Cat se mai da la o bona?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
katy
Scris: Friday, December 8, 2006 6:54 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
fetelor incep sa ma gandesc serios sa fiu bona, imi plac copiii la nebunie, imi place sa ma joc cu ei, am de toate acasa pentru un bebelash, Luana are o gramada de carticele si CD-uri educative, Maya are leganut si se dau UTZA cu schimbul, acu' o lingura de mancare in plus de la fetele mele nu imi goleste buzunarul. Macar cand vor sa iasa parintii undeva si tot ar fi bine. Serios vorbesc, cine altcineva decat o mama ar putea sa aiba asa rabdare??? Insa daca o sa fiu bona gata forum, acum mai am timp ca Maya doarme ca o purcica, trebuie sa trag de ea la joaca, iar Luana e foarte inventiva in ceea ce priveste jocurile, cateodata ma implica si pe mine cateodata ma alunga ca s ejoaca cu prietenii imaginari, auzi la ea. scratch
codruta
Scris: Friday, December 8, 2006 7:36 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/14/2006
eu cred ca am pus ochii pe o posibila bona.o vecina la care trage medeea, se intinde la ea in brate,se joaca cu ea...
poate, poate
stele_pe_cer
Scris: Friday, December 8, 2006 11:32 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
katy wrote:
fetelor incep sa ma gandesc serios sa fiu bona, imi plac copiii la nebunie, imi place sa ma joc cu ei, am de toate acasa pentru un bebelash, Luana are o gramada de carticele si CD-uri educative, Maya are leganut si se dau UTZA cu schimbul, acu' o lingura de mancare in plus de la fetele mele nu imi goleste buzunarul.

Astept mesaj pe privat cu datele de contact:telefon si adresa sa ne intalnim cat de curand.Asta daca ai vorbit serios.Nu promit nimic,dar si daca iti dau iepurasul meu, sa nu il pierzi de pe motor ca te haleschohot !Si sa nu uita de casca, sa nu raceasca la clapaugehohot !Piercing ii pun eu mai tarziu, daca vrea elras !
stele_pe_cer
Scris: Friday, December 8, 2006 11:34 PM
Nivel

g_nicoleta2000 wrote:
Noi platim 50 mii lei/ ora si mi se pare foarte acceptabil. Doamna nu are nici un viciu, Alex merge la ea acasa in fiecare dimineata la 9 si in jur de ora 13 o luam acasa.

10 mil/luna, +mancare inclusa+telefon si abonament RATB
10 ore/zi,
20 de zile/luna
Cam mult, avand in vedere ca de la 13.30 pana la 16 sta degeaba cat doarme Matei.
codruta
Scris: Saturday, December 9, 2006 6:05 AM
Nivel

stele_pe_cer wrote:

10 ore/zi,
20 de zile/luna
Cam mult, avand in vedere ca de la 13.30 pana la 16 sta degeaba cat doarme Matei.

ce????????????????
la pretul asta ai gasit tu?
nu-mi ramane sa zic decat :"halatul, cat e halatuuuuul?
g_nicoleta2000
Scris: Saturday, December 9, 2006 10:46 AM
Nivel

stele_pe_cer wrote:

10 ore/zi,
20 de zile/luna

Alex sta cateva ore pe zi si nu 10. Oricum sa stii ca siguranta copilului costa iar o bona care sa-ti ceara2 mil pe luna la 10 ore de stat cu copilul nu are prea multe calitati de oferit.
stele_pe_cer
Scris: Saturday, December 9, 2006 1:04 PM
Nivel

g_nicoleta2000 wrote:

Alex sta cateva ore pe zi si nu 10. Oricum sa stii ca siguranta copilului costa iar o bona care sa-ti ceara2 mil pe luna la 10 ore de stat cu copilul nu are prea multe calitati de oferit.

Nu ma stept sa ceara 2 mil, dar nici 10 doar pt.a avea grija de copil 4 ore, iar altele 4 sa le doarma sau sa faca ea ce vrea...In Bucuresti stiu ca in 10 mil intra si bona si menaj, ceea ce eu nu doresc.Ori una, ori alta, nu sa le amestece, sa junga sa nu faca bine nimic.

Ei, eu calculasem cat ii dai tu pe ora, la cat as avea eu nevoie de bona ca si timp, ca pe mine nu m-ar avantaja sa stea 2-3 ore, ca serviciul meu+drumul de la-pana la serviciu cam 10 ore insumate face.

