Cartea mea de bucate - Bereea

Options Cartea mea de bucate - Bereea
Subiectul anterior · Subiectul urmator
bereea
Postat: Monday, November 8, 2010 8:20 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22769
multumesc, anabella.pupici
bereea
Postat: Monday, November 8, 2010 8:37 PM

Am facut un tort de cafea nesofisticat, dar bestial de bun.Il mananca pana si Ale, de aceea eu sunt nevoita sa inlocuiesc nessul cu orzo, dar las cele 2 lingurite de cafea pe care le cere reteta.

Tort de cafea

Blatul:se mixeaza 5 albusuri si 5 linguri de apa foarte bine.Se adauga 10 linguri de zahar, apoi galbenusurile si 2 linguri de faina.Compozitia se imparte in doua .Una ramane alba, cealalta se coloreaza cu cacao.Se traseaza dungi in diagonala in tava mare de la cuptor, altenand culorile.Se decupeaza peretii si partea de dedesubt a tortei.(nu ajunge o tava , dar din aceasta compozitie se poate face si partea rotunda de dedesubt.

Crema:se amesteca 2 galbenusuri cu 4 linguri de zahar si 2 linguri de cafea naturala lichida.Se pune pe bain-marie sau pe flacara mica de la aragaz si se amesteca pana se ingroasa.Se lasa la racit, apoi se adauga 10 g de gelatina hidratata.Cand e rece se amesteca cu 400g de frisca batuta.

In mijlocul tortului am facut un medalion .Am construit un inel din aluminiu si am amestecat o mana buna de visine cu 100g cafea amestecata cu 2 linguri zahar si un plic de torta-gel.Dupa ce s-a intarit se scoate cercul de aluminiu si se toarna crema de cafea.

Pentru tortul d emai sus eu fac crema dubla si folosesc o tava cu diametrul de 26 cm.Reteta este pentru o tava cu diametrul de 17 cm.
cute_babies_of_mine
Postat: Tuesday, November 9, 2010 12:34 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Vaiii, cum arata! Si e cu cafea... Si mie tot mi-e lene... Mai bine vin direct la tine! Daca eu comand, nu-l trimiti prin posta?
Ana
Postat: Tuesday, November 9, 2010 1:00 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
Vai cum arata Brenda,tre sa fac si eu hearts hearts hearts
sau vorba lui Lenus nu trimit prin posta?mai ales ca eu sunt mai aproape de tineras
bereea
Postat: Tuesday, November 9, 2010 5:19 PM

Lenus, Anabella va multumesccomputerlove v-as trimite prin posta cu mare drag sau mai bine veniti voi la mine
zaza_
Postat: Tuesday, November 9, 2010 6:22 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/25/2008
Postari: 2187
Locatia: rm.vilcea
Esti criminala, Bereea!
Eu nu am facut prajituri pana sa ma marit, am inceput cu un tort diplomat facut dupa ureche mai mult si acum am facut tortul de lamaie pentru ziua lui Matei! A iesit super beton. Multumesc pentru retete. Ma pregatesc moral pentru tortul Winter...
A! Si am mai facut niste cornulete dupa reteta ta!computerlove
Katrina
Postat: Tuesday, November 9, 2010 6:34 PM

Intrat: 3/9/2010
Postari: 3455
Locatia: alaturi de primele mele iubiri
Bereea,e super.Cred ca o sa o incerc si eu,cat de curand.
delfinasa
Postat: Tuesday, November 9, 2010 6:39 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Super ideea cu blatul turnat in 2 culori cool si de tortul asamblat nu mai zic ce bine arata!love (eu sufar dupa cremele de cafea, imi plac foarte mult, dar nu mai fac de cand avem o domnisoara mica in familie -si inghetata cu cafea mi-am luat o data ca nu mai puteam si fii-mea si-a bagat boticul in ea, asa ca am renuntat si la astabanghead)
alexandrabogdan
Postat: Tuesday, November 9, 2010 6:40 PM

Intrat: 4/17/2008
Postari: 3770
Locatia: arad
ce bine arata!!! Bereea esti genialanewclap
bereea
Postat: Wednesday, November 10, 2010 6:19 PM

zaza_ wrote:
Esti criminala, Bereea!
Eu nu am facut prajituri pana sa ma marit, am inceput cu un tort diplomat facut dupa ureche mai mult si acum am facut tortul de lamaie pentru ziua lui Matei! A iesit super beton. Multumesc pentru retete. Ma pregatesc moral pentru tortul Winter...
A! Si am mai facut niste cornulete dupa reteta ta!computerlove

Zaza, computerlove Eu am inceput sa gatesc dupa ce m-am maritat, adica pe la 28 de ani._inainte intram in bucatarie numai daca mami se simte foarte-foarte rau.ras Dar am invatat
bereea
Postat: Wednesday, November 10, 2010 6:20 PM

delfinasa wrote:
Super ideea cu blatul turnat in 2 culori cool si de tortul asamblat nu mai zic ce bine arata!love (eu sufar dupa cremele de cafea, imi plac foarte mult, dar nu mai fac de cand avem o domnisoara mica in familie -si inghetata cu cafea mi-am luat o data ca nu mai puteam si fii-mea si-a bagat boticul in ea, asa ca am renuntat si la astabanghead)

Si fiica-mea moare dupa cafea, de aceea eu am pus un pic de cafea decof. , iar in loc de ness am frecat orzo.a avut gust de cafea si asa.computerlove

alexandra, Katrina
danab
Postat: Thursday, November 11, 2010 7:57 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
bereea wrote:

Woweu nu vad decat ceva ce-as manca si fara lingurita/furculita love
bereea
Postat: Thursday, November 11, 2010 8:25 AM

Danab, computerlove Eu il fac iarasi c. dar cred ca o sa mai pun o crema de lamaie pe alaturi si trebuie numaidecat sa-l imbrac in pdz albastra si cu margarete.Ma pun eu cu sefa, sambata tortolaimcool
Ana
Postat: Thursday, November 11, 2010 8:39 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
Abia astept sa vad poze cu tortuletul!!topai topai topai
bereea
Postat: Sunday, November 14, 2010 3:32 PM

Am facut un tortulet sa vad daca reusesc sa-l invelesc avand forma hexagonala.De aceea e simplu-simplu (am gresit un pic culoarea, eu il vroiam mult mai putin albastruras ), dar gustul e tare bun:mousse de cafea si mousse de lamaie

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed