ce ati face in locul meu?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
miraa
Scris: Wednesday, September 6, 2006 1:47 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/16/2006
anul acesta ar trebui sa-mi continui studiile
dar exista riscul ca sa nu pot...nu am cu cine sa-l las pe mi...al meu nu vrea sa se ocupe de el ca este prea mic si nu are rabdare, sora mea lucreaza...a zis cand reuseste va veni..mai toata lumea lucreaza si nu stiu ce sa facplans ai mei lucreaza si sunt in alt oras...de bona nu ne permitem si nici nu sunt de acord cu eauffsunt intr-o mare problema ca eu AS VREA cry cry cry cry cry
Kiki
Scris: Wednesday, September 6, 2006 2:21 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Nu te poti trece la FF? Ca asa doar la examene poate gasesti pe cineva sa stea cu el vreo 2 ore sau chiar il poti lua cu tine daca e cuminte...
georgy_adinutza
Scris: Wednesday, September 6, 2006 2:29 PM
Nivel

Inregistrat: 3/2/2006
miraa wrote:
anul acesta ar trebui sa-mi continui studiile
dar exista riscul ca sa nu pot...nu am cu cine sa-l las pe mi...al meu nu vrea sa se ocupe de el ca este prea mic si nu are rabdare, sora mea lucreaza...a zis cand reuseste va veni..mai toata lumea lucreaza si nu stiu ce sa facplans ai mei lucreaza si sunt in alt oras...de bona nu ne permitem si nici nu sunt de acord cu eauffsunt intr-o mare problema ca eu AS VREA cry cry cry cry cry

miraa , eu te sfatuiesc sa NU RENUNTI ! Continua studiile la FR sau la FF , nu poti ?
am fost si eu la un pas de a ingheta un an , atunci cand am nascut ptr ca nu m-am putut duce la examene in prima sesiune deoarece eram inca lauza , asa ca a trebuit sa dau toate examenele in sesiunea a 2 a si in sesiunea de restante , adica am dat vreo 14 examene in vreo 3 saptamani ......acum imi pare bine ca nu am inghetat anul (eu sunt la FR )

ORICE AR FI NU RENUNTA , DAK E MERGI CU MILAN DUPA TINE LA FACULTATE !!!pupici pupici pupici
leut
Scris: Wednesday, September 6, 2006 2:59 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/15/2006
De aceeasi parere sunt si eu...vezi cum faci, nu se stie niciodata ce portita se deschide...trebuie sa-ti continui studiile!
sunny
g_nicoleta2000
Scris: Wednesday, September 6, 2006 3:11 PM
Nivel

Inregistrat: 2/14/2006
Miraa ai sa gasesti putere sa treci si peste anul acesta de studii. Un an inghetat este foarte greu de recuperat si cateodata iti piere si cheful de scoala. O sa se gaseasca solutii, trebuie sa fie si alte variante. In Iasi stiu ca sunt o multime de ong-uri care ajuta mamele singure, trebuie sa gasesti si tu un centru de zi unde sa-l poti lasa pe Mi cateva ore pe zi. Centrele stiu ca sunt foarte moderne asa ca ai incredere in ele. Mult succes, iti tin pumnii.
AdrianaC
Scris: Wednesday, September 6, 2006 3:12 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Ar fi excelent daca ai putea sa iti continui studiile. Solutia insa, cred ca numai tu o poti gasi. Nu se pune problema numai de examene sau de mers la cursuri, mai sunt si unele chestii cu prezenta obligatorie (cel putin asa era cand am facut eu facultatea). In plus, iti trebuie timp si liniste si ca sa te pregatesti pentru examene, ca doar nu te duci acolo 1-2 ore si asta e tot.

Incearca sa gasesti o solutie, poate chiar o cresa?

Nu stiu ce as face in locul tau.

Mai e o varianta sa stai pana face Mi 2 anisori si apoi sa il dai la o gradinita cu program macar pana la 14:00.
Alina
Scris: Wednesday, September 6, 2006 3:57 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 3/27/2006
Esti tanara, draga mea; daca nu ai alta solutie, stai cu Milan acasa, pana la urma el e prioritatea acum, nu?
Maria & Mario
Scris: Wednesday, September 6, 2006 5:21 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 2/13/2006
Mira, nu renuntza !!!!!!

