Care este povestea indragita de copilul vostru?

Options Care este povestea indragita de copilul vostru?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
celena
Postat: Friday, May 2, 2008 1:19 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 2/8/2008
Postari: 240
Locatia: Bucuresti
La noi: Cartea junglei (chiar pronunta corect), in schimb seara la culcare "Ufita losie" (interpretata de mami, ne amuzam in special la sforaielile lupului adormit in patul bunicutei).
kali
Postat: Friday, May 2, 2008 1:30 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14381
celena wrote:
La noi: [b]Cartea junglei (chiar pronunta corect)...

Ooooo, tot e ceva. La noi e "caltea cu tulumbe".
La povesti inca nu are preferinte... si nici rabdare sa le asculte cap-coada. EA vrea sa le citeasca, nu eu... si "tzese" povestea dupa fotografii asa cum o taie capul.
Capoasa lu'mama...
celena
Postat: Friday, May 2, 2008 1:39 PM

kali wrote:

EA vrea sa le citeasca, nu eu... si "tzese" povestea dupa fotografii asa cum o taie capul.
Capoasa lu'mama...

A, stai linistita ca si la noi e la fel, numai ca mami le invata si i le spune seara pina adoarme. Stau pe niste perne jos langa patutul ei, stingem lumina si ii povestesc ceva, insa tb sa interpretez foooarte haios toate personajele pt. ca sa-i trezesc interesul. A doua zi se duce la sertar si-mi cere carticica respectiva. Abia atunci privim cu atentie pozele si ascultam povestea (nu pe toata ca n-avem rabdare), dar jumate azi, maine cealalta jumatate si uite asa......
AlexandraL
Postat: Friday, May 2, 2008 1:45 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2007
Postari: 3818
Locatia: UK
Ioan inca nu are preferinte, e prea mic...ii citesc din 3 carti acum: povestile fratilor Grimm, Basmele romanilor (tocmai am terminat de citit 'Tinerete fara batranete si viata fara de moarte') si 'Noapte buna, sambure de pruna', o carte absolut superba, abia am cumparat-o din tara si sunt foarte incantata de ea.
kali
Postat: Friday, May 2, 2008 1:53 PM

Vad ca voi le cititi la culcare... mai dorm dupa aceea?
La noi nu e posibil; cand e ora de nani ne adunam colectia de papusi, perne, paturici... asez puiutul in pat, ne pupam, gadilim, mumulim, stingem lumina si gata. Sa-i vorbesc? Sa-i citesc? Pai mi se urca in cap; probabil ar considera ca-i rost de joaca. Plus ca nu vreau sa o dezvat de obiceiul de a adormi singura.
La noi povestile se servesc dupa-amiaza cand e urat afara sau spre seara, inainte de cina.
Mai e cineva ca noi... sau suntem unicate? Care e rostul citirii povestilor la culcare?
Alina
Postat: Friday, May 2, 2008 2:01 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Fetelor, nu vad rostul citirii poestilor unor copii atat de mici, sorry.
Cat despre citit... eu le citesc copiilor asa: lui Tudor la pranz, zilnic. Amandurora, seara, dar nu chiar in fiecare seara, depinde la ce ora ajung in pat. Dar am de lucrat la mai multe carti, caci domnisoara doreste enciclopedii, cavalerul, povesti, asa ca...

kali wrote:
Mai e cineva ca noi... sau suntem unicate? Care e rostul citirii povestilor la culcare?

Oana, nu te stresa, daca asa ai invatat-o sa doarma singura, las-o in pace, are timp de povesti.
Nu stiu daca esti unicat si daca esti unicat, ce?
Eu le citesc pentru ca oricum niciunul nu adoarme singur, nici Catinca care are 7 ani. Mie imi place enorm acest obicei, e un moment intim intre noi, momentul nostru.
Da, adorm intotdeauna dupa ce le citesc, dar sa nu-ti inchipui ca imediat ce termin povestea, gata, au si adormit, mai urmeaza cate ceva, hohot hohot .
AlexandraL
Postat: Friday, May 2, 2008 2:06 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2007
Postari: 3818
Locatia: UK
Alina wrote:
Fetelor, nu vad rostul citirii poestilor unor copii atat de mici, sorry.

Am citit ca povestile, poeziile si vorbitul cu copiii, indiferent cat sunt de mici, ii ajuta sa isi dezvolte limbajul.
Alina
Postat: Friday, May 2, 2008 2:12 PM

alexandra_lazar wrote:

Am citit ca povestile, poeziile si vorbitul cu copiii, indiferent cat sunt de mici, ii ajuta sa isi dezvolte limbajul.

