008 1:07 PM
Avatar
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Mesaje: 6678
oanalaurisa wrote:


Adriana,iti multumim ca ai facut curat aici! Si ca ne-ai scapat de belea!pupici


pupici pupici pupici pt.Adriana si pt.noi!
Lilly of the valley
Scris: Friday, May 30, 2008 1:07 PM
Avatar
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
Mesaje: 12042
georgy_adinutza wrote:


pai papam laptik Nan de la Nestle si dr a zis sa luam cereale tot de la Nestle , ca cica e mai bine ptr organismul ei sa nu fie firme diferite ....



de ce? ti-a explicat?
eu i-am dat Leei lapte Humana si fiindca era elefanta, cereale a primit mult mai tarziu, Milupa (cereale care se prepara cu lapte). Le faceam cu Humana 3, apoi cu humana junior. cam pe la 2 ani si a primit nestle junior tot cu milupa. Mai scapam si cate ceva de la humana sau nestle, dar a predominat milupa.
georgy_adinutza
Scris: Friday, May 30, 2008 1:10 PM
Avatar
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/2/2006
Mesaje: 3065
mariuta wrote:



de ce? ti-a explicat?
eu i-am dat Leei lapte Humana si fiindca era elefanta cereale a primit mult mai tarziu, Milupa (cereale care se prepara cu lapte). Le faceam cu Humana 3, apoi cu humana junior. cam pe la 2 ani si a primit nestle junior tot cu milupa. Mai scapam si cate ceva de la humana sau nestle, dar a predominat milupa.


nu mi-a explicat de ce , ptr ca nici eu nu am intrebat-o , mi-a zis ca este bine pentru ea (ptr organismul ei )sa ii dau cereale de la firma care ii dau si laptik ....pupici pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.