Cat il lasati cu bunicii?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
sousourel
Scris: Wednesday, January 24, 2007 8:03 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/18/2006
Kiki wrote:

Si fi-miu la fel. Cand il duc la mama, veselie pe capul lui. Am vorbit acum cu mama la telefon si ieri dupa ce l-am lasat acolo si am plecat o data sau de doua ori a zis "mami", "tati" si gata! sic

Chiar era un topic despre gelozie...am sa exeprimentez gustul ei peste vreo doua saptamani cand vom merge la Cluj....ca ne trebuie bilet sa mai apuc sa "discut" cu fi-meu intre 4 bunici, 2 strabunici si 2 matusi, asta in prim plan, ca restul...vin mai pe urma....
MNiko
Scris: Wednesday, January 24, 2007 9:44 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Cristina e la mama mea de duminica si o sa mai sta cateva zile. Probabil o sa ne ducem in week-end sa o luam, daca nu pleaca tati intr-o alta delegatie. Pana acum totul a fost in regula, nu a plans, nu a strigat dupa noi. Din ce mi-a povestit mama la telefon chiar a facut unele progrese specifice varstei. Se duce singura si isi trage scaunul la masa, isi pune prosopelul la gat cand vrea sa manance. Sa vedem ce mai invata pana o s-o luam acasa.
MNiko
Scris: Friday, October 26, 2007 1:07 PM

Am mai crescut si ne-am mai schimbat parerile in privinta timpului petrecut cu bunicii. In timp ce cu mama mea as lasa-o apropae oricand cu intructiunile de rigoare, soacra mea imi dovedeste ca nu pot avea incredere in ea. Cu mine de fata, la nici 2 minute dupa ce ii atrag atentia asupra unui lucru, face exact acel lucru de care eu spun ca nu e voie.
Fluturas
Scris: Friday, October 26, 2007 4:06 PM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 11/22/2006
daca am avea si noi bunici mai aproape cred ca i-as lasa des dar cate putin.nu stiu daca as putea sa ii las pe timp de noapte,inca nu am dormit separat deloc si cred ca mi-ar fi greu sa ma obisnuiesc.si mama si soacra mi l-au cerut pe darius sa il las,dar cum...mama e in romania,soacra la 400 km de aici.
bucurati-va mamicilor care aveti bunicii aproape si puteti sa mai lasati copii la ei
cris
Scris: Sunday, October 28, 2007 2:34 PM

eu pot sa zic ca ma bucur din plin. o am si pe mama si pe soacra mea aproape si amandoua ma ajuta. teodora care are 1 an si 4 luni sta mai mult la ele, iar constantin care are 6 luni, doar ocazional. cert este ca amandoi copiii s-au obisnuit cu bunicile si nu am probleme atunci cand ii las cu ele.
in schimb bunicile le fac copiilor toate mofturile, iar teodora, care intelege din plin acest lucru, este foarte rasfatata si greu intelege ca nu-i dau anumite lucruri.
deci sunt si avantaje si dezavantaje. te bucuri de putina liniste, dar te stresezi sa-i spui copilului ca nu are voie...
AdrianaC
Scris: Sunday, October 28, 2007 3:56 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intre timp mi-am mai schimbat si eu putin abordarea si am inceput sa ma bazez mai mult pe bunici, mai ales ca avem 3 bunici foarte aproape de noi si in putere (mama si parintii sotului).

Alice a mai tot ramas 2-3-5 zile la socrii, Andrei a mai stat cu mama cat am mai avut noi treaba...

Am avut o vreme cand am sperat ca o sa ii pot schimba astfel incat sa nu mi se urce copiii in cap cand sunt acasa, dar acum am renuntat sa mai sper. Bunicii sunt bunici, acolo totul este permis, nimic nu este interzis, rasfatul e maxim ....

Ce ma deranjeaza insa este subminarea autoritatii noastre, ca parinti, atunci cand suntem si noi de fata, adica daca eu sau Tzepii spunem ceva si sar bunicii ca "lasa-l ca e mic" sau "lasa ca e cald, nu ii trebuie haina/caciulita" si exemplele ar putea continua.

Atunci simt ca sunt o carpa in fata lor si ca nu au niciun pic de respect fata de mine ca mama a copilului. La noi in casa e regula, daca eu ii cert, Tzepii nu ii ia in brate si invers, si de aceea nu suport sa intervina cineva peste mine.rambo
MNiko
Scris: Sunday, October 28, 2007 5:40 PM

AdrianaC wrote:
Ce ma deranjeaza insa este subminarea autoritatii noastre, ca parinti, atunci cand suntem si noi de fata, adica daca eu sau Tzepii spunem ceva si sar bunicii ca "lasa-l ca e mic" sau "lasa ca e cald, nu ii trebuie haina/caciulita" si exemplele ar putea continua.

