Ce ma sfatuiti?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Scris: Thursday, October 5, 2006 4:47 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Pe 18 noiembrie Andrei implineste 1 anisor si cel putin pana acum, este in continuare alaptat, si chiar foarte des, poate mult prea des (ma refer la faptul ca peste zi mananca in afara de 3 mese de mancare efectiva inca vreo 4 mese de lapte - nu neaparat f mult cantitativ, dar oricum, minim 100ml/masa plus inca 3-4 mese de lapte peste noapte).

Eu am in continuare lapte foarte mult si cred ca o sa mi am o buna bucata de timp.

Ma bate gandul sa incep sa il intarc treptat pe la 1 an, astfel incat pana la 1 an si 2 luni sa il trec pe laptic Dorna sau Milli.

Oare fac bine ce fac sau e mai bine sa ii mai dau, daca tot am atata lapte.
Si daca e bine sa ii mai dau, cam pana la ce varsta sa ii mai dau?

Maria & Mario
Scris: Thursday, October 5, 2006 4:56 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 2/13/2006
Adri, continua cat rezistu tu mai mult. E pacat sa irosesti asa bunatate ..... dar ! Nu oricine se poate bucura de ce ai tu !

Daca Andrrei implineste 1 an jumatate si tu tot ai..... atunci poate ca e cazul sa te gandesti si la alte variante.

Plus ca Joiana nu are laptele nici pe departe la fel de bun ! Crede-ma !

Pupici
Roxanel
Scris: Thursday, October 5, 2006 5:38 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/13/2006
Sunt pro alaptatului dar poate ar trebui sa luam in considerare si aspectul emotional al mamei si copilului atunci cand se doreste incetarea. Cu cat este mai mare un copil cu atat despartirea emotionala va fi mai grea pentru copil. Sunt pro pentru alaptare dar nu mai mult de 1 an.
kali
Scris: Thursday, October 5, 2006 6:00 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
Sunt in totalitate de acord cu Roxanel... aceeasi idee o aveam si eu in minte.
Alina
Scris: Thursday, October 5, 2006 6:54 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 3/27/2006
Emotional e extraordinar de grea intarcarea, cel putin pentru mine asa a fost. Daca ai de gand sa te intorci la serviciu, e cazul sa te gandesti la intarcare, daca nu, eu te sfatuiesc sa-i dai linistita cat mai mult. pupici
mihaela75
Scris: Thursday, October 5, 2006 7:58 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/22/2006
Eu sunt de parere sa alaptezi in continuare doar daca te simti in stare, daca nu esti prea obosita.Daca simti ca te lasa puterile e timpul sa pui capat, un an e mai mult decat suficient.firstprize
danab
Scris: Thursday, October 5, 2006 10:47 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 3/13/2006
Eu as fi alaptat tot un an, ca dupa aia nu mai are aceleasi calitati lapticul (de fapt, cam de la 6- 7 luni e tot mai slab, de asta si cere inca de 3 ori / noapte), doar ca Miru nu a mai vrut de la 5,5 luniplans
E greu momentul intarcarii asa ca trebuie sa o iei progresiv. Si fiindca Andrei e mare, nu-l trece pe biberon ci pe canita cu vintil, ca sa nu te chinui sa-l dezveti de biberon pe la 2 ani (nu e bun biberonul nici pentru dinti).

Oricum decizia ta va fii cea mai buna!

pupici flowers
taki
Scris: Thursday, October 5, 2006 10:50 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 2/13/2006
kali wrote:
Sunt in totalitate de acord cu Roxanel... aceeasi idee o aveam si eu in minte.

Subscriu!ras
Ely
Scris: Thursday, October 5, 2006 11:31 PM
Nivel

Inregistrat: 3/2/2006
Si eu daca era sa mai alaptez vroiam tot pana la un an nu mai mult ,acum Adriana tu stii ce este cel mai bine pentru tine si pentru bebe .pupici
AdrianaC
Scris: Friday, October 6, 2006 9:45 AM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Multumesc mult pentru sfaturi.

Nu stiu deloc ce o sa fac. Chestia e ca ma termina sculatul de 4-5 ori pe noapte ca sa manance. banghead
Ely
Scris: Friday, October 6, 2006 1:59 PM
Nivel

Daca ai introduce un biberon cu formula seara oare ar fi mai bine?nu s-ar mai trezi asa desoare
LIA
Scris: Friday, October 6, 2006 2:04 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 3/6/2006
Ely wrote:
Daca ai introduce un biberon cu formula seara oare ar fi mai bine?nu s-ar mai trezi asa desoare

Nu merge. Eu am aceeasi problema ca a Adrianei si am incercat de toate. A mea nici nu vrea sa vada biberonul, nu bea nici formula, nici ceai...
Miri
Scris: Friday, October 6, 2006 4:06 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
Adriana, eu cred ca e destul de bine ca ai alaptat pina la virsta asta.Iar daca o faci pina implineste Andrei un an, e foarte bine!
Apoi cred ca ar trebui sa incepi sa te gindesti si la tine...Ai asa de multa nevoie sa dormi si sa iti refaci fortele, pentru tine si pentru copiii tai!Andrei si Alice cresc si iti vor solicita atentia din ce in ce mai mult...O sa rezisti sa le faci fata nevoilor, daca tu vei fi la capatul puterilor?uff
Ely
Scris: Friday, October 6, 2006 11:42 PM
Nivel

LIA wrote:

Nu merge. Eu am aceeasi problema ca a Adrianei si am incercat de toate. A mea nici nu vrea sa vada biberonul, nu bea nici formula, nici ceai...

Lia asa a facut si fetita mea am crezut ca niciodata o sa accepte biberonul ,dar de foame cand am intarcat-o definitiv a acceptat tare greu dar nu a avut incotro.Poate doar atunci cand renunti sa-i mai dai sanoare

lori16ro
Scris: Saturday, October 7, 2006 7:09 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 3/25/2006
Eu sunt pentru intreruptul suptului la virsta de un an.......e foarte obositor cind ai 2 copii si laptele oricum nu- i asigura necesarul , e moft cit sa se alinte si sa stie ca stai linga el
incearca sa-i dai seara ceva pe baza de carne ( supa ) ca sa fie mai consistent.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.