Cat il lasati cu bunicii?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
stele_pe_cer
Scris: Monday, July 3, 2006 12:41 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Eu tocmai l-am lasat pe Matei cu parintii mei pt.a 4 a oara pt.cateva zile (3 zile) si a fost mai mult decat ok de fiecare data.

Am inceput prin a il lasa pe Matei cate o jumatate de ora, apoi cate o ora, ajungand ca acum, daca bunicii au timp disponibil, Matei sa poata sta cu ei oricat doreste (din pacate nu prea au timp buniciiuff ).

In general, de cate ori venim de afara seara, Matei stie ca 20 de minute trebuie sa le petreaca cu bunicii, la ei acasa, cat timp pregatim noi baitza si totul de culcare.

L-am obisnuit pe Matei cu bunicii la insitentele mamei mele cand, odata lasat Matei cu ea (cand Matei avea cateva luni, 2-3) a inceput copilul sa urle pana cand am venit eu acasa.Mi-a explicat mama ca trebuie sa il obisnuiesc si cu ei, putin cate putin, ca nu intotdeauna voi putea fi langa el (analize, controale medicale, cumparaturi, iesiri cu prietenii, concerte, teatru, film) si uite-asa, treptat, am ajuns ca Matei, desi in ciuda faptului ca nu petrece mult timp cu bunicii, atunci cand il las o data la cateva luni pt.cateva zile cu ei, totul decurge absolut normal (cu doza de rasfat in plus, evidentsic ).
codruta
Scris: Monday, July 3, 2006 9:08 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/14/2006
g_nicoleta2000 wrote:
Noi inca papam san, nici nu se pune in discutie sa plec o noapte ca-i iese soacrei mele parul prin caciula pana-i da san lui Alexhohot . Adoarme si fara tzatzica dar miorlaie si se plimba ca rama prin pat pana-si gaseste o pozitie de somn.
mai sta ziua cu ea cateodata, nu mai mult de 3 ore ca-si pierde rabdarea acum de cand Alex trage si cotrobaie peste tot. Soacra mea nu a invata inca sa o lase pe Alex sa-si gaseasca singurica o ocupatie si din dorinta de a o distra devine un pic prea obositoare pentru copil.
Cand o iau pe Alex de la ea copila este obosita si surexcitata de-mi trebuie ore bune sa o calmez.
o noapte cu bunica va sta in august cand mergem la o cumetrie dar mami o sa adoarma puiul.

hohot hohot hohot
incercam sa mi-o imaginez pe soacra-ta cu parul prin caciula...
bontocel
Scris: Thursday, July 6, 2006 12:12 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 3/30/2006
Eu stau cu socri asa ca imi este mult mai usor
Se satura saraca de fetita numai de fatza mea..asa ca atunci cand vine mamaia de la servici se ascunde putin pana se schimba ca daca o vede elena o tine intr-un plans si tipat pana o ia in brate pt ca e invatata sa fie alintata de ea ...si eu ce-i drept sunt mai iute si o mai si cert..nu stiu cat intelege..ca abia dupa ce o cert imi dau seama ca n-am cu cine sa ma intelegras
Cu mama mea iar o pot lasa dar cel mult 6-7 ore ca cere tzitzi si nu prea vrea bibe (desi mai nou bea laptic de vaca diluat cu apa). Pacat ca o sa plece mama mea in Italia si n-o s-o mai recunoasca Elena cand vine plans..dar ce sa spun ..eu am incurajat-o sa plece sa aiba grija de fratiorul meu uff ca mi-e tare dor de el..si am mintit-o pe mama ca o sa ne descurcam fara ea..dar nu prea o sa-mi fie usor ca vreau sa ma angajez si mama soacra munceste in ture si...Dumnezeu cu milauff
oana_nicole
Scris: Thursday, July 6, 2006 8:19 AM
Nivel

Eu am lasat-o pe Ruxy 10 zile cu mama mea si vreau sa va spun ca mi-a fost ingrozitor de greu. E un dor parca sfasietor, cum nu am mai simtit vreodata. Ca sa nu mai spun ca nici nu ne-a recunoscut, mai ales pe sotul meu, pe care nu il vazuse de vreo 3 saptamani. uff Eu ar trebui sa ma intorc si la serviciu cat de curand, dar, sa fiu sincera, nu imi vine deloc, mai ales dupa experienta asta.
lori16ro
Scris: Thursday, July 6, 2006 2:24 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 3/25/2006
oana nicole du-te la serv fara grija , ca fetita e pe miini bune daca e cu mama ta sa -i dea dumnezeu sanatate sa poata sa te ajute
g_nicoleta2000
Scris: Thursday, July 6, 2006 2:53 PM
Nivel

hohot Mai Codruta, avea alex 5-6 luni cand le-am lasat impreuna o ora si le-am gasit pe amandoua plangand de mama focului. M-a chemat socrul meu exasperat de 2 plangacioase; asa ca daca vreai poza cu parul prin caciula promit una la tura urmatoare de plansras

Oana Nicole, o sa-ti fie tare greu la inceput dar asta este viata, cateodata nu avem de ales. Si stai linistita ca nu o sa te uite, cand sunteti impreuna recuperati timpul petrecut despartite.
fdianamaria
Scris: Friday, July 7, 2006 2:03 PM
Nivel

Inregistrat: 2/17/2006
Mama mea e de fapt "baby-sitter"-ul lui Glad. Adica, avand facultate si cautand de lucru, am fost nevoita sa-l las la ea cateva ore pe zi, in timpul saptamanii. A fost foarte bine inca de la inceput, pt ca il iubeste enorm. In plus, cu ea mai e si sora-mea care il alinta non-stop. Si, cum sa nu-i placa unui copil acolo unde e hranit, dragalit, ingrijit bine?
In iunie (la 11 luni) l-am lasat prima data peste noapte la ele, cateva zile la rand (trebuie sa tineti cont ca locuim in blocuri alaturate, deci vizitele la ele sunt extrem de placute si usor, rapid de facut).
Ceilalti bunici...ea e in State, el cu gagica...deci nici o sansa (nici macar nu-l viziteaza...cum as putea avea pretentii sa-l tina??? )
cute_babies_of_mine
Scris: Sunday, July 9, 2006 10:02 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 4/4/2006
Tudor a ramas la ai mei de vineri dupa-amiaza pana luni pe la 17.00. I-am dus si premergatorul la ei. El e fericit, ai mei incantati, noi... iubareti, relaxati, odihniti! (De-abia m-am dat jos din pat pe la 10.30) Eu recomand cu toata caldura lasarea copiilor la bunici din cand in cand; merita macar pentru incarcarea bateriilor. Nu mai spun ca bebe se invata sa stea si alti oameni, nu numai cu mami si cu tati...
sousourel
Scris: Thursday, July 20, 2006 10:27 PM
Nivel

Inregistrat: 2/18/2006
Al meu ar sta si o vesnicie, micul tradator!
Nici nu i-a pasat ca am disparut pe termen lung (de dimineata si pana seara, 3 zile consecutiv)uff asa ca soacra-mea ne raspundea la telefoanele noastre ingrijorate cu "puteti merge si in capatul pamantului". Asa ca al meu a mancat bine, a dormit si mai bine, nu s-a carait deloc (dar si bunicii au dormit bine, antrenati fiind toata ziua ras ) si a stat si pe oala. Asa ca, norocul nostru ca intre bunici si noi sunt 125 km, altfel ne-am pierde postul si am intra in somaj ras
MNiko
Scris: Sunday, January 14, 2007 8:56 AM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Ciudat ca am dat e acest topic tocmai acum cand am decis sa fac acest pas. Ieri, obosita de treaba si de faptul ca Cristina venea in urma mea si deranja exact ce asezasem eu, am vb cu mama la telefon ca sa ma mai linistesc putin. Ea mi-a propus sa o tina pe Cristina o saptamana la ea, asa ca m-am decis sa fac si pasul asta. Sotul mi-a zis ca dupa 2 zile n-o sa mai mai pot dupa aia mica (s-ar putea sa aiba dreptate, ca de obicei imi prezice bine reactiile), dar tot o sa incerc.
Ce nu stiu cum sa fac e daca sa o duc eu pe Cristina si sa o las la mama, sau sa vina mama sa o ia. Problema e ca eu satu in Rasnov si mama in Buzau, iar mama ar calatorii cu autobuzul sau trenul. Inca nu m-am hotarat ce varianta sa aleg.
Fluturas
Scris: Sunday, January 14, 2007 9:08 AM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 11/22/2006
Cat timp l-am avut doar pe Darius nu a stat fara mine nici macar o ora. Am fost cu el in continuu, nici macar cu tatal lui nu a ramas (nu ca nu am vrut eu, asa au stat lucrurile), pana am ajuns banghead banghead ca a fost tare plangacios. De cand am nascut-o pe Karina, am avut ajutor, si acum vad ce inseamna sa ai un ajutor. Mama mea este de mare ajutor, de cand suntem in tara suntem tot impreuna si Darius tine f mult la ea. Cand vede ca sunt cu karina, nu spune nimic, merge frumos la mama mea si ea ii rezolva problema.
Kiki
Scris: Sunday, January 14, 2007 9:38 AM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

sousourel wrote:
Al meu ar sta si o vesnicie, micul tradator! ...

Si fi-miu la fel. Cand il duc la mama, veselie pe capul lui. Am vorbit acum cu mama la telefon si ieri dupa ce l-am lasat acolo si am plecat o data sau de doua ori a zis "mami", "tati" si gata! sic
aedon
Scris: Wednesday, January 24, 2007 9:18 AM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 1/15/2007
Eu o las pe Mariuca mea cu mama de cand am nascut-o si asta pentru ca locuim la ai mei, in schimb la soacramea mai rar....si mereu imi spune "veniti asa de rar pe aici!"....cu mama mea ii place la nebunie in schimb cu soacra mea plange pana se obisnuieste cu ea....plus ca nu indraznesc sa o las foarte mult timp cu ea, poate cateva ore, de zile nici nu poate fi vorba.....

salut
felicia
Scris: Wednesday, January 24, 2007 10:34 AM
Nivel

Inregistrat: 2/13/2006
O las la socrii cu program - in fiecare zi de la 11 la 13, ca sa-mi fac treburile prin casa. Daca merg seara la cumparaturi o las iarasi 2 ore. Ea si bunicul sunt prieteni buni, are deja jucarii la ei, asa ca stau fara grija. Socrii mei sunt oameni responsabili, sunt de acord cu ideile lor (in mare parte), iarasi - stau fara grija.
O singura data am lasat-o toata ziua la ei, ca am fost la un botez la Buzau. Seara cand am sosit, era bunicul frant, ii crescuse tensiunea, in sfarsit a recunoscut ca ILInca e obositoareras
aedon
Scris: Wednesday, January 24, 2007 11:19 AM
Nivel

Inregistrat: 1/15/2007
Da Felicia , insa fetita tare are aproape un anisor jumate, insa a mea are abia 6 lunite, inca mai este dependenta de mami a ei, asa ca deocamdata nu prea am incredere in socrii mei mai ales ca ei sunt si mai in varsta decat ai mei parinti.....

dance dance dance dance dance dance flowers
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.