Cerceii - Cat de siguri sunt pentru un bebelus sau un copil mic
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Scris: Sunday, August 7, 2011 8:44 AM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Cerceii, oricat de inofensivi ar parea, pot fi un pericol pentru bebelus / copilul mic.

Trebuie sa alegeti cu mare grija cerceii fetitei, pentru ca acestia sa nu devina un pericol pentru sanatatea ei.

Ce ar putea sa pateasca de la niste cercei?

1.Alergie la metalul respectiv

2. Rana in spatele urechii de la cercei cu surub

3. Daca inchizatoarea nu e prea buna, ar putea sa ii desfaca si sa ii bage in gura (pentru ca la varsta lor curiozitatea e mare)

4. Ruptura a lobului urechii - daca sunt prea mari si se agata sau isi trage de ei....

...

Cum ati ales cerceii si la ce ar trebui sa fim atenti atunci cand ii alegem?
alimami
Scris: Sunday, August 7, 2011 9:54 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 11/2/2009
Eu i-am pus cerceii inca din maternitate.Am avut nishte buburuze mici,din aur.Pe la vreun an jumate i-a pierdut, apoi i-am pus altii si a pierdut unul pe care l-am regasit, dar nu i-am mai pus. Aia buburuza erau cu surub,dar aveau un surub extrem de mic,erau de bebei cerceii. Cred ca daca luat cercei pt bebelusi nu o sa aveti probleme.Aia au si sistem de prindere mai sigur. Pe aia cred ca i-a pierdut cand i-am dat jos ceva bluza mai stramta la gat.
Anelise
Scris: Sunday, August 7, 2011 10:06 AM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/4/2008
Noi ne incadram la punctul 3. uff I-am pus cercelusi medicinali pe la 10 luni pe care i-a purtat o luna asa cum ni s-a recomandat. Apoi i-am pus pe cei primiti de la nasa de botez. Unul dintre ei avea o problema la inchizatoare si piticutza a inghitit cercelusul. L-am gasit a doua zi in stiti voi ce, dar la ce sperietura am tras, nu am mai vrut sa aud de cercelusi. nu Asa ca noi nu avem. Vreau sa-i pun cand va merge la gradi eventual. angel
alexandrabogdan
Scris: Sunday, August 7, 2011 10:08 AM
Nivel

Inregistrat: 4/17/2008
avem si noi tot din materniatate cerceii. nu am avut probleme cu ei. unul se desfacea dar l-am dus la bijuterie si i-a stans incuietoarea.
ingerash
Scris: Sunday, August 7, 2011 10:39 AM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
Nu i-am pus cercelusi,Madalina de mica avea un fel de iritatie in spatele urechilor(lobilor),in Ro doctorita de familie mi-a dat indicatii sa fac ceai de musetel si sa o tamponez si tot nu ii trecea,inercasem si crema de galbenele si incepuse sa puroieze...aici i-am gasit remediul la GP,apa salina si o crema...
anca_eu
Scris: Sunday, August 7, 2011 1:16 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 8/26/2010
In maternitate vreau si eu sa-i pun cerceii. Nasa si sotul meu se vor duce sa-i aleaga si vor fi tip "veriga" sa nu o raneasca dupa ureche. Asa are nasa la fetitza ei si nu a avut probleme. Ma bate gandul sa-i pun de acum unul in buric si unul in limba, sa nu ma planga la 15 ani ca asa ii vrea. hohot
bulibuli
Scris: Monday, August 8, 2011 6:35 AM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 3/17/2008
anca_eu wrote:
In maternitate vreau si eu sa-i pun cerceii. Nasa si sotul meu se vor duce sa-i aleaga si vor fi tip "veriga" sa nu o raneasca dupa ureche. Asa are nasa la fetitza ei si nu a avut probleme. Ma bate gandul sa-i pun de acum unul in buric si unul in limba, sa nu ma planga la 15 ani ca asa ii vrea. hohot

hohot hohot hohot
Mela
Scris: Monday, August 8, 2011 7:45 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 11/19/2006
aurul e un metal care nu prea provoaca alergii,e perfect pentru urechiusele bebelinelor.
Alexandrei i-am pus cercei medicinali,de Pasti,cand am fost acasa,dar i s-a umflat o urechiusa de la ei desi o dezinfectam si ii miscam de cateva ori pe zi,cum stiam si de la Larisa si cum imi spusese si asistenta sa fac.i-am schimbat cu altii,din aur,pe care ii purtase si sora-sa la inceput,rana a trecut,e ok,nu trage de ei,nu se desfac,deocamdata ii pastram in urechi angel sunt mai vechi,model bobita,cum purtam si noi cand eram mai mici,daca va amintiti angel

Liz,ma gandesc ca gaurile din urechi ale Mirunei s-au inchis deja.o sa fie greu de tot cand va fi la gradi,sa faci altele,o sa se planga mai mereu de jena la urechi,o sa stea cu manuta la ele...uf,pacat ca ati avut probleme cu cerceii...
Bilibistroc
Scris: Monday, August 8, 2011 10:33 AM
Nivel: Guest

Eu am gasit un magazin cu niste cercei speciali pentru copii adusi din Spaniadance . Sunt foarte frumosi si au sistem de prindere ca sa nu se piardagrup .

Fii-mea are din acestia de la iesire in lume :).angel

Au si un magazin online si un loc de prezentare intr-un mall. Nu vreau sa fac reclama, dar daca vreti dati o cautare dupa cercei fetite pe google, ii veti gasi sigur.thumleft

Pupici,
computerlove

Miracol
Scris: Monday, August 8, 2011 10:44 AM
Nivel: Guest

Fetita mea are acus 4 luni si ma gindesc sa-i pun cercei, dar parca imi e frica, deoarece ii place sa ase joace cu urechiusele.. si cred ca o sa asteptam sa creasca mai mare.
shirel
Scris: Monday, August 8, 2011 11:47 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 7/22/2007
Noi nu am avut nici o problema cu cercelusii am avut mai intai medicinali si pe urma aur dar aur purtat deci nu nou pus direct in urechi.Cerceii de aur chiar provoaca la unele persoane alergie intradevar ,sfatul care pot sa vi-l dau purtati voi o perioada cercelusi fetitei si pe urma puneti ei si asa nu are cum sa se infecteze niciodata!Shiraz este si ea cu cercei si nu a avut nici o problema!
oanamaria
Scris: Sunday, May 20, 2012 7:19 AM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 4/22/2009
Am vorbit cu nasa bebelusei noastre si o sa-mi aduca in maternitate cercelusii sa-i punem niste potcovite din aur normal sa nu o jeneze la urechiuse stie ea cum ca are experienta .Ce emotii o sa am cand o sa o vad pe maimutica mica cu cercelusi!coeur
gabyta
Scris: Sunday, May 20, 2012 9:46 AM
Nivel

Inregistrat: 1/20/2011
Si eu am vrut sa ai pun cercelusii inureche in maternitate ,dar aici nu ai pune,,pai nici nu avea cand ca eu in 18 iulie am nascut si in 19 iulie la amiaz eram acasa dejahohot 1 zi ,,m-au tinut astia in spital si m-au trimis acasa :003,,asa ca am fost la o bijuerie cand avea Lucy 1 saptamana si iau gaurit si pus cercei medicinali,,pe care i-a tinut pana am avut botezul ,,venise nasa ei din Romania si i-a adus cercelasi d eaur cu care e si in ziua de azi .
magduta
Scris: Monday, October 29, 2012 10:38 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 10/6/2012
am avut o mare grija in maternitate si anume sa-i pun cercei fetitei mele! :-) i-am cumparat unii speciali pentru bebelusi( desi nu erau cei mai frumosi pe care ii vazusem, dar erau cei mai siguri si mai lipsiti de pericole: simpli, din aur alb, tortite mici; ca sa nu se agate, desfaca, sau sa-i poata trage; au fost ok, nu am avut probleme!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.