La cursuri se poate vorbi cu profesorul , chiar cu rectorul , pentru scutiri, pentru seminar sau
laborator sau ce mai ai , se poate aranja sa mergi la diferite grupe , dupa cum iti permite timpul.
Colegi sigur ai care sa te poata alimenta cu cursuri ,
Programa si carti tiparite se gasesc peste tot sigur.

Pe Milan il plasezi lui tati ( ca nu o muri doua trei ore pe zi ) , sorei tale , cand poate. Incearca sa le " impletesti ", ca timpul zboara. In sesiune gasesti timp de invatat cu Milan acasa , iar la examene .... fac cei dragi cu randul, ca nu arde. Milan e mare deacum si nu e firav sa iti fie frica sa il lasi cu ei.

Incearca !!! firstprize
mihaela75
Scris: Wednesday, September 6, 2006 5:46 PM
Nivel

Inregistrat: 2/22/2006
Ce as face in locul tau...as sta acasa cu copilul si as ingheta anul.De fapt asta am si facut deja ,eram exact in situatia ta.Insa exista pericolul sa renunti de tot cum era sa patesc eu.Noroc cu un frate mai destept ca mine care m-a sunat si m-a facut carpa de sters pe jos ca sa-mi revindisputaEl era in Anglia si cica" Daca nu te duci inapoi la scoala vin acasa si-ti trag un pumn exact in capul ala prost al tau!" ras Daca crezi ca ai un prieten bun sa te scoata din starea de "stat acasa" si sa te trimita la scoala,eu zic sa ingheti anul...nu ai incotro.
lori16ro
Scris: Wednesday, September 6, 2006 6:19 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 3/25/2006
daca nu te poata ajuta nimeni si eu sunt de acord cu mihaela sa ingheti anul dar cred ca pina in ianuarie te poti decide nu te du din prima zi la secretariat sa faci cerere.....si un examen daca dai e un pas inainte ca dupa ce incepi se ia in considerare daca nu s a mai schimbat intre timp
copilul e cel mai important
probl e sa mai poti continua ca vorba aceia " copil mic e multi ani...... si pina la 10 ani tot mic e"

te poti gindi si la varianta cu o persoana pe care sa o platesti cu ora si sa duci copilul la ea acasa de cite ori ai nevoie in fond trebuie sa l pazeasca sa nu se loveasca si sa i dea de mincare

bonele in iasi se platesc cu 2,5 mil-4 mil si prietena mea a gasit o pers potrivita pt bebe de 5 luni

decizia e a ta numai tu i ti stii puterile
sousourel
Scris: Wednesday, September 6, 2006 9:37 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/18/2006
Miraa, pentru ca intrebarea ta era "ce ati face in locul meu" ... parerea mea e ca indiferent de varianta aleasa, TU trebuie sa te impaci cu ea, sa te simti confortabil cu alegerea facuta si sa nu ai regrete. Asta implica sa-ti asumi consecintele care urmeaza. Asta e, traim intr-o lume a sacrificiilor... asa ca, ori esti mama eroina si faci si scoala si ai grija si de copil cu ajutorul familiei ... ori mai stai putin cu el, mai creste Mi si il dai la cresa pt ca tu sa te reintorci la studii. DAca mergi anul acesta, in timpul cursurilor ai putea sa combini variantele: bona platita cu ora/ vecina de incredere/ sora/ tatal, lamurit bine (a se intelege instruit, ca de asta ii e lui frica, ca nu se va descurca) iar in sesiuni, il duci pt 2-3 saptamani la ai tai (daca poti), le va face mare placere. DAR: Miraa, esti asa de slabuta si vlaguita, tu inca alaptezi, crezi ca, fizic, poti face fata unor atare solicitari?
miraa
Scris: Thursday, September 7, 2006 9:41 PM
Nivel

