Ce sa nu ii spuneti niciodata micutului

Options Ce sa nu ii spuneti niciodata micutului
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Friday, February 9, 2007 2:40 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17791
Locatia: Bucuresti
Ce ar fi bine sa nu ii spuneti niciodata copilului si de ce?

ira_tgr
Postat: Friday, February 9, 2007 3:02 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/2/2007
Postari: 2320
Locatia: RO
cred k cel mai important e sa nu-i spui NICIODATA, cu nici un motiv si sub nici un pretext ca nu-l iubesti.... sau ca nu o sa te mai iubesc, daca nu faci etc... indiferent de ce face, cred k copilul trebuie sa fie nu 100% si 1000000% sigur ca este iubit in orice imprejurare...

altceva, nu cred k e bine sa auda vreo-data: eu nu te-am vrut, sau tatal tau nu te-a dorit, sau ai fost un fel de accident, ca nu trebuia sa se intample, ca a fost o greaseala.... etc

stiu adulti, care au auzit la un moment dat lucrurile astea de la parinti, si nici acuma nu pot trece peste...
mommy
Postat: Friday, February 9, 2007 3:52 PM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Pe langa cele spuse de Ira, as mai adauga:
"Pe cine iubesti mai mult: pe mama sau pe tata?"
"Esti un prost!" sau variante, are un efect negativ absolut.
"Esti urat/urata" sau variante (ai picioarele/nasul/gura... nu stiu cum) nici macar in gluma, copiii si mai ales adolescentii le iau foarte in serios.
cute_babies_of_mine
Postat: Friday, February 9, 2007 3:57 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Din experienta unora cu copii mai mari decat Tudor: niciodata sa nu-i spui copilului ca este RAU! Poti folosi termenul de obraznic, dar nu de RAU. Nepotelul meu incepuse sa confunde lucrurile si, daca tot era numit "rau" se purta ca atare: isi batea fratele, etc. Si ca scuza folosea kestia asta: EU SUNT RAU!

Si nu i-as spune niciodata celebra maxima: eu te-am facut, eu te omor!bataus
ira_tgr
Postat: Friday, February 9, 2007 4:07 PM

Intrat: 11/2/2007
Postari: 2320
Locatia: RO
da, mi-am mai amintit.... nu e vorba de ce sa nu spui, ci sa nu spui in public, eu cred niciodata nu trebuie sa-ti certi copilul in public, mai ales unul mai mare...

imi amintesc ca acuma, eram in clasa a 3-a, facusem o boacana mare de tot la scoala si directoarea l-a chemat pe tatal meu...
tin minte cat de frica imi era cand stateam in fata usii si il asteptam sa iasa din cabinetul directoarei (cu toate ca nu m-a batut vreo-data, acum stiam ca am atins toate limitele a bunului simt spunandu-i directoarei in fata "vaca proasta" )...
in fine n-o sa uit niciodata, cum tatal meu iese din cabinet, in timp ce directoarea tot mai zicea ceva, ca deh, sunt un copil rau si trebuie sa ma padepseasca... in momentul ala, am inceput sa bocesc, la care tata, s-a aplecat spre mine, mi-a sters lacrimile, mi-a zambit si mi-a zis: da de ce plangi asa? s-a intamplat ceva grav? nu mai fi suparata e o nimica toata.. hai ca plecam acuma si mergem luam o inghetata in oras....

nu mai are rost sa zic ce fata a facut directoarea, eu eram CEA MAI FERICITA.... tatal meu s-a scuzat si noi am plecat... nu conteaza ca m-a batut la cap tot drumul pana la cafenea ca nu am voie sa fac asa, ca este urat sa vorbesc asa cu oamenii mari, si uite acum trebuia el sa-si ceara scuze... cu toate astea niciodata, nu mi-a zis ca ii este rusine cu mine, cert e ca eu nu am mai vorbit urat de atunci, dar faptul ca tata mi-a tinut partea si nu m-a certat de fata cu directoarea a insemnat enorm pentru mine, drept dovada, o tin minte si acuma....
crista
Postat: Sunday, February 11, 2007 1:58 PM

