|

 Nivel: Avansat
Inregistrat: 3/12/2006 Mesaje: 3527
| raly wrote:
La noi nu exista chestia cu psaltirea pe care tu ai spus-o.Vezi exista multe obiceiuri!
Nu e vorba de un obicei, oricum majoritatea oamenilor nu stiu de acest lucru foarte folositor pentru sufletul celui decedat...dar e un lucru pe care orice crestin ortodox ar trebui sa-l faca. Uneori uitam ca de fapt moartea noastra e doar o trecere si ca mai important decat faptul ca a murit cineva drag si a plecat dintre noi, e maintuirea sufletului sau. |
 Nivel: Senior
Inregistrat: 2/13/2006 Mesaje: 6852
| Alergatura asta dupa acte si dupa pregatirea inmormantarii, pomenii, face ca urmasii sa nici nu aiba timp sa petreaca ultimile 3 zile alaturi de cel/cea care s-a stins...eu una as ruga pe o alta ruda sa se ocupe de acte, de pregatiri, le-as da cati bani ar avea nevoie, iar eu as vrea sa pot sa stau langa cel/cea draga pana in clipa despartirii la cimitir...pentru inmormantare nu as angaja o firma sa o faca, consider ca este un ceremonial ce trebuie organizat si tinut in familie, acasa, nu la restaurant sau mai stiu eu in ce locatie departe de casa. Nu prea am participat la multe inmormantari, la ale buniclor mei in special, si stiu ca in cele 3 zile trebuie sa stea aprinse lumanari in permanenta in casa si sa fie lume alaturi de decedat. Daca nu stii incotro s-o apuci, sigur rudele, vecinii te indruma cum si ce sa faci dupa obiceiurile locale.
Raly, sa se odihneasca in pace mama ta! Multumim pentru informatii, sunt de ajutor! Si sper sa nu avem nevoie de ele curand! Mi se face pielea de gaina, nici nu vreau sa ma gandesc la pierderea cuiva drag! |
 Nivel: Membru
Inregistrat: 4/9/2009 Mesaje: 61
| Este trist acest subiect, dar ma "incadrez" din pacate destul de bine... Eu mi-am pierdut ambii parinti la o diferenta de 4 luni unul de celalat...acum sunt amandoi iar impreuna "dincolo",asa cum imi place mie sa mi-i imaginez ca sa nu innebunesc gandindu-am ca nu-i mai am... Au trecut deja 7 ani, i-am pierdut cand eram tanara, si cand as fi avut mai multa nevoie de ei, dar, asa a vrut Dumnezeu si soarta nu te lasa sa alegi... Stiu ca nu am fost in stare si nici nu stiam la varsta aceea (aveam 27 de ani)ce trebuie sa fac...Rudele apropiate s-au ocupat de tot, mai ales ca la mine socul a fost atat de mare incat au fost mai atenti si grijulii cu mine, sa nu o iau razna...Dar m-a ajutat Dzeu sa trec peste toate...numai eu stiu cum... si acum, chiar daca durerea ramane vesnic in suflet, sunt destul de "vindecata"
|

 Nivel: Ambasador
Inregistrat: 3/6/2011 Mesaje: 771
| mda.am trecut din pacate si eu prin asta in 2007.mama mea a murit chiar de ziua mea si am ingropat-o chiar de ziua surorii mele.ingrozitor.trist.fiecare zona a tarii are obiceiul ei.atat la inmormantare cat si la nunta si botez. |
 Nivel: Membru
Inregistrat: 3/2/2012 Mesaje: 2
| am ajuns pe acest site din greseala..cautam obiceiuri de dupa inmormantare...inca sunt putin bulversata de aceste traditii..am inteles ca probabil nici nu ar trebui sa ma aflu la calculator in momentul asa pentru ca este cam o saptamana de cand a murit bunica mea...dar chiar nu stiu cum se procedeaza in cazurile astea..am auzit atatea obiceiuri ca nici nu mai stiu in ce sa cred...nu deschide televizorul, calculatorul, nu asculta muzica, nu te spala pe cap si multe altele...va rog ajutati-ma si pe mine si lamuriti-ma...imi cer scuze daca am gresit cu ceva.... |

 Nivel: RUBIN
Inregistrat: 3/29/2007 Mesaje: 22800
| lASA OBICEIURILE PROSTESTI IMPUSE DE NU STIU CINE SI FA CUM TE INDEAMNA INIMA |

 Nivel: Avansat
Inregistrat: 1/20/2011 Mesaje: 3242
| Parerea mea este ca doliul se poarta in suflet nu daca avem haine negre sau jelim in vazul lumi,,,si apoi cand suntem singuri radem,ascultam muzica si alte celea,,si apoi vii cu vii si mortii cu mortii(dumnezeu sai ierte) si mie mi-au murit persoane f f f dragi (bunicii) dar asta nu inseamna ca viata mea devine neagra sau grie,,,intradevar, lumea vorbeste,,,mai ales la sate dar eu cred ca tine de bunul simt si starea sufleteasca a fiecaruia. Bunica mea(singura care mai traieste)cand a murit bunicu ne-a interzis nepotilor sa purtam doliu.(si va rog sa ma credeti pe cuvant ca e o femeie de la sat,credincioasa si religioasa.) Deci perfect de acord cu Bereea |
 Nivel: Maestru
Inregistrat: 10/17/2009 Mesaje: 8601
| Total de acord cu Gabyta.Doliul il porti in suflet.Degeaba porti negru ,daca nu simti nimic. |

