Cat de sarat mananca bebelusul / copilasul tau ?

Options Cat de sarat mananca bebelusul / copilasul tau ?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Wednesday, January 17, 2007 10:23 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17799
Locatia: Bucuresti
Eu am inceput de curand sa ii presar 2-3 fire de sare in mancare lui Andrei, iar Alice mananca destul de sarat, nu excesiv, dar cred ca oricum prea mult pentru varsta ei.

Si eu mancam foarte sarat inainte, acum am lasat-o ceva mai moale.

Am gasit un articol interesant aici vis-a-vis de faptul ca se mananca prea sarat.

Daca va intereseaza puteti sa il cititi si eventual sa comentam ulterior pe baza lui.
MNiko
Postat: Wednesday, January 17, 2007 10:39 AM
Nivel: Guest

Postari: 5
Eu trebuie sa manac foarte putin sarat din cauza hipertensiunii dar si a pietrelor de la rinichi, motiv pentru care sunt obisnuita sa gatesc asa. La inceputul diversificarii Cristina n-a vrut sa manance decat daca puneam si cateva fire de sare. Si acum fac la fel si incerc sa nu pun multa sare. Daca nu pun deloc, nu mananca oricat de foame i-ar fi.
Iar in laptele de vaca mi s-a recomandat sa pun, ca protectie contra viremilor intestinali.
Cristy
Postat: Wednesday, January 17, 2007 10:54 AM

Nivel: Senior

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Noi amancam cu foarte putina sare, ma feresc in general si de produsele preparate care contin sare, cum ar fi muraturi, afumaturi, snakuri sarate, covrigei si saratele, sos de soia...Incetul cu incetul reduc sare total... Ai mei nici nu simt ca este putina sare in mancare sau deloc ( scrob, ochiuri, etc) !!!
Delikatul contine f multa sare, eu am cumparat un delikat special cu putina sare si fara gluten.

Si daca sare, noi folosim o sare de mare, care este mai sanatoasa....

Felelor le place sa se joaca cu solnita... de obicei, pt a evita "jocurile" nici nu pun solnita pe masa....

Sarea elimina apa din organism, si dauneaza in primul rand rinichilor....

La cat mai multa sanatate!!!!!

flowers flowers flowers

PS Adriana, esti superba cu astfel de topicuri....acum sunt chiar multumita ca am gasit un asa forum de calitate !!!

Kiki
Postat: Wednesday, January 17, 2007 11:13 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
Extrem de putin sarat. Eu nu mananc mai deloc sarat, prin urmare asa l-am invatat si pe Dav...in schimb, cu Luci am de furca...e in stare sa-si toarne o solnita intreaga in farfurie si mereu comenteaza ca nu pun sare destula.
taki
Postat: Wednesday, January 17, 2007 11:16 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Nici eu nu-i gatesc sarat. Foarte putin, asa ca sa nu zic ca nu-i pun in mancare.

Kiki, Taka si-a scos anul trecut pietre de la rinichi din cauza sarei. Cand isi punea sare in bucate, zici ca presara cu zahar pudra.angry angry angry angry
Kiki
Postat: Wednesday, January 17, 2007 11:18 AM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
taki wrote:
...
Kiki, Taka si-a scos anul trecut pietre de la rinichi din cauza sarei. Cand isi punea sare in bucate, zici ca presara cu zahar pudra.angry angry angry angry

Da, mai, asa face si el...Gata, punbataus pe el, ca nu se mai poate! angry
MNiko
Postat: Wednesday, January 17, 2007 12:27 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
Kiki wrote:
Extrem de putin sarat. Eu nu mananc mai deloc sarat, prin urmare asa l-am invatat si pe Dav...in schimb, cu Luci am de furca...e in stare sa-si toarne o solnita intreaga in farfurie si mereu comenteaza ca nu pun sare destula.

