Ce sa fac? Vreau un sfat...
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Scris: Wednesday, October 4, 2006 4:00 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Probabil, daca nu chiar sigur, v-ati aflat si voi cel putin o data in situatia mea. Concret, care e treaba.
Eu m-am saturat de prieteni si de rude, care abuzeaza de bunul nostru simt si de disponibilitatea noastra de a-i ajuta. Uita ca si noi suntem o familie si avem si noi problemele noastre de rezolvat.
Daca ne suna cineva si la miezul noptii ca are nevoie de ajutor, ne imbracam si mergem. Daca ne cer bani imprumut, de unde de neunde, mereu am dat. Au avut problemele cu casele la inundatii, i-am primit saptamani in sir la noi. Dar acum chiar ca nu mai pot. Nu au avut ce manca, au avut un loc la masa noastra....Si exemplele pot continua.
Nu vreau sa ma intelegeti gresit, ca nu vreau sa ajut pe nimeni, ca nu e asa....
Azi cand aveam atatea de rezolvat, bineinteles ca altii au nevoie de ajutor.
Nici macar unul niciodata nu intreaba cuvantul magic: POTI? Nici unul nu ne sare in ajutor atunci cand la randul nostru avem nevoie (bine, nu chiar nici unul, dar foarte putini....)
Stiti cum se zice...esti prea bun, esti luat de prost.
Eu nu mai vreau sa fiu luata de proasta.
Cum sa fac? Ce sa fac? Nu putem spune NU in fata...nu ii putem refuza pentru ca intotdeauna problemele noastre sunt mai mici si imi este jena sa ii refuz....
Dati-mi un sfat, va rog, ca nu mai pot. banghead
Alina
Scris: Wednesday, October 4, 2006 4:20 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 3/27/2006
Ba da, Cris, eu zic ca ii poti refuza, de ce sa nu poti? De ce sa-ti fie tie greu si lor bine? Am dreptate sau nu?
A ajuta e foarte frumos, dar totul pana la un punct, cel putin asa zic eu.
Kiki
Scris: Wednesday, October 4, 2006 4:37 PM
Nivel

Totul are o limita, sunt de acord cu tine, Alina. Dar eu ma simt vinovata daca ii refuz...ma gandesc ca m-au ajutat si ei si nu pot sa nu ii ajut si eu....
kali
Scris: Wednesday, October 4, 2006 4:52 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
Eu, daca nu as avea disponibilitatea de a ajuta, as gasi scuze pertinente, in asa fel incat nici ei sa nu se supere si sa ies si eu basma curata. Vorba aia, familie aveti, casa, copil, deci lucruri ar fi de facut o mie.
Acum, depinde si de persoana care are nevoie de serviciile voastre. Daca este una foarte apropiata (de ex. frate), parerea mea e ca se poate discuta sincer, astfel incat sa se regleze lucrurile.
Cu cei mai indepartati e mai greu, pentru ca trebuie multa diplomatie.
Maria & Mario
Scris: Wednesday, October 4, 2006 6:10 PM
Nivel

Inregistrat: 2/13/2006
Hm, daca depaseste orice urma de bun simt si se tot invita si tu sari : pune-te masa ! Atunci sa stii ca nu prea exista un NU delicat. Trebuie sa fiii doar directa si sa gasesti scuze mai de fiecare data. Rezultate vor fi, dar in timp. Nu pot ...., ca trebuie sa ma duc ...undeva ! Nu am ca tocmai am dat .... cuiva....sau am cumparat lui Dav ceva. Sau : vin sarbatorile si avem nevoie de..... X. Incet, incet se vor linisti . Daca stii ca nu ti se deschide, nu mai bati ( la usa ).

Si disponibilitatea voastra vis-a-vis de problemele tuturor trebuie sa scada. Stii ca te suna sa iti solicite ceva..... spui ca esti ocupata momentan si nu poti sta la discutii. Taie macaroana din scurt si gata.