 Nivel: RUBIN
Inregistrat: 3/29/2007 Mesaje: 22800
| Am purtat haine inchise la culoare doar la inmormantarea mamei mele, dupa care ne-am imbracat cu toii normal.Dar va spun sincer, inca imi plang mama in inima mea si durerea inca este de necontrolat.Ceea ce simtim in interiorul nostru e imoprtant, nu ceea ce infatisam in fata oamenilor. |

 Nivel: MEMBRU FONDATOR
Inregistrat: 4/4/2006 Mesaje: 8978
| Kali, sistemul e facut sa umbli numai tu dupa acte, sau parintele ramas in viata! Crede-ma, ca stiu cum e... 24 de ore trebuie sa treaca de la deces, pana ce doctorul de familie elibereaza adeverinta de deces. Cu aia, te duci la starea civila, cu multe acte si copii dupa ele, sa obtii certificatul de deces si adeverinta de inhumare. Ajutorul de inmormantare, de 21 milioane vechi, se ia de la Casa de pensii, unde tot tu trebuie sa depui actele, pentru ca, a a doua zi, tot tu sa te duci sa le ridici. Astea tin strict de familie, nu de veri, matusi, unchi, gineri, nurori! Eu am ales sa tin doliu 40 de zile... nu-i pot da drumul asa usor si asta parca il tine mai aproape. Dar nu-i condam pe cei care aleg sa nu poarte. Cred ca tine de fiecare! Singurul lucru care ma deranjeaza, e ca se spune ca o fac de ochii lumii; nu, o fac din respect si din multa iubire! Fiecare jeleste in felul lui... |
 Nivel: Membru
Inregistrat: 3/2/2012 Mesaje: 2
| merci mult pentru raspunsuri..intr-adevar conteaza ce este in suflet..dar cum este prima oara cand trec prin asa ceva am zis sa intreb ce si cum este necesar sa fac...doliu il voi purta oricum cele 40 de zile...multumesc inca o data pentru raspunsuri |
|

 Nivel: Avansat
Inregistrat: 8/11/2010 Mesaje: 2334
| NU mai deschid topic nou, ca sper sa se incardeze aici...ma interezeaza detalii despre spalatul decedatului. Cine, de ce, cum, cand, pareri, traditii, opinii religioase, spirituale si medicale, orice sfat, amanunt, parere ajuta! |
|

 Nivel: Senior
Inregistrat: 11/10/2009 Mesaje: 7238
| Cand a murit tata l-au luat la morga si acolo l-au spalat, imbalsamat si pe urma cred ca firma care a asigurat cosciug, transport, inmormantare a facut restul. |
|

 Nivel: RUBIN
Inregistrat: 3/29/2007 Mesaje: 22800
| Mama a murit in spital si ei au " pregatit-o". |
|

 Nivel: SMARALD
Inregistrat: 7/22/2007 Mesaje: 11815
| mikaela wrote:NU mai deschid topic nou, ca sper sa se incardeze aici...ma interezeaza detalii despre spalatul decedatului. Cine, de ce, cum, cand, pareri, traditii, opinii religioase, spirituale si medicale, orice sfat, amanunt, parere ajuta!
Ooo pai daca ma intrebi pe mine la noi(evreii) este un intreg ritual baia corpului neinsufletit si totul trebuie facut foarte rapid fiindca trebuie ingropat pana la apusul soarelui asta binenteles in cazul cand moare dimineatza.La noi baia cuprinde si rugaciuni ptr spalatul mainilor ,picioarelui si trebuie facut totul cu un mare respect corpul neinsufletitului trebuie sa primeasca aceeasi respect ca si cum ar fi al unui om in viatza.Neaparat dupa aceasta este infasurat intr-un cearsaf (panza alba )fara bijuterii,ceas si altele (telefoane mobile cum am vazut intr-un filmuletz pe net) si de obicei nu este pus in sicriu doar daca este soldat sau a murit intr-un accident .Am sa scriu intr-o zi poate mai pe larg despre rugaciuni si felul de ingropare fiindca este foarte interesant.Ceea ce imi place ca si la noi se citesc Psalmii(theililm cum se spune in ebraica)si la noi fiecare psalm apartine unei litere deci se citeste tot numele raponsatului plus psalmii de la cuvantul "suflet(neshama)'si asta imi pare ceva foarte deosebit si individual ca respect pentru fiecare mort in parte. Ce am mai uitat sa adaug este ca in Romania ritualul asta la evrei difera putin fatza de aici din Israel si asta fiindca ei sunt ingropati nu pe teritoriul "Tarii Fagaduite" si ca acest ritual al imbairii il face doar o firma religioasa (KaDisha)c-am tuturor decedatiilor. |
|
|
|