Si sotul meu manca sarat ca asa fusese obisnuit din familie (soacra mea mereu pune sare in farfurie, chiar daca a gatit ea), dar el -sa obisnuit sa-si puna doar in farfuria lui si doar daca considera ca mai e necesar. S-a obisnuit deja sa manance si el mai putin sarat.
danab
Postat: Wednesday, January 17, 2007 12:40 PM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Eu pun putina sare in mancare, iar pentru Miru cateva fire, sa aiba alt gust. M-am obisnuit din sarcina sa mananc nesarat si acum fac la fel. Daca mai vrea, sotul poate sa-si sareze suplimentar mancarea, dar s-a obisnuit si el cu mai putina.
Darria
Postat: Wednesday, January 17, 2007 12:49 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 5/20/2006
Postari: 267
Locatia: Iasi
Pana la 1 ani: nu sare, nici macar un firicel. As vrea sa nu-i pun sare in mancare pana la 3 ani, sa vad ce resuesc. Pot sa folosesc lamaia, e mult mai buna(e "sarea" naturala). Spock recomanda sarea marina.
Eu ma chinui sa nu mai folosesc deloc sare, sa vad ce reusesc.
Roxanel
Postat: Wednesday, January 17, 2007 2:55 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Mai si eu am zis fara sare pana la 1 an. Dar vreau sa va spun ca piureul de legume este execrabil fara sare. Eu pun putina sare la sfarsit.

Eu nu stiu daca voi toate dati numai mancare facuta in casa dar uitati-va pe iaurturile pentru copii, biscuiti, pufuleti - care se pot da la copii pana intr-un an sa vedeti ca au sare.
g_nicoleta2000
Postat: Wednesday, January 17, 2007 3:57 PM

Postari: 3898
Locatia: Bacau
Roxanel wrote:
Eu nu stiu daca voi toate dati numai mancare facuta in casa dar uitati-va pe iaurturile pentru copii, biscuiti, pufuleti - care se pot da la copii pana intr-un an sa vedeti ca au sare.

Corect! pai de ce crezi ca multi copii iubesc borcanelel si nici nu se uita la pireul facut cu mult drag de mamici.

Eu nu i-am dat sare o buna perioada de timp dar presiunea celor din jur a fost teribila asa ca am cedat pe altarul saraturii.Saram rezonabil mancarea si cine mai doreste nu are decat sa-si mai adauge.
Citeam mai sus ca Mniko pune sare in laptele si am ramas destul de uimita pentru ca laptele de vaca este un aliment cu o cantitate foarte mare de sodiu. Sodiul din lapte ingreuneaza rinichii tuturor copiilor iar adaugand sare este ca si cum ai supradoza cantitatea de sodiu din respectivul lichid. Sarea nu are nici o treaba cu viermii umani, stiu ca la tara se da la vitei sare dupa ce au supt( mi se pare o tortura dar asta este) ca sa nu faca viermi dar ce se aplica la vitel nu cred ca se aplica si la copii.

kali
Postat: Wednesday, January 17, 2007 4:06 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14382
Alexia, de la 1 an, mananca normal de sarat, mai ales ca nu-i mai fac papica separat.
Ely
Postat: Wednesday, January 17, 2007 5:41 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Si Karina papa un pic sarat daca nu pun sare nu mananca poate sa -i fie foame refuza.In schimb sotul exagereaza cu sarea pune prea multa sare ,cand gateste el de multe ori nici nu pot manca ca o sareaza rau.
mihaela75
Postat: Wednesday, January 17, 2007 6:39 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
la noi bza e borcanelul,sigur si practic.Ca mai scapa tati o linguritza de la noi asta epoveste veche si fara leacbanghead Insa ce vroiam sa zic...ieri am luat un borcanel altfel decat de obicei sa-l testez .Era curcan cu legume si orez.Ii dau prima lingura ,bebica face ochii mari la mine,trec la a doua, bebica deschide gura cat sura, a treia o ia pe neinghutite si asa mi-a devorat borcanel mare, dublu decat de obiceiwhat Ma uit pe eticheta la ingrediente sa vad ce minune o avea inauntru...nimic deosebit, gust din el ...aaaa, aici era secretul,sare la greu si bun la gust daca stiam haleam si eu jumate .Si ma mir cum de e asa sarat ( nu sarat dar cu sare mai ca lumea),de ce?Ca era pt 12 luni si eu n-am observat.Ma intrebati daca o sa-i mai iau?Bineinteles ca dasic ca tare gustos mai era si repede a mers pe gatyes
sousourel
Postat: Wednesday, January 17, 2007 8:24 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Din timpul sarcinii am renuntat progresiv la sare...acum chiar consumam mai putina, tati si musafirii isi mai adauga in farfurie daca simt nevoia. Cand gatesc special pt V ii pun doar un fir, in rest cand papa de la noi nu e nici acolo in exces.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed