Ce parere aveti?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
bereea
Scris: Wednesday, February 24, 2010 8:12 PM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
Astazi am vazut la tv o emisiune despre cel mai puternic copil din lume, adica Giuliano Stroe. Pe langa tatal copilului a fost invitat in emisiune si doctorul oficial al echipei nazionale de gimnastica care a incercat sa-l convinga pe acesta ca ceea ce face cu baietelul lui nu este tocmai sanatos.Copilul - in varsta de 5 ani - ridica deja haltere de 7 kg, are niste munschi impresionanti.Tatal a demonstrat si cu cel hraneste pe copil , adica mezeluri, grisine, etc.Considera ca are nevoie de carne , adica de proteine ca sa i se poata dezvolta masa musculara.
Este stiut ca pentru un copil asa de mic efortul nu este bun pentru ca nu ii permit sa se dezvolte.
De asemenea cred ca tatal isi satisface dorintele sale incercand sa faca din copil ceea ce face?Este corect ca un parinte sa-si impuna vointa in fata unui copil atat de mic, stiind sau poate nu ca ar putea sa-i dauneze mai tarziu?

http://www.youtube.com/watch?v=Pv8fBEDCXL0
Anelise
Scris: Wednesday, February 24, 2010 8:37 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/4/2008
Am vazut emisiunea alaltaieri parca! ... Nu stiu, poate mi se pare mie, dar eu vad un copil trist. Sau poate mult prea matur pentru varsta lui. ... E posibil, asa cum ai spus si tu Bereea, ca tatal sa incerce prin fiul sau sa obtina ceva dupa care poate el a tanjit la un moment dat si nu s-a putut. S-ar putea sa gresesc! Referitor la cea de-a doua intrebare, nu, nu cred ca este corect ca un parinte sa se impuna, mai mult daca tot apar persoane avizate si-ti spun ca nu faci bine un lucru. ... A fost invitat si un instructor de fitness care avea dreptate in ce spunea. Incerca sa-l convinga pe tata sa faca ceva cu talentul copilului, nu sa se rezume la a face niste exercitii si a ridica greutati. Gimnastica, de ex. Adica sa faca ceva concret si mult mai frumos si sanatos. Am vazut ca singurul tel al tatalui e sa doboare nu stiu ce recorduri si atat. ... Si sa ma ierte Dumnezeu, dar eu m-am speriat cand i-am vazut mainile. Copilul acesta de fapt nu arata a copil si are doar 5 ani! ... Repet, m-a cam intristat emisiunea pe care mai mult am auzit-o si am mai tras cate un ochi, dar a fost de ajuns!
bereea
Scris: Wednesday, February 24, 2010 8:45 PM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
eu am fost revoltata de-a dreptul.si mi s-a parut ca acel copil a stat prea cuminte pe canapeaua aceea.Era atat de linistit.Pai Ale a mea n-ar fi stat atat fara sa se miste pentru nimic in lume.
In al doilea rand, parintii lui mi s-au parut niste oameni cu educatie putina.Mama copilului vorbea facnd mari dezacorduri si nici tatal nu mi s-a parut mai presus.
raly
Scris: Wednesday, February 24, 2010 9:03 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 12/17/2007
Nu am vazut emisiunea,da am urmat acum linkul dat de Bereea,si am gasit si altele!Sa nu va zic ca am ramas stupefiata!Doamne nu ma lasa!Ce fac oamenii ca sa iasa in evidenta!Referitor la intrebarile tale Bereea e foarte clar de ce face tatal asta,in primul rand cred ca-si doreste ca prin copil sa obtina ceea ce el nu a obtinut niciodata,si nici nu va obtine vreodata!Sa fie corect ca-si impune vointa?banghead banghead Cum naiba sa fie corect?In primul rand copilul ala la 5 ani nici nu judeca daca ce face e bine sau nu,si ca sa faca la 5 ani asa ceva de cand crezi ca a inceput antrenamentul?Eu zic ca tatal asta e nebun!Nu-si da oare el seama ca poate afecta viatza intreaga a copilului,ca acest copil s-ar putea sa nu mai creasca?Hai sa fim seriosi care tata l-ar lasa pe un copil de 4 ani sa ridice haltere de 8 kg intr-o mana?Va zic eu...e nebun de legat!

ingerash
Scris: Wednesday, February 24, 2010 9:17 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
Acest copil e atat de tristcry ...nu-mi place ceea ce face,ceea ce face tatal lui din elclosedtopic bataus bataus bataus
Anelise
Scris: Wednesday, February 24, 2010 9:21 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/4/2008
raly wrote:
Va zic eu...e nebun de legat!