Sper sa nu te consumi din motive de genul asta. Nu se merita. Mai ignora, mai trecere si tu cu vederea. Ocupa-ti mintea cu altele si nu pune la suflet ce cred / gandesc ei !
Kiki
Scris: Wednesday, October 4, 2006 6:13 PM
Nivel

Usor de zis...de cate ori nu am zis asa: ca gata, nu mai raspund la telefon, ca nu ii mai ajut tot timpul....Cred ca i-am invatat rau...plans
Maria & Mario
Scris: Wednesday, October 4, 2006 6:15 PM
Nivel

Inregistrat: 2/13/2006
Kiki wrote:
....Cred ca i-am invatat rau...plans

Tot invatul are si dezvat. Uite ce de treaba ai. Tine-te de decizie , ca vin sarbatorile si probabil deja unii isi planuri pe ajutnono orul vostru !
Kiki
Scris: Wednesday, October 4, 2006 6:18 PM
Nivel

Uite la partea asta cu sarbatorile nici nu m-am gandit. O sa incerc sa refuz finut data viitoare (daca am treaba sau daca nu e extrem de importanta problema lor) sa vad cum reactioneaza si mai ales sper sa nu am mustrari de constiinta eu...ca constiinta asta a mea, fir-ar sa fie, nu doarme deloc. nervi
kali
Scris: Wednesday, October 4, 2006 6:29 PM
Nivel

Inregistrat: 5/27/2006
Kiki, parerea mea e ca nu se prea impaca mustrarea de constiinta si faptul ca te deranjeaza desele lor ''s.o.s.-uri''., deci ar trebui sa cugeti intai, sa vezi care dintre ele are mai mare ecou (sau consecinte).
Asadar, te hotarasti: ori ii ajuti, dar nu mai ramane loc de frustrari, ori nu, dar lasi constiinta la usa... blocului.
mihaela75
Scris: Wednesday, October 4, 2006 7:24 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/22/2006
Nu e rau sa ajuti, nu conteaza pe cine si nu conteaza daca efortul iti va fi recunoscut.Poti sa ajuti doar asa ,pentru simplu motiv ca D-zeu ti-a dat ceva mai mult.Poate de asta ti-a dat sa te puna la incercare si daca nu ajuti intr-o zi iti va lua totul.Ajuta neconditionat daca poti ca intr-o zi poate iti va veni tie randul sa ceri ajutoroareEu nu cred ca e o limita in a ajuta pe cineva ci trebuie sa te bucuri ca esti in stare sa daruiesti.Mai gandeste-te inainte de a refuza un om care nu are ce manca si-ti cere sau unul care la 12 noaptea are nevoie de tine( poate si ei ar vrea sa doarma linistiti si sa nu aiba nevoie de tine)sau care a ramas fara casa ca i-au luat-o apele.Nu cred ca esti luata de proasta daca ajuti.Vad ca rescunosti ca problemele voastre sunt mai mici...bucura-te si roaga-te la D-zeu sa nu ai tu nevoie de ajutor ci sa ramai cea care ajuta.Eu zic sa-ti asculti inima.angel
dya
Scris: Wednesday, October 4, 2006 8:05 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 5/12/2006
oare Este foarte greu sa-mi dau cu parerea pentru ca doar tu poti sti daca aceste persoane merita sa fie ajutate. Eu inteleg sa ajuti mai ales daca poti si problemele sunt foarte serioase insa nu mi se pare corect ca din asta sa se faca o obisnuinta.cry Din pacate pe lumea asta exista si oameni care sunt lipsiti de bunul simt si care decit sa faca ceva pentru ei insusi prefera sa cerseasca ajutor din alta parte.angry Ei bine astfel de oameni odata ce dau peste un om dispus tot timpul sa-i ajute profita din plin si fara jena. Ii ajuti odata , de doua ori hai chiar de trei ori insa ce te faci...ii infiezi ?what Apropo sotul tau ce parere are,poate o discutie deschisa cu el pe aceasta tema te va ajuta sa iei o decizie corecta.cry Am inteles ca daca poti sa ajuti si nu o faci este pacat de la Dumnezeu insa in momentul cind cei pe care ii ajuti nu se gindesc nici un pic la cel care-i ajuta atunci sa ma ierte Dumnezeu insa nu merita ajutor.Daca tu ai mai putine probleme decit ei asta nu inseamna ca trebuie sa te simti vinovata.nono
Sper sa iei cea mai buna decizie . pupici
Kiki
Scris: Wednesday, October 4, 2006 8:31 PM
Nivel

Dya, Lucian crede la fel ca mine, sare in ajutor atunci cand i se cere. Amandoi avem aceeasi parere in privinta ajutorului dat, avem aceeasi bunavointa de a ajuta.

Mihaela, nu ajut ca sa mi se intoarca ajutorul, ajut pentru ca asa simt eu. Dar parca nu am timp suficient pentru noi, parca nu stam destul impreuna ca si familie ma refer, tot timpul trebuie sa facem lucrurile separat si nu impreuna. Nu sunt geloasa ca beneficiaza altii de compania lui, Doamne fereste, ci pur si simplu vreau sa traim clipa, sa nu regretam mai tarziu ca am pierdut timp pretios. Sunt zile in care Lucian nu isi vede copilul, fiind plecat sa ii ajute pe altii...si cred ca ai idee ce e in sufletul lui.
mihaela75
Scris: Wednesday, October 4, 2006 9:11 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/22/2006
Aaa, asta era problema.Da, aici ai dreptate.Trebuie sa iei masuri .Una e sa-ti vina la usa sa-ti ceara ajutor si alta e sa ai omul plecat o zi intreaga sa ajute pe la vecinioarePolologhia mea de mai sus nu se potriveste in cazul tau.Trebuie sa vorbesti cu el sa incetati cu practica asta. toanerele
Miri
Scris: Wednesday, October 4, 2006 9:34 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
Kiki, un proverb spune"cui dai un deget, iti va lua toata mana"!
Eu cred ca doar de voi doi depinde sa impuneti niste limite.Pina unde si cine are nevoie, intr-adevar, de ajutor!
E greu sa renunti a sari sa ajuti, la primul tiriit de telefon si la primul s.o.s, dar va trebui sa faci asta, pentru linistea caminului tau!
Nu pot decit sa-ti urez mult succes, sa iti implinesti dorintele si sa-ti linistesti constiinta(una peste alta, chiar nu ai de ce sa te simti vinovata!)
AdrianaC
Scris: Thursday, October 5, 2006 12:11 AM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Kiki, daca persoanele despre care vorbesti nu si-au facut un obicei ca din comoditate sa apeleze mereu la ajutorul vostru, atunci ii puteti ajuta cand va solicita, dar in limita timpului disponibil si in ordinea prioritatilor tale, nu ale lor. Fiecare are niste prioritati si nu intotdeauna prioritatile unora corespund cu ale altora, fie ele si rude sau prieteni.

Deci, din punctul meu de vedere, pentru mine conteaza intai casa mea si familia mea, apoi daca mai raman resurse (timp, bani, putere fizica si psihica) vad ce pot face cu ele.

In niciun caz nu voi pune pe primul loc altceva.
Dar asta sunt eu.

Cum ai putea face? Sau mai bine zis cum as face eu? Cam cum a zis Maria&Mami. ras

Daca sunt sunata la 12 noaptea ca nu stiu cine a patit nu stiu ce si trebuie sa merg acolo, as vedea intai care e gravitatea situatiei si as pune in balanta acest aspect cu faptul ca a 2-a zi sotul meu merge la serviciu si trebuie sa fie odihnit, nu alergat toata noaptea. Daca insa Doamne fereste ar fi o chestie foarte urgenta si importanta, probabil ca as acorda tot sprijinul necesar.

Cine nu isi doreste sa stie ca la o adica pot conta pe cineva? Toata lumea si-ar dori asta. Mai rau este insa cand altii pot conta mereu pe tine, dar tu nu poti conta niciodata pe nimeni.

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.