Centura de siguranta
Subiectul anterior · Subiectul urmator
delfinasa
Scris: Wednesday, February 15, 2006 12:37 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
centura de siguranta=o necesitate sau ceva nefolosit in masina?
AdrianaC
Scris: Wednesday, February 15, 2006 6:34 AM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
delfinasa wrote:
centura de siguranta=o necesitate sau ceva nefolosit in masina?

Pana sa se impuna prin lege purtarea obligatorie a centurii nu o puneam deloc. Mi se parea complet inutila si un stres in plus. Dupa ce s-a impus prin lege, o puneam, dar doar ca sa nu platesc amenda. Nu mi-am imaginat ca as putea avea vreodata un accident serios. Cu timpul insa a devenit obisnuinta si acum primul lucru pe care il fac cand ma sui in masina este sa imi pun centura de siguranta.

Nu stiu daca inca imi dau seama ca imi poate salva viata, dar macar o pun.

Ce nu fac inca si trebuie sa incep sa fac, este sa o invat si pe Alice sa stea cu centura pusa in spate.
Kiki
Scris: Wednesday, February 15, 2006 9:58 AM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Clar - o necesitate si o masura de siguranta. Am vazut teste facute de Euroncape (un forum european ce testeaza masini sa vada cat de sigure sunt, scaune auto, etc) si ai mult mai multe sanse sa traiesti in urma unui impact daca ai centura de siguranta pusa.
kry
Scris: Wednesday, February 15, 2006 10:31 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

din pacate un vecin de-al meu a murit saptamana trecuta intr-un accident de masina. Era singurul care nu avea legata centura de siguranta.Ceilalti pasageri nu au nici macar o zgarietura.
g_nicoleta2000
Scris: Wednesday, February 15, 2006 10:45 AM
Nivel
Nivel: Avansat

In America purtam centura fara sa comentez. Nici nu-mi imaginam cum ar fi sa merg fara ea si nu neaparat pentru ca-mi dadea amenda ci pentru ca toata lumea asa facea.
Dar odata ajunsa acasa.... ce sa ma mai obosesc.... normal ca nu o purtam .... aveam si un Oltict amarat cu centurile prafuite.
Dupa ce am nascut si am instituit obligativitatea purtarii de centura pentru Alexandra m-am gandit ca ar fi bine sa o port si eu. Ne luasem alta masina, centurile erau curate asa ca in 80% din drumurile cu masina o port. Sotul meu o poarta numai pe exterior...
Adevarul ca nu prea tinem la siguranta noastra dincolo de legi si de amenzi. Daca m-as gandi ca trebuie sa port centura ca altfel pot muri si ramane Alex singurica atunci sigur primul gest in masina ar fi cautarea centurii.
Mirandolina
Scris: Wednesday, February 15, 2006 2:09 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Am purtat mereu centura de siguranta, chiar si atunci cand am fost insarcinata (desi in regulamentul rutier scrie ca nu e obligatorie pentru femeile care au o sarcina in luna mare). Acum insa nu numai ca nu imi pun centura de siguranta dar stau si cu Calin in brate pe locul din fata pentru ca mi se pare ca trepidatiile din timpul mersului se simt mai putin decat de pe locul din spate.
taki
Scris: Sunday, February 19, 2006 12:33 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Si eu port centura de siguranta, chiar daca sunt insarcinata in 35 saptamani. M-am obisnuit cu ea.
In Romania cand sofam prin Bucuresti nu o foloseam, dar cand plecam la bunici, la mare, intr-un cuvant la drum lung, mereu o foloseam.
In Japonia daca nu o folosesc, risc sa-mi iau amenda, chiar daca nu sunt eu cea care conduc, cei care stau pe locurile din fata sunt obligati sa poarte centura de siguranta.
Tot in Japonia, daca soferul a consumat alcool si este prins asupta faptei, plateste amenda, dar pe langa el si pasagerii care au fost in masina in acel moment...pentru ca, chiar daca soferul este iresponsabil pentru fapta lui, noi ceilalti ar trebui sa ne dam seama de pericol si sa-l evitam.
Kiki
Scris: Sunday, February 19, 2006 1:27 PM
Nivel

taki wrote:
Si eu port centura de siguranta, chiar daca sunt insarcinata in 35 saptamani. M-am obisnuit cu ea.
In Romania cand sofam prin Bucuresti nu o foloseam, dar cand plecam la bunici, la mare, intr-un cuvant la drum lung, mereu o foloseam.
In Japonia daca nu o folosesc, risc sa-mi iau amenda, chiar daca nu sunt eu cea care conduc, cei care stau pe locurile din fata sunt obligati sa poarte centura de siguranta.
Tot in Japonia, daca soferul a consumat alcool si este prins asupta faptei, plateste amenda, dar pe langa el si pasagerii care au fost in masina in acel moment...pentru ca, chiar daca soferul este iresponsabil pentru fapta lui, noi ceilalti ar trebui sa ne dam seama de pericol si sa-l evitam.

