Chestionar intrebare: Ce ati face pt a avea un copil al vostru?
Alegere Voturi Statistici
FIV 26 59%
FIV + donator 8 18%
adoptie 10 22%

Cat de departe ati merge pt a avea un copil al vostru?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
S.ELENA
Scris: Monday, February 23, 2009 12:00 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 6/20/2007
Eu cunosc o familie care au adopatat o fetita (de la 2 luni), iar aceasta seamana foarte bine cu mama (am mai povestit despre ei la capitolul "adoptie" cu ceva timp in urma); niste prieteni de familie au inceput demersurile pentru obtinerea acelui atestat premergator adoptiei (chiar zilele trecute au fost la noi pentru caci aveau nevoie de o caracterizare la dosar).
Cunosc si o familie care au o fetita de 1 an si 3 luni, nascuta in urma FIV (au fost trei embrioni implantati, iar ea a fost rezultatul fertilizarii).

Eu cred ca as incerca absolut toate variantele (chiar in ordinea trecuta de tine), lasand adoptia pe ultimul loc.

Orice decizie ati lua eu va doresc din inima ca Dumnezeu sa va fie alaturi si totul sa iasa asa cum va doriti voi!!!!
Mai devreme sau mai tarziu veti fi parinti, niste parinti minunati si iubitori, asa cum orice copil de pe pamant si-ar dori!!!!!pupici computerlove

Am votat:FIV!!!
codruta
Scris: Monday, February 23, 2009 12:51 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/14/2006
as merge pana-n panzele albe, pana la capatul lumii si inapoi si sunt convinsa ca la fel veti face si voi! Pentru inceput as incerca fiv, o data, de doua ori, de zece ori iar daca micutul si nazdravanul de spermatozoid tot nu vrea sa-si faca treaba as incerca adoptia.Eu personal nu stiu daca as incerca fiv cu donator, nu stiu prea multe despre procedura dar s-ar putea relatia de cuplu sa se defecteze.Nu stiu, io-s mai conservatoare, n-as putea face un copil cu altcineva decat sotul meu, ceva s-ar rupe intre noi,chiar daca el ar fi de acord.

Alina, pe langa variantele din chestionar as mai pune una, mai putin medicala sau rationala: Minunea! Dumnezeu face minuni, in ciuda oricaror diagnostice! Sunt convinsa ca in curand minunea voastra va purta un nume!computerlove
fdianamaria
Scris: Monday, February 23, 2009 8:11 AM
Nivel

Inregistrat: 2/17/2006
Draga mea draga,merita sa te lupti pentru ce-ti doresti !! De aceea te rog sa fii tare si sa ai incredere in tot ce va urma. Daca iti cade moralul...hai la o cafea pupici

Referitor la chestionar, in mod sigur as incerca intai FIV-ul iar apoi adoptia. Nu ma tenteaza deloc a doua varianta, stiind ca undeva in lume se afla de fapt tatal copilului meu pale Mai bine...un copilas la care stiu clar ca parinti nu suntem noi, dar pot sa-i ofer tot ce n-a avea altfel. Decat cu un donator...mai bine un prieten simpatic ras (lasand la o parte gluma, te sarut dulce si abia astept sa-mi dai vestea cea mare topai )
ninetem
Scris: Monday, February 23, 2009 5:05 PM
Nivel

Inregistrat: 10/19/2007
Am votat Fiv, chiar am pe cineva foarte drag care la vara va naste un copil prin FIV. varianta FIV-donatie nu cred ca as incerca-o. Adoptia vrem sa o incercam chiar si avand 2 copii ai nostrii, dar peste cativa ani, vom vedea ce o fi. bafta multa si credinta in D-zeu, el iti va indruma pasii!
kali
Scris: Monday, February 23, 2009 5:10 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
Eu as fi dispusa sa fac absolut orice.
bulinutza
Scris: Monday, February 23, 2009 6:01 PM
Nivel

