Centura de siguranta
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Lilly of the valley
Scris: Tuesday, June 5, 2007 8:07 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
chiar nu stiu ce sa spun, poate ar trebui schimbat scaunul.
Eu ma ingrozeam cand o vedeam pe fii-mea cu mainile afara din centura, isi lua avant sa-si scoata si picioarele. Are o placere deosebita sa circule cand in fata cand in spate. Se crede la 100 m garduri. Se mai oferise o cunostinta sa-mi duca fata la mama, dar cum are dacia fara centuri de siguranta in spate, am renuntat. Siguranta inainte de toate!
MNiko
Scris: Tuesday, June 5, 2007 8:09 AM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
mariuta wrote:
chiar nu stiu ce sa spun, poate ar trebui schimbat scaunul.
Eu ma ingrozeam cand o vedeam pe fii-mea cu mainile afara din centura, isi lua avant sa-si scoata si picioarele. Are o placere deosebita sa circule cand in fata cand in spate. Se crede la 100 m garduri. Se mai oferise o cunostinta sa-mi duca fata la mama, dar cum are dacia fara centuri de siguranta in spate, am renuntat. Siguranta inainte de toate!

Eu m-am montat in Dacie o centura special ca sa pot prinde scaunelul Cristinei.
leut
Scris: Tuesday, June 5, 2007 8:11 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/15/2006
Pentru mine este o obisnuinta...cateodata Iuli, atunci cand mai conduceras , nu si-o pune (centura, desigurras ), in schimb eu o port, clar! Alex e legata in scaunul din spate tot cu centuri, asa incat tot drumul e o placere...si e in siguranta deplina.
Totusi, au mai fost cazuri in care nepurtarea centurii de siguranta a salvat vieti...acum, ce ti-e scris...uff
MNiko
Scris: Tuesday, June 5, 2007 8:15 AM

leut wrote:

Totusi, au mai fost cazuri in care nepurtarea centurii de siguranta a salvat vieti...acum, ce ti-e scris...uff

Ai dreptate Leut, dar in cele mai multe cazuri centura chiar salveaza vieti.
Uneori, cand era Cristina mai mica, am mai mers fara scaunelul ei special de masina. conducea sotul si eu stateam cu fata in spate. Mereu imi era frica sa nu cada sa nu "zboare" peste scaune la vreo frana mai brusca, asa ca oricat de enervant e sa tot mutam scaunelul dintr-o masina in alta acum o facem pt ca stim ca Cristina nu sta cuminte pe bancheta nici pe distante ffff scurte.
Andi&Mariuca
Scris: Tuesday, June 5, 2007 10:11 AM
Nivel

Inregistrat: 2/14/2006
recunosc, sincer, ca inainte de noul cod rutier purtam centura numai la drumuri in afara orasului. dar cu sfintenie atunci. acum, de cand cu amenzile astea, o port si in oras, vorba lui Stele, si daca merg la 200 m de bloc. oricine se urca cu mine in dreapta este avertizat sa isi puna centura si nu accept rabat de la regula. in spate, am centuri pt pasageri insa nu prea sunt acolo persoane care sa le foloseasca. Andi, evident, are scaunelul lui si intotdeauna este prins in centuri.

Mniko si eu am avut problema ta. singura solutie este sa strangi centurile, de alfel asa se recomanda. fa-i dintr-un material (daca scaunul nu are deja) niste aparatori sa le bagi pe centuri ca sa nu o mai jeneze si strange-le la maximum. este periculos sa umbli cu copila cu centurile lejere. din doua motive: 1. se poate scoate din ele (asa cum ne=ai aratat ca face de fapt) ceea ce este f periculos pt ca se poate da jos din scaun si 2. in caz de impact (Doamne fereste!) centurile libere nu sustin copilul corespunzator. asta am citit undeva si se recomanda ca stil de montare corect ca centura sa fie f stransa pe copil (desigur, nu sa il raneasca), atat cat sa nu isi poata scoate mainile si picioarele. si eu am strans de curand centurile pt ca erau cam largi.
MNiko
Scris: Tuesday, June 5, 2007 10:28 AM

Andismom wrote:
recunosc, sincer, ca inainte de noul cod rutier purtam centura numai la drumuri in afara orasului. dar cu sfintenie atunci. acum, de cand cu amenzile astea, o port si in oras, vorba lui Stele, si daca merg la 200 m de bloc. oricine se urca cu mine in dreapta este avertizat sa isi puna centura si nu accept rabat de la regula. in spate, am centuri pt pasageri insa nu prea sunt acolo persoane care sa le foloseasca. Andi, evident, are scaunelul lui si intotdeauna este prins in centuri.

Mniko si eu am avut problema ta. singura solutie este sa strangi centurile, de alfel asa se recomanda. fa-i dintr-un material (daca scaunul nu are deja) niste aparatori sa le bagi pe centuri ca sa nu o mai jeneze si strange-le la maximum. este periculos sa umbli cu copila cu centurile lejere. din doua motive: 1. se poate scoate din ele (asa cum ne=ai aratat ca face de fapt) ceea ce este f periculos pt ca se poate da jos din scaun si 2. in caz de impact (Doamne fereste!) centurile libere nu sustin copilul corespunzator. asta am citit undeva si se recomanda ca stil de montare corect ca centura sa fie f stransa pe copil (desigur, nu sa il raneasca), atat cat sa nu isi poata scoate mainile si picioarele. si eu am strans de curand centurile pt ca erau cam largi.

