Ce gatim azi -7-

Options Ce gatim azi -7-
Subiectul anterior · Subiectul urmator
marivic
Postat: Thursday, October 6, 2011 2:27 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13441
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
Eu aseara tarziu am sarmaluit ceva sarmale,ca aveam mare poftayes yes
bereea
Postat: Thursday, October 6, 2011 2:28 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22768
fugi repede cu ele la concurs
AlexandraL
Postat: Thursday, October 6, 2011 4:06 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2007
Postari: 3818
Locatia: UK
Zaza, mmm...

Eu saptamana asta am gatit supa-crema de rosii, fasole la cuptor, mancare de conopida si broccoli, musaca de cartofi cu ciuperci, briose cu mere, omleta cu cascaval.
oanamaria
Postat: Thursday, October 6, 2011 9:49 PM

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Si mie ce pofta -mi este de sarmale !
Azi am facut o mancare de spanac cu masline buna -buna!
ingerash
Postat: Thursday, October 6, 2011 10:14 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Supa de pastarnac,somon pane,piure de cartofi cu smantana.
praslea_cel_voinic
Postat: Friday, October 7, 2011 5:04 AM

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2349
Locatia: Far, far away...
AlexandraL wrote:
Zaza, mmm...

Eu saptamana asta am gatit supa-crema de rosii, fasole la cuptor, mancare de conopida si broccoli, musaca de cartofi cu ciuperci, briose cu mere, omleta cu cascaval.

Mami, tu sigur ai doi copii??? computerlove pupici
Eu bantui pe aici sa ma inspire pe weekend..saptamana asta nu am gatit nimik, am revenit le vechiul obicei de gatit in weekend mai mult, iar in timpul saptamanii mai facut pe ici pe colo cate putin...
Pofta mare!pupici
bereea
Postat: Friday, October 7, 2011 8:08 AM

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22768
Azi fac racituri din cocosul adus de tati, un tiramisu si tort de lamaie...apoi mai vedem
Maria & Mario
Postat: Friday, October 7, 2011 8:24 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Alexandra, cum faci briosele cu mere ? Vreau si eu o reteta si explicatii , please !
Eu - am facut aseara o supa de galuste si ..... le-am imprastiat taitei in toata oala ! Gospodina de mine !!!! maseluta
In rest .... lasania , mancare de cartofi cu carnaciori , salata de vinete , tiramisu ..... Tati bucatar sef ! firstprize
AlexandraL
Postat: Friday, October 7, 2011 12:10 PM

Intrat: 11/18/2007
Postari: 3818
Locatia: UK
Praslea, sigur am 2 copii, dar trebuie sa si gatesc, nu? computerlove

Maria&Mario, am gasit o reteta simpla si buna, de post chiar: o cana de zahar, 100 ml ulei, o cana de apa minerala, o cana si jum de faina, un praf de sare, un plic de praf de copt, 1 mar taiat cubulete, iar la sfarsit zahar pudra amestecat cu scortisoara. Se freaca uleiul cu zaharul (in reteta spune cu mixerul, eu am frecat cu lingura, ca sa scutesc niste ustensile de spalat sic ), se toarna treptat apa, apoi se incorporeaza faina amestecata cu sarea si praful de copt, cernute (iarasi, eu nu le-am mai cernut...), apoi se adauga cubuletele de mar. Eu am mai pus si niste coaja rasa de portocala. Se da la cuptor, la foc potrivit (180 de grade am aproximat eu), 35 de minute. Cand sse racoresc putin, se pudreaza cu zahar amestecat cu scortisoara (eu am sarit partea asta). Si gata. Sunt pufoase, dulci, merele nici nu se simt, adica fiind taiate cubulete, au timp sa se coaca.

Eu azi am facut o ciorbita de legume, chiar acum e pe foc, si am repetat briosele, insa de data asta am pus o gutuie in loc de mar, sper sa iasa bune.

Edit: briosele au iesit superbe! Deci pentru cine face reteta, daca gasiti mere acrisoare sau gutui, ies foarte bune.
serarg
Postat: Friday, October 7, 2011 6:17 PM

Intrat: 9/10/2010
Postari: 3227
Locatia: bucuresti
alexandra !ce pofta mi-ai facut
pun si eu la foc una bucata galinacee(a se citi gaina ,rasa grea,cica)
facem o supa si escalop cu ciuperci
zaza_
Postat: Friday, October 7, 2011 7:15 PM

Intrat: 3/25/2008
Postari: 2187
Locatia: rm.vilcea
Ideea de cartofi am furat-o de la Ingeras. computerlove Se fac repede si ies foarte buni!
Azi am facut pui cu fasole verde si usturoi. Poate fac maine poze. De buna a fost buna, ca a papat Matei al meu...doua linguroaie de fasole si un copanel.essen

Pentru weekend as vrea niste sarmale cu piftie(racituri adica). Sper sa-mi iasa! Ciorba cred ca o sa fac niste perisoare ca saptamana asta am avut supa de pui cu paste alfabet. Foarte bune, Matei este foarte incantat de litereras
oanamaria
Postat: Saturday, October 8, 2011 11:28 AM

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
O ciorba acra de legume cu leustean care se mananca cu smantana.
Felul 2 -mancam ceva in oras,iar desert struguri albi parfumati.
Ce ,,ieftin''am scapat !sic
miriam
Postat: Saturday, October 8, 2011 3:01 PM

Intrat: 5/17/2009
Postari: 4989
Locatia: bh
supa de pui cu teitei, sarmale, ghiveci, salata de brocoli cu maioneza si prajitura cu mere buna, buna...sa aveti pofta la bucate!!!!
Katrina
Postat: Sunday, October 9, 2011 10:15 AM

Intrat: 3/9/2010
Postari: 3455
Locatia: alaturi de primele mele iubiri
Cum vremea e asa urata,azi imi fac program de bucatarit.
Am in plan:varza cu scarita afumata,ciorba de perisoare,ciuperci cu smantana,pentru maine si pizza ,spaghete cu ciuperci si cascaval pentru azi.Desert ma mai gandesc.
ingerash
Postat: Sunday, October 9, 2011 11:36 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
zaza_ wrote:
Ideea de cartofi am furat-o de la Ingeras. computerlove Se fac repede si ies foarte buni!

Ma bucur ca va plactopai

Eu cu pofta de pastai galbene cu usturoi...am gasit la magazinul romanesc la borcan,la pranz le execut cu mujdei,piept de pui la cuptor si mamaliguta cu smantanicaChef essen
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed