Chestionar intrebare: Cat de des va certati copiii?
Alegere Voturi Statistici
Deloc 0 0%
Foarte rar 2 13%
Uneori 6 40%
Destul de des 7 46%
Foarte des 0 0%

Cat de des va certati copiii?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Scris: Thursday, November 30, 2006 11:49 AM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Cat de des va certati copiii? De obicei, care sunt motivele pentru care ii certati?

Vi s-a intamplat si sa ii certati pentru lucruri minore numai pentru simplul motiv ca erati prea nervoasa sau stresata si apoi sa va para rau?
Cris-DL
Scris: Thursday, November 30, 2006 11:56 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 10/4/2006
Eu am votat foarte rar, pentru ca in ultimul timp Deea s-a facut fetita cuminte si cat de cat ascultatoare yes
Inainte cu cateva luni nu era zi sa nu o cert/tip pentru prostioarele facute de ea ... dar pe urma imi parea atat de rau uff Nu am tipat niciodata la ea numai pentru ca eram eu nervoasa sau stresata.
Kiki
Scris: Thursday, November 30, 2006 12:00 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Cred ca nu e zi sa nu il cert...ba ca scuipa mancarea pe jos, ba ca nu vrea sa manance, ba ca nu deschide gura sa ia medicamentul, ba ca una, ba ca alta...
Noroc ca e el mititel si nu intelege ce zice nebuna...oricum o s-o las mai moale, ca pana la urma ce face el nu e un capat de tzara si o sa inceapa sa inteleaga ce zic si apoi zice ca mami e rea si ca il cearta sic
TatyKS
Scris: Thursday, November 30, 2006 12:10 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 3/1/2006
O cert pe Karina...decat atunci cand se duce intr-un loc unde stie ca nu are voie...Ea ea stie ca nu are voie, pentru ca atunci cand ajunge in acel loc, se intoarce spre mine si incepe sa bombane, dar tot incearca sa puna mana. Atunci intervin eu...si o iau de acolo spunandu-i a zece mia oara ca nu are voie. Nu o cert mereu si din orice, pentru ca este prea mica deocamdata...si nu intelege chiar totul si imi bat gura de pomana
Andi&Mariuca
Scris: Sunday, December 3, 2006 4:44 PM
Nivel

mie mi s-a intamplat de foarte multe ori sa tip la el pt ca eram nervoasa... atat de des ca a devenit o a doua natura!banghead banghead banghead stiu ca este foarte rau si total gresit dar ma straduiesc sa nu ma descarc pe bietul copil.
motive de cearta? ooo, imi da f. multe... ori face vreo prostie, ori nu vrea aia, ailalta, ori plange ca sa atraga atentia...uneori imi iese si ma abtin si nu ii zic absolut nimic insa alteori... ma enervez si il cert sau... tip plans
eu cred ca ceva-ceva ei tot inteleg, in special datorita tonului adoptat (cand e mai ridicat sau rastit de-a binelea) insa chiar sensul cuvintelor nu stiu daca il pricep...
Kiki
Scris: Sunday, December 3, 2006 5:54 PM
Nivel

Anca, sa stii ca si eu regret cand tzip la David si il cert. Pe de-o parte nu imi place ca fac treaba asta. Pe de alta, eu cred ca sunt niste reactii cat de cat normale, avad in vedere stresul, faptul ca stau toata ziua singura cu el, ca face numai prostii, ca nu pot avea liniste nici macar 5 minute...
Alina
Scris: Sunday, December 3, 2006 7:49 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 3/27/2006
Cred ca natura meseriei mele ma face sa fiu mai calma, mai rabdatoare. Multe din prietenele mele imi zic (vazand ce minuni face uneori) ca daca ar fi fost in locul meu, ar fi luat-o demult Catinca, dar eu incerc sa ma abtin.
Ei, nu-mi iese mereu. deci intru si eu in categoria celor care isi cearta copiii, dar niciodata fara motiv, chiar daca sunt foarte nervoasa (desi asta se intampla foarte rar) ii explic calm Catincai sa ma lase putin si in cateva minute discutam. La Tudor mai ridic vocea doar cand il apuca smiorcaiala fara motiv, in rest, nu.

Am votat Uneori.
MNiko
Scris: Friday, October 26, 2007 12:42 PM
Nivel: Guest

Din pacate am descoperit ca o "cert" cel putin de 2 ori pe zi, adica de cate ori trebuie sa mearga la nani. Nu stiu ce e cu ea, ca n-am mai auzit cazuri asemanatoare, dar oricat de somnoroasa ar fi, nu vrea sa se culce. Aproape in 90% din cazuri avem show la culcare si pana nu ridic macar o data vocea la ea nu se culca. De parca prefera sa planga putin inainte de a adormi. Iar cu ocazia asta o aud plangand chiar in fiecare zi.
Kiki
Scris: Friday, October 26, 2007 12:45 PM
Nivel

Uite ca la noi mai trece cate o zi fara nici o cearta...Si ma bucur! Am devenit mai rabdatoare si oricum, am un copil cuminte! sic firstprize
MNiko
Scris: Friday, October 26, 2007 12:51 PM

Kiki wrote:
Uite ca la noi mai trece cate o zi fara nici o cearta...Si ma bucur! Am devenit mai rabdatoare si oricum, am un copil cuminte! sic firstprize

Bravo Cris. Si eu imi doresc sa fiu mereu rabdatoare si calma. Si chiar reusesc in majoritatea cazurilor. Mai ales la culcare ca daca ma enervez eu dureaza show-ul si mai mult. Uneori e de ajuns sa zic foarte tare doar " gata" ca sa se potoleasca si sa puna capul pe perna si sta acolo pana adoarme, dar alte ori e nevoie de mai mult.
bereea
Scris: Sunday, October 28, 2007 4:26 PM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
Am votat "uneori" pentru ca nu o cert in fiecare zi si in nici un caz fara motiv.De fapt increc sa o cert cat mai putin si sa-i explic cat mai mult.
kali
Scris: Monday, October 29, 2007 9:20 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
La noi se intampla foarte-foarte rar... si de fapt nu e cearta, ci un ton mai apasat; tzip doar cand intru in panica ( in situatia in care exista posibilitatea de a se lovi, etc.).
Adevarul e ca am noroc de un copil cuminte, insa tocmai am realizat ca printesa mea nu stie ce e aia: nu, nu e voiebanghead, asa ca urmeaza sa iau masuri si ne vom si certa daca va fi cazul.
leut
Scris: Monday, October 29, 2007 9:44 AM
Nivel

Inregistrat: 2/15/2006
S-o cert pe Alex inseamna sa spun pe un ton ferm si tare "Alex" si e clar. Pune capul in pamant si se lipeste de mine. La cat de cuminte e, folosim tonul rarut!yes Chestia asta nu tine la Iuli ca...e tati!ras
MNiko
Scris: Monday, October 29, 2007 12:12 PM

leut wrote:
S-o cert pe Alex inseamna sa spun pe un ton ferm si tare "Alex" si e clar. Pune capul in pamant si se lipeste de mine. La cat de cuminte e, folosim tonul rarut!yes Chestia asta nu tine la Iuli ca...e tati!ras

Si la noi de cele mai multe ori cearta inseamna doar un ton mai ridicat. Nu merge mereu ca la voi, dar imi doresc sa ajungem asa.
sousourel
Scris: Saturday, November 3, 2007 8:51 PM
Nivel

Inregistrat: 2/18/2006
Si noi am rarit-o bine-bine...e adevarat ca si Victor coopereaza mai mult ca inainte. In ceea ce priveste somnul de la pranz, dat fiind ca a devenit constant motiv de nervi, azi am schimbat foaia si i-am oferit posibilitatea sa ramana in pat sau nu. A preferat sa nu, dar pentru somnul de noapte ne-am pregatit inca de la 20. Iar circul care se intalmpa dimineata la bautul laptelui s-a transformat intr-o totala ignorare din partea mea...si culmea, a avut efectscratch
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.