Ce sa fac? Vreau un sfat...
Subiectul anterior · Subiectul urmator
taki
Scris: Thursday, October 5, 2006 12:33 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 2/13/2006
AdrianaC wrote:

Deci, din punctul meu de vedere, pentru mine conteaza intai casa mea si familia mea, apoi daca mai raman resurse (timp, bani, putere fizica si psihica) vad ce pot face cu ele.

In niciun caz nu voi pune pe primul loc altceva.
Dar asta sunt eu.

Cum ai putea face? Sau mai bine zis cum as face eu? Cam cum a zis Maria&Mami. ras

Subscriu!

Daca sunt sunata la 12 noaptea ca nu stiu cine a patit nu stiu ce si trebuie sa merg acolo, as vedea intai care e gravitatea situatiei si as pune in balanta acest aspect cu faptul ca a 2-a zi sotul meu merge la serviciu si trebuie sa fie odihnit, nu alergat toata noaptea. Daca insa Doamne fereste ar fi o chestie foarte urgenta si importanta, probabil ca as acorda tot sprijinul necesar.

Cine nu isi doreste sa stie ca la o adica pot conta pe cineva? Toata lumea si-ar dori asta. Mai rau este insa cand altii pot conta mereu pe tine, dar tu nu poti conta niciodata pe nimeni.

bravo Asa este!
delfinasa
Scris: Sunday, October 29, 2006 6:42 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Kiki, familia ta este intotdeauna pe primul loc...inaintea oricui...asa cum spune si Adriana...daca nu este neaparat necesar ajutorul, nu-l dau in detrimentul familiei si daca acea persoana nu intelege, sa fie sanatoasa...timpul nostru impreuna e foarte limitat si din cauza asta foarte pretios, banii la fel sunt si ei planuiti, asa ca daca nu e ceva intr-adevar important sau care nu se poate rezolva decat cu ajutorul nostru, ne scuzam si ne vedem de ale noastre...sa nu intelegi ca suntem niste egoisti, din contra, am ajutat oameni pe care abia ii cunosteam sau care de multe ori ne-au intors spatele, dar atat din punctul de vedere al prioritatilor noastre cat si al experientelor de viata prin care-am trecut, suntem genul mai...retrasi, dar nu nepasatori.
Kiki
Scris: Sunday, October 29, 2006 7:24 AM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
delfinasa wrote:
....
sa nu intelegi ca suntem niste egoisti, din contra, am ajutat oameni pe care abia ii cunosteam sau care de multe ori ne-au intors spatele...

Nu cred ca sunteti egoisti, stai linistita!
Vad ca momentan nimeni nu a mai avut nevoie de noi...
Oricum, vad ca unii nu stiu sa sune decat cand au nevoie de ceva, in rest un telefon de genul: ce faci? mai traiesti? nu stiu sa dea...
AdrianaC
Scris: Sunday, October 29, 2006 7:53 AM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Kiki wrote:

Nu cred ca sunteti egoisti, stai linistita!
Vad ca momentan nimeni nu a mai avut nevoie de noi...
Oricum, vad ca unii nu stiu sa sune decat cand au nevoie de ceva, in rest un telefon de genul: ce faci? mai traiesti? nu stiu sa dea...

ras Pai te intreaba daca mai traiesti cand te suna sa vada de bani hohot . Cred ca vor sa faca economie la telefon sic
Kiki
Scris: Sunday, October 29, 2006 7:55 AM
Nivel

AdrianaC wrote:

ras Pai te intreaba daca mai traiesti cand te suna sa vada de bani hohot . Cred ca vor sa faca economie la telefon sic

hohot hohot hohot
dya
Scris: Sunday, October 29, 2006 8:49 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 5/12/2006
Apropo de cautat doar atunci cind au nevoie de ceva....stai linistita ca este plina lumea de astfel de persoane. Cind eram prin clasele a IX-a , a X-a nu mai stiu exact avea mama niste "prietene" care veneau pe la ea doar cind aveau nevoie de ceva iar mama fiind o doamna nu le-a zis nimic pina intr-o zi cind m-am enervat si in momentul cind una dintre ele a aparut la usa am intrebat-o cum de a venit pe la noi de data asta de ce mai are nevoie.... A ramas fara cuvinte si de atunci nici nu a mai venit.Binenteles ca mama a zis sa nu mai fac asa ceva dar totusi am scapat-o de o "prietena" care defapt era prietena doar cind avea ea nevoie de ceva.
Cit despre neamuri exact asa face si cumnatul cu cumnata mea...vin pe la noi sau ne suna doar daca au nevoie de noi in rest nici macar de ziua lui Marius (ca doar sunt frati) nu suna. Asa ca eu sunt invatata cu astfel de persoane si mai bine ajut o persoana straina de la care nu ma astept la nimic decit astfel de persoane false.
Na ca m-am intins cu vorba...ras
Ema
Scris: Sunday, October 29, 2006 12:21 PM
Nivel: Guest

Dya, cind am citit post-ul tau mi se parea ca l-am scris eu ras

Am multe experiente cu persoane " aprofitatoare"
Cind eram in Romania, nu aveam multe posibilitati financiare si multe persone din familie ne priveau cam de sus pe mine si pe maica-mea!
Nu am avut niciodata ajutor din partea lor, de nici un tip.

Cind viata mea s-a schimbat si am adus-o si pe mama definitiv aici, stiti citi "prieteni" am avut pe neasteptate? Si cite persoane din familie au devenit peste noapte extrem de "apropiate noua"?

Dar toti vroiau sa-i chem, sa-i invit , sa le trimit, sa-i ajut , sa le dau, sa le gasesc servici, barbati....etc...etc..

Un pic am ajutat, am trimis...etc...dar cind am vazut ca eram considerata "sac fara fund"...si era normal sa-i ajut ca doar de...
eram in Italia...am zis basta!

In fond sotul meu munceste pentru a cistiga salariul si eu nu pot sa-l risipesc prosteste in dreapta si in stinga!
Asa mai era o "cunostinta " de-a mamei mele, care se dadea drept prietena! A batut-o la cap pe maica-mea cu telefoanele vreo 10 ani,
cu aceleas discursuri....s-o aduca aici, s-o invite....mai nou scosese versiunea " Vai ce mi-e dor de tine si nu mor pina nu te vad"
pina cind o data am prins-o eu la telefon si i-am zis citeva de nu i-a mai trebuit! ras maseluta

Sint de acord cu ajutorul, mai ales reciproc.
Noi avem aici o familie prietena, Debora si Alessandro pe care ne putem baza in orice moment in caz de necesitate, dar e reciproca treaba!
Stiu ca ei sint pentru noi in caz de nevoie dar si noi sintem pt ei!

Apropo Dya, de ceea ce povesteai de doamna care se arata numai cind avea nevoie de ceva; eu am aici , vecina o familie care are o servitoare din Timisoara, eu la inceput mai vorbeam cu ea, ca saraca ii era dor sa vorbeasca romaneste, ii mai dadeam cite un cadou pt fiica-sa...azi o bluza, miine un ruj...tot asa...
si se invatase...ca a ajuns sa ma intrebe de la distanta" azi ce-mi aduci?"...stiti cum i-am taiat imediat greata...am terminat orice relatie cu ea!

Revenind la subiect, si eu cred ca pe primul post esti tu si familia ta
Kiki. Intii trebuie sa te gindesti la necesitatile voastre in termeni de bani, de timp....
Si apoi vin toti ceilalti!
Si numai daca nu este in defavoarea familiei voastre ajurorul pe care-l vor ei....
Nu se trateaza sa fii egoista, ci realista!

pupici flowers
Kiki
Scris: Sunday, October 29, 2006 4:34 PM
Nivel

Multumesc pentru sfaturi, dragelor! pupici
MNiko
Scris: Wednesday, September 5, 2007 10:49 PM

N-as vrea sa mai deschid un topic separat pentru problema mea, asa ca o sa scriu aici pt ca am nevoie de sfaturile voastre. O sa incerc sa va spun pe scurt care e problema. N-o sa intru acum in amanunte pt ca povestea ma macina prea mult atat pe mine cat si pe alte persoane dragi mie.
Nu stiu daca v-am spus, dar tatal meu a murit acum trei ani si jumatate. Moartea lui nu numai ca a lasat un gol imens in viata noastra, dar a dus la o ruptura mare intre rudele mele: pe de o parte mama cu sora mea, iar de cealalta fratii si surorile tatalui meu. De curand mama mea a facut o alegere in viata cu care nu prea e nimeni de acord(pe bunicii mei i-a mahnit foarte mult). Eu incerc sa ma obisnuiesc cu alegerea ei desi nu imi place, dar nici nu vreau sa-i dictez eu cum sa-si traiasca viata.
De ieri unul din verii din partea tatalui meu a venit pe la mine. Nu e prima data cand imi face o vizita, deci nu mi s-a parut nimic suspect in asta. Am observat oarecum un comportament mai ciudat, dar am pus totul pe baza stresului meu legat de operatia bunicului (e bunicul din partea mamei). In seara asta varul meu s-a retras sa doarma foarte devreme. N-am avut nimic de obiectat pt ca mi-am zis ca e foarte obosit. Insa dupa vreo ora si jumatate de cand s-a retras, Cristina a umplut pampersul si eu uitasem sa iau scutece din camera cealalta. Crezand ca doarme am intrat foarte incet mi-am luat ce trebuie si am dat sa ies. Nu mica mi-a fost mirarea (si sperietura) cand l-am auzit pe varul meu vorbind infundat cu nasul in perna. Am crezut ca vorbeste in somn, dar apoi am realizat ca vorbeste la telefon.
De atunci tot am sentimentul ca a venit sa ma spioneze, sa afle detalii despre mama. Poate ca sunt paranoia, poate ca mi se pare, dar au mai fost cateva evenimente azi si ieri carora atunci nu le-am dat importanta desi le observasem, dar care acum imi dau de gandit.
Nu stiu ce sa fac si ce sa cred. Eu mereu ma simt prinsa la mijloc intre cele 2 tabere din familia mea.
kali
Scris: Thursday, September 6, 2007 6:59 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
Sfatul meu e sa nu te simti datoare sa rezolvi problemele altora si nici nu cred ca e cazul sa te simti prinsa la mijloc. Evita sa comentezi situatia in fata oricui altcuiva inafara de sotul tau-sa zicem-, care e oarecum in afara problemei si iti poate da un sfat obiectiv in cazul in care simti nevoia sa te "descarci".
Daca tu crezi ca varul a venit sa spioneze (inteleg ca voi nu stati cu mama ta?) nu cred ca are cum sa afle ceva decat daca nu-i dati voi ocazia. Si chiar daca e asta scopul... si ce? Doar nu sunt secrete de stat, iar atata vreme cat mama ta a facut o alegere, cred ca si-o asuma.
Sunt adulti: lasa-i in pace cu tot cu certurile si conflictele lor si vezi-ti de treaba ta... ca la o adica tot ala care vrea sa impace pica prost.
mommy
Scris: Thursday, September 6, 2007 7:17 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 11/18/2006
kali wrote:
... ca la o adica tot ala care vrea sa impace pica prost.

