Ce faci cand copilul se rataceste?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Scris: Sunday, November 12, 2006 10:18 AM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Un copil se poate pierde in multe feluri si locuri. Spaima insa va ramane aceeasi, si pentru el, si pentru tine.

Nu exista o reteta generala pentru asemenea situatii. Exemplele de mai jos trebuie adaptate in functie de mai multi factori. Printre acestia se numara varsta si temperamentul copilului vostru, eventualele afectiuni de care sufera sau tipul de comunitate, specific familiei din care face parte.

Alerta in parcul de distractii

Enunt

Sa presupunem, prin cel mai negru absurd, ca dupa o zi plina de voiosie si neastampar, sotul tau il acompaniaza mandru pe fiul vostru de 4 ani la toaleta. Pauza de pipi. Cel mare - dupa doua beri. Cel mic - dupa o mare de suc. Cinci minute mai tarziu, rosu ca un rac si mai transpirat ca niciodata, iti vezi consortul napustindu-se spre banca pe care ii asteptai: "A disparut!" Adica mostenitorul.

Prima reactie

Nu-i da in cap cu nimic si nu lesina. Nu ajuta. Respira adanc si trimite-l sa alerteze gardienii publici sau personalul de paza al parcului, daca e un parc privat. Intre timp, tu incearca sa faci calea intoarsa pe drumul pe care ati ajuns la toaleta cu pricina. Este posibil ca vreun maruntis sa-i fi atras atentia si sa se fi intors si el, precum un fluture spre draga lui lampa. Aminteste-ti daca ti-a aratat mai insistent vreun vanzator de dulciuri sau de jucarii ori vreo instalatie gen carusel sau tir cu arcul...Verifica din nou toaleta, toate usile pe care le poti deschide, vezi unde duc, indiferent de ce scrie pe ele - cel mic nu stie sa citeasca.

Ca sa nu ajungi aici

* Primul lucru pe care trebuie sa-l stie praslea este ca, in cazul in care se rataceste, e mai bine sa ramana locului pana ce este gasit. Asigurati-l ca imediat ce va veti da seama ca l-ati pierdut, veti incepe cautarile. De aceea el nu trebuie sa plece in cautarea voastra, ci sa va astepte cuminte.
* Al doilea sfat practic este sa va dotati cu fluiere pe care le puteti auzi chiar si intr-un parc aglomerat. Exersati acasa o serie de fluieraturi particulare, pentru a va distinge de alti cititori ai acestui articol, si nu abuzati de instrumentele cu pricina, folosindu-le doar in caz de necesitate.
* In sfarsit, unele voci sustin ca este bine sa-i invatam pe cei mici sa ceara ajutorul unui politist sau al unui adult respectabil. In cazul unei varste atat de fragede, este greu de crezut ca cel mic intelege prin respectabil acelasi lucru ca si tine. Iar politistii devin din ce in ce mai greu de identificat, din cauza frecventelor schimbari de uniforma. Mai bine sa dam uitarii acest sfat.

Pierdut printre solduri

Enunt

De bunavoie si nesilita de nimeni ti-ai luat puiul de numai 2 anisori si ai fugit la mall, unde ai auzit ca sunt niste reduceri teribile. Zgatia a reusit sa se desfaca de doua ori din chingile caruciorului si, a treia oara, ai facut greseala sa o lasi sa te ajute sa scormonesti prin maldarul de tricouri. Cand in sfarsit ai gasit unul pe masura ta, ridici privirea triumfatoare, te uiti in jur si... ia-ti odrasla de unde nu-i!

Prima reactie

Lasa-te jos rapid si priveste pe sub rafturi de jur-imprejur. Ai mari sanse sa depistezi piciorusele lui micute. Daca totusi nu-l vezi, striga-l pe nume si intreaba-i pe cei din jur daca n-au vazut un pui de 2 ani. Dupa cateva secunde bune de recunoastere a zonei in care v-ati aflat, renunta la orice orgolii si alerteaza seful de raion. Acesta va cere mai multor lucratori sa participe la cautare si va ordona supravegherea tuturor iesirilor.

Ponturi

* Sa nu-ti lipseasca niciodata din poseta o fotografie recenta a puiului tau. Nu uita sa notezi pe spatele fotografiei data la care a fost facuta, precum si greutatea si inaltimea micutului din momentul respectiv.
* Si nu uita, cand pleci la cumparaturi cu cel mic, nu iesiti la o parada a modei. Imbraca-l cat mai viu si mai strident, pentru a se distinge de restul produselor din magazin. Invata-te sa retii cat mai exact cu ce l-ai imbracat, din cap pana-n picioare. O descriere, cu cat este mai exacta, cu atat este mai eficienta.

Pui la apa!

Enunt

Esti singura la plaja cu bebelusul tau de 1 anisor si cu sora lui de 6 ani. Tocmai ii schimbi scutecele celui mic, in timp ce copila aduce apa pentru castelul ei de nisip. Termini de "impachetat" puiul si, cand te ridici, cea mare nu mai e...

Prima reactie

Pune raul in fata si anunta cel mai apropiat salvamar! Cu marea nu e de joaca. Mai bine o alarma falsa si o spaima fara margini, decat o tragedie ireparabila. Roaga-i si pe cei din jur sa te ajute. Poate au vazut o fetita intrand in apa. Sau o fi luat-o catre chioscul cu vata de zahar...

Cum ai fi putut preveni asta

Asigura-te ca i-ai bagat in cap o regula simpla - in apa nu se intra fara supravegherea unui adult! Si asta nu se negociaza! Dimineata cand ajungeti pe plaja, plimbati-va impreuna, pe malul marii, si ajuta-ti puiul sa-si fixeze singur reperele pentru a putea gasi, la nevoie, locul unde v-ati instalat: un steag, o reclama, un chiosc, scaunul salvamarului. In plus, doteaza-te cu o umbrela de soare multicolora, usor de recunoscut de departe. Agata de ea si un balon cu heliu sau un zmeu si vei deveni, la randul tau, un reper pe plaja.

mami.ro
sousourel
Scris: Sunday, November 12, 2006 1:37 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/18/2006
Foarte bun articol Kiki. thumright
AdrianaC
Scris: Thursday, February 1, 2007 2:16 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Pe termen lung vorbind acum, cel mai bine este sa il inveti sa stie numele, eventual adresa, daca e mai marisor si numarul de telefon al unui parinte. Bine ar fi sa va puteti alege ca numar de telefon chiar numele sau ceva usor de tinut minte de copil, ca si cuvant, pentru ca la cifre, in spaima pe care o sa o traga, se poate incurca.

De asemenea, incercati sa il deprindeti de mic sa memoreze drumul spre casa, pentru ca de pierdut se poate pierde si in parcul de langa casa sau chiar pe la magazinele din zona.

Invatati-l neaparat sa nu mearga nicaieri cu vreun strain, ci mai degraba sa stea pe loc, sau sa mearga la ultimul loc in care a fost cu Dvs, sau si mai bine, la un loc de intalnire in caz de asemenea incidente, loc cunoscut atat de el cat si de Dvs.

Poate sa sune aiurea, dar il puteti invata si sa va recunoasca fluieratul. Nu ca ar fi precum un caine, dar asta e mai usor de recunoscut si va puteti cumpara un fluier ras

Daca se pierde la metrou, tramvai sau alte cele (adica fie ramane in ele, fie pe jos), invatati-l sa stea mereu pe loc si sa va astepte sa va intoarceti sa il luati.

Cand il gasiti, desi primul impuls poate este sa va puneti cu vorba (si poate nu numai ras ) pe el, iertati-l, macar pe moment, si imbratisati-l cu caldura, pentru ca si asa a trecut prin multe emotii si mai ales bucurati-va ca l-ati regasit pentru ca in ziua de azi tot mai multi copii sunt dati disparuti si nu mai sunt gasiti uff
g_nicoleta2000
Scris: Thursday, February 1, 2007 2:22 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Sotul meu vrea in disperare sa-i cumpere o bratara speciala cu semnal Gps. Se ataseaza la mana copilului si daca este data jos te anunta imediat, este individualizata ( nu am habar cum), poti sa-i dai un perimetru in care are voie copilul sa se deplaseze iar daca iese din perimetru esti imediat anuntat.
Mi-ar place o asa bratara cand va merge la scoala singurica, cand copila este mica si permanent este sub supraveghere nu-si are rostul.
kali
Scris: Thursday, February 1, 2007 2:25 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
g_nicoleta2000 wrote:
Sotul meu vrea in disperare sa-i cumpere o bratara speciala cu semnal Gps. Se ataseaza la mana copilului si daca este data jos te anunta imediat, este individualizata ( nu am habar cum), poti sa-i dai un perimetru in care are voie copilul sa se deplaseze iar daca iese din perimetru esti imediat anuntat.
Mi-ar place o asa bratara cand va merge la scoala singurica, cand copila este mica si permanent este sub supraveghere nu-si are rostul.