Intrat: 1/27/2007
Postari: 1849
E foarte important sa stie copilul ca tu intotdeauna esti de partea lui, daca el o sa auda de la tine ca parinte doar....nu fa aia, nu e voie acolo, lasa aia jos, nu ai voie sa faci lucrul asta, si pe langa astea, ce mai spunea si Miru, va dati seama ce bulversat va fi copiilul ala. Poate ca si el la un moment dat te va intreba "dar ce am voie sa fac?"
Eu sunt de parere ca la un copil intotdeauna ca si la un om mare cel mai important este liberul arbitru, si daca a ales ca faca ceva ce nu are voie, cu multa grija trebuie sa le explicam ca asta e ceva rau.....mai ales ca exemple negative se gasesc la tot pasul si sigur si ei ar fi tentati sa le aleaga....uff

Cu lumea asta,...unde mai nou se intampla lucruri tot mai urate legate de copilasi, ci chiar cu ei, va trebui sa avem mare grija, asa cred eu uff
MNiko
Postat: Monday, June 25, 2007 10:44 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Tocamai am primit pe mail un articol interesant despre Ce sa nu-i spui niciodata micutului tau
ANDREEA&BIANCA
Postat: Monday, June 25, 2007 11:23 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 6/11/2007
Postari: 818
Locatia: Bucuresti
ira_tgr wrote:
da, mi-am mai amintit.... nu e vorba de ce sa nu spui, ci sa nu spui in public, eu cred niciodata nu trebuie sa-ti certi copilul in public, mai ales unul mai mare...

imi amintesc ca acuma, eram in clasa a 3-a, facusem o boacana mare de tot la scoala si directoarea l-a chemat pe tatal meu...
tin minte cat de frica imi era cand stateam in fata usii si il asteptam sa iasa din cabinetul directoarei (cu toate ca nu m-a batut vreo-data, acum stiam ca am atins toate limitele a bunului simt spunandu-i directoarei in fata "vaca proasta" )...
in fine n-o sa uit niciodata, cum tatal meu iese din cabinet, in timp ce directoarea tot mai zicea ceva, ca deh, sunt un copil rau si trebuie sa ma padepseasca... in momentul ala, am inceput sa bocesc, la care tata, s-a aplecat spre mine, mi-a sters lacrimile, mi-a zambit si mi-a zis: da de ce plangi asa? s-a intamplat ceva grav? nu mai fi suparata e o nimica toata.. hai ca plecam acuma si mergem luam o inghetata in oras....

nu mai are rost sa zic ce fata a facut directoarea, eu eram CEA MAI FERICITA.... tatal meu s-a scuzat si noi am plecat... nu conteaza ca m-a batut la cap tot drumul pana la cafenea ca nu am voie sa fac asa, ca este urat sa vorbesc asa cu oamenii mari, si uite acum trebuia el sa-si ceara scuze... cu toate astea niciodata, nu mi-a zis ca ii este rusine cu mine, cert e ca eu nu am mai vorbit urat de atunci, dar faptul ca tata mi-a tinut partea si nu m-a certat de fata cu directoarea a insemnat enorm pentru mine, drept dovada, o tin minte si acuma....

A porcedat foarte frumos tatal tau...toata stima mea.Eu niciodata nu i-as spune copilului meu ca nu il iubesc sau ca e rau,obraznic,etc....nu ar face decat sa ii scada stima de sine,sa nu se dezvolte dpdv emotional asa cum trebuie,si daca el chiar e asa de rau,obraznic,neglijent,etc..din vina cui e asa?nu din a mea?nu eu l-am crescut asa?Am citit undeva ca deasemenea nu e bine sa iti ameninti copilul ca il lasi singurel-de exemplu in parc daca te supara sau sa il ameninti cu Bau Bau sau alte dracovenii.
PrincessLilou
Postat: Monday, February 22, 2010 6:54 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 11/4/2009
Postari: 979
Locatia: Australia
cute_babies_of_mine wrote:

Si nu i-as spune niciodata celebra maxima: eu te-am facut, eu te omor!bataus

hohot hohot asta-mi aduce aminte de cineva...stii tu cine!
scuze de off sorry
KRYS85
Postat: Monday, February 22, 2010 11:53 AM

Nivel: Senior

Intrat: 9/23/2008
Postari: 6611
Locatia: RO_Medias
Eu nicioda nu le-as spune copiilor ca sunt rai,ca nu-i iubesc,ca deseneaza urat sau ca fac nu stiu ce .......!!!La ce nu e voie le spun frumos si gata ,daca trebuie le spun si de 10 ori,principalul e sa inteleaga ce e voie si ce nu e voie,cu vorba buna e mai bine!!!!

Mai stiu si eu pe cineva cu celebra vorba "eu te-am facut, eu te omor",foarte urat!!!!cry cry
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed