Caut bona - persoana de incredere, cu recomandari !
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Scris: Friday, November 14, 2008 11:05 AM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Dragele mele,

Iata ca am ajuns si eu sa am o problema de rezolvat care imi macina toti nervii.

Asa cum stiti, bunica lui Tzepii este internata la terapie intensiva de mai bine de 1 luna, de fapt cred ca a facut 1 luna si jumatate joi. Mama lui Tzepii e prinsa si stresata cu chestia asta, pentru ca nu se stie cat mai are de trait mama ei, previziunile medicilor nu sunt deloc incurajatoare. Prin urmare nu mai putem apela la ea sa stea cu copiii.

Colac peste pupaza, de saptamana trecuta, deci aproape de 2 saptamani, mama mea a patit-o si ea. A inceput prin a acuza dureri puternice in zona lombara, stanga, cam in dreptul rinichiului, am mers de vreo 3 ori cu ea la spitalul de urgenta ca arata si se simtea tare rau, i-au dat multe antiinflamatoare, 1 antibiotic, etc, etc, ca in final, duminica trecuta, de la neurochirurgie sa ii dea trimitere sa faca un RMN la coloana ca sa vada exact ce este.

De saptamana trecuta eu sunt in concediu, multumesc din suflet celor de la birou care m-au inteles si mi-au dat concediu pentru ingrijire ruda de gradul 1, platit.

Miercuri si-a facut mama RMN-ul la Prolife, alti bani, alta distractie, pentru ca investigatia nu e suportata de casa de pensii (si a fost 450 ron nervi ), iar ieri a aflat rezultatul: hernie de disc cu nu stiu ce rupturi pe acolo.

Prin urmare, acum suntem in situatia in care nimeni nu mai poate sta cu copiii, eu deja mi-am luat mai mult concediu decat as fi putut, Tzepii nici el nu isi mai poate lua concediu ca sa stea cu copiii, asa ca, desi am evitat cat am putut sa apelam la o bona, iata ca acum a sosit momentul sa o facem.

Prin urmare, daca stiti pe cineva de incredere, care sa vrea sa stea cu 2 copii, unul de 3 ani care sta acasa si unul de 7 ani si 4 luni, care merge la scoala (deci trebuie luat de la scoala pe la 11:40), si apoi sa stea pana pe la 17:30 cand sosesc eu acasa, sa imi spuneti si mie.

Programul: 07:30 - 17:30, de luni pana vineri.
Sarcini: Ingrijire copii, sa le faca de mancare, sa o ia pe Alice de la scoala, sa ii plimbe, sa ii culce si sa stranga prin casa dupa ei (jucarii, farfuriile in care au mancat..)
Concediu: 20 zile / an

Treaba este mai mult decat urgenta.
AdrianaC
Scris: Tuesday, November 18, 2008 9:45 AM

Nimeni nu stie pe nimeni uff plans ?
ingerash
Scris: Tuesday, November 18, 2008 12:14 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
AdrianaC
Scris: Thursday, November 20, 2008 11:09 AM

Nu as fi vrut sa apelez la agentii, preferam sa fie prin cineva cunoscut uff
AdrianaC
Scris: Monday, December 1, 2008 1:57 PM

Inca nu am rezolvat problema si parca incep sa ma gandesc si la alte alternative.

Nu stiu deloc ce si cum sa fac. Tare ma mai bate un gand sic
Maria & Mario
Scris: Monday, December 1, 2008 6:52 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 2/13/2006
Adriana, daca nu pui in aplicare " gandul 3 " :018: , mergi la camine si gradinite apropiate tie si intreaba daca stiu sau iti pot recomanda ei pe cineva ! Aici iti recomanda scoala sau nursery-ul de care apartii de child minders locali, cu adrese si recomandari! Poate poate vreo mamica stie ceva si iti poate recomanda pe cineva ! thumright
Sfefania_Johansson
Scris: Monday, December 1, 2008 6:53 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 10/24/2007
dar la o gradi nu mai poate fi primit?
bereea
Scris: Friday, December 12, 2008 6:28 PM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
Adriana, ai mai gasit bona?
AdrianaC
Scris: Thursday, January 8, 2009 9:38 PM

Cred ca in curand rezolv problema bonei. Azi am fost la o agentie si am avut 5 interviuri, din 5 persoane una mi-a placut destul de mult, are ceva experienta (a mai lucrat la o familie cu un copil de la varsta de 3 luni pana pe la 1 an si 10 luni, plus inca 1 an si ceva la alta familie si 1 an si ceva la alta).

Maine merg si cu copiii sa o vada si ei si sa ii vada si ea pe ei si sa vad o prima impresie si in functie de asta semnez sau nu contractul.

O sa inceapa daca totul e OK din 15 ianuarie, o sa mai stau eu vreo 2 saptamani cu ea ca sa vad ce si cum si sa prinda si ea rostul, dupa care ... Doamne ajuta !

Sa imi tineti pumnii, ca tare mi-e frica uff sorry1
Kiki
Scris: Thursday, January 8, 2009 9:43 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Adriana, sa va mearga bine cu noua bona! hearts
Laura
Scris: Thursday, January 8, 2009 9:48 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 8/8/2006
Sa va fie pe plac noua bona! Acomodare usoara copiilor! angel computerlove
Anelise
Scris: Thursday, January 8, 2009 10:04 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/4/2008
angel Adriana iti tin pumnii sa fie bine, copiii sa fie incantati de bona si ea sa se ridice la inaltimea asteptarilor tale! pupici pupici majoreta Te pupic! pupici computerlove
kali
Scris: Thursday, January 8, 2009 11:01 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
Sa nu-ti fie frica, Adriana!
Daca te bazezi pe instinct si faci alegerea buna, vei fi cu siguranta multumita. O sa vezi ce mult se atasaza bona de copii si ei la randul lor de ea... cat de frumos se pot intelege si cum ajunge sa le fie ca o bunica.
Bafta si sa faci alegerea corecta!
AdrianaC
Scris: Thursday, January 8, 2009 11:50 PM

Multumesc fetelor ! Kali, mi-au mers la suflet vorbele tale ! Am inima cat un purice si nu stiu daca fac bine ca apelez la o bona, un strain imi va creste copiii ... sorry1 , un strain imi va intra in casa 10 ore / zi, sper totusi sa fie totul OK.

Chestia e ca mi-a placut tipa chiar de la selectarea CVurilor si era prima selectata de mine, iar la interviu de asemenea mi-a facut o impresie buna. Ma rog din tot sufletul sa nu gresesc pentru ca e vorba de viata si sanatatea copiilor mei si nu as vrea sa regret vreodata alegerea facuta. sorry1
Ana
Scris: Friday, January 9, 2009 12:12 AM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 11/9/2008
Succes Adriana..sa dai de o bona buna sa te lauzi cu ea....sa fie tokmai cum iti doresti!!!pupici pupici pupici angel
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.