Unde se gaseste asa o bratara si cat costa? Nu am mai auzit de asa ceva, si chiar m-ar interesa pentru o prietena, chiar si pentru Alexia cand va fi mai marisoara...
g_nicoleta2000
Scris: Thursday, February 1, 2007 2:28 PM
Nivel

kali wrote:

Unde se gaseste asa o bratara si cat costa? Nu am mai auzit de asa ceva, si chiar m-ar interesa pentru o prietena, chiar si pentru Alexia cand va fi mai marisoara...

Noi am vazut-o pe Discovery Science si Liv o tot cauta pe net. Promit ca daca o gaseste iti spun cum se numeste si de unde se poate achizitiona. Stiu doar ca-i facuta de americani si nu este doar un experiment ci chiar se gaseste la vanzare. Acum sa o depistam.
kali
Scris: Thursday, February 1, 2007 2:29 PM
Nivel

g_nicoleta2000 wrote:

Noi am vazut-o pe Discovery Science si Liv o tot cauta pe net. Promit ca daca o gaseste iti spun cum se numeste si de unde se poate achizitiona. Stiu doar ca-i facuta de americani si nu este doar un experiment ci chiar se gaseste la vanzare. Acum sa o depistam.

Multumesc mult. Super interesant!
g_nicoleta2000
Scris: Thursday, February 1, 2007 2:32 PM
Nivel

kali wrote:

Multumesc mult. Super interesant!

Si sa stii ca era frumusica, o bratara subtirica si usoara.
mommy
Scris: Thursday, February 1, 2007 2:33 PM
Nivel

Inregistrat: 11/18/2006
g_nicoleta2000 wrote:

Super idee. Eu i-as pune lui Mihaita cand mergem la mare, nu stiu de ce, dar sunt obsedata ca o secunda daca il scap din ochi pe plaja, se pierde sau mi-l fura cineva... O fi rezistenta la apa? oare
kali
Scris: Thursday, February 1, 2007 2:37 PM
Nivel

Miru wrote:

Super idee. Eu i-as pune lui Mihaita cand mergem la mare, nu stiu de ce, dar sunt obsedata ca o secunda daca il scap din ochi pe plaja, se pierde sau mi-l fura cineva... O fi rezistenta la apa? oare

Exact la asta ma gandeam si eu... dar daca ii poti stabili un anumit perimetru, te asezi mai departe de tarm cu posibilitatea de a te anunta cand se apropie de mare...
Eu as sta mult mai linistita stiind ca are asa ceva asupra ei; o idee super, sper sa fie si accesibila, dar poate pana vor avea puii nostri nevoie de ea aflam de unde o putem achizitiona.
g_nicoleta2000
Scris: Thursday, February 1, 2007 2:45 PM
Nivel

Uite ca nu stiu nimic de apa dar stiu sigur ca-i poti delimita perimetrul de joaca. Daca-l depaseste imediat esti anuntata, merge pe acelasi principiu ca si a celor condamnati in casa. Sigur de tot ati vazut cum functioneaza in filmele americane. Detinutul poarta o bratara la mana si daca iese din casa sau o da jos de la mana politia este imediat anuntata. Este acelasi tip de bratara cu aceleasi functiuni doar ca este pentru copii.
crista
Scris: Thursday, February 1, 2007 6:35 PM
Nivel

Inregistrat: 1/27/2007
g_nicoleta2000 wrote:

asta chiar ca e o idee foarte buna, o sa ma interesez si eu, dar daca aflii unde se gaseste te rog sa-mi spui si mie pupici
Rody
Scris: Monday, February 5, 2007 11:49 AM
Nivel

Inregistrat: 6/10/2006
g_nicoleta2000 wrote:

si pe mine ma-r interesa o bratara din asta!bounce
Roxanel
Scris: Monday, February 5, 2007 2:28 PM
Nivel

Inregistrat: 3/13/2006
Andi&Mariuca
Scris: Monday, February 5, 2007 3:09 PM
Nivel

Roxanel, multam de informatie!!! chiar eram si eu curioasa!cyclops

fetelor, 400 dolari mai e cum mai e dar... taxa de 25 dolari lunar pt service ...what
hm, tre' sa ai muuuuuuuuuuulti bani ca sa iti permiti asa ceva... si, un detaliu minor, dar de altfel extrem de important pt noi, inca balcanici dupa cum se poate vedea, nu este valabil decat in Sua si poate in UK in curand...

asadar, mi-am luat gandul de la asa ceva... este super ideea si mi se pare chiar f util.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.