Sa stii! bravo Repet, mi-a lasat un gust amar! pale
Bereea, ai dreptate! thumright Nu e un copil fericit, exact ce spuneam si eu, si se vede de la km distanta! uff Si probabil nici dezvoltat normal nu e, nici fizic, dar nici emotional! plans
monique
Scris: Wednesday, February 24, 2010 9:22 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/15/2006
Da, am vazut si eu emisiunea... aproape mi-a venit sa plang de mila lui... Cineva ar trebui sa-i scuture pe parinti, vreo autoritate, ceva...
rodica83
Scris: Wednesday, February 24, 2010 9:42 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 4/30/2008
E ciudata situatia, mie nu-mi place deloc, chinuie copilul banghead
sweet angel
Scris: Wednesday, February 24, 2010 10:47 PM
Nivel

Inregistrat: 1/6/2010
am vazut si eu filmatele de pe you tube, al doilea cel cu halterele e mai trist ,se vede ca nu mai poate sa ridice 8kg intr-o manuta dar ii mai pune apoi 10 kg si ii repete incontinu hai,hai, mi-e mila de copil.cry
delfinasa
Scris: Thursday, February 25, 2010 2:12 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
L-am vazut si eu pe pusti la Maruta aseara. Ce sa zic, am fost foarte impresionatawhat! La fel ca si voua, mi s-a facut mila de copil. La cat de gingas arata, frumos foc si cumintel, ce antrenamente dure face pentru varsta de 5 anisori! Dar se vedea clar ca nu depunea un efort extraordinar sa execute exercitiile respective.
Mie altceva mi-a atras atentia: expresia fetei...nu a zambit deloc! Si parca taica-su a spus ca nu a plans si nu a ras niciodata, ceea ce ma duce cu gandul ca ar fi cazul de o discutie cu un psiholog oare.
shirel
Scris: Thursday, February 25, 2010 8:25 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 7/22/2007
Parerea mea ca acesti copii sunt niste copii torturati de proprii parinti.Si mie din greseala mi-a iesit sa vad emisiunea lui Marutza si vreau sa spun ca ma lasat fara cuvinte.Eu totusi cred ca legea si ocrotirea copilului ar trebui sa ia aici masuriile necesare.Greseala o face si mass media fiindca invita acesti oameni ca sa-si arete prostia.
Nimeni nu va putea afirma vreodata ca un copil de 5 ani placerea lui este de a ridica greutati si asta din propia lui dorintza ,este ceva absurd.Fiecare parinte are un plan cu copilul lui,un vis neralizat de dansul si foarte dorit.Este incredibil si nimic atragator sa vezi asa ceva ,Baietelul acesta risca sa devina ipotent si chiar sa moara la o varsta foarte tanara,nu are o crestere normala si o dezvoltare normala,este altceva cand el insusi se naste cu o putere supranaturala (fiindca exista si copii din astia )dar asta este altceva.
Eu una in cazul acesta as condamna parintii exact ca parintii care-si maltrateaza copii,drept va spun nu vad nici o diferentza in ambele cazuri.
La fel se intampla si cu copii de la circ din China ,de la o varsta foarte mica sunt supusi la exercitii complicate,batai si tinuti pe regim special.
Sa le fie rusine parintiilor ,asta le pot transmite pe mine una nu ma fascineaza cu nimic tot ceea ce face baietelul.
Fluturas
Scris: Thursday, February 25, 2010 9:34 AM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 11/22/2006
pur si simplu nu ma pot uita la tot filmuletul....mai multe cuvinte nici nu am
snowdrop
Scris: Thursday, February 25, 2010 10:16 AM
Nivel

Inregistrat: 3/26/2007
Eu nu am vazut emisiunea (am vazut promo si nu mi-a trebuit mai mult). Nu pot urmari nici filmulete postate. Am citit ce ati scris voi si deja m-a luat o stare de rau. Mi-e mila de copil, e atat de nefericit, lipsit de copilarie! Pacat! Referitor la parinti ... le-as lua copiii (am inteles ca mai au unul)!!!
Maria & Mario
Scris: Thursday, February 25, 2010 1:09 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 2/13/2006
Ar trebui sesizata Protectia copilului , parintilor le-ar trebui un drastic control psihiatric. Copilul ala nu are copilarie ! Nu stie sa se joace, sa rada , sa fie spontan ! Pentru fiecare raspuns ii cauta privirea tatalui sa vada daca ii da acordul sa raspunda , sa vada daca l-a multumim replica lui !
Nivelul lor intelectual oricum e mediu , spre spre slab !
Ce e trist e ca nimeni nu prea poate face ceva radical sa le deschida ochii !
Chiar tatal spunea ca si el de mic facea sala cu unchii lui insa nu a fost strunit sa munceasca mai mult ca .... mama mama ce ar fi facut el .... Asa ca e clar - incearca sa isi satisfaca orgaliul propriu prin copil , fara a-i lasa acestuia dreptul sa decida.
Poate ca intradevar , un sport care sa ii foloseasca talentul l-ar ajuta !
Pacat de puiutzul ala de copil, ca nici sa zambeasca nu poate !

Eu una l-as supune pe ta-su la programul impus copilului , la regimul alimentar , la strictetea si severitatea de care are parte copilul sa vedem cat rezista . Poate poate asa se trezeste !
cute_babies_of_mine
Scris: Thursday, February 25, 2010 1:37 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 4/4/2006
Nuuuu, protectia copilului nu se sesizeaza acum! Ei aveau treaba acum un an, doi, cu Cleopatra Stratan ca e nefericita si nu are copilarie! toanerele
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.