Inregistrat: 10/14/2007
Multumesc mult fetelor, astept in continuare parareri...pupici
evita
Scris: Monday, February 23, 2009 6:55 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 3/13/2006
Fara nici un dubiu, FIV si atat. Cunosc cazuri de adoptie care nu se incadreaza in categoria acelor cazuri fericite ...nu cred ca m-as angaja in asa ceva. Oricum stiu ca vei alege ce consideri ca este bine pentru voi, ca familie, si cred ca asa si trebuie. Piticii mei asteapta parteneri de joaca!pupici
Miri
Scris: Monday, February 23, 2009 7:08 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
Eu sunt de acord cu Codruta!Ai uitat sa treci Minunea lui Dumnezeu, ca o varianta de votat!
Iar eu iti spun asta din propria noastra experientza, dupa o asteptare de aproape 10 ani si dupa ce am dat peste cap toate pronosticurile...
Nu stiu cati ani ai,cred ca esti mai tanara decat mine, dar gandeste-te ca noua ne-a dat-o Dumnezeu pe Sara la 33 de ani....angel

Succes si nu dispera!Curand, o sa ne dai si vestea cea mare....pupici
Kiki
Scris: Monday, February 23, 2009 8:07 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Am votat FIV! Atata timp cat aveti o sansa, cu Dumnezeu inainte! S-au vazut multe minuni! Si sunt ceva fete pe forum, care zic eu ca ar fi fericite sa iti explice cum sta treaba cu minunile Lui!
t-mihaela
Scris: Monday, February 23, 2009 8:19 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 6/20/2008
FIV in primul rand.
FIV si donator exclus din start pale
Adoptia in caz ca FIV nu da roade.
La FIV e o problema, vad tot mai des cazuri de sarcini cu peste 3 copii si atunci vine dilema, ii lasi pe toti sau avortezi vreo doi pale Tocmai avem un caz la stiri de o mama care a nascut octupleti dintr-o FIV .oare

Mult succes buluinuto, faceti si voi cum va indeamna inima angel
Roxanel
Scris: Monday, February 23, 2009 10:54 PM
Nivel

Inregistrat: 3/13/2006
Eu le-as lua pe toate pe rand pana ar iesii ceva.
bulinutza
Scris: Tuesday, February 24, 2009 7:01 AM
Nivel

t-mihaela wrote:
FIV in primul rand.
FIV si donator exclus din start pale
Adoptia in caz ca FIV nu da roade.
La FIV e o problema, vad tot mai des cazuri de sarcini cu peste 3 copii si atunci vine dilema, ii lasi pe toti sau avortezi vreo doi pale Tocmai avem un caz la stiri de o mama care a nascut octupleti dintr-o FIV .oare

Mult succes buluinuto, faceti si voi cum va indeamna inima angel

Miha, Dr la care merg eu in Ungaria spune ca datorita varstei mele, 27 ani (sunt considerata tanara pt astfel de proceduri), nu se implanteaza mai mult de 2 embrioni. Asa ca nu exista riscul de sarcina mai mult decat gemelara.
bulibuli
Scris: Tuesday, February 24, 2009 7:07 AM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 3/17/2008
stiu si eu cazul cu octupletii, e foarte mediatizat si aici.. cu tipa aia care cere bani sa-i creasca, nu? si mai are inca 6 parca...
bulinutza
Scris: Tuesday, February 24, 2009 7:56 AM
Nivel

bulibuli wrote:
stiu si eu cazul cu octupletii, e foarte mediatizat si aici.. cu tipa aia care cere bani sa-i creasca, nu? si mai are inca 6 parca...

Waaai, eu nu stiu cazul, dar mi se pare foarte aiurea...cry
Mela
Scris: Tuesday, February 24, 2009 10:05 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 11/19/2006
Bulinutza,eu ma tot gandesc la ce sa-ti raspund,inca de cand ai deschis subiectul.initial,as fi acceptat si FIV plus donator,ma gandeam ca ar fi totusi un copil nascut din mine,sange din sangele meu,dar trebuie sa iau in considerare si umbra pe care poate ar lasa-o in relatia cu sotul meu...
e foarte greu de hotarat...si uite,aveam o vecina care tot la clinica din ungaria a apelat,ea avea 40 de ani cand a nascut,acum imi pare rau ca nu am intrebat-o exact care a fost problema lor...dar eu cred ca ai o sansa,esti tanara,poti incerca o data,de doua,de trei ori si tot o sa se prinda un bebe de burtica ta angel
o sa votez FIV.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.