ce ati face daca ati fi in locul meu
Subiectul anterior · Subiectul urmator
TatyKS
Scris: Thursday, July 24, 2008 6:02 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 3/1/2006
Miha, de cand te cunosc esti in astepare si cu sufletul neinpacat ca nu ai langa tine si primul copil din viata ta ... ma bucur ca in sfarsit totul s-a rezolvat si ca voi ati iesit invingatori din aceasta lunga lupta. pupici Felicitari pentru taria si rabdarea de care ai dat dovada pupici hearts . Doar o mama putea sa suporte atatea pentru puiul draghearts . asteptam vesti bune in continuare.pupici
Maria & Mario
Scris: Thursday, July 24, 2008 6:46 PM
Nivel

Inregistrat: 2/13/2006
Esti o mama extraordinara !!!! Felicitari ! computerlove Abia astept sa va vad pe toti 5 impreuna ! grup
t-mihaela
Scris: Thursday, July 24, 2008 7:59 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 6/20/2008
Multumesc ,mamici pupici
Cristy
Scris: Friday, July 25, 2008 6:12 PM
Nivel

Inregistrat: 1/8/2007
newclap topai topai abia astept clipa cand veti fi grup

Ma alatur la galerie majoreta majoreta majoreta majoreta
mikaela
Scris: Monday, November 12, 2012 8:02 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 8/11/2010
Fetelor, nu mai deschid topic nou...
Am cunoscut o tipa cu o fetita de aceeasi varsta cu a mea, fetele se inteleg bine, se joaca impreuna, a mea vorbeste tot timpul de cealalalta, sa ne intalnim iar, cand mergem impreuna undeva vrea s-o luam cu noi etc,sa-si imparta jucariile si bomboanele cu ea, s-a atasat mult de ea. Pe maica-sa am placut-o pana saptamana trecuta cand mi-a afisat o atitudine legata de statutul meu de emigrant de m-a lasat what Nu m-am asteptat la asa ceva, mai ales ca le-am luat oarecum sub aripa familiei noastre, am fost atat de surprinsa incat nu i-am zis nimic, nu i-am replicat nimic la momentul respectiv. Acum, de n-as avea odrasla sa se joace cu fii-sa, eu m-as spala pe maini usor, as deveni subit prea ocupata pt vizite si intalniri insa ma gandesc ca sunt egoista si ca-i rapesc fii-mei un prieten, ma simt cumva la mijloc intre sentimentele mele si ale plodului. Nu vreau s-o afecteze in nici un fel situatia asta, plus ca nici nu as sti ce sa-i zic daca tot intreaba de prietena ei, de ce nu o mai vedem. Ce sa fac, s-o trec cu vederea pe ma-sa de dragului copiilor?
Voi ce ati face in locul meu?
t-mihaela
Scris: Monday, November 12, 2012 9:19 PM
Nivel

Inregistrat: 6/20/2008
Mikaela, am si fost in locul tau...am taiat legaturile cu persoana chiar daca daria mea era legata de fiica-sa ca de o sora.Am taiat orice sursa de legatura.Noi am fost prieteni cu familia respectiva, fetele se potriveau foarte bine,ne vizitam , mergeam la camping vara etc.Ce s-a intamplat...kaze e cam nationalist de felul luui e foarte atasat de tara lui inclusiv regimul de acolo,in fine treaba lui.ei, probabil l-o fi apucat pe el un exces de zel cu patriotismul ca prietenul lui l-a numit "spion canadian pentu guvernul iranian"hohot si ii pusese porecla de "spion".Kaze n-a vazut nimic fun in asta si a taiat macaroana cu ei.Mie imi placea familia si fetita lor era lipicioasa si binecrescuta dar ...sanatate mai sunt copii garla prin scoli , viata merge inainte.Deci parerea mea e sa te faci ca esti ocupata si incet incet sa-i scoti din cercul tau .si basta closedtopic
ingerash
Scris: Monday, November 12, 2012 9:28 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
Mikaela,nu cunosc mai multe detalii(e singurul copil in familie;cum este relatia parinte/ti-copil)in mod clar acea fetita,prietena dragalasei tale se simte bine cu voi....nu este doar prietenia ce le leaga....mamica acea nu este prea bucuroasa de situatie si incearca ea sa faca ceea ce tu nu ai dori,sa le desparta....solutia = o discutie intr-e voi doua.Succes!computerlove
katy_lumika
Scris: Monday, November 12, 2012 10:47 PM
Nivel

Inregistrat: 1/14/2008
Da, si eu am taiat de-a lungul timpului relatii cu oameni care exagerau (oameni cu care lucram dar nu erau romani si aveau o mega problema cu neamul meu, persoane exagerat de religioase care-mi varau biblia pe gat si ma aratau cu degetul cat de pacatoasa sunt, barfitoare, etc). Si-au facut alti prieteni, nu a fost un capat de tara. La varsta asta e frumos sa ai in jurul tau cat mai multi copilutzi cu care sa te joci, vin cu tot felul de idei, se diversifica joaca.
Acum am schimbat strategia un pic, pur si simplu nu ma mai imprietenesc cu parintii. Stiu despre ei, care cum sunt si ce fac, sa am si eu o mica siguranta ca nu umbla copilul meu cu cine stie cine, si atat. Fara prea multa prietenie ca strica. ras La Nuna, cel putin, eu incerc sa-i cunosc si sa-i tolerez prietenii iar ea mi-i tolereaza pe ai mei. La Mayuc inca nu am avut timp sa intru in discutii prea mari cu parintii colegilor si partenerilor de joaca insa nici nu ma trage ata sa fac vreun efort pentru ca nu sunt sigura ca va ramane la clasa de acum sau va continua pe vocational. Mai am un an la dispozitie, pana atunci se bucura de colegii pe care-i are, de prietenii din parculet si cei pe care ii intalneste daca mai mergem pe la vreun loc de joaca.
shirel
Scris: Tuesday, November 13, 2012 8:06 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 7/22/2007
Exact si eu la fel nu-mi fac relatii prea apropiate sau de prietenie personala cu mamele prietenelor lui Eden.Am doar o singura prietena care are si fetitza prietena cu Eden dar tot o c-am tin la distantza fiindca de multe ori se implica prea adanc in tot ce se intampla si vrea intr-un fel sa conduca pe toti din jur .Stop ,pana aici !!Nu ma implic in prieteniile copiilor mei decat daca vad probleme intre copii ,Eden are prietene ,prieteni foarte multi care o viziteaza dar eu nu sunt prietena parintilor si nu petrecem timpul impreuna ptr asta am prieteni nostri de familie ,ptr sfarsituri de saptamana ,camping ,petreceri.Apreciez,iubesc si-mi stimez prieteni copiilor dar nu ma imprietenesc mai mult decat trebuie cu parinti lor .
Mikaela,eu una nu as introduce relatia mea cu mama fetitzei in legatura lor de prietenie nu se merita dar voi incerca sa pastrez distance de mama fetitzei pe cat se poate.
bereea
Scris: Tuesday, November 13, 2012 8:31 AM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
Si eu m-am ars.Asa ca mamele prietenelor Alessandrei imi sunt simple cunostinte si atat.
kali
Scris: Tuesday, November 13, 2012 8:42 AM
Nivel

Inregistrat: 5/27/2006
mikaela wrote:
Voi ce ati face in locul meu?

Racit relatia cu mama ( lipsa acuta de timpalcool ) si organizat intalniri numai intre fete gen luat numai fetita respectiva in excursie cu voi sau intr-o dupa-amiaza in vizita ori dormit peste noapte ( ca asa isi doreste pruncul - arunci tot in cap la el )... lasat copilul pentru diferite activitati numai cu ele - daca ai incredere - si gata. In timp se lamureste treaba...

Sunt si eu de acord cu fetele.
ingerash
Scris: Tuesday, November 13, 2012 9:48 AM
Nivel

Voi ziceti ca sa nu luati in seama prezenta mamei...eu ca mama nu mi-as lasa copilul in casa nimanui in aceste conditiisorry oricat de mare ar fi prietenia copiior....
kali
Scris: Tuesday, November 13, 2012 10:33 AM
Nivel

Inregistrat: 5/27/2006
ingerash wrote:
...eu ca mama nu mi-as lasa copilul in casa nimanui in aceste conditiisorry...

Care conditii? Pe bune... nu mi-e clar.
ingerash
Scris: Tuesday, November 13, 2012 10:55 AM
Nivel

kali wrote:

Care conditii? Pe bune... nu mi-e clar.

E foarte clar...situati de astea vad zeci in jur,copii ar merge acasa la multi prieteni,colegi de clasa dar eu daca nu sunt pretena cu parintii copiilor sau macar sa vad ca acei parinti incurajeaza relatia de prietenie,este atenta cu copii mei....am trecut printr-o situatie asemanatoare,copilul il tot invita pe Ionut,iar parintii copilului nici nu raspund la un salut,nu-i cunosc... iar eu sa-mi las copii pe mana lor?....deci intelegi la ce ma referpupici
Eu am putine prietene si de incredere,imi iubesc copii...nu pot concepe sa imi las minunile mele pe mana altora care ma ignora...am raspundere fata de copii mei,mai ales ca sunt si in strainatate...
Cris-DL
Scris: Tuesday, November 13, 2012 11:09 AM
Nivel

Inregistrat: 10/4/2006
Si cand ne alegem noi singuri prietenii, ne-o furam de cele mai multe ori, dar asa, prieteni veniti la "pachetelul copiilor"...

Chiar daca noi, parintii, ne dorim ca piticii nostri sa socializeze, sa fie acceptati de catre ceilalti cu usurinta si sa aiba multi prieteni, este mai dificil ca toti parintii prietenilor copiilor nostri sa ne devina prieteni... sunt numeroase diferente, de crestere, de opinii, de statut, de religieā€¦ diferente politice chiaralcool ...se poate isca o cearta din orice daca se vrea, insa ei pot fi doar simple cunostinte, amici cu discutii comune doar despre copii, sau gradi/scoala; -poti avea o conversatie cu ea timp de cateva minute, iar daca sare calul, te scuzi frumos si pa.

Ingeras, Oana(kali) a specificat; citez: "lasat copilul pentru diferite activitati numai cu ele - daca ai incredere -".

E logic ca, daca nu ai incredere in cineva, nici macar nu se mai pune problema sa lasi copilul cu aceea persoana!

Mamaaa, ce m-am intinssorry1
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.