Nu contest acest lucru, cu siguranta exista un sambure de adevar aici. Depinde de fiecare cum vede lucrurile. Eu sunt o fire mai pragmatica si vreau ca fiecare lucru sa aiba o finalitate exacta. Daca citesc ceva, acel lucru trebuie inteles. Daca spun ceva, acel lucru trebuie inteles. Asa-s eu si asa mi-am educat si copiii.
Catincai i-am citit prima data pe la 1 an si jumatate, lui Tudor cred ca pe la 2, desi auzea, era prezent can ii citeam surorii sale.
kali
Postat: Friday, May 2, 2008 2:13 PM

Alina wrote:

Oana, nu te stresa, daca asa ai invatat-o sa doarma singura, las-o in pace, are timp de povesti.
Nu stiu daca esti unicat si daca esti unicat, ce?

hohot hohot
Chiar nu ma stresez; doar ma roade curiozitatea.

Cat despre cititul de povesti copiilor mici-mici- cred ca e doar placerea mamei. Copilul e fericit doar daca aude vocea chiar daca ii povestesti ce cumparaturi ai facut saptamana trecuta; si tot dezvoltare de vocabular de cheama- invata legumele si fructele de mic... eventual si preturile.

Insa, fetelor... aveti grija sa nu-i invatati cu narav. Acum sunt mici dar nu v-as dori sa ajungeti sa vorbiti pana ramaneti fara glas la fiecare somnic al printisorilor- ori in situatia de a nu adormi fara voi.
celena
Postat: Friday, May 2, 2008 2:13 PM

alexandra_lazar wrote:

Si eu am citit acelasi lucru si am procedat ca atare: de cand am adus-o de la maternitate i-am citit si i-am vb tot timpul. La 6 l si 3 z a inceput sa spuna: tata, apoi la 6 l si 3 sapt.: mama si uite asa pina acum cand vorbeste tot timpul. Probabil ca am ajutat-o (sau poate nu), habar nu am, ideea e ca nici eu nu m-as fi simtit in largul meu sa stau toata ziulica in casa cu ea si sa tac (pt. ca oricum era BB si nu ar fi inteles). In plus, radioul mergea zi lumina (setat pe un post pt. copii).
Alina
Postat: Friday, May 2, 2008 2:17 PM

kali wrote:
Chiar nu ma stresez; doar ma roade curiozitatea.

Ok, ti-am satisfacut-o, nu?hohot hohot

kali wrote:
Cat despre cititul de povesti copiilor mici-mici- cred ca e doar placerea mamei. Copilul e fericit doar daca aude vocea chiar daca ii povestesti ce cumparaturi ai facut saptamana trecuta; si tot dezvoltare de vocabular de cheama- invata legumele si fructele de mic... eventual si preturile.

Total de acord. Si treaba cu banii e super.

kali wrote:
Insa, fetelor... aveti grija sa nu-i invatati cu narav. Acum sunt mici dar nu v-as dori sa ajungeti sa vorbiti pana ramaneti fara glas la fiecare somnic al printisorilor- ori in situatia de a nu adormi fara voi.

Asa sunt eu, at least cu Catincuta. Dar inca imi place, sic
kali
Postat: Friday, May 2, 2008 3:09 PM

Alina wrote:
Ok, ti-am satisfacut-o, nu?hohot hohot

Asa declar!dance
S.ELENA
Postat: Friday, May 2, 2008 6:24 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2007
Postari: 7309
Locatia: Printre probleme......
cute_baby_of_mine wrote:

Sa vina orice vreme, cred!scratch

Exact acesta este versul!!!!! Multumescpupici pupici
delfinasa
Postat: Tuesday, August 10, 2010 6:53 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Cititul inainte de culcare are acelasi efect asupra unui copil ca si asupra unui adult: deconectare, relaxare si tranzitie calma pentru odihna de noapte. La noi cititul face parte din ritualul de seara si l-am introdus de cand era bebe din mai multe motive:
-ajuta la dezvoltarea generala a copilului;
-avem un timp special impreuna si la culcare de care-si va aminti cu drag cand va creste; asta nu poate decat sa consolideze relatia dintre noi.
-este un timp in care nu ne intrerupe nimic, nici mancarea care da in foc, nici telefon care suna, este liniste si bine.
-asa cum si parintii mei mi-au citit mie povesti inainte de culcare, asa le voi citi la randul meu povesti copiilor mei pana ei vor creste, vor invata sa citeasca singuri si cand voi ajunge mos imi vor citi ei mie ras.

Noi avem acum cateva carticele preferate...in engleza sunt bineinteles, ca pe-astea in romana le ocolesteeeee...Wall-E, Care bears, Curious George si de curand tot scoate carticelele de bebe cu desene ascunse, numere, culori, touch&feel hohot...
ingerash
Postat: Tuesday, August 10, 2010 7:53 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Si noi le citim povesti in engleza si ii invatam cuvinte dupa ilustrati in fiecare seara inainte de somnic.Fiecare isi alege ce carte doreste.Uneori Ionut ii citeste Madalinei,ma induioseaza cand ii vad.coeur
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed