Cartea mea de bucate - Bereea

Options Cartea mea de bucate - Bereea
Subiectul anterior · Subiectul urmator
mariana71
Postat: Sunday, October 31, 2010 8:23 AM

Nivel: Senior

Intrat: 10/14/2009
Postari: 5442
Locatia: italia
Bereea ,tu ma uimesti de fiecare data.Trebuie neaparat sa incerc si eu pasta de zahar,dar inca nu am curajsorry1 .
oanamaria
Postat: Sunday, October 31, 2010 12:13 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Super tortul!Ma surprinzi placut de fiecare data!Felicitari!
bereea
Postat: Sunday, October 31, 2010 2:49 PM

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22769
Oanamariapupici , Marianapupici , Rodypupici , Shirelpupici , Katrinapupici va multumesc mult.

Mariana, paste de zahar nu-i chiar asa de speriat, rabdare multa trebuie.
delfinasa
Postat: Wednesday, November 3, 2010 5:19 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Bericioaico, tortul asta e absolut perfect bravo...zici ca l-a facut o profesionista, serios!bravo
Felicitarifloare2, ai maini, imaginatie si rabdare de aur majoreta firstprize cool!
Alessandra, scumpitza, ai o mami foarte talentata!Chef wav

Cand vad ce frumuseti faci, ma apuca si pe mine talentele de cofetareasaras; m-ai facut sa-i mai dau o sansa acestei paste sic. Mi-am amintit ca am pastrat 2 bulgari de pasta prin frigider, da' sunt absolut beton acum. Mai am vreo sansa sa inmoi pasta asta intarita?
Si mai am cateva curiozitati: cum o intinzi? Ce procedeu/metoda aplici sa nu se lipeasca de masa/roller? Cum o faci sa nu se crape? Cum o intinzi sa pice asa perfect pe tort, fara falduri? In cat timp trebuie manevrata (pentru ca stiu ca se intareste repede)?
bereea
Postat: Wednesday, November 3, 2010 7:00 PM

Delfineasa, multumim mult de complimente.M-au facut sa ma inrosesc...de placerepupici

Ale a lucrat cot la cot cu mine in bucatarie si cum mi se intarea o bucata d epasta cum ajungea in manutele ei si mi-o inmuia mai bine decat cuptoruul cu microonde.si a facut si ea flori si frunze si a reusit sa intinda pasta atat de subtire cum eu nu reusesc.Deci, in viitor nu s estie cine o sa fie mai brava.

Pasta o pastrez si eu in frigider si o inmoi in microonde.dar trebuie sa stai cu ochii pe ea.Poti adauga si un strop d emiere de albine daca ti se pare prea tare si apoi o framanti in maini frecanduti-le cu un pic de amidon ca sa nu te incleiezi.Prima data e mai greu, apoi prinzi smecheria.
Ca sa nu mi se lipeasca pasta de masa eu pun cate un pic de zahar pudra sau amidon.Daca s elipeste o iau iar la framantat si iar intond pana reusesc sa o intind cum trebuie.Cand o intind o intorc exact ca un aluat.Unele prefera sa intinda pasta intre doua bucati de celofan, dar eu n-am incercat si habar n-am cum iese.
Pasta se crapa numai daca e prea tare.Se inmoaie adaugand un stop mic de miere.
Pentru a o intinde pe tort (uns inainte cu unt mfrecat cu un pic de zahar pudra) folosesc un sucitor mic cu ajutorul caruia scot bulele de aer.sunt bune si mainile insa.
Nu stiu un timp exact in care trebuie sa o manevrezi, dar daca s eintareste prea tare ori incerci sa o incalzesti in maini ori o bagi 2-3 secunde in cuptorul cu microonde.
Mult succespupici
marivic
Postat: Wednesday, November 3, 2010 7:18 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13441
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
Este minunat tortul de Hallowenlove love love newclap newclap
danab
Postat: Wednesday, November 3, 2010 7:33 PM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Bereea, uite niste idei de animalute, le-am folosit noi la plastelina, dar daca ar fi din pasta comestibila nu as rezista. Erau planse puse de Cristy. Sper sa te ajute.
https://forum.7p.ro/Creatii-cu-si-pentru-copii.aspx?g=posts&t=4566

https://forum.7p.ro/Plastelina-pasta-de-modelat-lut.aspx?g=topics&f=350

https://www.youtube.com/watch?v=XgV9qmpI47o&NR=1

https://www.youtube.com/watch?v=JDRysRSzS90&feature=related
bereea
Postat: Wednesday, November 3, 2010 7:49 PM

Marivic, multumesccomputerlove

danab, multumesc multcomputerlove am si eu foarte multe salvate, dar inca n-am incercat sa fac mai nimic, din lipsa mare de timp.Sunt minunate animalutelecool
bereea
Postat: Monday, November 8, 2010 8:37 AM

Gulas unguresc

Acum intr-o zi vorbeam despre Ungaria si ne-a luat o pofta de gulas...Asa ca am incercat sa fac un gulas unguresc, gulas care ne-a placut tuturor mult de tot.

Am taiat bucatele cam 600 g de carne de vita si am calit-o in untura intr-un ceaun , amestecand bine .Am lasat carnea sa fiarba un pic in suc prorpiur.Cand s-a mai miuat am adaugat 2 cepe taiate pestisori si doi ardei taiati in patrate mari.Am amestecat in continuu pana s-au muiat cepa si ardelul, am adaugat sare, peperoncino, chimen , boia de ardei dulce si suc de rosii mai grosut .Am lasat la fiert pana carnea era aproape gata.am taiat cativa cartofi in bucatele maricele, le-am adaugat in compozitie si am lasat sa fiarba.
Ana
Postat: Monday, November 8, 2010 8:44 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
Ce bine arata Bereea,fac si eu saptamana asta!!hearts hearts
Ely
Postat: Monday, November 8, 2010 12:40 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Beereea wow ,ma impresionezi de fiecare data cand intru sa citesc cartea ta.Tortul de haloween arata nemaipomenit,daca as fi avut talentul tau as fi incercat propia mea afacere,serios vorbesc.Felicitari si urmaresc cu drag si interes cartea ta de bucate.pupici .
Mmm gulasul arata asa fresh cu verdeata deasupra,cred ca a fost atre bun.love computerlove
cute_babies_of_mine
Postat: Monday, November 8, 2010 12:44 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
bereea wrote:
TORT HALLOWEEN

La dorinta domnisoarei mele am facut un tort pentru halloween.E tosrt diplomat cu cirese.

Arata impresionant, Bereea! felicitari! De ce nu iti deschizi un laborator????
Iar gulasul, mi-ai facut o pofta... Si am o leneeeee!
Anelise
Postat: Monday, November 8, 2010 2:36 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/4/2008
Postari: 17381
Locatia: Ro
M-a dat gata tortuletul de Halloween! love Zic si eu ca Lenus, poate va deschideti o mica afacere! Ai talent si foarte multa rabdare si iti si place foarte mult! newclap Cu siguranta ai avea succes, draga Bereea! firstprize pupici pupici
bereea
Postat: Monday, November 8, 2010 7:53 PM

multumesc mult pentru apreciericomputerlove computerlove Ca sa deschid un laborator mi-ar trebui foarte multi bani si o groaza d eaprobari, iar eu cred ca mai am multe de invatat.Poate in viitor, dupa ce mai capat experienta.Deocamdata am primit comanda de un tort si am acceptat.sa vedem ce o iesi si daca clienta va fi multumita.
Ana
Postat: Monday, November 8, 2010 8:12 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
mult succea Brenda,sigur va iesi bine si sa ni-l arati si noua!computerlove computerlove
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed