cereale de la 16 saptamani
Subiectul anterior · Subiectul urmator
elida elena
Scris: Wednesday, May 21, 2008 11:15 AM
Avatar
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 5/19/2008
Mesaje: 536
buna fetelor,
vroiam sa stiu daca e ok sa ii dau cereale de la 4 luni,tinand cont ca e nascuta prematur{la 8 luni}.
dr de aici mi-a spus ca ii pot da incepand cu 16 saptamani.
voi ce parere aveti?
a..e hranita cu formula
dya
Scris: Wednesday, May 21, 2008 12:18 PM
Avatar
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 5/12/2006
Mesaje: 12982
Avind in vedere ca este nascuta prematur si papa formula , parerea mea este ca puteti incepe cu cerealele insa nu cantitate mare si fara a inlocui deocamdata mesele de laptic.
Pofta buna si sa-ti traiasca bubulina.pupici flowers
stele_pe_cer
Scris: Wednesday, May 21, 2008 1:12 PM
Avatar
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Mesaje: 6678
elida elena wrote:
buna fetelor,
a..e hranita cu formula


Daca tot e hranita cu formula, ii poti da cereale cu lapte inclus sau lapele clasic si cereale fara lapte din aceeasi gama cu laptele.La primele nu mai trebuie sa faci tu combinatii, in al doilea caz, le amesteci tu.

Pt inceput e bine sa dai un singur soi de cereale, dintr-o singura cereala.Da un search pt.cereale pt.bebei si alege produsul potrivit gamei pe care ai mers pana acum.Pe cutie iti scrie luna de la care se pot da cerealele respective!

POfta mare!
elida elena
Scris: Wednesday, May 21, 2008 1:39 PM
Avatar
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 5/19/2008
Mesaje: 536
mersi de rapunsuri
o sa incep sa ii dau milupa baby rice o data pe zi.am ales milupa pt ca si laptele e tot de la milupa.
sper sa ii placauff
stele_pe_cer
Scris: Wednesday, May 21, 2008 2:49 PM
Avatar
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Mesaje: 6678
elida elena wrote:
mersi de rapunsuri
o sa incep sa ii dau milupa baby rice o data pe zi.am ales milupa pt ca si laptele e tot de la milupa.
sper sa ii placauff


Pofta mare, puisorpupici !
oanalaurisa
Scris: Wednesday, May 21, 2008 3:32 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 1/10/2007
Mesaje: 5597
elida elena wrote:
mersi de rapunsuri
o sa incep sa ii dau milupa baby rice o data pe zi.am ales milupa pt ca si laptele e tot de la milupa.
sper sa ii placauff



Asa am facut si eu,am preferat sa-i iau cereale tot de la Milupa,pentru ca papam Milumil,iar daca ar fi sa iau de la alte firme ar trebui sa iau cereale fara lapte si sa le prepar cu Milumil.
Noi am inceput cu Cereale cu mar si morcov si cu Porumb si Orez,ca astea le-am gasit pe aici cica de la 4 luni.
Sa nu te sperii daca nu va fi foarte incantata din prima,ca se obisnuieste draga de ea si la un moment dat vei vedea ca va intinde capsorul dupa lingurita si va rade de placere.
Sa cresteti mari!pupici
Lilly of the valley
Scris: Wednesday, May 21, 2008 5:42 PM
Avatar
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
Mesaje: 12042
elida elena wrote:
buna fetelor,
vroiam sa stiu daca e ok sa ii dau cereale de la 4 luni,tinand cont ca e nascuta prematur{la 8 luni}.
dr de aici mi-a spus ca ii pot da incepand cu 16 saptamani.
voi ce parere aveti?
a..e hranita cu formula



la 8 luni e nascuta si fetita mea. sunt considerati prematuri doar daca au fost nascuti sub greutate.
elida elena
Scris: Wednesday, May 21, 2008 6:10 PM
Avatar
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 5/19/2008
Mesaje: 536
bebita mea s-a nascut cu 2.700.
acum a ajuns la 6.600yes.
aici a fost considerata ce fiind prematur
Miri
Scris: Wednesday, May 21, 2008 9:20 PM
Avatar
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
Mesaje: 16505
Elida, mult suces cu introducerea cerealeleor si pofta mare bebelinei!thumright

Sara mea s-a nascut la 8 luni cu 2900 dar nu a fost considerata un copil prematur!sic
Rody
Scris: Wednesday, May 21, 2008 9:50 PM
Avatar
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 6/10/2006
Mesaje: 6198
Si eu am nascut-o pe Solen la 8 luni numai ca avea 3kg.Dupa calculele medicului este nascuta la 36 de saptamani si 5 zilealcool Asa e marcat in carnetul ei de sanatatealcool
Pofta mare la bebelina Elidapupici angel
stele_pe_cer
Scris: Thursday, May 22, 2008 7:56 AM
Avatar
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Mesaje: 6678
mariuta wrote:

la 8 luni e nascuta si fetita mea. sunt considerati prematuri doar daca au fost nascuti sub greutate.


Prematur din punct de vedere medical se considera orice fat sub 37 de saptamani (deci tot ce nu a implinit 37 de saptamani) SI daca are sub 2.500.

Insa mai sunt si cadre medicale mai putin competente care considera dupa ureke daca copilul e prematur sau nu.Una mi-a spus mie, cu copil nascut la 38 sapt.si 5 zilesi cu o greutate de 2.850 ca copilul meu "e cam prematurelbanghead .Imi venea sa o dau cu capul de perete!
stele_pe_cer
Scris: Thursday, May 22, 2008 7:58 AM
Avatar
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Mesaje: 6678
elida elena wrote:
bebita mea s-a nascut cu 2.700.
acum a ajuns la 6.600yes.
aici a fost considerata ce fiind prematur


Prematur sau nu, daca pana la ora actuala a recuperat ce trebuia sa castige in luna a 9 a nu ai de ce sa iti faci griji.Prematurii (nascutii inainte de termen sau cei cu greutate sub 2.500) trebuie monitorizati regulat in primul an de viata.
Rody
Scris: Thursday, May 22, 2008 8:55 AM
Avatar
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 6/10/2006
Mesaje: 6198
stele_pe_cer wrote:


Prematur din punct de vedere medical se considera orice fat sub 37 de saptamani (deci tot ce nu a implinit 37 de saptamani) SI daca are sub 2.500.

Insa mai sunt si cadre medicale mai putin competente care considera dupa ureke daca copilul e prematur sau nu.Una mi-a spus mie, cu copil nascut la 38 sapt.si 5 zilesi cu o greutate de 2.850 ca copilul meu "e cam prematurelbanghead .Imi venea sa o dau cu capul de perete!

A pai insemana ca Solene a mea e bine la 3 kg care lea avut la nastere de si mai avea 2 zile pana la 37 de saptamani.Cei de la maternitate au considarat-o prematura,si daca tot veni vorba de prematuri o alata mamica care era in salon cu mine a nascut un bebe la 41 da saptamani care avea numai 2.500 Ala cum mai e consideratalcool
stele_pe_cer
Scris: Thursday, May 22, 2008 9:00 AM
Avatar
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Mesaje: 6678
Rody wrote:

... daca tot veni vorba de prematuri o alata mamica care era in salon cu mine a nascut un bebe la 41 da saptamani care avea numai 2.500 Ala cum mai e consideratalcool


Nascut la termen cu greutate interpretabila. Daca te iei strict dupa carti, se considera nascut la termen cu greutate cat sa nu fie considerat prematur.In realitate, cred ca la noi in Ro ar fi considerat ori prematur, ori nascut la termen cu greutate foarte mica si nu ti-ar da drumul din spital pana cand greutatea copilului nu ar creste cu cel putin 200 de grame mai mult, astfel incat la iesirea din spital, copilul nou-nascut sa plece cu greutatea de cel putin 2.500 inscrisa pe fisa.
georgy_adinutza
Scris: Thursday, May 22, 2008 10:25 AM
Avatar
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/2/2006
Mesaje: 3065
stele_pe_cer wrote:


Prematur din punct de vedere medical se considera orice fat sub 37 de saptamani (deci tot ce nu a implinit 37 de saptamani) SI daca are sub 2.500.



Pai eu pe Adina am nascut-o la 39 sapt si 3 zile , cu 46 cm si 2.470 g , a luat nota 9 si nu a fost considerata prematur ...oare
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.