multumesc fetelor ca ma sustinetidance
eu am anul trecut anulat si deja imi este greu..plus ca se schimba programa si vor aparea laboratoare noi, seminare ,etc...si va tb sa dau diferente
de lipsit pot lipsi la seminare, dar la lab unde dc lipsesc platesti si recuperezi sau aduci scutire si recuperezi...cunoasteti situatia mamici care ati terminat poli...apoi ma gandesc la mi...care va trece prin cea mai grea perioada... mersul..cine are rabdare cu el?numai eu...as vrea sa-l invat cu cineva...ca va tb sa si plec....offf..e greuuuuff nu-mi plac doicile..cate cazuri aud cat ies afara cu mi de la mamici de ma ingrozesc...nervi
de lasat nu ma las ca m-am si chinuit...mai lipseam si faceam un banut si-l dadeam pe recuperariras si mai am 2si-s cei mai simpli..offf
ma voi duce in prima luna...si dc nu pot ma retrag...
nu pot vb cu nimeni sa ma scuteasca....facultatea aia e plina de babaluci care mai de care mai in carja...mai mosnegi...nimeni nu te iarta...si am simtito pe pielea mea cand am dat ex in luna a 8 a...disputa
evelina27m
Scris: Thursday, September 14, 2006 12:26 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 2/22/2006
Miraa, te inteleg, stiu prin ce treci, pentru ca am fost si eu intr-o situatie asemanatoare cu a ta. Eu l-am nascut pe baietel la 19 ani, iar cand avea baietelul 7 luni am intrat la facultate, la fara taxa - la stat in 2 locuri, printre care si ASE Bucuresti. Iar apoi am mers la facultate, fara sa intrerup nici un an.
Dar am avut ambitie sa reusesc. Stateam noptile si invatam, alaptam, ca am alaptat pana la 1 an aproape, ziua faceam mancare, curatenie si spalam de mana zilnic, pentru ca pe atunci nu aveam masina de spalat. Si imagineaza-ti ca nici pampersi nu aveam. A fost o perioada groaznica, cum puneam capul jos adormeam. Ma cuprinsese o oboseala cronica. Intr-o zi, am pus o oala cu apa sa incalzesc pentru spalat rufe (nici apa calda nu aveam) cam pe la 12 noaptea, ca daca nu aveam pampersi iti dai seama ca se murdareau o gramada de rufe. Si m-am trezit dimineata - noroc ca mai era un strop de apa pe fundul oalei, ca altfel dadeam foc la casa. Intr-o alta noapte, fostul meu sot n-a putut sa ma trezeasca, atat de obosita eram, pentru a alapta copilul si l-a pus langa mine. Incercand el sa ma trezeasca, m-a muscat de brat. A doua zi, eu parca-mi aminteam ceva si l-am intrebat:" Auzi, eu am simtit azi noapte ca m-a muscat un purice de mana. Noi avem purici pe-aici?" El facea fete - fete si cand ma uit eu la brat, vad o ditamai vanataia de mi s-a facut rau.
Cum a zis si Adriana, problema cea mai importanta e legata de faptul ca-ti trebuie liniste ca sa poti invata. In sesiune daca nu ai pe cineva sa stea cu copilul, nu vei reusi decat sa te enervezi. La mine a stat mama cu baietelul, dar nu mai mult de 2 ore pe zi. L-am mai avut si cu soacra-mea pe la tara, dar putin timp. De multe ori, il luam cu mine.
Stiu ca e greu, stiu ca e stresant, insa daca vrei cu adevarat ceva poti. Numai de tine depinde totul. Daca insa crezi ca nu poti face fata stresului, mai bine stai linistita cu Milan si asteapta sa mai treaca un an, ca baiatul e mai important decat studiile. Esti tanara si ai toata viata inainte.
Anaida
Scris: Thursday, September 14, 2006 2:09 PM
Nivel

Inregistrat: 2/12/2006
Miraa, indiferent de decizia pe care o iei, iti urez sa ai succes. Gandeste-te ca si daca lasi timpul sa treaca iti va fi din ce in ce mai greu sa te mobilizezi, asa ca, bate fierul cat e cald. E greu acum, dar cand te vei vedea cu diploma in mana, o sa respiri usurata! O fosta colega de-a mea de facultate care incepuse inaintea mea cu un an, initial a fost la zi, apoi s-a trecut la FF (tot din cauza ca nascuse un copil) nu a dat licenta nici pana acum, desi facultatea am terminat-o de 4 ani. Asa ca, nu-ti va fi usor nici peste un an, nici peste 2, poate numai cand il vei duce pe Milan la o cresa sau la gradinita. La solutia asta te-ai gandit?
miraa
Scris: Thursday, September 14, 2006 4:10 PM
Nivel

evelina nu am fost niciodata in situatia ta...pot doar sa-mi inchipui si realizez ca era extrem de greu...dar pb mea nu e invatatul...ca as putea in orele care doarme..e cu cine sa-l las?uffsi nimeni nu ma poate ajuta..solutia ar fi sa ma duc cu el ras il face mama student!!
anaida solutia este intr-adevar cresa,dar e prea mic..ori voi astepta pana face 2 ani sau cel putin in toamna viitoare.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.