Anca are aparotori si crede-ma ca mai strans de atat chiar nu pot. Ar insemna sa ii apese pe umeri si sa-i tina coloana indesata. Oricum mai studiez problema azi cand ma duc s-o iau de la cresa
danab
Scris: Tuesday, June 5, 2007 3:12 PM
Nivel

Inregistrat: 3/13/2006
Si eu imi puneam centura inainte, chiar daca eram gravida, ca mi-era mai frica fara.
Miruna sta in scaunelul ei, chiar ii place si imi cere sa fac "poc" la centura.
Mihaela, trebuie sa schimbi scaunelul neaparat, se vede deja ca e prea mic pt Cristinica. Ia unul pt 18-36 kg, sa o tina centura de mai de sus si sa ii fie si ei mai lejer.
Andi&Mariuca
Scris: Tuesday, June 5, 2007 4:11 PM
Nivel

s-ar putea sa aiba dreptate Dana, poate ca si scaunul este prea mic pt ea sau poate ca e un model mai ciudat.

uite, ca sa intelegi diferenta: eu i-am dat Danei pt Miru scaunul pe care Andi l-a avut in masina. un scaun - dupa parerea mea f bun, Mothercare, cu un design f bun si robust - care insa pt Andi nu mai era potrivit pentru ca pur si simplu nu mai incapea in el, in centuri etc. diferenta intre pici ai vazut-o si tu la Predeal. ras asa ca cred ca intelegi ce zic aici.

eu am ales sa ii iau un scaun mai incapator, unul de la Primii Pasi, care nu e nici pe departe la fel de solid si "fatzos" ca cel al Miruniei dar...este mai mare si avem loc in el. gandeste-te si la varianta ca poate este un model de scaun mai ciudatel si care nu mai face fata. nu mai stiu exact cum este al tau dar cand ti l-am vazut chiar ziceam in sinea mea "ce bine arata!".alcool

MNiko
Scris: Tuesday, June 5, 2007 6:21 PM

Dana, Anca merci de sfaturi. M-am gandit si eu ca ar putea fi scaunul cam mic si azi l-am studiat mai bine si i-am dezvaluit si sotului problema. Si ce credeti...surpriza: si scaunul nostru are trepte pt centura numai ca sunt bine ascunse si nu se vad imediat asa ca o sa pun centura cu o treapta mai sus.
danab
Scris: Wednesday, June 6, 2007 2:00 PM
Nivel

Inregistrat: 3/13/2006
Anca, lui Miru place tareee mult scaunul, ca sta ca o sefa in el. I-am mutat si eu centura la nivelul 3, ca ii stateau deja peste manute si o deranja. Cand ii e somn se pune cu capul pe margine si doarme, vede din el afara si vorbeste cu nenea din masina alaturata, ii face salut cu mana ras La ea il vom schimba doar cand nu va mai intra de lungime, ca la latime stam binehohot
bereea
Scris: Wednesday, June 6, 2007 3:05 PM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
Scaunelul pe care il folosesc acum pentru Ale, nu are centuri proprii , ci o prind cu centura masinii.Problema e ca a invatat sa descafa centura , dar stie ca inainte de a o desface trebuie sa ceara voie ...asa ca nu o face in timpul mersului.
Andi&Mariuca
Scris: Wednesday, June 6, 2007 3:31 PM
Nivel

danab wrote:
Anca, lui Miru place tareee mult scaunul, ca sta ca o sefa in el. I-am mutat si eu centura la nivelul 3, ca ii stateau deja peste manute si o deranja. Cand ii e somn se pune cu capul pe margine si doarme, vede din el afara si vorbeste cu nenea din masina alaturata, ii face salut cu mana ras La ea il vom schimba doar cand nu va mai intra de lungime, ca la latime stam binehohot

ma bucur tare mult ca va place! si mie mi-a placut f mult numai ca noua chiar nu ne mai venea. deh, latimea asta!ras

Miha, chiar ma intrebam cum de nu are scaunul tau si trepte de centuri mai sus? scratch bine ca ati descoperit problema ca nu are sens sa schimbi scaunul degeaba.
Kiki
Scris: Wednesday, June 6, 2007 3:35 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Daca mai aveti un dubiu legat de importanta centurii, va povestesc ceva. In urma cu o ora a avut loc un accident chiar in fata balconului meu. O masina a agatat refugiu de calatori de la tramvai si s-a rasturnat (dupa ce s-a rotit efectiv in aer) si a alunecat mai bine de 100 metri. Soferul a iesit din masina cand aceasta s-a oprit din alunecare si nu a patit nimic (vizibil - se cam clatina saracu', dar cred ca e de inteles). Era si un copil in masina si acesta a zburat efectiv pe geam. Daca nu avea zile de la Dumnezeu acolo ramanea. Il putea strivi enormitatea aia de masina (era un mercedes, care e masina de peste o tona si ceva).
Folositi, fratilor, centurile ca va pot salva vietile!
MNiko
Scris: Thursday, June 7, 2007 7:04 AM

Chiar ca a avut zile copilul ala. Tocmai de asta mi-e frica mie si nu plec cu Cristina nici macar 100m fara sa o prind in centura.

Anca, treptele pt centura sunt ascunse de un material cu burete care o apara in plus pe Cristina la cap si umeri. Eu nu ma uitasem niciodata sub el.banghead
Andi&Mariuca
Scris: Thursday, June 7, 2007 8:50 AM
Nivel

stiu ce zici tu Miha. sunt modele de scaune la care husa acopera treptele de mai sus (si la mine e la fel) desi la unele (de ex cel al Mirunei) husa are gauri speciale inclusiv pt treptele de sus si de jos.

so...cum sta Cristinica in scaunel acum?alcool
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.