Cunosc persoane care dau mult mai putin de 10 mil, kiar mai putin de 5 mil, si sunt multumiti de calitatile bonei, dar asta oricum nu este relevant.Ideea este ca raportul calitate-pret sa renteze.Adica daca bona este foarte buna dar vrea 10 mil, sa caute in alta parte.Nu am de unde sa dau 10 mil doar pe fundul bonei.Daca in skimb vrea 3-4 mil si oricum nu corespune, categoric nu ma incanta ca este "ieftina".Trebuie gasita o cale de mijloc si...e cam greu sa iti iasa din prima...

Si....categoric "siguranta copilului tau costa"...cred ca asta o stie cel mai bine orice MAMA in primul rand, apoi bona, bunica, catelul, taticul, purcelul.Si fiecare dintre cele care cauta bone, cauta siguranta si afectiune pt.copil...care, fireste, costa.Dar acum depinde si cat esti dispus sa dai, si cat iti permiti sa dai, si cat consideri ca merita bona...
g_nicoleta2000
Scris: Saturday, December 9, 2006 9:57 PM
Nivel

Stele, iti spun sincer ca eu nu as da 10 mil pe o bona nici daca ar fi regina copiasilor sub 2 ani. partea buna la mine este ca eu nu am nevoie de ea decat putine ore pe zi si atunci chiar vreau sa se dedice copilului meu. Nu am discutat cu ea cat as plati daca Alex ar sta 8 ore pe zi dar.. la mine nu este cazul.
Eu am avut oferta din partea cuiva sa stea cu Alex la noi acasa pentru 2,5 mil lei. Stiu sigur ca o iubea pe Alex dar intelectual nu avea absolut nimic de oferit copilei. Nu o deranja ca Alex sta toata ziua cu pampers, ba chiar era bucuroasa ca scapa de o problema, mai avea si niste seriale preferate la tv si probabil atunci Alex ar fi fost in voia domnului... Deci sunt si niste mici chichite care eu le consider mari defecte si atunci dau un pic mai mult altei care-mi place. Eu am ramas si acum cu pata pusa pe tv, Alex daca sta intr-o camera cu tv deschis devine agitata de zici ca a baut pepsi asa ca vreau ca in banii aia respectiva bona sa sara peste seriale sau alte interviuri. Apoi sunt happy ca-i vegetariana si nu-mi indoapa fata cu carnati pe ascuns. La 10 papa amandoua, pentru bona atunci este ora micului dejun si cateodata fata mea cere si de la ea din farfurie. Ma bucur ca papa cereale cu iaurt sau lapte, rulada cu soia si nu salam.
Deci sunt tare multe mici plusuri care ma fac sa dau cu drag 50 mii/ ora.
stele_pe_cer
Scris: Saturday, December 9, 2006 11:21 PM
Nivel

g_nicoleta2000 wrote:

Eu am avut oferta din partea cuiva sa stea cu Alex la noi acasa pentru 2,5 mil lei. Stiu sigur ca o iubea pe Alex dar intelectual nu avea absolut nimic de oferit copilei.

Wow, 2.5 milmi se pare super putin, dar si bona oferea putin, asa ca...banuiesc ca se compensa pe undeva totul.

g_nicoleta2000 wrote:
Nu o deranja ca Alex sta toata ziua cu pampers, ba chiar era bucuroasa ca scapa de o problema, mai avea si niste seriale preferate la tv si probabil atunci Alex ar fi fost in voia domnului...

Ioooooooooooooi, seriale?Asta imi intareste convingerea ca bona trebuie sa vina la mine acasa.nu poate vedea "seriale" decat live, ca NU AM TVwhat !Decat pc, si deja am dezinstalat Tv-tunerul, ca imi ocupa spatiul degeaba, ca nu il foloseam deloc.Asa ca, dimineata, ii voi da drumul la radio Romantic sau SKY Fm sa se intoxice cu muzica veke, sau daca nu digera acest gen si daca femeia va fi baptista (ceea ce mi doresc foarte mult), ii dau pc-ul pe un post crestin sa se roage in voie si sa asculte muzica crestina).Va avea casete si Cd-uri cu muzica crestina, poate veni si ea cu ele de acasa, dar....TV nono nono nono ...

g_nicoleta2000 wrote:
Apoi sunt happy ca-i vegetariana si nu-mi indoapa fata cu carnati pe ascuns. La 10 papa amandoua, pentru bona atunci este ora micului dejun si cateodata fata mea cere si de la ea din farfurie. Ma bucur ca papa cereale cu iaurt sau lapte, rulada cu soia si nu salam.
Deci sunt tare multe mici plusuri care ma fac sa dau cu drag 50 mii/ ora.