Atunci simt ca sunt o carpa in fata lor si ca nu au niciun pic de respect fata de mine ca mama a copilului. La noi in casa e regula, daca eu ii cert, Tzepii nu ii ia in brate si invers, si de aceea nu suport sa intervina cineva peste mine.rambo

Si pe mine ma deranjeaza exact acelasi lucru. Ca eu zic ceva si sunt contrazisa pe fata, iar copilul vede si imi cere si mie apoi acelasi lucru.
In casa la noi exista aceeasi regula ca si la tine, si CRiar daca Cristina se duce la celalalt in cautarea unui ajutor, atunci noi o trimitem frumusel la cel care a certat-o/pedepsit-o sa se impace mai intai cu acel parinte si apoi dragalasenii si pupaturi cu altcineva.
Miri
Scris: Sunday, October 28, 2007 9:04 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
Fetelor, pot sa va spun ca sunteti norocoase...Eu foarte rar am ocazia sa o las pe Sara singura cu bunica ei , maxim 1-2 ore pe luna.....uff
MNiko
Scris: Sunday, October 28, 2007 10:00 PM

Miri wrote:
Fetelor, pot sa va spun ca sunteti norocoase...Eu foarte rar am ocazia sa o las pe Sara singura cu bunica ei , maxim 1-2 ore pe luna.....uff

Miri, nici eu nu am ocazia asta mai des decat tine, si desi uneori as prefera sa fie aproape, ma bucur totusi de distanta. probabil daca ar fi stat mai aproape si ne-am fi vazut mai des si-ar mai fi schimbat si ele din atitudine si n-ar mai rasfata-o chiar atat de mult cand o vad.
crista
Scris: Monday, October 29, 2007 12:40 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 1/27/2007
Noi din pacate nu mai avem nici o bunica cry uff plans, asa a vrut Dumnezeu sa le ia repede la El, dar daca ar mai fi trait as fi avut incredere 100% sa-l las cu ele, mama mea a lucrat la spitalul de copii mai mult de 10 ani, iar socara-mea a lucrat 11 ani la gradinita, la cum au avut griga de noi si de copii pe care ii supravegheau, cred ca David ar fi fost foarte bucuros sa stea cu ele. Iar din fericire, mai avem o strabunica cu care abia daca imi vine sa-l las 10 min...asta e, bine macar ca o avem si pe ea!
kali
Scris: Monday, October 29, 2007 9:16 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
Hai ca vin si eu dupa primul we. fara Alexia: nu mai fac!!!
Ea e bine-merci, in schimb eu am suferit ca un caine... stiu ca nu e bine si ca trebuie sa ma mai detasez... dar cred ca o voi lua mai usurel, sa ma obisnuiesc treptat-treptat fara s-o vad zilnic.
leut
Scris: Monday, October 29, 2007 9:41 AM
Nivel

Inregistrat: 2/15/2006
Tre' sa ma laud ca, na...am noroc! Desi o am numai pe soacra mea, o las pe Alex in fiecare zi pana la 17 iar sambata si duminica mi-o cere dupa amiaza...asa cayes Alex plange cand o iau de la soacra mea, asa de mult s-a lipit de ea. Cateodata, Iuli si eu suntem gelosi ca dupa noi nu plange...plans
Laura
Scris: Tuesday, October 30, 2007 5:03 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 8/8/2006
Rar,foarte rar,am lasat copilul cu mama,nu mai mult de 2 ore. Sa spunem ca maxim de 5-6 ori. Sunt de parere ca, copilul trebuie sa creasca cu parintii lui. Astfel ii voi supraveghea la maxim educatia si ma voi putea corecta mai usor!
Desi ambele bunici ar fi de acord sa aiba grija de copil, nu vreau si nici nu pot din punct de vedere sufletesc sa-l las cu ele. Aici,o mare influenta o are si faptul ca locuim in orase diferite!
Cand voi reincepe munca,il voi da la o gradinita particulara.
Cristy
Scris: Tuesday, October 30, 2007 10:44 PM
Nivel

Inregistrat: 1/8/2007
Cat mai mult si cat mai des....sic sic
(ce mama rea esti tu Cristy maseluta )
De fapt o avem pe soacra-mea aproape, deci ea este singura la care pot apela. Acum, cum sunt fetele mai mari sunt mult mai independente...problema este ca soacra-mea nu prea vrearambo nu prea reuseste sa le tina in frau...fete ca fetele cand se apuca pe cearta....ras iese cu tipete si urlete...au nevoie de arbitru (mami) sa le impace, nici cand sunt bolnave nu am sanse, lui soacra-mea ii este frica sa nu se molipsescamaseluta

Despre comportamentul bunicilor, eu nu m-am bagat niciodata, fetele oricum au invatat ca la bunica/i se face asa si acasa se pastreaza regulile, iar daca am avut ceva de spus soacra-mea m-a sustinut. Iar cand mergem la bunici in Romania ii las sa le alinte din plin. Eu consider ca "la bunici" este in vacanta, si las toate partile sa se bucure ( fiecare dintre noi avem nevoie de o pauza de la regulile fixe ras sic , nu-i asa?)
MNiko
Scris: Tuesday, October 30, 2007 10:56 PM

Cristy wrote:

Eu consider ca "la bunici" este in vacanta, si las toate partile sa se bucure ( fiecare dintre noi avem nevoie de o pauza de la regulile fixe ras sic , nu-i asa?)

Cand o fi Cristina mai mare asa o sa zic si eu. Dar acum, cand in vizita la soacra mea, ea pregatea pranzul sa mancam si isi aduce aminte ca are o ciocolata pt Cristina, iar eu ii spun sa nu i-o arate ca trebuie sa manance si ea insista sa i-o dea...what what sau sa ii dea cafea sau suc acidulat...nu mai am cuvinte...nu pot decat sa ma feresc sa o las cu ea pana cand va mai creste si nu or sa mi se mai para asa periculoase unele lucruri pe care le face.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.