Asta e si parerea mea. Pastreaza distanta fata de conflict, nu te lasa atrasa in discutii, iar daca ti se cere de-a dreptul sa intervii, spune clar ca nu e treaba ta. Si atunci nici nu va avea nimeni ce spiona. Hai nu te mai stresa!flowers
MNiko
Scris: Thursday, September 6, 2007 7:22 AM

Oana de mult nu mai incerc sa-i impac. Nu sunt de acord cu multe din lucrurile care le fac cand unii cand altii, dar fiecare e stapan pe viata lui si eu ii accept ca atare. Inainte am fost o famile unita si eu vreau sa pastrez legatura cu toti, si de multe ori m-am simtit pusa la microscop si de unii si de ceilalti. Acum ma doare cel mai mult faptul ca bunicii mei sufera, acei bunici care mi-au fost alaturi intotdeauna si m-au ajutat cu tot ce au putut ei.
De discutata situatia in sine eu aici nu am cu cine s-o discut si nici varul meu n-are de unde sa afle detalii de aici. M-am simtit prost si revoltata aseara cand am realizat cheastia asta, dar acum dupa o noapte de somn/gandire fac si eu ca tine: si ce daca asta a fost scopul vizitei lui. Sa-i fie de bine ce a putut sa afle. Si ca sa fiu sincera, detalii mai "suculente" despre situatia repectiva cred ca se stiu deja in Buzau(acolo stau toti) nu aici la mine. Eu probabil stiu mult mai putine decat sunt in realitate.
Kiki
Scris: Thursday, September 6, 2007 7:45 AM
Nivel

Eu i-as arata usa. Du-te, nene, si spioneaza in alta parte. NU sunt genul sa stau mereu sa ma uit peste umar, vai cu cine vorbesc, sa nu auda cutarita sau vai sa fiu atenta ce zic, sa nu cumva sa scap nu stiu ce. Afara!
Cum ziceau si fetele, mama ta e adulta si daca ia o decizie in ceea ce o priveste si-o asuma. Cui ii convine, bine, cui nu, iara bine.
AdrianaC
Scris: Thursday, September 6, 2007 3:34 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

MNiko, eu cred ca daca era cum ziceai tu, cu siguranta nu l-ai fi auzit vorbind. Ori ar fi inchis imediat telefonul, ori l-ar fi lasat sub perna deschis si nu ar mai fi vorbit la el.

Poate ca de fapt nu spioneaza pe nimeni si nimic, cu atat mai mult cu cat tu spui ca nu la voi sunt toate informatiile de care ar avea poate nevoie.

Eu zic ca ar trebui sa ii oferi omului "prezumtia de nevinovatie". Pana si cel mai mare criminal e considerat nevinovat pana nu i se dovedeste vinovatia.
MNiko
Scris: Thursday, September 6, 2007 4:38 PM

AdrianaC wrote:
MNiko, eu cred ca daca era cum ziceai tu, cu siguranta nu l-ai fi auzit vorbind. Ori ar fi inchis imediat telefonul, ori l-ar fi lasat sub perna deschis si nu ar mai fi vorbit la el.

Poate ca de fapt nu spioneaza pe nimeni si nimic, cu atat mai mult cu cat tu spui ca nu la voi sunt toate informatiile de care ar avea poate nevoie.

Eu zic ca ar trebui sa ii oferi omului "prezumtia de nevinovatie". Pana si cel mai mare criminal e considerat nevinovat pana nu i se dovedeste vinovatia.

1. L-am auzit vorbind cand ieseam din camera, deci el credea ca nu aud.
2. Eu intradevar nu detin informatiile pt ca am o relatie destul de proasta cu mama mea, dar acest lucru rudele celelalte nu-l stiu pt ca nu ma duc sa ma vait de ea sau s-o barfesc in fata lor.
3. Asa mi-am zis si eu ca poate nuspioneaza nimeni nimic, ca sunt doar impresii de-ale mele. Nici acum nu bag mana in foc ca a fost asa sau altfel. Ma intreb de ce oare cand a venit zicea ca sta pana duminica si totusi a plecat de azi(eu nu i-am zis nimic, absolut nimic)

In fine, episodul acum e consumat. Ma mai macina, dar o sa trec si peste asta. Am altele probleme momentan ca sa ma mai gandesc la niste impresii. Multumesc tuturor pentru sfaturi.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.