ce ati face daca ati fi in locul meu

Options ce ati face daca ati fi in locul meu
Subiectul anterior · Subiectul urmator
kali
Postat: Tuesday, November 13, 2012 11:16 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14381
Cris, de acord.
Eu am pus conditia increderii mai sus - adica sa o lase daca are incredere. In fond se discuta despre o persoana de care s-a apropiat deci a considerat-o ok pana acum. Daca problema e doar atitudinea ei fata de emigranti iar in rest e ok fata de copil - si ca persoana - iar familia, in general, e una buna, nu as avea nicio problema.

Nu se pune problema sa lasi copilul in casa unui necunoscut sau a unuia care nici macar nu te saluta - nu stiu cine l-ar lasa.
In schimb eu ii las pe ai mei la colegii de scoala - si ei vin la noi - desi nu sunt prietena cu parintii ( ok, socializam, vorbim la telefon des dar strict in privinta scolii, ne cunoastem tangential prin intermediul job-ului, stiu ce statut au, insa nu impartasim decat o relatie prin prisma copiilor... nu sarbatori impreuna, nu intalniri in timpul liber, nu petreceri, nu probleme personale, deci nu prieteni ). Si e bine asa, copiii sunt super fericiti si au o viata sociala mai activa decat mine. Le organizam iesiri la cinema in grup, petreceri, club de craft, etc... si e foarte ok din punctul meu de vedere. Bine, nu stiu cum e in strainatate si vorbesc din prisma omului care locuieste in tara, in oras de provincie.
ingerash
Postat: Tuesday, November 13, 2012 11:41 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
kali,in strainatate copii se intalnesc,socialzeaza,joaca in playgroup,cluburi,afterschool,brigade fete si baieti...parintii se cunosc acolo,este separeu unde servesc o cafea,ceai,un suc ....eu asa am cunoscut mamici,m-am imprietenit,sunt de alte nationalitati,religii,conceptii dar asta nu ma impiedica sa avem o prietenie,....este lege,nu ai voie sa judecii religia altuia,crezul politic...acasa organizam zile de crosetat,ceai,prajituri,activitati cu copii,petreceri si este foarte frumos...copii se simt bine.
ingerash
Postat: Tuesday, November 13, 2012 11:42 AM

Postat de 2 ori sorry .
kali
Postat: Tuesday, November 13, 2012 11:53 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14381
ingerash wrote:
kali,in strainatate copii se intalnesc,socialzeaza,joaca in playgroup,cluburi,afterschool,brigade fete si baieti...parintii se cunosc acolo,este separeu unde servesc o cafea,ceai,un suc ....eu asa am cunoscut mamici,m-am imprietenit,sunt de alte nationalitati,religii,conceptii dar asta nu ma impiedica sa avem o prietenie,....este lege,nu ai voie sa judecii religia altuia,crezul politic...acasa organizam zile de crosetat,ceai,prajituri,activitati cu copii,petreceri si este foarte frumos...copii se simt bine.

Asta e altceva; astea sunt activitati extrascolare si sunt si aici. Intra-adevar, acolo isi pot face cunostinte care pot evolua intr-o prietenie.
Eu ma refeream la prieteni adevarati ai copiilor, care se confeseaza si isi imprumuta jucariile, care mananca/dorm impreuna si impartasesc aceleasi preocupari.
ingerash
Postat: Tuesday, November 13, 2012 12:13 PM

kali wrote:

Asta e altceva; astea sunt activitati extrascolare si sunt si aici. Intra-adevar, acolo isi pot face cunostinte care pot evolua intr-o prietenie.
Eu ma refeream la prieteni adevarati ai copiilor, care se confeseaza si isi imprumuta jucariile, care mananca/dorm impreuna si impartasesc aceleasi preocupari.

Da copii au asa prieteni,dar fiecare doarme acasa...sunt niste legi cam stricte de protectie a copilului....in copilarie am avut 2 prietene foarte bune,ne imparteam si mancarea,imprumutam haine,margelute,parintii lor cu ai mei erau prieteni,organizam excursii,picnicuri...era frumos si asta vreau si pentru minunile mele.Inca mai pastram legatura dar online.
bereea
Postat: Tuesday, November 13, 2012 2:30 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22769
ingerash wrote:

...sunt niste legi cam stricte de protectie a copilului...

Adica?Copilul meu nu poate dormi la cineva acasa ca intervine protectia copilului?
ingerash
Postat: Tuesday, November 13, 2012 2:40 PM

bereea wrote:

Adica?Copilul meu nu poate dormi la cineva acasa ca intervine protectia copilului?