Mi se pare o chestie misto asta...cu amenda pentru pasageri...offf, pana ajunge Romania sa se dezvolte...cred ca or sa aiba si copiii nostri nepoti fool
bereea
Scris: Sunday, June 3, 2007 6:47 PM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
Port centura pentru siguranta mea in primul rand.Cand ma urc in masina este primul lucru pe care il fac.
stele_pe_cer
Scris: Sunday, June 3, 2007 11:14 PM
Nivel

Si eu, imediat ce ma urc la volan imi pun centura, oriunde merg, fie ca duc masina in parcare din fata blocului la fix 1 minut de casa, fie ca merg la drum lung.La fel si lui Matei, ii pun centurile.De doua ori l-am prins scotandu-si centurile si si-a luat papara.
Cristy
Scris: Monday, June 4, 2007 8:40 PM
Nivel

Inregistrat: 1/8/2007
Centura de siguranta - obligatorie....pentru toti pasagerii din masina .... si asta fara discutie....

Ca soferita - in caz de accident - nu as dori sa ramam cu remuscari pe viata cum ca, cei din spate, sau cel de langa mine daca avea centura... atunci era salvat !!!

nu nu nu

Nu, nu, nu la mine in masina !!!!
Kiki
Scris: Monday, June 4, 2007 11:21 PM
Nivel

Fata de anul trecut, lucrurile s-au schimbat in Romania. dance
Centura este obligatorie. Daca nu o pui: 1. atentezi la siguranta ta si 2. iei amenda.
la noi in masina lipsa centurii nu intra in discutie. Indiferent ca se merge o ora, doua trei, 10 minute sau 5, centura se foloseste. Nu sta la locul ei ca sa se puna praful pe ea.
In ceea ce-l priveste pe Dav, nu se pune problema sa mearga fara centuri prinse, in scaunul auto.
MNiko
Scris: Tuesday, June 5, 2007 7:28 AM
Nivel: Guest

Kiki wrote:
Fata de anul trecut, lucrurile s-au schimbat in Romania. dance
Centura este obligatorie. Daca nu o pui: 1. atentezi la siguranta ta si 2. iei amenda.
la noi in masina lipsa centurii nu intra in discutie. Indiferent ca se merge o ora, doua trei, 10 minute sau 5, centura se foloseste. Nu sta la locul ei ca sa se puna praful pe ea.
In ceea ce-l priveste pe Dav, nu se pune problema sa mearga fara centuri prinse, in scaunul auto.

Subscriu.
In ultimul timp ma tot confrut totusi cu o problema. Cristina isi scoate mainile din centira si ramane "prinsa" doar in partea picioarelor. Nu reusesc s-a fac sa stea in centura. I-as lasa-o mai larga ca sa aiba mai mult spatiu de miscare dar mi-e frica ca o sa iasa de tot din centura si ma trezesc cu ea pe scaunul din fata ca sa dea drumul la radio.banghead banghead banghead
Cam asta face Cristina in spate in timp ce eu conduc:

MNiko attached the following image(s):
25 mai (2).jpg25 mai (4).jpg

Lilly of the valley
Scris: Tuesday, June 5, 2007 7:55 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
MNiko ai putea sa pui o poza cu scaunelul gol, mi se pare ca centurile sunt prea jos, nu se mai pot ridica o treapta?
Aceeasi problema am avut-o si eu cu Leea pana am ridicat centurile mai sus, scaunelul nostru e prevazut cu mai multe trepte pentru centura.
Daca nu e asta problema, poate sunt prea largi, in nici un caz nu trebuie sa scoata mainile din centura.
Noi ne-am trezit cu ea in fata, norocul meu a fost ca stationam.
MNiko
Scris: Tuesday, June 5, 2007 7:57 AM
Nivel: Guest

mariuta wrote:
MNiko ai putea sa pui o poza cu scaunelul gol, mi se pare ca centurile sunt prea jos, nu se mai pot ridica o treapta?
Aceeasi problema am avut-o si eu cu Leea pana am ridicat centurile mai sus, scaunelul nostru e prevazut cu mai multe trepte pentru centura.
Daca nu e asta problema, poate sunt prea largi, in nici un caz nu trebuie sa scoata mainile din centura.
Noi ne-am trezit cu ea in fata, norocul meu a fost ca stationam.

NU are trepte pt centura, iar mai stranse de atat ii fac rana pe umar. Asta e si motivul pt care ma gandesc ca poate ar trebui sa i le las mai largi pt ca la felul cum le are acum nu poate decat sa stea lipita de scaunel si sa intoarca decat capul.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.