Numai pt.faptul ca este vegetariana m-ai dat pe spate si te felicit pt.succesul avut in alegerea boneibravo !Pt kestia asta i-as da 10 mil pe luna ca sa imi alimenteze copilul mai corect decat stiu eu, FARA CARNE (daca ar intruni si celelalte 100 de criteriiras )!

Norocoasosic !Da-mi si mie un graunte de noroc sa gasesc si eu o bona de milioane precum a ta!
katy
Scris: Monday, December 11, 2006 2:12 AM

stele_pe_cer wrote:

Astept mesaj pe privat cu datele de contact:telefon si adresa sa ne intalnim cat de curand.Asta daca ai vorbit serios.Nu promit nimic,dar si daca iti dau iepurasul meu, sa nu il pierzi de pe motor ca te haleschohot !Si sa nu uita de casca, sa nu raceasca la clapaugehohot !Piercing ii pun eu mai tarziu, daca vrea elras !

Mi se pare o glumita destul de prost facuta.
Asa ca fapt divers, in cei doi ani cat am lucrat in invatamant am avut satisfactii de ambele tabere, atat eu cat si pustii. Chiar am o amica invatatoare la fel de motociclista si cu piercing si in acelasi timp mama responsabila ca si mine. Daca ajungem sa judem oamenii dupa acesorii e penibil.
Miri
Scris: Monday, December 11, 2006 1:41 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
Katy, eu cred ca nimeni nu are dreptul sa judece oamenii dupa cum arata!Mai mult, eu cred ca Stele a facut o gluma!
stele_pe_cer
Scris: Tuesday, December 12, 2006 10:45 AM
Nivel

katy wrote:

Mi se pare o glumita destul de prost facuta.
Asa ca fapt divers, in cei doi ani cat am lucrat in invatamant am avut satisfactii de ambele tabere, atat eu cat si pustii. Chiar am o amica invatatoare la fel de motociclista si cu piercing si in acelasi timp mama responsabila ca si mine. Daca ajungem sa judem oamenii dupa acesorii e penibil.

Din pacate, eu kiar vorbeam serios, dar...daca asta ai inteles tu din mesajul meu...nu mai am cuvinte.
stele_pe_cer
Scris: Tuesday, December 12, 2006 10:48 AM
Nivel

Miri wrote:
Katy, eu cred ca nimeni nu are dreptul sa judece oamenii dupa cum arata!Mai mult, eu cred ca Stele a facut o gluma!

Nu, nu am facut o gluma. Am vorbit serios. Kiar doream sa o cunosc pe Katy. Kiar doream sa ne cunoastem in eventualitatea unei colaborari. Ba mai mult, mi se parea o idee foarte buna ca Matei sa creasca intr-un mediu mai restrans decat intr-o cresa si intr-un mediu mai "larg" decat numai cu o bona, dar se pare ca s-a inteles cu totul altceva. Cat despre piercing si moto, nu am decat cuvinte de lauda. Piercing am vrut sa imi pun la scurt timp dupa nastere, iar cu motorul mai m-am plimabat nu de putine ori, asa ca....departe de mine gandul de a "judeca" aspectul unui om pe care nici macar nu il cunosc.
katy
Scris: Tuesday, December 12, 2006 1:13 PM

Ok, Stele, mea culpa, am crezut ca esti inca una din multele persoane care judeca oamenii dupa aspect si nu dupa calitati. Ma cam lupt cu ele la serviciu, la gradi la Luana, banuiesc ca si la scoala o sa fie greu. Dar pana la urma nu se mai vede piercu' sau motorul oamenii ajung sa ma placa desi pe la colturi le mai scapa cate o barfa mica. Friends???pupici ras flowers
stele_pe_cer
Scris: Tuesday, December 12, 2006 3:16 PM
Nivel

katy wrote:
Friends???pupici ras flowers

Okiedokiepupici !Daca mai esti interesata, repet:trimite-mi pe privat datele de contact ca sa ne si cunoastem!Poate kiar ne vedem la intalnirea ce va avea loc sapatmana asta, probabil in week-endsic !
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.