Sunt anumite conditii in care este posibil...dar legea e lege si respect daca e si in avantajul copiilor mei.
aurishta
Postat: Tuesday, November 13, 2012 2:47 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5532
Locatia: Bucuresti
Dar daca ati afla despre colegul de banca al copilului vostru ca este seropozitiv?uff scratch scratch
t-mihaela
Postat: Tuesday, November 13, 2012 3:36 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5142
Eu nu las copilul sa stea cu o familie rasista .Daca au o problema cu emigrantii atunci are o problema cu mine ca eu sunt emigrant si punct.Aici e vorba de mentalitate .Copiii nostri sunt prea mici sa se intalneasca fara parintii alaturi deci solutia mea ar fi foarte radicala.boxing
vanina
Postat: Tuesday, November 13, 2012 4:44 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
aurishta wrote:
Dar daca ati afla despre colegul de banca al copilului vostru ca este seropozitiv?uff scratch scratch

Dar daca ar fi copilul nostru cel seropozitiv?
Nu se intampla nimic oricum. Virusul HIV nu se transmite decat prin sange si fluide sexuale, iar colegii de banca nu fac transfuzii sau sex. Si daca se stie lucrul asta, cu atat mai bine, vor fi mai atenti in caz ca cel seropozitiv se raneste.
ingerash
Postat: Tuesday, November 13, 2012 5:01 PM

t-mihaela wrote:
Eu nu las copilul sa stea cu o familie rasista .Daca au o problema cu emigrantii atunci are o problema cu mine ca eu sunt emigrant si punct.Aici e vorba de mentalitate .Copiii nostri sunt prea mici sa se intalneasca fara parintii alaturi deci solutia mea ar fi foarte radicala.boxing

Asa este!newclap Prefer sa-i vad jucandu-se in parc,locuri de joaca,sa socializez cu parintii...in locuri publice,safe.
In caz de copii se cearta,bat nu ai voe ca adult,parinte sa intervi;sa atingi copilul,sa il mustri(ii ranesti sentimentele)....nu mai zic ca am fost atentionata ca nu am voie sa merg cu Mada in toaleta scolii,trebuie sa cer permisie la secretariat....deci legea e buna,da siguranta....acum 2 ani nu era asa strict.
Madalina a fost la o petrecere dar erau doar fetite si doar pentru 2 ore....nu este permisa "cazarea" peste noapte a copilului,doar daca sunt rude,oameni de incredere....am fost nevoiti sa lasam copii la o prietena cand am fost internata inainte de nastere,iar Vasi a ramas alaturi de mine..copii au fost in siguranta.
Sunt multe de zis,doua grupari religioase nu se tolereaza...multe acte violente...atentate...
bereea
Postat: Tuesday, November 13, 2012 6:33 PM

Sincera sa fiu, Ingeras, nu am mai auzit ca trebuie sa-mi spuna legea daca-mi las copilul sa doarma la cineva sau nu.Atunci eu ce drepturi mai am ca parinte daca-mi spune statul si la cine o las?Cine iti "permite" sau nu sa cazezi un copil? Chiar n-am mai auzit asa ceva.
ingerash
Postat: Tuesday, November 13, 2012 6:44 PM

bereea wrote:
Sincera sa fiu, Ingeras, nu am mai auzit ca trebuie sa-mi spuna legea daca-mi las copilul sa doarma la cineva sau nu.Atunci eu ce drepturi mai am ca parinte daca-mi spune statul si la cine o las?Cine iti "permite" sau nu sa cazezi un copil? Chiar n-am mai auzit asa ceva.

Fiind minor raspunzi ca parinte...nu te mai preocupa, nu locuiesti in Irlandapupici
shirel
Postat: Tuesday, November 13, 2012 6:52 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11807
Locatia: israel
Apropo de intalniri intre copii.Noi avem la scoala la clasa lui Eden program de socializare "Casa deschisa".Ce inseamna asta sunt multi copii care nu sunt asa de prietenosi ,mai timizi sau baieti la varsta asta nu prea se joaca cu fetele ,deci invatatoare alege 4 copii care sunt invitati la Eden (fara parinti binenteles ras alcool sic )si noi facem cu ei ceva distractiv ,craft ceva care de obicei invatatoarea face proiectul.Este super inca nu ne-a venit randul dar asteptam cu nerabdare ,Eden in schimb a fost ieri la un baietel si a fost tare frumos.Proiectul se cheama "O floare printre flori"in care copii deseneaza sau modeleaza tot felul de flori ,in gradina ,in ghivece etc.
Inca ceva ce vroiam sa spun aici fiecare copil de clasa intai (cred ca sunt off topic )primeste un copil de clasa a sasea care are grija de el ,vine in pauze ,sta cu el ,se joaca il viziteaza si acasa fac temele impreuna ce sa spun sunt mandra ca Eden are parte de o asa educatie si de asa o scoala care este foarte interesata de tot ce se intampla cu copilul cat si de succesul si acomodarea lui in scoala.
bereea
Postat: Tuesday, November 13, 2012 6:53 PM

Nu ma preocup, dar sunt foarte curioasa.Am sa ma interesez la nepoata mea...si ea locuieste in Irlanda.Si sunt curioasa daca si in alte tari sunt asemenea legi.Si cati dintre locuitarii tarii respective au auzit de ele?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed