Ce simte copilul meu?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Scris: Monday, October 9, 2006 7:23 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Oare te-ai intrebat ce simte copilul tau? Dincolo de ceea ce face, dincolo de ceea ce zice, dincolo de ceea ce are nevoie... Sigur te-ai gandit ce-si doreste, cum sa faci sa-i fie bine, cum sa-l ajuti cand nu poate, cum sa-l inveti cand nu stie.

Tu, mama lui si tu, tatal lui l-ati vazut de atatea ori plangand, de atatea ori razand, poate chiar dandu-se cu fundul de pamant sau incercand sa-si repare jucaria pe care tocmai o stricase. V-ati simtit voi insiva tristi, bucurosi, enervati... dar v-ati intrebat ce este in spatele lacrimilor lui sau dincolo de intrebarea pe care v-o pune: "Imi cumperi jucaria asta?".

Pentru el este greu sa puna in cuvinte sentimentele, sa spuna "sunt nerabdator", "sunt trist", "mi-e pofta", "asta ma infurie"... Uneori auzim cate un "mi-e frica....", "imi place...", "m-am plictisit". Tu ce simti cand il auzi? Oare te bucuri la gandul ca micutul poate exprima ceea ce simte sau macar se straduie s-o faca? Sau esti gata sa-l corectezi, sa-l impaci, sa-i distragi atentia, spunandu-i: "Nu ai de ce sa-ti fie frica, nu e nimeni sub pat", "Ajungem imediat si n-o sa te mai plictisesti", "Lasa asta, uite ce ti-am cumparat!".

Ce-ai zice daca astazi ti-ai intreba copilul ce simte, daca ai incerca sa vezi ce il face sa planga, sa rada sau sa-i fie teama. Exista si in copilul tau ca si in tine o gramada de sentimente, stari, conflicte. De multe ori simte si el incertitudine, teama, scarba, nerabdare, vinovatie, bucurie, enervare, regret, pofta, placere, tristete, furie... e drept ca sunt cuvinte pe care nu le stie dar oare noi care le cunoastem intelesul, le folosim? Le aude copilul in jurul lui? Parca ne este din ce in ce mai greu sa le numim. E mai simplu sa spunem "sunt ok". Copiii au prins si ei siretlicul si spun "ma simt naspa", "ma simt super". Sa traim noi oare intr-o lume compusa doar din doua cuvinte, sa facem copii in aceasta lume sau.... sa ne mai gandim?

La ce foloseste sa simti? Dar sa spui ce simti? Ce facem cu ce simtim? Dar copiii ce fac? Cate lucruri am afla daca am intreba un copil? Daca l-am lasa sa spuna ce simte fara sa ne temem de cuvinte ca frica, ura, sila, nefericire... Daca nu ne-am vedea obligati ca parinti ce suntem, ca educatori, psihologi, medici sau simpli cunoscuti sa facem imediat ceva, sa-l contrazicem cand incearca sa spuna ce il doare, ce il sperie, ce il necajeste, sa indreptam "greselile" uneori inainte de a aparea.
Alina
Scris: Sunday, January 14, 2007 3:11 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 3/27/2006
Abia acum am vazut randurile de mai sus. Foarte interesant si in acelasi timp, extrem de adevarat. Lipsa timpului sau scurgerea lui atat de rapida ne poate face sa gresim. De aici pana o a se ajunge a o acuta criza de comunicare parinte - copil nu mai e decat un pas.
MNiko
Scris: Friday, October 26, 2007 1:03 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Mereu ma intreb ce face, de ce face acel lucru si mai ales ce simte fata de unele activitati. Nu-mi pot da seama mereu ce se sentimente se ascund in spatele activitatilor ei si nu stiu cum as putea sa-mi dau seama. Incerc pe cat posibil sa imi exprim mereu sentimentele fata de ea, prin cuvinte, prin gesturi si totodata nu ma feresc sa ii arat ca il iubesc si pe tati, ca tin la el, ca imi place sa stau cu el, sa facem diferite activitati impreuna. Ma feresc sa ii arat insa sentimentele de furie, certuri. De multe ori cand sunt nervoasa, ma duc si ma asez pe pat in general la tv si ii spun calm sa se joace singura cu ceva si sa ma lase in pace ca mami e nervoasa si trebuie sa se calmeze. In general ma intelege si sper sa invete din asta ca furia si nervii trebuie tinuti sub control.
Uneori o mai pun sa faca diferite activitati cu papusa si o urmaresc cum se comporta cu ea. De multe ori am vazut in joaca ei reflectat comportamentul meu in ceea ce o priveste. Imi dau seama asa daca fac bine anumite lucruri sau daca nu si trebuie cumva sa iau masuri in ceea ce ma priveste. In ultima perioada am vazut ca isi ia papusa si o tine in brate, o alinta si o pupa. Asta imi spune ca se simte iubita si ocrotita. Sper sa nu ma inselsic
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.